Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Елемент на Пелтие 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Фев 01, 2007 3:04 am
Мнения: 1539
Мнение Елемент на Пелтие
Какво означават следните данни на това пелтие:
Цитат:
Елемент на Пелтие TEC1-12710 89W
размери 40x40x3.3mm.
Работно напрежение до 15,8V,
максимален ток 10.5A,
мощност 89W,
съпротивление 1,08R.
PELTIER MODULE

Интересува ме каква хладилна мощност може да се очаква от тава нещо и каква ел.мощност ще харчи?
По закона на Ом никак не мога да ги напасна тия данни. Принципно всички пелтиета ли са реверсивни и ако да , симетрични ли са двете посоки? С директен PWM може ли да се регулира мощността?


Нед Дек 02, 2012 5:24 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Сря Яну 03, 2007 11:43 pm
Мнения: 178
Мнение Re: Елемент на Пелтие
Тук http://www.hebeiltd.com.cn/peltier.data ... -12710.pdf има малко повече информация.
Като цяло охлаждащата мощност зависи от температурната разлика. Тези 89W са при нулева температурна разлика.
Би трябвало тези елементи да са обратими, но доколкото виждам им посочват поляритет на изводите.


Нед Дек 02, 2012 6:58 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист
Аватар

Регистриран на: Съб Ное 07, 2009 11:17 pm
Мнения: 512
Мнение Re: Елемент на Пелтие
Обратими са... наистина понякога им дават поляритет но като обърнеш поляритета си променят посоката на действие, имам някъде из нас един такъв и си бях играл на времето с него


Нед Дек 02, 2012 9:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Елемент на Пелтие
поляритета е за да няма изненади при монтажа. примерно ако червената жичка е в ляво, там пуснеш +, горната страна ще топли.

за топлинната мощност е по-труден отговора. като цяло КПД-то е няколко процента. за да имаш добро КПД на охлаждане трябва да осигуриш издухването на топлината в другия край на елемента. т.е. колкото по-ефективен ти е охлаждащия радиатор+перка на топлата страна, толкова повече студова мощ ще имаш на студената страна. ако успееш да напомпиш 80W ел. енергия, вероятно ще имаш 8-10W студ.

само не ме питай как се мери студова мощ - не знам :?


Нед Дек 02, 2012 10:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 16, 2005 2:50 pm
Мнения: 1260
Местоположение: София
Мнение Re: Елемент на Пелтие
Неотдавна гледах да продават хладилник-минибар, направен с такива елементи.В рекламата пишеше, че не бръмчи, но пък енергийния му клас е "В". Колко охлажда такъв елемент би трябвало лесно да се сметне - като се измери за колко време охлажда определено количество вода до определена температурна разлика и се измери електрическата мощност.
Те елементите трябва да са обратими и в друг смисъл, че стават за генератори. Аз поне имам такива, но би трябвало да важи за всички . КПД-то им ако мине 4% си е направо рекорд. Но за марсоходи стават :)


Пон Дек 03, 2012 7:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Елемент на Пелтие
Абе не е толкова зле КПД-то, отделяната мощност зависи от dT, имаше формула, ама сегаубий мене мога да се сетя, навремето що охлаждания с пелтие съм правил ... предида минем на фреонни .. а накрая фреонното се превърна в инсталация за охлаждане на водка.


Пон Дек 03, 2012 5:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Фев 01, 2007 3:04 am
Мнения: 1539
Мнение Re: Елемент на Пелтие
Да, с разни водни установки и термометри се мерят най-лесно термомощностите. Може и в чашки ,може и с течаща вода през маркучета.
Иначе мощностите се изясниха. При константа ел.мощност, хладилната тръгва от максимум и постепенно намалява с нарастване на темп.разлика. Топлия край освен ел.мощността, трябва да разсее и хладилната ,което още повече влошава дТ. Например за този елемент при 10А*17В=170Вт ел.мощ и дТ=50оЦ , имаме около 35Вт хладилна. Топлия край трябва да разсее 205Вт и ако например топлия радиатор е нагрят до 50оЦ, студения край ще е не по-малко от 0оЦ при доставени(изсмукани) 35Вт студ. Сиреч хладилника трябва да има загуби не повече от 35Вт при 0оЦ.
За сравнение едно фреоново компресорче от хладилник при 60Вт електрическа, може да осигури над 100Вт хладилна. Обаче там са едни железа ,тръби, фреони... сигурно около 10кг. Струва си ако ще работи постоянно - само от тока ще си изплати цената.


Прикачени файлове:
Peltie.jpg
Peltie.jpg [ 104.19 KiB | Прегледано 2921 пъти ]
Пон Дек 03, 2012 10:55 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 7 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни