Отговори на тема  [ 136 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща
Интересно твърдение. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Интересно твърдение.
Не се бях замислял докато не го прочетох
Цитат:
Понастоящем науката е приела абсолютно смехотворна теория, че около позитивно зареденото ядро на атома, летят електрони, които кой знае защо не искат да се блъснат в ядрото.

Какво е вашето мнение, ма лично, не от някой учебник по физика.


Чет Мар 22, 2018 5:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Интересно твърдение.
е от къде да имаме лично, то и нашето е дошло от някой учебник, поне аз не познавамнякой от форума който да се занимава професионално с тази материа, та да има сосбтвена теория или мнение. По интересно е този който е цитиран в каква връка го казва, и всъщност ой на каква баз прави това заключение. Посъщата логика можем да кажем че е смехотворно да говорим че луна с диаметър 3000 км обикаля около земя с диаметър 12хил км цели 3 млрд години ... а може и повече.


Чет Мар 22, 2018 6:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Интересно твърдение.
И в същото време извънземните 'секи ден си фъркат и кацат в Невада... :D


Чет Мар 22, 2018 9:15 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Яну 03, 2012 2:35 pm
Мнения: 13
Мнение Re: Интересно твърдение.
"кой знае защо " - обикновенно които се занимавал стабилно в гимназията (даже не в университета) с химия, например. Вадиш учебник по химия за 10-и клас (при нас никой не помнеше кой е писал учебника, помнехме ги по цветовете на корицата - хубавият беше розов) и четеш. Може да стигнеш до някой за кандидат-студенти, но не е нужно нищо повече. И ако питаш мен спираш да четеш сайта от който цитираш.


Чет Мар 22, 2018 10:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Интересно твърдение.
С това "понастоящем" сигурно се има впредвид времето отпреди повече от 1 век. Оттогава насетне хора, като г-н Хайзенберг са разбрали, че не следва да се прави аналогия между движението на орбитиращите тела от макросвета и електроните.

Ето една доста по-реалистична представа за движението на електроните около ядрото:

https://www.youtube.com/watch?v=P2IsIkSn5bk


Чет Мар 22, 2018 12:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Интересно твърдение.
От половин час държа един атом и с карфица натискам електроните надолу - не щат да паднат!


Чет Мар 22, 2018 2:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Интересно твърдение.
bongo_x2 написа:
От половин час държа един атом и с карфица натискам електроните надолу - не щат да паднат!


зависи къде е произведен! Ако е китайски и без да ги натискаш ще паднат ;-)


Чет Мар 22, 2018 2:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Фев 18, 2006 10:55 pm
Мнения: 1301
Местоположение: София
Мнение Re: Интересно твърдение.
Да не ти е китайска карфицата и вместо да натискаш атомите те да са й пробили върха и за това да нещат да падат?

_________________
Някой ден и костенурките ще се научат да летят...


Чет Мар 22, 2018 3:31 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Интересно твърдение.
ToHu написа:
По интересно е този който е цитиран в каква връка го казва, и всъщност ой на каква баз прави това заключение.

Това са думите на световно извесния учен "nizo", които ги е казал във форумът за свободна енергия: http://mazeto.net/index.php?topic=10247.0
За съжаление с такива хора не може да се спори, защото за да имаш спор е необходима някаква обща база върху, която и двете страни са стъпили здраво.
Все едно спор на астрофизик с мравка относно атомните електроцентрали.

ToHu написа:
Посъщата логика можем да кажем че е смехотворно да говорим че луна с диаметър 3000 км обикаля около земя с диаметър 12хил км цели 3 млрд години ... а може и повече.


Луната и Земята се привличат ... за това Луната не само не пада, ами се отдалечава от Земята с по 4см всяка година. Не знам какво са пушели тези учени.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Чет Мар 22, 2018 3:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Интересно твърдение.
И при електроните нещата са малко по-различни може би поради квантовата им същност. Там не може да се говори за положението им, а за квантов облак- вероятностното разпределение на положенията, където може да се намира електронът.
И правейки аналогия с космосът: по-лесно е да се изпрати ракета през Юпитер към Слънцето, от колкото направо. Поне енергетично.


Чет Мар 22, 2018 4:24 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Интересно твърдение.
Изгледах посочения от nizo филм, разбрах доказателството за електростатичното взаимодействие между алфа частици и златни атоми, но не разбрах, кое е нещото, което противоречи на квантовия модел на атома.

Но това вероятно се дължи на обстоятелството, че аз съм само една мравка :)

PS:

Ike, ти сигурен ли си, че този nizo е световно известен учен?
Като чета това, ми е трудно да го повярвам.
А и един световно известен учен би трябвало да знае, кога се използва пълен член и че се пише "не знам", вместо "незнам"

..........ако разбира се става въпрос за един и същ човек, де :)


Чет Мар 22, 2018 4:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Интересно твърдение.
Добре де от Мазето е цитата. Въпроса е що така, нали + и - се привличат, що електроните не падат върху ядрото, ще кажете нали се въртят и центробежната сила ги крепи, добре а коя сила ги кара да обикалят.
Ето още един въпрос на който не знам верния отговор.
Земното магнитно поле се получава от въртенето на разтопеното метално ядро, поне така пише в учебника по физика, да ама по-нататък пише че желязото, пък и другите метали, при температура над точката на Кюри си губят магнитните свойства.


Чет Мар 22, 2018 8:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Интересно твърдение.
В разтопеното ядро течният метал се движи на потоци заради температурната конвекция. Движението на метала поражда електрически ток, който поражда магнитното поле.

Според принципа на неопределеност на Хайзенберг, електронът не може да се разглежда, като частица, притежаваща едновременно дадена енергия и дадена позиция в пространството около ядрото. Поради това всяка аналогия с орбитиращи тела е погрешна. При доближаване до ядрото потенциалната енергия на електрона рязко се понижава а кинетичната расте и обратното. Така той практически осцилира около едно равновесно разстояние (радиус на Бор).


Чет Мар 22, 2018 9:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Интересно твърдение.
Добре де, но за начало да отговорим на по-елементарни въпроси:
- И на мен ми се иска, и на жената се иска, но нея много често я "боли главата". Защо?
- Какъв е смисълът на живота?
- Защо никой не е направил ядрен реактор в мазето си?
- Съществуват ли караконджули?
- Защо вчера не ми втаса хляба в пекарната?
- Какво всъщност е гравитацията и има ли смисъл от нея?
и т.н.


Чет Мар 22, 2018 9:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Интересно твърдение.
pipilica написа:
Добре де от Мазето е цитата. Въпроса е що така, нали + и - се привличат, що електроните не падат върху ядрото, ще кажете нали се въртят и центробежната сила ги крепи, добре а коя сила ги кара да обикалят.
Ето още един въпрос на който не знам верния отговор.
Земното магнитно поле се получава от въртенето на разтопеното метално ядро, поне така пише в учебника по физика, да ама по-нататък пише че желязото, пък и другите метали, при температура над точката на Кюри си губят магнитните свойства.


Физиката на елементарните частици се основава на други постулати и няма много общо с макроявленията , които сме свикнали да наблюдаваме.
Земното магнитно поле се получава в резултат на движението на разтопеното желязо в ядрото.

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Чет Мар 22, 2018 10:14 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 136 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни