Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Така добре ли е. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Така добре ли е.
Някъде питах може ли да се замени реле с MOS транзистор, ужас не помня къде беше, та за това питам тук да ми дадете акъл ако е нужно. Даже начертах схема за по-прегледно. Схемата я пробвах без тригерите на Шмит, първо с лампа после с по-малък мотор и работи, но все пак хвърлете едно око дали е добре. Ключа S1 всъщност е контакт на терморелето което пуска перките.


Прикачени файлове:
circuit.jpg
circuit.jpg [ 86.82 KiB | Прегледано 3689 пъти ]
Пет Мар 29, 2019 5:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Така добре ли е.
Мммм каква е идеята от тия тригери, това ще включи мотора със закъснение, няма да направи плавен старт.
п.с. абе теб сън не те хваща, явно има и по зле от мен :)


Пет Мар 29, 2019 6:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Така добре ли е.
Ми аз сега съм на работа, пазя си тръните и ги топля. Ми идеята е да пусне долния транзистор със закъснение отведнъж, ако ги няма кондера бавно се зарежда и транзистора грее докато се отпуши напълно.


Пет Мар 29, 2019 6:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4578
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Така добре ли е.
Е то щом е само за включване без контрол на обороти или посока...
Колко е голям тоя мотор?
Ако е малък, що не го направиш директно през ключа? Ако пък е голям - през реле? Или през термистор?
Ако е много голям тогава е друга работа, ама уточни...

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Мар 29, 2019 8:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Така добре ли е.
На перките не им трябва посока ;-)

При спрял двигател, токът може да нарасне много тъй като цялото нещо е еквивалент на една индуктивност с малко съпротивление. След развъртане, колкото по-бързо се върти, толкова повече се индуцира обратно напрежение в намотките и така токът спада.

Значи какви са проблемите... Първо не искаш пусковия ток да скача до небесата и да претоварва и захранване и ключове и всичко. Второ, не искаш и да го ограничаваш прекалено, защото под една определена стойност хич няма да тръгне.
Решението с пусково съпротивление ще свърши работа. Стига само компонентите/времезакъсненията да се настроят.
Но по-ефективно решение е ако токът се ограничава чрез "накъсване" с PWM. За целта е нужен само 1 ключ, да кажем горния. Пак е нужен шунт (R1) но с много по-малка стойност. И шунта трябва да е последователно на мотора към маса. И диода също към маса.
Сега може и процесорче да мери тока и съответно с PWM да пуска. Може и с ОУ+компаратор и без проц, въпрос на подръчни материали ;-)


Пет Мар 29, 2019 9:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Така добре ли е.
Pipilica, тука беше: viewtopic.php?p=261420#p261420
Явно искаш да е просто и надеждно.
Според мен шунтовият резистор трябва да е крушка за фарове (от евтините), хем ще виждаш какво става. Къси + дълги в паралел, във фасунга - едва ли ще изгори, но може да я изръсиш (на теория).
Яки ключове се намират лесно и като имаш ограничение на пусковия ток горният транзистор ми се вижда излишен.
Иначе не е добре: при изключване кондензаторът ще се разрежда през защитата на шмитера. Раздели ги със 20-50 кОма. Едит: а излишните шмитери ги сложи паралелно на втория, U1.
Едит: все пак ръгни '555, че е по-як от CMOS-ката, пък и е специализиран. Ето тук е най-простата схема, но извод 6 не е защитен от конда, добре е да ги разделиш с поне 10 кОма и/или диод към маса.
ПС: Ако горният транзистор остане тури резисторче между ключа и гейта, че малко се изприщвам, ама само малко. Мисълта ми е, че ще ти хрумне да изнасяш ключа надалеко, да го презапояваш с к'ъвто има поялник и т.н.


Пет Мар 29, 2019 10:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Така добре ли е.
Потърси схема, например с 555, която при стартиране плавно да увеличава коефициента на запълване на ШИМ от нула до максимум. Към нея свържи мосфета който си харесал, и си готов.


Пет Мар 29, 2019 11:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Така добре ли е.
Ооо R1е шунт, не ми беше хрумвало, чудех се що си го сложил, то затова е хубаво стойности да се слагат ;) Ами в тоя случай ще работи. Трябва ти диод и на горния, предполагам и той е с ниско съпротивление, т. е. не много високо напрежение.


Пет Мар 29, 2019 3:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Така добре ли е.
Ай стига с този ШИМ! Човекот има място и няма познания за него, не го хвърляйте в оркестрото! Аз бих заложил на неговата схема. Освен това тя се поправя от електротехник със средно образование.

ПС: Винаги съм твърдял, че най-надежните устройства трябва да приличат на мутра: голямо, тъпо и яко :)


Пет Мар 29, 2019 6:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Така добре ли е.
В случая може би неговото решение е удачно, един резистор от перка на някоя каруца и е готов, по моргите са за без пари.


Пет Мар 29, 2019 6:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Така добре ли е.
Тенкю за подкрепата.
Тва е идея за товарно съпротивление от кола, но имам съпротивителна жица 1.3мм към 250мм от нея е около 1 Ом и върши добра работа, намотал съм на керамична основа от стар реотан.


Пет Мар 29, 2019 8:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Така добре ли е.
А тия защитните диоди на мотора и на транзисторите обикновени или Шотки да взема


Съб Мар 30, 2019 3:35 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 12 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни