Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Въпрос по Nixie Clock 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Въпрос по Nixie Clock
Здравейте,
искам да направя едно проектче с ламБета за часовник. Намерих един подходящ готов проект с лампи IN-12. Но има някои неща, които искам да добавя към него. Липсва подсветка на лампите, и няма предвиден извод, който да захранва разделителните точки между чч:мм:сс . Искам да ги добавя към готовият проект с, така да се каже, минимални усилия. Времето не ми позволява да се задълбочавам много. Проекта е показан тук.
Не съм много навътре в микроконтролерите, но имам някакви познания и съм писал разни неща. Реализирал съм и доста други проектчета, малки като за обучение за мен самия най-вече.
Тъй като програмата е готова и е даден само .hex файла, предполагам не мога да правя интервенции по кода. Също така не знам дали SQW/OUT извода на DS1307 e настроен за 1Hz (най-вероятно е на 32Khz). Няма и свободни изводи на мега-та.
Мога ли да свържа един DS1307 към контролер (примерно към Ардуино) да му конфигурирам SQW/OUT на 1Hz и после да го ползвам самостоятелно?
Или пък да направя една малка допълнителна платка с контролерче и един DS1307, от които да си подавам импулса към точките за секундите( най-вероятно пак ще са газоразрядни на високо напрежение) а също така и подсветката (вероятно от RGB светодиоди, за да може да се сменя цвета от бутон примерно). Предполагам за целта една Atmega8 е предостатъчна, и с много излишък в нея дори, но имам познания най-вече към тези контролери, а и бих могъл да използвам Ардуино bootloader-a и да напиша много бързо програмата.

Абе като цяло съм отворен за идеи, но все пак да са ми в обсега на техническите познания :oops:


Сря Авг 28, 2013 10:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос по Nixie Clock
555




Изображение

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Чет Авг 29, 2013 8:50 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос по Nixie Clock
как може да стане синхроницазията с 555, за да не се получи разминаване след време?


Чет Авг 29, 2013 10:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос по Nixie Clock
Какво значение има, ако точките мигат с честота от 1.2392302309889238482311230005993 херца?

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Чет Авг 29, 2013 10:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос по Nixie Clock
Извинявай, ама за каква подсветка говориш? Нещо не си представям какво би вършила подсветка на никсита.


Чет Авг 29, 2013 10:53 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос по Nixie Clock
Не схващаш, защото не си хипстер.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Цитат:
Three yellow LEDs positioned directly behind the tube. And yes, they ramp up in brightness a couple of seconds after switch-on.



Това са обикновенни усилватели с интегралка, но от горе трябва да има радиолампа и не с обикновенна червена светлина на подсведката, ами със син светодиод.
Когато го разбереш това, ще разбереш и защо, ще сложи 10MHz атомен часовник, да му мига точките на секундите.
Иначе в магазините за леФче продават нормални часовници на ценатата на половин Nixie лампа.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Последна промяна ike на Чет Авг 29, 2013 11:27 am, променена общо 1 път



Чет Авг 29, 2013 11:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос по Nixie Clock
Добре де, за подсветка на ква да е друга лампа ОК, ама да светиш в никсито някак не ми се връзва - ще се вижда по-зле.

Самото никси си има безспорен чар. Като му сложиш нещо съвременно само го разваляш.

Относно интегралните усилватели с лампа за украса - без коментар. :)

ПП: Мигането за секундите - при всяка смяна на минути може 555-цата (или квото там) да се рестартира. Така секундите винаги ще са в "час" с останалото. Бих го стъкмил с един малък PIC-льо. Почти без външни части.


Чет Авг 29, 2013 11:23 am
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос по Nixie Clock
Въпрос на вкус, за подсветката имам предвид нещо такова, такова или пък такова.

За разделителните точки - подобно.
Това, че не няма да изглеждат точно както в стар уред за измерване, не е проблем, напротив.


Чет Авг 29, 2013 1:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Въпрос по Nixie Clock
Ламбите стават все по-скъпи и по-трудно се намират, така че който е решил да си прави нещо такова да побърза че скоро подобни проекти ще бъдат екзотика, не че сега не са де.


Прикачени файлове:
images.jpeg
images.jpeg [ 8.39 KiB | Прегледано 4183 пъти ]
Past-Indicator-Vostok-2-Black-Elmwood-Nixie-Clock-04.jpeg
Past-Indicator-Vostok-2-Black-Elmwood-Nixie-Clock-04.jpeg [ 144.25 KiB | Прегледано 4183 пъти ]
1_3cYH95psbYD184t4z2T1-g.jpeg
1_3cYH95psbYD184t4z2T1-g.jpeg [ 162.73 KiB | Прегледано 4183 пъти ]
Нед Юни 28, 2020 11:34 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 06, 2016 7:29 pm
Мнения: 167
Мнение Re: Въпрос по Nixie Clock
Случайно попаднах и на wireless вариант:
Прикачени файлове:
nixi.png
nixi.png [ 76.54 KiB | Прегледано 4121 пъти ]

Клипът е ТУК.


Пон Юни 29, 2020 8:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Въпрос по Nixie Clock
Bai Ui написа:
Ламбите стават все по-скъпи и по-трудно се намират, така че който е решил да си прави нещо такова да побърза че скоро подобни проекти ще бъдат екзотика, не че сега не са де.


По-трудно се намират старите лампи. Иначе има поне два стартъп-а които са започнали производство на нови такива.

https://www.daliborfarny.com/

https://millclock.com/


Пон Юни 29, 2020 2:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Въпрос по Nixie Clock
Ами не е точно така, само една е фирмата, която произвежда лампи, някой беше пуснал и видео тука как точно протича ръчният процес на
производство, а за цена на бройка - едва ли е по възможностите на някой от колегите тук (135 евро). Втората фирма, която си пуснал линк е украинска,
която прави часовници използвайки "нови стари" лампи, т.е. каквото е останало по складовете от едновремешното съветско производство, което
ускорява изчерпването им. Правенето на никси часовници е изкуство и си губи чара ако направиш повече от една бройка.


Пон Юни 29, 2020 3:55 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос по Nixie Clock
Ако се появи достатъчно търсене или пазарът стане интересен, ще се появи и предлагане...


Пон Юни 29, 2020 4:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Въпрос по Nixie Clock
Bai Ui написа:
Ами не е точно така, само една е фирмата, която произвежда лампи, някой беше пуснал и видео тука как точно протича ръчният процес на
производство, а за цена на бройка - едва ли е по възможностите на някой от колегите тук (135 евро). Втората фирма, която си пуснал линк е украинска,
която прави часовници използвайки "нови стари" лампи, т.е. каквото е останало по складовете от едновремешното съветско производство, което
ускорява изчерпването им. Правенето на никси часовници е изкуство и си губи чара ако направиш повече от една бройка.


Украинците си имат техни си лампи също. Гледай по-внимателно.


Пон Юни 29, 2020 4:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Въпрос по Nixie Clock
хм, вярно, така твърдят, правят лампа, базирана на съветските ИН-18, между другото най-голямата,
която все още може да се намери, нова от едновремешните.


Пон Юни 29, 2020 5:14 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни