Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
RFID четец - антена 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10355
Местоположение: Добрич
Мнение Re: RFID четец - антена
Малее... как сме ги забравили :-)

Значи принципът по спомен е следния - имаш магнитно поле (B). Като всяко едно поле във физиката то се дефинира като някаква стойност в дадена точка от пространството. Нас конкретна точка не ни интересува, интересува ни площ (на намотката). Затова се дефинира магнитен поток (Ф), което е сбор от точките в тая площ. Или с други думи Ф е двоен интеграл от B.dS.
Простичко казано магнитния поток е ефекта/силата на магнитно поле към дадена площ. Дотук добре, само че магнитното поле само по себе си не индуктира електричество. За индукция ни трябва изменението на полето в нашата площ. По-конкретно изменението на магнитния поток. Това изменение е dФ/dt и представлява "електродвижещо напрежение", т.е. ЕДН.
В случай на множество намотки, ако приемем че магнитния поток през тях е един същ, тъй като намотките са последователно свързани, т.е. ЕДН-то е просто умножено по броя на намотките. И така получаваме едно общо напрежение, което в случай на верига имаме закона на Ом -> едн=I.R

Сега на въпроса - дебелината на проводника влияе на две неща. Едното е площта на намотката, другото е съпротивлението - заради сечението/проводимостта и заради дължината. При трансформаторите магнитното поле е концентрирано в средата, съответно увеличаването на площта на намотката не води до много по-голям поток. Можем да добавяме колкото си искаме площ, но потока вече сме го обхванали. Само ще увеличим дължината и съответно съпротивлението.
При антените очевидно всичко зависи откъде минава магнитния поток и по принцип те са по-чувствителни от към площта. Освен това в случай на трептящ кръг съпротивлението освен закона Ом може да окаже влияние и на параметрите на трептящия кръг. И не само като съпротивление, индуктивността също се променя с геометрията.


Чет Юни 06, 2019 9:30 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 7:42 am
Мнения: 351
Местоположение: Бургас
Мнение Re: RFID четец - антена
Бобината се навива с литцендрат! Това за 125 или колкото там килохерци, за мегахерци - с посребрен проводник! Гледаме и паразитен капацитет, освен Q-фактора, да не говорим, че има измислени и Q-умножители за целта и то преди време, когато "рок енд ролл-а беше млад". :)

_________________
Химик-галфон съм аз. :)


Чет Юни 06, 2019 7:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: RFID четец - антена
Абе лицендрата е хубаво, ама за 125 khz дали си струва, и зконкретната цел, аз не съм виждал антена на RFID с лицендрат, а бая съм строшил.


Пет Юни 07, 2019 6:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4974
Местоположение: София
Мнение Re: RFID четец - антена
Къв литцендрат, кви 5 лева на дребно. Обикновен емайлиран проводник чудесно върши работа на 125kHz. Произвели сме няколко хиляди...
Най-важното за постигане на максимална дистанция е формата и размера на бобината на четеца да е максимално близко до тези на тага.
Другите параметри на бобината зависят от параметрите на четеца.


Пет Юни 07, 2019 11:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: RFID четец - антена
И аз им казвам че не е за тази работа, лицендрата се използва където има фуко (вихрови токове) най вече за импулсни захранвания
Я ми кажете, мога ли на ГСМ имам NFC да го ползвам вместо карта за асансьора? Изобщо някой ползва ли го? аз го използвам само за принтера да си отпечатвам от телефона снимки документи. За банкиране използва ли се в БГ? питах в Райфайзенбан и не знаеха нищо по въпроса.


Пет Юни 07, 2019 12:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: RFID четец - антена
Зависи от четеца - ако е прост (Мрфц522) не можеш понеже андроида като му кажеш "направи се на карта" и си избира рандъм сериен номер на картата. За да може да си говори с телефона (там някакво приложение да му отговаря, да си обменят данни) трябва друг четец - примерно PN532 е класика. И софтуер, разбира се, отгоре.
Има и доста други опции обаче - примерно да се ползват паралелни канали - блутут или вифи. Има разни китайски слушалки примерно, които в себе си имат NFC таг. Като го прочете телефона и настройва pair-ването по BT за да ти спести досадното търсене и евентуално писане на пин.


Пет Юни 07, 2019 4:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: RFID четец - антена
Да
и моят опит с RFID
Да това е така, за добър обхват бобината трябва да е съизмерима с тази на тага или малко по-голяма.
Бобината се настройва в резонанс със помощта на осицилоскоп.
Не е необходим литцендрат. За добър качествен фактор е необходимо примерно поне жица фи 0.2мм . Колкото са по-нагъсто навивките толкова е по-голяма индуктивността. Също така голям диаметър - голяма индуктивност. Т.е. ако жицата е тънка трябва може да се навие с 1-2 навивки по-малко. Но качественият фактор намалява - съотяветно и напрежението (дистанцията на четене). Колкото повече формата се доближава да идеалната кръгла, толкова по-голяма е индуктивността.
Класическа антена за 125 kHz е 25 навивки 0,2мм на консервна кутия от скумрия. и кондензатор 10nF . Постигъл съм с хубава карта над 12.5 см дистанция на четене :)

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пет Юни 07, 2019 5:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: RFID четец - антена
Да, ама 10нф са множко - объркал си нещо.


Пет Юни 07, 2019 10:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: RFID четец - антена
Хич не е объркал даже, ако му е към 200 uH бобинката точно там някъде иде капацитета.


Съб Юни 08, 2019 1:20 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: RFID четец - антена
Bongo пак се обаждаш неподготвен. Калибрирана консерва от скумрия + 10нФ дава точно 125кхц


Съб Юни 08, 2019 1:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: RFID четец - антена
Вярно, не разбирам от консерви, ама нанофарадите са за сметка на навивките.


Нед Юни 09, 2019 8:37 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни