Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
RFID четец - антена 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Май 01, 2009 3:01 pm
Мнения: 1438
Мнение RFID четец - антена
Хич ме няма с трансформатори и намотки, та въпросът е:
Конкретно за бобината как е по-добре и каква е разликата между различните по дебелина проводници, както и броя на намотките. С други думи - тънък проводник или по-дебел, както и малко намотки или повече е по-добре. Пробвал съм всякакви варианти и всичките работят.


Сря Юни 05, 2019 3:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: RFID четец - антена
Според хенрите, с тънък проводник по малко навивки с дебел повечко....


Сря Юни 05, 2019 4:37 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 7:42 am
Мнения: 351
Местоположение: Бургас
Мнение Re: RFID четец - антена
Литцендрат? :)

_________________
Химик-галфон съм аз. :)


Сря Юни 05, 2019 6:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Май 01, 2009 3:01 pm
Мнения: 1438
Мнение Re: RFID четец - антена
Хенрите се докарват без пролем и с тънък и с дебел проводник. Въпросът е каква е разликата между две намотки с еднакви хенри, но с различен брой намотки, навити с различни проводници? Т.е. мога да използвам бобина с 60 намотки, както и такава с 200 намотки. Теоретично каква е разликата? Специално за RFID антена е питанката. За трансформатори и дросели е ясна разликата.


Сря Юни 05, 2019 7:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1971
Мнение Re: RFID четец - антена
Напрежението от индукция е -L*dI/dt, т.е. е пропорционално на големината на индуктивността. При еднаква индуктивност има еднакво напрежение. Имам съмнения, че при еднакви геометрични размери на бобината, ще имаш токова голяма разлика в индуктивността при различна дебелина на проводника.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Сря Юни 05, 2019 8:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: RFID четец - антена
Литцендрат е друга бира

RFID теоретично и идея си нямам, смятам че при различните кабели и еднакви хенри при доближаване на картата се променят хенрите понеже е с въздушна сърцевина, така или иначе и при двете положения ще работи но разстоянието на работа ще е различно.


Сря Юни 05, 2019 11:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27997
Местоположение: София
Мнение Re: RFID четец - антена
Дебелината няма пряка връзка с индуктивноста, от нея може да ти се повлияе Q фактора, и размера. Предполагам правиш голяма антена, и дебелината ще определи какъв ток може да мине през нея. Ако искаш да правиш лонг рейннж те работят с по-голям ток, може да се окаже че тънкият проводник има твърде голямо съпротивление за да протече нужният ток, или пък токът който минава ще я убие. Дебелината зависи и от констуркцията .. е не мога да намеря, имах тук снимана една моя точно за RFID правена заедно с пластмасово тяло, как да е, сложиш 0.5 ако се не лъжа, просто с по-тънък не става достатъчно здраво, много врътня докато е запои.


Сря Юни 05, 2019 11:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: RFID четец - антена
Дебелината няма пряка връзка с индуктивноста Дебелината има пряка връзка с индуктивността и мощността на излъчване до колкото е позволен евентуално толеранса. Но като те чета ТоНи май говорим едно и също. Може би в случая топологията е от значение респективно и размерите за оптимална работа, в затворен контур измененията са значително по малки но ги има! Съответно джаджа работи Tx/Rx има и носеща която се променя. Само разсъждавам...


Чет Юни 06, 2019 1:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27997
Местоположение: София
Мнение Re: RFID четец - антена
Ами като казвам няма пряка връзка, дали ще имаш една навивка от 1um или от 10 см проводник, индуктивността е една и съща. Като вземат да стават повече навивки, дебелинатана проводника променя всички размери, среден диаметър, дължина и т.н. и съответно индуктивността се влияе. ако успеше да направиш индуктивност с една и съща геометрие с 0.1 и 1 мм проводник с еднакъв брой навивки, индуктивността им ще е една и съща, което сам по себе си е трудна работа, но дори ида докараш същата индуктивност няма да има същият качествен фактор. Също при високи честоти трябва да се взема в предвид и скин ефекта, но за RFID и щом ще прави навивки, предполагам говори за 125 khz та това не е много за мислене.


Чет Юни 06, 2019 2:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: RFID четец - антена
CarBeta написа:
Хич ме няма с трансформатори и намотки, та въпросът е:
Конкретно за бобината как е по-добре и каква е разликата между различните по дебелина проводници, както и броя на намотките. С други думи - тънък проводник или по-дебел, както и малко намотки или повече е по-добре. Пробвал съм всякакви варианти и всичките работят.

Без да се обиждаш ама много ме съмнява, това дето каквото и да си пробвал да е работило. Само намотката не е достатъчна, част от антената е един кондензатор, който заедно с намотката формира трептящ кръг. Ако не докараш кръга да резонира на съответната честота (125 килохерца или 13 мегахерца) приемника ти няма да получи достатъчно мощност да се захрани. Сега, не те знам приемник или предавател правиш, при трптящият кръг има един много важен елемент - качествения фактор, при филтрите той трябва да е под 0.7 за да не изпадне филтъра в резонанс при определени честоти, докато при трептящият кръг е точно обратното - гони се възможно най-голям Q фактор - 40, 60. Качественият фактор е обратнопропорционален на съпротивлението на бобината, съответно гледаш да постигнеш трептящ кръг с възможно най-малко намотки и по-дебел проводник, естествено търсиш и баланс - големина на устройството, цена - примерно кондензатора ти трябва да е точен, NP0 или C0G иначе резонансната честота ще ти бяга при различни температури, тези кондензатори обаче са скъпи и за по-евтин вариант гледаш стойността да е колкото се може по-малка, това обаче трябва да го компенсираш с индуктивност и съответно правиш компромис с намотките.


Чет Юни 06, 2019 6:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27997
Местоположение: София
Мнение Re: RFID четец - антена
Е то да намотаеш антена с определена индуктивност не е голям зор, хенриметри под път и над път, въпросът е че трудно се докарва обхват, иначе да я прочетеш от 5 см става почти всякак, естетсвено трябва да си около резонанса, но си чете. Скоро .. е не много скоро, преди 2 години май, правих една антена, но то пък целта не беше толкова дистанция колкото насоченост, трябваше да я правя малка, ама като е много малка не може да се докара индуктивност с по-дебел проводник, абе стана, той проекта така си остана на половината но RFID частта тръгна като свят, с 8 антени които ги сканираше последователно.


Чет Юни 06, 2019 7:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Май 01, 2009 3:01 pm
Мнения: 1438
Мнение Re: RFID четец - антена
Bai Ui написа:
Без да се обиждаш ама много ме съмнява, това дето каквото и да си пробвал да е работило. Само намотката не е достатъчна, част от антената е един кондензатор, който заедно с намотката формира трептящ кръг.

Не се обиждам в никакъв случай. Въпросът е конкретно за бобинката, кондензаторите се подбират според индуктивността, естествено, не съм идиот, така че каквото съм пробвал все работи, въпросът е да се избере теоретично най-оптималния вариант.

Bai Ui написа:
... съответно гледаш да постигнеш трептящ кръг с възможно най-малко намотки и по-дебел проводник...

Е това ме интересуваше основно, благодаря!






ToHu написа:
... въпросът е че трудно се докарва обхват, иначе да я прочетеш от 5 см става почти всякак...

За това става въпрос, искам да се доближа до теоретичния оптимум предвид размер/захранване.

Иначе не става въпрос за лонг рейндж, даже напротив. Гоня супер малки размери, е... колкото е възможно де. Към момента се вмествам в размера на половин стандартна карта, като не ми е проблем да се отпусна и до цяла карта. Размерът много се намалява с готова индуктивност тип "резистор", но е супер капризно и не работи хич добре. С намотка, каквато и да е, нещата са коренно разлинчи. Та всичко зависи от намотката и затова е консултацията. Захранването и то е афиф - две батерии 2032, но работи доста добре и сега се опитвам да изстискам каквото мога и от където мога.


Чет Юни 06, 2019 7:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27997
Местоположение: София
Мнение Re: RFID четец - антена
От моя опит, колкото антената е по-близо до размера на това което четеш т.е до неговата антена, толкова по непретенциозно чете. Пробвал съм с малки антени с цел да гранича зоната в която чете, да ама започва да става много капризно, дори когато са едно над друго не чете навсякъде.


Чет Юни 06, 2019 8:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: RFID четец - антена
За да докараш 200 намотки с индуктивността на 60 трябва да намалиш размерите. По-малкият размер съкращава разстоянието на "хващане", напр. за металотърсачите си има формула, но пък повечето намотки правят по-силен сигнала в предвидената зона.
Иначе за случая ТоНи го казал: едно към едно ако почти се допират или предавателната малко по-голяма, че да ѝ е вътре ако не уцелиш.

ПС готовата индуктивност тип резистор се нарича дросел, не антена :)


Чет Юни 06, 2019 8:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27997
Местоположение: София
Мнение Re: RFID четец - антена
А има и антени ...


Чет Юни 06, 2019 9:13 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни