Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Съхраняване на данни чрез QR code ? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Съхраняване на данни чрез QR code ?
bongo_x2 написа:
А колко имат работещо ZIP?

два броя.
единия е SCSI, другия е за паралелен порт. не че втория не е като първия, просто е нацвъкан с някакъв бридж и в кутийка.
20 дискети. скоро търсих нещо по тях, всичко е ток и жица. писани са миналия век.

МО-тата умряха отдавна, драйвовете. диодите се изсветиха. дискетите, предполагам са ОК.


Пон Юни 03, 2019 3:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Съхраняване на данни чрез QR code ?
Ами сега като каза, имах някакви, не знам дали не съм ги изхвърлил. Имах и МО и ZIP, ZIP ми се мотка и в щатите някъде, а и в софия май съм виждал ис кутиите един, МО беше в офиса ама май го изхвърлих при местенето преди 7-8 години. То аз имах и скенер SCSI ..
Аз имам CD-та с данни писани 2008 които още се четат, или айде не още, последно преди 2-3 години рових по тях.
Лента това е .. да взема да си купя машина за перфлента, ама с тия днешните гигабайти ще трбява да намер яи достатъчно голяма складова площ .. кремиковци ще свърши работа поне за част от данните :)


Пон Юни 03, 2019 8:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Съхраняване на данни чрез QR code ?
Някой имал ли е вземане - даване с тези - http://www.mdisc.com/ ?


Пон Юни 03, 2019 9:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Съхраняване на данни чрез QR code ?
интересно това дали наистина е както пише, струва си човек да купи 10-на и да ги остави в UV камерка за 2 години с хубави темрични цикли, да видим какво ще стане.


Пон Юни 03, 2019 9:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Съхраняване на данни чрез QR code ?
Леле много се изписа за нула време :)
Темата ми беше по-скоро за надежден метод за съхранение на важни данни.
Програмата е интересна ще я тествам тия дни.

Перфоленти, перфоркарти - няма износване единствено пожар или наводнение.

Магнитни ленти - при магнитофонните ленти за звукозапис при продължителен престой без просвирване (развиване-навиване) има прехвърляне на записа между навивките. Предполагам и за цифровия запис важи. Опасност от влиянието на силни магнитни полета.

Магнитни дискове опасност от влиянието на силни магнитни полета.

CD / DVD деградация на боята за запис. Матрични дискове - много скъпа изработка за единични бройки и доп. време.

Хартиен носител - има книги на по 100 и повече години. Сравнимост със перфоленти/карти.

FLASH памет - data retention 20 г. или неясно колко.

Все пак може да препоръчате качествени CD принципно мисля, че е достатъчно. Мога и да ги регенерирам през някакъв период. Все пак да не се скапят за 1-2 г. Записът на музика е малко по-особен. Там едно припукване в средата на песента е едва забележимо, докато при данните е значителна загуба.

Какво препоръчвате вие ? Може би се вживявам. Ще разпечатам сорса и листинга на принтера а проекта ще го запиша на CD.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Юни 03, 2019 11:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Съхраняване на данни чрез QR code ?
Ми запиши проекта няколко пъти на CD-то с различни имена, може и няколко диска да го копираш. Преди бяха добри Вербатиум и Сони ся вече нямам наблюдения, отдавна не ползвам, само на хардове трупам каквото ми трябва и в шкафа. Та може и на HDD да туриш копие, наскоро взех такъв втора употреба и имаше някви документи от 2001 година и всичко си беше четимо, даже не си бяха направили труд да изтрият диска.


Вто Юни 04, 2019 2:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1220
Мнение Re: Съхраняване на данни чрез QR code ?
slav4o.com написа:
FLASH памет - data retention 20 г. или неясно колко.

Като го спомена това, има еднократно записваеми ром-памети, които се базират на anti-fuse технологията. Там записа е на практика вечен.


Вто Юни 04, 2019 6:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Съхраняване на данни чрез QR code ?
slav4o.com написа:
..... Записът на музика е малко по-особен. Там едно припукване в средата на песента е едва забележимо, докато при данните е значителна загуба....

Това е ако слушаш от CD плеъра, но ако копираш на компа най-малкото ще ти го отрази в лога или въобще ще се откаже - според настройките. Дадох ти пример за 20 годишно CD, но да си сигурен може на 5г да обновяваш, хем ще си в крак с модата: CD, флашка, диск, друго... Твоето поне е малко по обем.
Verbatim е марката, имат и разни по-джиджани.
В интерес на истината досега съм виждал само механично повредено CD, ако е било записано правилно де. Дори 10-15 годишни презаписваеми DVD-та ми се четат.

Иначе: добре че ме подсети да си обновя архива!


Вто Юни 04, 2019 8:17 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни