Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Много странно нещо. 
Автор Съобщение
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2641
Местоположение: София
Мнение Много странно нещо.
Две импулсни по 5 волта са вързани последователно и реле пуска мотор, когато релето се задейства едното захранване спира, изключва му защитата, но ако го задействам ръчно, има щифт за натискане, или дам накъсо клемите с отверка не изключва. Що така прави изобщо не ми е ясно.


Пон Мар 11, 2019 6:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Много странно нещо.
Сигурно има дебели кондензатори на изходите на захранванията и когато включиш товара, кондензаторът на едното, през товара се оказва включен в обратна полярност към другото и го товари та изключва защитата му.
С активен товар има ли го този ефект?


Пон Мар 11, 2019 9:57 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2641
Местоположение: София
Мнение Re: Много странно нещо.
Ами с активен го няма, но се оказа че предишния собственик е върнал малко тримера за токова защита и явно от това спира. След като го навъртях малко, многооборотен тример, и нещата се оправиха. Не знам дали е нормално но на празен ход или с малък товар 5-6 ампера е безшумно но към 10 и нагоре ампери почва да свири като ТХО на телевизор, не мога да позная кое свири дали е трафа или са транзисторите. На времето правих крайно стъпало с 3055 и като го натоварих с резистори да го меря транзисторите яко свиреха музика.


Вто Мар 12, 2019 3:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Много странно нещо.
pipilica написа:
Ами с активен го няма, но се оказа че предишния собственик е върнал малко тримера за токова защита и явно от това спира. След като го навъртях малко, многооборотен тример, и нещата се оправиха. Не знам дали е нормално но на празен ход или с малък товар 5-6 ампера е безшумно но към 10 и нагоре ампери почва да свири като ТХО на телевизор, не мога да позная кое свири дали е трафа или са транзисторите. На времето правих крайно стъпало с 3055 и като го натоварих с резистори да го меря транзисторите яко свиреха музика.


аз друг свирещ транзистор освен VEF202 незнам :)
винаги са бобини, индиктори трафове и други такива с намотки и ферити

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Мар 12, 2019 11:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Много странно нещо.
И някои транзистори пеят, както и някои ИС, мощни аудио усилватели...


Вто Мар 12, 2019 1:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Много странно нещо.
Да и аз съм тествал стъпала и съскат леко транзисторите, ама само високите честоти се чуват. А на импулсното вероятно трафа свири от някакви комбинационни честоти, вероятно е на 30-40kHz които няма как да се чуват.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Мар 12, 2019 4:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Много странно нещо.
да дам малкко фитил за разговори, щото онези пост-комунистически/пре-апокалиптични фредови локуми от другите темималко ме оттегчиха :)

свиренето - е резултат от звукови трептения. мисля затова няма какво да спорим(поне конструктивно да спорим)

силикона като такъв няма как да свири - освен последната си песен завършваща със струйка пушек.
сега ми обяснете кое трепти в транзистора като такъв че да писка/пищи/свири :?:

ебентуално е хипотетично възможно ако е някакъв хибриден чип и в него има индуктинвости с някакви намотки и др, или пък телчетата с които се бондира трептят-макар че нали е залято къде с пластмаса, къде с топплоотвеждащ силикон...

та хайде дайте коментари

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Мар 12, 2019 4:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Много странно нещо.
Чувал съм тоя ефект на транзистори в корпус ТО3. Нямам точен спомен, но е много вероятно да са били 2N3055 или KD503.
Предполагам трептят теловете между изводите и кристала. Както уточни и Славчо, чува се само висока честота от музиката.


Вто Мар 12, 2019 5:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Много странно нещо.
Пък на мен първият ми радиопредавател (той после стана смутител за ТВ) се състоеше от мултивибратор и еднотранзисторен генератор на уж 27МХц и пискаше яко! Щом издържаше доста време с едновремешните 9В батерийки - к'ва ти мощност, а ферити нямаше, по-скоро от кондензаторите.


Вто Мар 12, 2019 6:05 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2641
Местоположение: София
Мнение Re: Много странно нещо.
Да само високи свиреше и то при почти максимално усилване, на времето имаше едни тролеи в София дето им свиреше управлението на мотора, преди на баира до нас туриха една кула с разнии антени, едни малки сателитни явноо е някъв ретранслатор, та усилвателите са на стълба и свирят все едно факс сигнал.


Вто Мар 12, 2019 10:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Много странно нещо.
Не зная каква е причината, можеби възникват механични напрежения в кристала от проточащия ток. Пиезо ефект или топлинно разширение ( кристала е сравнително малък и безинертен топлинно )

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Мар 12, 2019 11:43 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 6:26 pm
Мнения: 608
Мнение Re: Много странно нещо.
Вътре в 3055 има само 2 тънки проводничета и заливка върху кристала. Някога покрай респромите съм сменил хиляди. Достявяха ми ги буквално като кори с яиця в едни бели стеропорени кутии. Кристала е много сравнително доста голям. Един транзистор в крайно стъпало трябва да свири доста фалшиво все пак е в режим различен от "А". Най вероятно свирят аудиофилските кабели от по 1500 $. Вътре в транзистора трябва нещо да се намагнетизира, да се разклати ... трудна работа.

_________________
Вниманиене съмвишист....ИЙ.


Сря Мар 20, 2019 9:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Много странно нещо.
3055 е произвеждан от емнайсет фирми, всяка с нейните си идеи за технология и конструкция.


Сря Мар 20, 2019 11:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Много странно нещо.
3055 качествени не горят много лесно, тия нашенските аналоци 7055 горяха като пуканки, имаше и едни които приличаха на ... никелирани, надписа беше ендо лъскаво черно, на повечето тук таме олюпен, тия също яха голямо дърво. Читавите 3055 трудно горят, и не са им много тънки жиците, обаче не са за усилватели, много са бавни.


Сря Мар 20, 2019 11:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Много странно нещо.
И му пищи свръхдебелият корпус?!
Вие тук многократно сте пискали заради пиезоефекта на кондовете, отделно има поне 10 други възможности, и изведнъж 2N3055 се оказва чалгаджия. Да, бе!


Сря Мар 20, 2019 11:19 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни