Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
I2C адреси - цифрови vs аналогови 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение I2C адреси - цифрови vs аналогови
класиката е няколко пина (A0,A1,A2), с които си избираш от един от няколко възможните адреси (до 8 за 3 пина)
аналоговате е един или няколко пина, на които слагаш резистивен делите и получаваш до 8 адреса на пин. вътрешно е с няколко компаратора. има и хибридни вариант - единия пин е цифров, другия е аналогов.

някой има ли наблюдения по втория вариант - как се държи в устройста 24/365, има ли проблеми и, въобще, каква е ползата от файдата?


Съб Юни 15, 2019 12:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2591
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: I2C адреси - цифрови vs аналогови
Ползата - повече адреси с малко пинове.
Това може би са някакви датчици ? Не виждам смисъл да са памети.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Съб Юни 15, 2019 12:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1228
Мнение Re: I2C адреси - цифрови vs аналогови
ДедоБоре написа:
и, въобще, каква е ползата от файдата?

за такова i2c адресиране чувам за сефте, определено не е по стандарта. Какъв е проблема в използването на 10 битово адресиране?


Съб Юни 15, 2019 4:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: I2C адреси - цифрови vs аналогови
Bai Ui написа:
за такова i2c адресиране чувам за сефте, определено не е по стандарта.

mcp23018, стр. 10-
кой стандарт?

също LTC2495, стр.21
не е баш същото, но има състояние 'float' на адресните пинове, което добавя още адреси.

Bai Ui написа:
... 10 битово адресиране?

това пък аз го чувам за първи път.
дай някое линкче, че не схващам от къде идат 10-бита.


Съб Юни 15, 2019 4:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1228
Мнение Re: I2C адреси - цифрови vs аналогови
ДедоБоре написа:
това пък аз го чувам за първи път.
дай някое линкче, че не схващам от къде идат 10-бита.

Тоя адрес, който спомена по-нагоре с трите пина всъчност е 7 битов, но първите 4 бита са резервирани за типа на устройството и са вградени в самото устройство, примерно 1010xxxx e памет. Ако знаеш какви устройства имаш по шината спокойно може да използваш тия 4 старши бита и да си разшириш адресното пространство до 128 устройства. Адрес 11110ххх е резервиран за 10 битово адресиране и там адреса на периферното устройство се формира от бит 1 и бит 2 на контролния байт + втори контролен байт който дава допълнителните 8 бита от адреса.
https://i2c.info/i2c-bus-specification


Последна промяна Bai Ui на Съб Юни 15, 2019 5:27 pm, променена общо 1 път



Съб Юни 15, 2019 4:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2591
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: I2C адреси - цифрови vs аналогови
Явно пестят крака. И аз не бях чувал така да се задават адреси. И ме учудва, че на тия големи корпуси правят тази хитрост.
7 или 10 бита е по стандарт адреса примерно PIC18F2550 MSSP module стр. 207
п.с. бай тоз, по принцип и на MCPто сетват само тия три бита, ама енкодинга не е директно четене на битовете от пиновете. Пестят цели 2 крака. Вероятно SOIC30 и NSOP28 не са често срещани корпуси :roll:
Проблем би могло да бъде по-ниската шумозащитеност. Резисторният делител трябва да е достатъчно нискоомен.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Последна промяна slav4o.com на Съб Юни 15, 2019 5:17 pm, променена общо 1 път



Съб Юни 15, 2019 4:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1228
Мнение Re: I2C адреси - цифрови vs аналогови
slav4o.com написа:
Явно пестят крака. И аз не бях чувал така да се задават адреси. И ме учудва, че на тия големи корпуси правят тази хитрост.
7 или 10 бита е по стандарт адреса примерно PIC18F2550 MSSP module стр. 207
п.с. бай тоз, по принцип и на MCPто сетват само тия три бита, ама енкодинга не е директно четене на битовете от пиновете. Пестят цели 2 крака. Вероятно SOIC30 и NSOP28 не са често срещани корпуси :roll:

3-те хардуерни пина за задаване на адреса са по стандарт. Ако използваш микроконтролер за периферно устройство (slave) може да си го програмираш да отговаря на какъвто си искаш адрес. I2C шината не е създадена за много устройства, когато започваш да я товариш сумираш входния капацитет и в един момент спира да работи или се принуждаваш да свалиш и без това ниската скорост на комуникация. Затова се чудя на разни приумици като I2C на 10 метра със 100 устройства и т.н. Има модерни интерфейси като CAN примерно, които позволяват пренос на голямо разстояние с голяма скорост и голям брой периферни устройства.


Съб Юни 15, 2019 5:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: I2C адреси - цифрови vs аналогови
e, това не е баш стандарт, макар че така пише на листото. нейсе...

не знаех за 10-битовия режим. има ли реална периферия (на микроконтролери), които да го ползват?

аз например ползва I2C експандери, огато трябва да щракам 50 релета. реално са стотинки, процесите са много бавни. или пък трябва да меря ток+напрежение (DC) на много канали (с цитираното LTC). CAN е оверкил, с SPI си ограничен до 8 слейва (с външен дешифратор, ако контролера го може). за скорости не говорим, а за 10-15 чипа на 2 периферни пина.
да, има проблем с терминацията, ама просто бъса си е недомислен в това отношение.

питането в темата беше по-скоро някой има ли практически опит с аналоговата реализация, а не за други видове бъсове.


Съб Юни 15, 2019 7:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: I2C адреси - цифрови vs аналогови
Както и предполагах: Дедо най-добре знае :) Ръгаш нанофарадите на резисторите и се молиш/свиркаш.


Съб Юни 15, 2019 7:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: I2C адреси - цифрови vs аналогови
ако имаш предвид адресния вход, нанофарадите по-скоро ще добавят неопределеност.


Съб Юни 15, 2019 7:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: I2C адреси - цифрови vs аналогови
Хабер си нямам от I2C, ама по принцип капацитетът "стабилизира" резисторната матрица, пък не случайно казах "нанофаради" вместо "пико" или "микро". А бе на Дедо като теб ли да обяснявам?!

И все-пак: нанофарадите са главно входът да не лови радио "Хоризонт".

Късен edit: всъщност за шумозащитеност бих сложил максимално близо до входа няколстотиномов резистор, дори килоом-десет ако го понася. През него да постъпва сигнала, де.


Последна промяна bongo_x2 на Съб Юни 15, 2019 9:38 pm, променена общо 2 пъти



Съб Юни 15, 2019 8:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1228
Мнение Re: I2C адреси - цифрови vs аналогови
ДедоБоре написа:
не знаех за 10-битовия режим. има ли реална периферия (на микроконтролери), които да го ползват?

Например всички пикове, които имат I2C имат такива настройки, където определяш каква адресация да използваш - регистър SSPCON1 битове SSPM3:SSPM0

Цитат:
bit 3-0 SSPM3:SSPM0: Synchronous Serial Port Mode Select bits
1111 = I2C Slave mode, 10-bit address with Start and Stop bit interrupts enabled
1110 = I2C Slave mode, 7-bit address with Start and Stop bit interrupts enabled
1011 = I2C Firmware Controlled Master mode (Slave Idle)
1000 = I2C Master mode, clock = FOSC/(4 * (SSPADD + 1))
0111 = I2C Slave mode, 10-bit address
0110 = I2C Slave mode, 7-bit address


Съб Юни 15, 2019 8:43 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: I2C адреси - цифрови vs аналогови
И аз сефте чувам за аналогови адресни пинове. Иначе тия "цифрови пинове" не са ли само при някои устройства, като идеята е, че ако искаш да включиш повече от едно и също устройство, да можеш да ги различаваш. Повечето устройства, които съм ползвал/виждал са с хардкоднат адрес или може да се сменя от EEPROM. При MCU-MCU комуникация с I2C можеш да си слагаш колкото и каквито искаш адреси. А 10-битовите тъкмо щях да казвам, че повечето пикове подържат 10 битови адреси и вече ме изпревариха.


Съб Юни 15, 2019 9:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: I2C адреси - цифрови vs аналогови
очевидно иде реч за периферия, не за микроконтролери, момчета.
според мен няма начин да има такава периферия, тя трябва да си кюта с нормалните 7 бита адрес. и няма как да се сложат на един бъс 7- и 10 бита слейвове. доколкото мога да преценя, 10-битовия режим е по-скоро за MCU-MCU комуникация?
но все пак, ще е интересно дали някой е издялкат такъв чип.

калата,
примера с релетата, който дадох - слагаш 8 MCP2301x (16 бита IO екпандер), разместваш ги по адреси и получаваш управление на 96 релета. за ~$10.
да, може да се замени с MCU, но надали ще е по-евтино, а трябва и да го програмираш. не само програмата, ами и наливането в производство. затова периферните чипове си имат своето място под слънцето. а, ако ти дотрябват и много АЦП-та с повечко битове, става още по-сложно с MCU

темата е в 'Акакдемия' с цел някой да научи нещо ново, включително и аз.

бонго,
адреса се лечва 50nS след стабилното захранване. след това вече не се чете.
и понеже делителя може да е както 1:8 , така и 8:1, дори пикофарадите ще окажат влияние на RC-групата. толерансите на съпротивленията са що-годе приемливи, но на 'кондерите' далеч не може да се разчита.

edit: PCP го оправих на MCP. като пиша без цайси, така става :oops:


Последна промяна ДедоБоре на Съб Юни 15, 2019 10:27 pm, променена общо 1 път



Съб Юни 15, 2019 9:28 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: I2C адреси - цифрови vs аналогови
Дедо Боре, сигурен ли си, че е PCP ? Нещо не намирам такова животно. Да не става дума за MCP?

EDIT: Сега погледнах пак по-горните ти постове, та сам си отговорих на въпроса. :mrgreen:
А има ли такива периферни устройства с аналогови I2C?


Съб Юни 15, 2019 9:50 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни