Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Как е по-добре. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Как е по-добре.
Трябва да подменя един кондер щото имам съмнение че е сдал багажа, топъл е, има голяма консумация и се като го откача много бързо му пада заряда. В момента е 33000 микро от тия КЕА II с болтовете отгоре. Кое е по-добре тоя
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/5220303/
или 10 такива
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/7179/
Траф, грец и кондера на 10 волта работи.


Пон Апр 15, 2019 4:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Как е по-добре.
Пропуснал си да споменеш какво е приложението, и едва ли някой може да ти каже кой от двата варианта е по-удачен.
Освен ако не се избират на цвят или на заобленост... :lol:


Пон Апр 15, 2019 10:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Как е по-добре.
Въртии две преки, то при мен само перки, радиатори и терморелета, на празен ход стига до 13.50 волта с перките пада на 9.2 ма това сега с един 10000 преди 33000 с перките беше 10 та за това питам, място има като пари са сходни.


Пон Апр 15, 2019 8:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Как е по-добре.
:) Те перките и с 1нФ ще се въртят :)
Иначе: май ти кляка трафа и/или греца. От 10В теоритично трябва да изкараш 14В, ай паднало това-онова, ама не и под 10В!

ПС: Един финтилатор (домашен) на 230В се купува за под 20лв... И се регулира!


Пон Апр 15, 2019 9:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Как е по-добре.
Не става с домашен вентилатор, няма тяга, тури такъв зад автомобилен воден радиатор да се убедиш ако не ми вярваш.
Да пада щото трафа дава почти 8 волта, ще го донавивам, ама е мъчно с шина 1.2х4.5 две една върху друга.


Пон Апр 15, 2019 10:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Как е по-добре.
При прочит по диагонал на двата дейташита:
Десетте кондензатора сумарно могат да отнесат по-голям ток от единичния. Това пък ще зависи от начина на монтаж - как ще се разпредели тоя ток.
Биха имали и по-дълъг живот. Донякъде пак във функция от монтажа.

А ти още ли се занимаваш с тия дивотии бре. Не си ли закупи сървърни захранвания - 12V и много десетки ампери? В англичанския ибей бяха почти без пари.


Пон Апр 15, 2019 11:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Как е по-добре.
Мда занимавам се, още малко и приключвам за тая година. Монтажа е лесен, нали имам медна шина ще ги запоя на шината в редичка с максимално къси крачета. Може и да са почти без пари ама тия хубавите тежат доста а транспорта е с пари, пък и каквото мога предпочтитам да си го правя сам. Освен това са работили доста часове и им трябва смяна на кондерите. Ако не те притеснява мястото и захранваш не претенциозен товар няма по-добро от голям траф, як грец и много кондери отзад.


Вто Апр 16, 2019 1:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Как е по-добре.
Теглото на захранванията които имам предвид е към 2 - 3 кила. Транспорта през Габко или другите сходни фирми е съвсем поносим. Достатъчно надеждни са, с голям ресурс и не се нуждаят от смяна на кондензатори.

А дали това е било най-доброто решение - гигантски траф, як изправител, и огромен кондензатор. Това е готино на пръв поглед. Има отвратителен фактор на мощността и ръси хармоници мааалко по-зле от "стършелите". Вероятно смущенията от твоята установка се чуват и в Пловдив. :D


Вто Апр 16, 2019 9:45 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Как е по-добре.
Тва с фактора е че плащам повечко пари ли, а смущенията кви да са от обикновен траф, ако толкова е проблем имам филтри фабрични мога да сложа преди трафа, и кой ги чува тия смущения. Не знам, за това питам ако е вредно каквото мога ще пооправя в системата.


Чет Апр 18, 2019 12:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Как е по-добре.
А, споменах горните повече за да поизтупам митовете как импулсните захранвания видиш ли излъчвали като за световно, а трафчетата били самата невинност. :D
Като погледна на спектралния анализатор и им видя "гирлянда" до няколко десетки килохерца и ми става лошо...


Чет Апр 18, 2019 9:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Как е по-добре.
Ама те и импулсните имат на входа си грец и кондер. Обикновено директно към мрежата.


Чет Апр 18, 2019 1:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Как е по-добре.
Освен ако нямат някоя от разновидностите на PFC...


Чет Апр 18, 2019 3:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Как е по-добре.
Аз пак не разбрах на кого пречат ти излъчвания, за пауър фактора прочетох че ниския товарел мрежата, мисля не е проблем кабелите по стълбовете са 75кв алумин.
В първичната закачих 10микро неполярен паралелно и тока падна драстично, дори и под товар, това оправя ли малко пауър фактора.


Пет Апр 19, 2019 2:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Как е по-добре.
Може и да го оправя, ама гледай електромера, не ампермера. Пък и домашните не се интересуват от cos fi, знам само, че мерят напрежението и тока около 1000 пъти на период, ама как смятат после...

Пак да кажа за онези чудни устройства, които ръгнати в контакта икономисват ток :)
Оригинален китайски стенд доказващ ефикасността им: луминесцентка с дросел и стартер, паралелно на нея контакт за ръгане на джаджата (1мкФ кондензатор) и захранването идва през шунтов резистор. Напрежението върху резистора минава през пиков детектор (диод и кондензатор) и се подава на електронно волтметърче, нагодено да "отчита" амперите. Луминесцентката е шумящо нещо и като ръгнеш конда пулсациите се изглаждат, така пада напрежението и уж токът.

По-скоро сложи LC филтър, 10мкФ ми се виждат множко, пък и яко гърмят.


Пет Апр 19, 2019 9:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Как е по-добре.
cos ɸ е фактора на мощността ʎ когато тока и напрежението са със синусоидална форма. С кондензатор може да се компенсира тока само когато товара е индуктивен например ел. двигател, луминисцентна, живачна лампа с дросел.
Ето тук има много интересна статия, но е на австралийски английски и малко зор се чете :)

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пет Апр 19, 2019 1:44 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни