Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Raspberry on screen keyboard 
Автор Съобщение
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Raspberry on screen keyboard
Чопля една боровинка, с тъч панел. Опитвам се да подкарам някаква виртуална клавиатура на тъча, но засега съм подкарал само греда. Гуглих, инсталирах някакви недоразумения, но резултатът е по-скоро незадоволителен.
Искам да добия функционалност подобна на андроидските джаджи - като кликна на поле за поълване, да се отвори клавиатура, да попълня каквото има за попълване, и като потвърдя въведеното, да се затвори.
Засега не успявам да стигна до подобен резултат.

Допускам че е възможно тая функционалност е свързана и с приложенията де. Като се кликне в поле, да инициират отваряне на клавиатура. Дали пък не е на ниво ОС? Само мога да гадая. Далече съм от тая материя...

Ако някой да се е забавлявал с подобни дела, да подскаже решение?


Пет Мар 29, 2019 3:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1029
Мнение Re: Raspberry on screen keyboard
Последната седмица баш с това се 'забавлявах'. Отговорът е, че може и на ниво ОС, и на ниво приложение. Аз избрах втория вариант, защото ще е устройство на което ще работи едно единствено приложение. В моя специфичен случай приложението е на Qt/QML, та ако случайно и твоето е такова мога да дам насоки.

Иначе ако ще е за повече приложения за универсална система по-добре на ниво ОС. Не казваш какви решения си опитал вече и каква дистрибуция/графична среда ползваш. Два варианта на които попаднах докато проучвах въпроса са http://maliit.github.io/ и https://launchpad.net/onboard


Пет Мар 29, 2019 3:35 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Raspberry on screen keyboard
Да дам малко повече подробности. Използвам ОС която предоставят в сайта. Инсталирана е някаква актуална версия.
Също като теб ще използвам само едно приложение, плюс някакъв файлов менажер, но за него може и без подобна екстра. Пробвал съм каквото е подсказал Гугъла.
Досега съм пробвал:
florence one - настройвах, мазах, така и не потегли добре. След последната ми настройка да бачка с тъч, започна и да "гърми" - стартира се, и прозореца и зачезва нанякъде.
matchbox-keyboard - това не помня какво беше, но пак не работеше добре.
Инсталирах нещо и от пакетите в ОС, то пък когато е активно, свиваше прозореца на приложението, за да може да се вижда и то клавиатурата.

За всички имаше някаква обща глупост, че като ти трябва клавиатура, трябва да я стартираш и тогава да я използваш.

Приложението което ще използвам е готово, и е писано на питон.

Да добавя, че с линуксите съм относително на вие...


Пет Мар 29, 2019 4:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1029
Мнение Re: Raspberry on screen keyboard
itso.t написа:
Инсталирах нещо и от пакетите в ОС, то пък когато е активно, свиваше прозореца на приложението, за да може да се вижда и то клавиатурата.


Вероятно свива прозореца на приложението за да не може клавиатурата да ти скрие текстовото поле в което искаш да пишеш. При мен понеже клавиатурата се появява в самия прозорец на приложението ако текстовото поле е в долната част на екрана скролвам автоматично нагоре, така че да остане видимо и след като се появи клавиатурата.

itso.t написа:
За всички имаше някаква обща глупост, че като ти трябва клавиатура, трябва да я стартираш и тогава да я използваш.
..


Трябва да я стартираш веднъж, при стартиране/логване в системата, също е нормално и може да се настрои да става автоматично при всяко стартиране на системата. Или пък скрипта или каквото там пуска твоето приложение да пуска първо клавиатурата и после него.

itso.t написа:
Приложението което ще използвам е готово, и е писано на питон.


Кое е приложението ако е публично и не е тайна? Да не ползва случайноPyQt или PySide? Ако искаш пробвай тези двете, maliit и onboard и сега видях още една от Gnome - caribou. На мен ми се сториха най-сериозните проекти, но не стигнах да ги тествам, защото реших да вградя клавиатурата направо в приложението.

В Qt проекта има също клавиатура - https://doc.qt.io/qt-5/qtvirtualkeyboard-index.html но и тя е огромна и доста сложна, както предполагам и горните проекти, защото поддържа въвеждане на китайски и японски йероглифи, жестове по екрана, предсказване на думи и какво ли не. Прегледах няколко по-прости варианта и в крайна сметка се спрях на това: https://github.com/mireq/Qt-Quick-Keyboard но може да работи само за приложения писани на Qt.


Пет Мар 29, 2019 6:48 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Raspberry on screen keyboard
radolin написа:
...Кое е приложението ако е публично и не е тайна...

Приложението е безплатно и е публично достъпно.
https://www.scorchworks.com/K40whispere ... perer.html
Накратко, алтернативен софтуер за управление на китайски 40W CO2 лазери.
Оригиналният му замисъл е да се ползва на писи, но някъде беше публикувано как да се инсталира и на малинка.

Мерси за информацията. Тия дни ще тествам предложените от теб решения и ще обадя какво е станало.

Само като обща информация, ако някой някога реши да повтори това решение. Комбинацията малинка - K40 Whisperer работи без забележки. Софтуерът е значително по-удобен за работа и по-интуитивен от оригиналния.


Пет Мар 29, 2019 9:27 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 5 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни