Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
От прототип към продукт 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: От прототип към продукт
Няма как да използвам пиратски софтуер за неща, свързани с работата - има санкции.

Тук до мен има един стажант, който е още студент, и аз предложих на висшестоящите да купят един студентски лиценз за Алтиум. И това не можело заради фирмени политики.


Вто Сеп 24, 2019 3:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: От прототип към продукт
stewie написа:
Няма как да използвам пиратски софтуер за неща, свързани с работата - има санкции.

Тук до мен има един стажант, който е още студент, и аз предложих на висшестоящите да купят един студентски лиценз за Алтиум. И това не можело заради фирмени политики.

ами единственият начин е да си намерите контрактор/фирма да ви направи платките - по твой дизайн и контрол.
на доста места се прави така ако искаш услуга/продукт резултат от софтуер део си ебал мамата за лиценз, а пък ще го ползваш един-двапъти годишно....
така си плащаш еднократно взимаш си файловеете за платката и стенсил шаблоните и готово.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Сеп 24, 2019 3:39 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: От прототип към продукт
Щом няма само платки да правиш, взимай си KiCAD-а. Шибваш една стабилна версия и дерзаеш, никакъв лиценз, нищо. Има интуитивен интерфейс. Ако щеш и готови 3д модели и библиотеки можеш да намериш. Даже моят съвет е, като си намериш удобната за теб версия, недей да ъпдейтваш софтуера. Повечето китайци, от рода на JLCpcb PCBway, нямат особени изисквания за герберите, та за 1 минута ще си изгенерираш герберите и ще си пуснеш платката.


Сря Сеп 25, 2019 5:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: От прототип към продукт
"криеш" един комп с Алтиум и си бачкаш ремоте десктоп ... пей сърце :)

_________________
main[-1u]={1};


Сря Сеп 25, 2019 8:16 pm
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: От прототип към продукт
Започнах да ръчкам KiCAD, ама след Алтиум ми се струва леко дървен. Не че на Алтиум съм му ползвал повече от 2% от възможностите (максимум), но все пак беше по-лесно с него. Например в KiCAD правенето на нови компоненти е, в общи линии, трудно за запомняне...

Все пак е бърз, няма безброй менюта и има SnapEDA.


Сря Сеп 25, 2019 10:21 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: От прототип към продукт
Правенето на компоненти в кикад е детска игра.. чертаеш линийки, кръгчета, у-а.. няма кой знае каква философия. Символите също се чертаят лесно. Като посвикнеш с Shortkeys, работата става още по-лесна.


Сря Сеп 25, 2019 11:11 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: От прототип към продукт
Първи опит с KiCAD - давайте коментари, моля...

Изображение Изображение Изображение


Пон Ное 18, 2019 12:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: От прототип към продукт
Много тънки писти за иходните клеми.
Нагъчкал си излишно пистите около процесора.
SW1 може да е легнал долу на мястото на S1 RST (освен ако не му е там мястото по задание)
SW1 е SMD - може да направиш малко по-продълговати падове за краката, все пак се крепи на тях.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Ное 18, 2019 2:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: От прототип към продукт
Добре е падовете на трюхол компонентите, за които се очакват механични усилия, да се по-големи. за оня конектор с четирите вита е задължително. Дори и с полигони да ги уголемиш, пак е по-добре, отколкото е сега. Когато бай Сръчко Майсторов го напъне с отверката, почти сигурно е, че ще скъса пътечките около пиновете. Полезно е около тях да поставиш и вии просто така, за механична устойчивост.


Пон Ное 18, 2019 2:34 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: От прототип към продукт
Кварца има излишно голям футпринт.
Където имаш монтажни отвори, гледай да си оставиш малко място, така че като се завие болт да не застъпва пътечки.
Гледам май си смесил 0805 и 0603. Мен ако питаш, заложи на 0603 изцяло, с изключение на големите стойности кондензатори и по-мощните резистори.


Пон Ное 18, 2019 2:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: От прототип към продукт
Е за 0805 и 0603 си зависи - моите неща както са все на ръчен монтаж гледам да избягвам 0603 когато имам достатъчно място за 0805 и накрая се омесват размерите. За монтажните - не само за винта ами и за евентуалния инструмент който ще го навива - нормално слагам види 3.9 с Филипс, ама имам един-два проекта дето бит-а опира в съседни компоненти като се върти. Току някой кондензатор му обеля найлона.


Пон Ное 18, 2019 4:24 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: От прототип към продукт
Мммм много неща, на D1 пътечката към куплунга ще се озове под главата на винта, като стегнеш ще одраска солдер маската и по някое време ще окъси. U2, винта ще опре в компонента ако ти е верен футпринта. Винта горе дясно същата работа, ще настъпи пътечките. На SW1 не виждам защо трябва пътечките да излизат странично и след това да минават между площадките, малко разместване ще реши това. За диаметъра на площадките на конекторите колегите вече са писали, както и за дебелините на пътечките. U2 като гледам е стабилизатор, но такъв само с два крака не съм виждал, по 3д-то изглежда отделан платка, но все така среният извод не е свързан никъде. Отделно много тънки писти около него. Сега като гледам, предполагам че имаш полигон който е изключен, маса, и затова тоя крак не е свързан никъде, пусни и полигона да видим как изглежда, и там може да има забележки. Като цяло не ми допада стилът на опроводяване, пин 1 на С9 направо боде очи, и не само. Не знам защо избягваш вторият слой след като го имаш. Погледни как стига VDD до U1, отделно тая пътечка дето минава между площадките на J4... абе много са. Помисли пак, моя съвет е да я преопроводиш, не е кой зане колко голяма, тъкмо ще потренираш.
п.с. кое налага да имаш отделна платка за 24 > 5 ? Отделно предполагам си си ссметнал консумацията, това ще понагрява според мен.


Пон Ное 18, 2019 6:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: От прототип към продукт
И оставяй повече разстояние между пътечките. Колкото е възможно. На SW така си ги нагъчкал в изводите му а имаш място тир да мине...


Вто Ное 19, 2019 9:25 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: От прототип към продукт
Разместих някои неща, уголемих писти и падове:
Изображение Изображение

Излолзвам 0805 защото ще поръчам 5 бройки от Китай и ще ги запоя тук да видя дали ще работят.

Малката платка е murata oki-78sr-5/1.5 - имам няколко от тях и искам да ги употребя да не се търкалят. Консумацията е около 30mA.

При опроводяването съм се старал да оставя колкото се може повече материал за масата на долния слой. Изгледал съм една камара видео по тубата и всички препоръчват това. Може и да е излизшно в случая.


Вто Ное 19, 2019 1:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: От прототип към продукт
мен ако питаш. и ако не е много късно да правиш промени...
по добре ще е по този начин:
да завъртиш процесора на 90 градуса наляво
да преместиш кварца отдолу, няма да преи на ключетата, пътечките за тях ги пусни на вторият слой;
ресет бутона да го преместиш по средата - защото е трудно да се натиска до куплунга.

но пък, никой не е казал, че тази платка ще има една ревизия :)
ще го изкусуриш най-накрая ;)


Прикачени файлове:
Board.JPG
Board.JPG [ 145.46 KiB | Прегледано 3113 пъти ]

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !
Вто Ное 19, 2019 2:12 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни