Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Къси антени... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Къси антени...
Разработвам няколко нови дивайса с RF комуникация в диапазона 100...1000Mhz, като ще се използват ISM и някои други (разрешени) за целта бандове - да речем 138, 150...155, 169, 170...174, 216...220, 433, 868, 915 Mhz (в зависимост от региона). Приложенията на тези дивайси налагат сериозни масово-габаритни ограничения и затова антените (евентуално с изключение на най-високочестотните бандове) ще са с дължина под четвърт дължина на вълната (монопол). Радиото, като импеданс изглежда като около 500 ома с няколко пикофарада в паралел. Производителя дава методиката за смятане на балуна и импеданка за всеки отделен банд.

Чуденето ми е до колко практически си струва да се скъсява антената като алтернативата е използване на по-високочестотен банд. Например, за нашенска употреба мога да използвам 169, 433 и 868. При каква ориентировъчна дължина на антената за 169 ще е наложително преминаване на 433?

По темата за електрически къси антени има писано доста, аз доста изчетох, но все пак да попитам и тук. Друг проблем е, че дори при пълноразмерен четвървълнов монопол, ефективността няма да е висока заради мижавата площ на масата.


Пон Ное 19, 2018 12:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Къси антени...
Ти пък... Нали тук ти си спецът по въпроса?! Освен това питаш за нещо, което се прави с много опит или с много математика. Пък може да може и с малко: сравняваш даташитове и се ориентираш.

Навремето, докато бях електрончик, си правих мозъчна гимнастика с радиомикрофончета на 100МХц (FM радио), но за съжаление вече едва ли ще си изкопая писанките. Всичките бяха специално изчислявани за различни захранвания (батерии) и антени. Най-ситното се получи около 15см, напъхано в корпуса на дебел маркер за рисуване: електретно микрофонче, 1-2см платка, 12 волтова алкална батерийка (3см) и другото - тръба за антена. Май това е разумният минимум на 100МХц.

То май си го пишеше: до една десета от дължината на вълната за половин дипол е добре, ама вече не помня.


Пон Ное 19, 2018 5:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Къси антени...
Бонго, нямам претенции да съм спец. Искам да си сверя часовника. Да около една десета от дължината на вълната дава съпротивление на излъчване няколко ома и може да се счита за разумна граница.
Сега попаднах на това писание R&S, което е писано от този юнак http://www.df2ir.de/index.html и като гледам формулите се чудя... Нямам достап до книгите споменати като източници, та не ясно как са получени тези формули.


Пон Ное 19, 2018 5:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Къси антени...
Аз пък тъкмо си доспомних и тръгнах да уточнявам: под "половин дипол" имах предвид пръчка стърчаща от безкрайна равнина. И наистина около една десета от дължината на вълната параметрите рязко се сговняват и според руснаците, и според западняците. Но не ме питай к'во бях чел...
Значи имаш ориентир.


Пон Ное 19, 2018 6:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Къси антени...
Въпросната пръчка е Ground Plane, а намирисването започва още с намаляване на дължината под четвърт. Не виждам логика рязко да се сговняват под една десета.


Пон Ное 19, 2018 6:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Къси антени...
Зависимостите не са линейни и с просто око си личеше, отделно твърденията на разни светила. А литературата вече е над 35 годишна и отдавна я нямам.
Както и да е, нищо по-конкретно не мога да кажа. Но колко по-малко от една десета?!


Пон Ное 19, 2018 6:39 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 9:02 am
Мнения: 324
Мнение Re: Къси антени...
Desert Leo написа:
Бонго, нямам претенции да съм спец. Искам да си сверя часовника. Да около една десета от дължината на вълната дава съпротивление на излъчване няколко ома и може да се счита за разумна граница.
Сега попаднах на това писание R&S, което е писано от този юнак http://www.df2ir.de/index.html и като гледам формулите се чудя... Нямам достап до книгите споменати като източници, та не ясно как са получени тези формули.


5,6 и 7 от литературата
http://www.radioscanner.ru/files/downlo ... ndbook.pdf
https://cdn.rohde-schwarz.com/pws/dl_do ... E01_1e.pdf
http://www.radioscanner.ru/files/construction/file508/


Пон Ное 19, 2018 7:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Къси антени...
Desert Leo написа:
... Сега попаднах на това писание R&S, което е писано от този юнак http://www.df2ir.de/index.html и като гледам формулите се чудя...


Сетих се за още един немец пишещ по темата - нямам идея дали ще има нещо полезно ама не пречи да му хвърлиш едно око.
http://www.gsm-modem.de/M2M/

Едит: Мдааа, пише човека но май целта му е да му се обадиш и да си платиш за консултацията - http://www.gsm-modem.de/M2M/m2m-compone ... -antennas/ - последното изречение.

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Ное 19, 2018 7:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Къси антени...
Теорията е ясна - книги бол, но най сбито и конкретно е описано тук и тук (стр. 38, 38 и 45, 46). Формулата на германеца от R&S е някаква приближение, което е близко до теорията при дължини над λ / 5. Влязох в контакт с него, да видим какво ще каже.
Въпросът ми беше повече като практически опит...

Harald Naumann беше в съпорта на Round Solutions, но не вярвам опита му да е нещо повече от чоплене на техните дев. бордове. Имам неговата книга и от прочетеното, не виждам смисъл да контактувам. :wink:


Вто Ное 20, 2018 10:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Къси антени...
Desert Leo написа:
Теорията е ясна - книги бол, но най сбито и конкретно е описано тук и тук (стр. 38, 38 и 45, 46). Формулата на германеца от R&S е някаква приближение, което е близко до теорията при дължини над λ / 5. Влязох в контакт с него, да видим какво ще каже.
Въпросът ми беше повече като практически опит...

Harald Naumann беше в съпорта на Round Solutions, но не вярвам опита му да е нещо повече от чоплене на техните дев. бордове. Имам неговата книга и от прочетеното, не виждам смисъл да контактувам. :wink:

http://www.hp.woodshot.com/
малко софтуер , който може да ти е полезен

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Ное 20, 2018 12:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Къси антени...
Такаааа... След още търсене на литература, поподнах на "Monopole antennas" Melvin M. Weiner.
В Part I Monopole Elements on Disk Ground Planes in Free Space, е разчоплен въпроса "ко прайм като нема маса", който е моя случай в момента, защото масата на 2 платки 7 х 22 mm хептен я няма.
Та смятайки по формули 3.2.33 и 3.2.34, реалната и имагинерната част на импеданса, се оказва, че за четвърт вълнов монопол съпротивлението на излъчване пада до около 19 ома, а реактивностите са в пъти повече. При скъсяване на четвъртвълновата за 169 до съответната дължина за 433, съпротивлението пада до 2 ома, а същото спрямо 433 до 868 отиво на около 3.4 ома.
С две думи, положението не е никак розово... :( Ще се правят и експерименти, но май се очертава малките птички да чуруликат на 868, по-големите на 433, а само големите добитъци на 169. :wink:


Пет Ное 23, 2018 1:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Къси антени...
Добре де, що мериш в омове? Мярката е сантиметри ефективна височина, май.
Пък 169 мандахерца не бих сложил на нищо по-дребно от крава, ама ти си знаеш.


Пет Ное 23, 2018 8:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Къси антени...
Бях чел за активните антени навремето- където антената е част от LC веригата на трептящият кръг- не изход на усилвателя. Там твърдяха, че така може да се постигнат доста добри резултати с доста скъсени антени. Но съм го чел от преди инет епохата. може бу гуглосването ще помогне?


Пон Ное 26, 2018 10:10 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Къси антени...
Е така де, идеята с електрическо удължаване е безкрайно стара. Проблемите са два:
- усилването на антената - то си остава малко. Идеята е, че с добро съгласуване ще вкараш повече мощност в антена с малък гейн. Има номер при електрическото удължаване - да успееш И да повтигнеш антената, тоест да я отдалечиш от захранването, и да и използваш трансформатора като балун.
- лентата. Ограничава се лентата, когато съгласуваш между много различни импеданси. Критерий на Боде-Фано.

При липса на маса не знам какво точно се прави. Не можеш ли да използваш животното и (капацитивно) да пуснеш обратния ток по него - тоест то да ти е маса.

_________________
Хайде де!


Пон Ное 26, 2018 10:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Къси антени...
Ако тръгнем към детайлен анализ и честотната лента се свива, и диаграмата на насоченост е дявол знае каква (въпреки, че книгите за къси антени твърдят, че не се изменя съществено), а и модела, който е използван е приближен... Теоретично е трусно да се отчете близостта на тялото на добитъка, което неизбежно ще влияе. Меренето също няма да е коректно.


Пон Ное 26, 2018 3:08 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни