Отговори на тема  [ 49 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Проектиране на PCB за начинаещи? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Проектиране на PCB за начинаещи?
То ако компонента няма футпринт в PDF просто го слагаш в графа не става за нищо и продължаваш със следващият. Дизайн и производство са две много различни неща, вярно като правиш дизайн не е лошо да имаш идея и от производството, но в общи линии. Самото производство си е доста тънка наука, според мен по-сложното е да произведеш от колкото да дизайнеш, съмнява ме да се интересуваш от самите процеси на производство, с две думи много химия, машинна обработка и литография ... и всяко от тях си е само за себе си цяла наука.
Конкретно за правила ... не се сещам за книга която да ги обобщава, то ще е по скоро някакъв наръчник за добрите практики, защото единствените твърди правила са свързани с изолационни разстояния, всичко останало е пожелателно, и както миро беше писал за писането на код може да намериш доста информация как не се прави, но почти нищо относно как се прави :) Опит, учене, има не малко документи описващи различни проблематики но за нещо систематизирано не се сещам, .. освен да хапнеш на Дедо мозъка и да се надяваш да придобиеш знанията .... но ме съмнява че той няма да си го даде :)


Пон Юни 18, 2018 6:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Проектиране на PCB за начинаещи?
То ако компонента няма футпринт в PDF просто го слагаш в графа не става за нищо и продължаваш със следващият. Дизайн и производство са две много различни неща, вярно като правиш дизайн не е лошо да имаш идея и от производството, но в общи линии. Самото производство си е доста тънка наука, според мен по-сложното е да произведеш от колкото да дизайнеш, съмнява ме да се интересуваш от самите процеси на производство, с две думи много химия, машинна обработка и литография ... и всяко от тях си е само за себе си цяла наука.
Конкретно за правила ... не се сещам за книга която да ги обобщава, то ще е по скоро някакъв наръчник за добрите практики, защото единствените твърди правила са свързани с изолационни разстояния, всичко останало е пожелателно, и както миро беше писал за писането на код може да намериш доста информация как не се прави, но почти нищо относно как се прави :) Опит, учене, има не малко документи описващи различни проблематики но за нещо систематизирано не се сещам, .. освен да хапнеш на Дедо мозъка и да се надяваш да придобиеш знанията .... но ме съмнява че той няма да си го даде :)


Пон Юни 18, 2018 6:23 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Проектиране на PCB за начинаещи?
Благодаря много за отзивите. Ще се поручкам уикенда и ако имам въпроси ще питам в темата.


Вто Юни 19, 2018 7:18 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: Проектиране на PCB за начинаещи?
Две ръце за Eagle. И то до 7.5 версия.
9 не ми харесва ама хич, но някои клиенти задължават.
Ето на ийгъл какво може да се прави


Прикачени файлове:
FL-18-06-2018-15-46-02.jpg
FL-18-06-2018-15-46-02.jpg [ 1.07 MiB | Прегледано 3893 пъти ]
Вто Юни 19, 2018 10:45 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: Проектиране на PCB за начинаещи?
maiden написа:
Две ръце за Eagle. И то до 7.5 версия.
9 не ми харесва ама хич, но някои клиенти задължават.
Ето на ийгъл какво може да се прави

edit: на всички бивши Олимексисти Eagle ни е в кръвта :)
Но реално погледнато, наистина няма по -опростен EDA туул. Е вчера свалих Кикад отново. 700МБ и боза.
Ийгъла 7.5 рарче 40МБ и си го отварям навсякъде. Но наистина - истината е в библиотеките. Моята библиотека е една от най-големите в света за Ийгъл. Над 10000 къстъм компонента. Така че иска учене и практика. Какъвто и тулл да използваш, ще се обезвериш, че няма точно този елемент който искаш. Всички те са голи като ги изтеглиш.
Цецо сега бяга от Ийгъла и отива на Кикад ( като че ли колко пари плаща за лиценз), ама вече започва да съжалява


Вто Юни 19, 2018 3:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Проектиране на PCB за начинаещи?
Не знам какво може да те обезвери един корпус, това е най-простата работа при правенето на платка, да оставим на страна автоматиката, аз не знам новите кадове какво предлагам, гледам на Дедо менторските магии имат благинки при правене на корпус, но дори с един протел 2.8 от преди почти 30 години правенето на корпус е елементарно, и схематичния и PCB се правят за нула време. На мен примерно като ми трябва някой конектор обикновено не правя само този който ми трябва, а вкарвам цялата фамилия хоризонтален, вертикален и модификациите по пинове, последно ултрафит вкарвах, не ми отне повече от 30-на минути да вкарам цялата серия, даже си ги вкарах ляв и десен, въпреки че футпринта е еднакъв.


Вто Юни 19, 2018 5:14 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: Проектиране на PCB за начинаещи?
Да Тони,
Елементарно е разбира се. Не е философия.
Просто исках да кажа на начинаещото момче, че каквато и програма да използва, ще трябва да се научи да си прави библиотеки.
Да не очаква, че хоп сваля Ийгъл или Аутиум пише парт нъмбъра на Молекс конектор примерно и веднага го намира


Вто Юни 19, 2018 5:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Проектиране на PCB за начинаещи?
maiden написа:
....
Цецо сега бяга от Ийгъла и отива на Кикад ( като че ли колко пари плаща за лиценз), ама вече започва да съжалява

Каква е причината? Познавам и двата продукта и не мога да се сетя с какво Eagle е по-добър от KiCAD, че чак някой да съжалява.


Вто Юни 19, 2018 5:45 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Проектиране на PCB за начинаещи?
Не е проблемът да се начертае фуутпринт и схематичния символ. Проблемът е, когато не знаеш кой конектор как се води по каталог, та да му вземеш размерите. Н'бабане Гт'муан'га, сподели полезен сайт, в който има кад програма, малко ръководства и нещо като справочник за елементите, за което съм му много благодарен.
Относно Eagle-а, разбрах, че има някакъв проблем с библиотеките и лиценза. Има си някакви съображения, направил е както е сметнал за добре. И на мен КиКадът по-малко ми се нрави от Eagle, ама веднъж се опитах да инсталирам някаква последна версия Eagle под Windows и резултатът беше плачевен. Още след началния екран даваше грешки. Под линукс няма проблем. Само чакам да дойде уикенда и смятам да разуча Circuit Maker-а. Онзи ден го подкарах да тръгне като хората и после го затворих.


Сря Юни 20, 2018 7:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Проектиране на PCB за начинаещи?
Ами има в момента двама основи производителя на конектори, Tyco Electronics и Molex, те изкупиха повечето малки, освен тях има разни които произвеждат много специфични, и разни от сорта на хиросе, всички останали произвеждат копия на по-горе изброените. Като цяло браузвайки сайта на молекс или тайко почти сигурно ще намериш каквото ти трябва.


Сря Юни 20, 2018 1:23 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Проектиране на PCB за начинаещи?
Благодаря, ТоНи!


Сря Юни 20, 2018 1:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Проектиране на PCB за начинаещи?
Ами когато няма данни на помощ идва шублера. Имаше едни цифрови, може да им избираш показанията metric / imperial
То всъщност е задължителен инструмент...

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Юни 20, 2018 7:55 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Проектиране на PCB за начинаещи?
Малко развитие по отношение опита ми с проектиране на платки.
Наложи ми се тази седмица, да проектирам една елементарна двуслойна платка (то даже си е еднослойна, май, защото само от долната страна са пътечките и падовете, а от горната само се слагат компонентите). Преди това се опитвах да разручкам Circuit Maker-а, ама нещо не ме изкефи, заради многото менюта, малкото място за основния екран, където чертаеш схемата и заради изгледа тип MS Office 2010. Та реших да си дръпна KiCAD. Ами доста интуитивен софтуер, имаше доста библиотеки и footprints.За една нощ успях да си инсталирам програмата, да дръпна библиотеки, фуутрпинтове, 3д модели, да си изчертая схемата и да опроводя платката. Само трябваше още една нощ да оправя клирънси, дебелини на пътечките, че даже се наложи да я опроводя наново. Сега съм пуснал поръчка в някакъв чужд сайт, където за 12 долара ще ми направят 10 бройки. Има още бая да уча, но хубавото е, че поне колегите на работа могат да ми помагат, като имам въпроси и питанки. Честно казано от Proteus, Protel и KiCad, с последната ми се струва най-лесно боравене иима доста възможности, а най-хубавото е, че е безплатна и отворена, много хора допринасят с библиотеки, фуутрпинтове.


Съб Сеп 01, 2018 3:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Проектиране на PCB за начинаещи?
Поздравления за напредъка, а шублер купи ли с? За лодка да не знам, от любопитство съм я заглеждал но не ми направи добро впечатление, но то за мен сигурно е нормално.


Съб Сеп 01, 2018 6:27 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Проектиране на PCB за начинаещи?
Не ми е оставало време да отида до някой магазин. От работа се прибирам директно вкъщи и почвам да редя компоненти и да опроводявам. Иначе надрасках някой елементарен фуутпринт и символ, успях да запълня платката с "маса", където няма нищо, абе доста хляб си има за ядене.


Пет Сеп 07, 2018 1:20 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 49 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни