Отговори на тема  [ 71 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Въпрос за Пелтие елемент. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Въпрос за Пелтие елемент.
Изпадна ми един 75 вата, така го дават по номера, турих радиатори и перка и работи. Та въпроса ми е ще може ли и за колко време да охлади 10 литра вода от 42 градуса до около 8-10 градуса. Хич ме няма по сметките и формулите, горе долу като време ме интересува.


Нед Окт 20, 2019 1:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за Пелтие елемент.
Ами ако успееш да го охлади както трябва и ако докара КПД от около 75% средно ще отнеме около 7 часа. Приемам че водата се охла да единствено от пелтието а околната е 30 С. Какво ще е КПД зависи много от разликата топла студена страна. Ако успееш да държиш топлата страна по-студена от водата, това разбира се е до определен момент в това време КОП-а което е по-правилният термин ще е над 1-ца. След като разликата стане пошожителна КОП-а започва да пада и при около 20к ще е около 0.7 но това зависи и от токът през елемента.
Иначе сметката е лесна, трябва да отнемеш 4190*10*34 джаула, ако имаш средно КОП 0.7 и пелтие 75 вт, делиш на 75*0.7 и получаваш секундите.


Нед Окт 20, 2019 4:06 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 7:42 am
Мнения: 351
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Въпрос за Пелтие елемент.
По сметките на Тони, добавяме КПД 10% (оптимистичния вариант), предполагам и добра топлоизолация има тази 10-литрова туба с вода и идва към 70 часа. ;)
ПП Това го пиша, щото имам купешки охладител за 5л бурета с бира на Хайнекен, там пелтието е 60 вата и едно буре от стайна температура до 6-10 градуса го охлажда за 12-20 часа.

_________________
Химик-галфон съм аз. :)


Нед Окт 20, 2019 4:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за Пелтие елемент.
Много зависи от околна и доколко охлажда пелтието. Масово в хладилници и охладители го държат много топло от където КОП пада. Ако можеш да държиш малка или отрицателна разлика топла - студена страна КОП е висок и работи по-добре. Въпроса е че за да държиш топлата страна близо до стайна иска сериозен радиатор или вод о охлаждане.


Нед Окт 20, 2019 6:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Въпрос за Пелтие елемент.
Друг пример: хладилните кутии за кола с мъка го докарват с 10-15 градуса по-студено дори празни.


Нед Окт 20, 2019 8:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за Пелтие елемент.
При "марково" Пелтие и при каскадиране на 2 - 3 нива, може да се постигне 30 градуса разлика. Аз съм го достигал с 4 елемента - 1 до студеното и три го охлаждат него. КПД зависи от тока през елемента - при малки тоци е по-висок.


Нед Окт 20, 2019 12:01 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10612
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за Пелтие елемент.
bateAz написа:
...КПД зависи от тока през елемента - при малки тоци е по-висок.

...и въпреки това е безобразно нисък, и е много далече от тоя на класическите хладилни машини...


Нед Окт 20, 2019 12:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за Пелтие елемент.
itso.t написа:
...и въпреки това е безобразно нисък, и е много далече от тоя на класическите хладилни машини...


Уви, вярно е. Ама е безшумен и около вечен. Все пак най-добрите образци достигат до 16-18% от идеалното ( според мосю Карно ).


Нед Окт 20, 2019 12:10 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Въпрос за Пелтие елемент.
Да ама 4-5 елемента струват и харчат колкото истински хладилник...
Пък амонячните са друга бира.


Нед Окт 20, 2019 2:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: Въпрос за Пелтие елемент.
bongo_x2 написа:
Да ама 4-5 елемента струват и харчат колкото истински хладилник...
Пък амонячните са друга бира.

Зависи откъде ги купуваш, моите елементи са от banggood - 230W за около 4 евро с доставката. Това за ниското КПД не е вярно, при правилно каскадиране може да се достигне доста висока ефективност, също така топлата повърхност трябва да се охлажда добре, колкото по-хладна е тя - толкова по-висока ефективност имат елементите. Задължително се слага силиконова паста между елемента и радиатора, или медната плочка при каскадиране.


Нед Окт 20, 2019 5:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за Пелтие елемент.
За не много ниски температури каскадиранеъо не помага, дори вреди. Ако имаш околна около 30 и искаш да охладиш до 8-10 разликата е малка и няма смисъл от каскадиране. Важното обаче е добре да го охлаждаш.


Нед Окт 20, 2019 7:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за Пелтие елемент.
Явно ще трябва да проведа некви опити все пак. Радиатора на топлата страна е бая голям, поне 4 пъти по-голям от на студената, и е с 120мм яка перка, почти не се нагрява докато на малкия радиатор температурата доста пада, още не съм мерил с термометър. Тя идеята ми е отдавна ама все не намирах време да я направя, нали си квася мляко та имам идея само да се охлажда след квасенето, и ся с тоя елемент реших да я доразвия, май ще трябва да вземе още. Тока и КПД-то не са голям проблем, идеята е тия 10 литра от 42 да спаднат поне на 10 градуса за около час най-много. Опасно ли е да го карам на ръба на параметрите де му ги дават, при макс ток 3А дали ще кара дълго на 2.9А ся е на около 2.1А, малко се ограмотих по въпроса но все пак вие по-разбирате.


Пон Окт 21, 2019 12:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: Въпрос за Пелтие елемент.
Третираш го като всеки друг електронен елемент, щом му дават 3А значи го подлагаш на 3А. При отговорната електроника (safety-critical) важи правилото на 75%, т.е. параметрите не трябва да надвишават 75% от номиналните, обаче квасенето на мляко със сигурност не попада в тая категория, апък ако изгориш елемента - купуваш нов и така, докато му изучиш подходящия режим. Мен друго ми е интересно, защо точно трябва да го охлаждаш, аз също си подквасвам мляко, дори имам един съд - прилича на камера за изваряване на бебешки прибори, прясното мляко се сварява, след това се чака да истине до 40-45 градуса, длед това се слага закваската и после в тоя съд на водна баня температурата се поддържа около 10 часа, като температурата постепенно пада до стайна. След 10 часа млякото се слага в хладилник и до 2-3 дена трябва да се консумира. Твоята технология каква е че ти е необходимо такова рязко охлаждане?


Пон Окт 21, 2019 7:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за Пелтие елемент.
Ами след 4 часа на 41-42 градуса се е подквасило вече и като го охладиш почти рязко спираш процеса и може да изкара 5-7 дена в хладилника, освен това така не става много кисело така ми харесва.
Да може да купя друг ама той ще е от други китайци и вероятността да има същите параметри е малка, освен да взема на едро има по 10-15 броя с намаление.


Пон Окт 21, 2019 9:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за Пелтие елемент.
Ако говориш за мляко нещата са малко по-различни, специфичната топлоемност на млякото е 3900 J/kg/k което изисква по-малко енергия, а колко е на подквасеното вече не мога да ти кажа.
За няколко часа ще ти трбяват повече пелтиета, по-добре да тръгнем от обратната задача, колко кг за колко часа до колко градуса трябва да свалиш. С оглед на това че температурата в началото ще е по-висока от околната, КОП и КПД ще са доста високи, което ще ти даде резултатно КПД доста нас 16-20%, стига да можеш да охлаждаш пелтието. Обаче .... дето ще храниш пелтие да ти студи млякото, що не минеш на чешмянка, направи си съд с водна риза, ще се охлади много по-бързо, ако ти е топла чешмянката, към края може и малко лед да вкараш, а най-лесното пък едно хладилниче с компресор ;)


Вто Окт 22, 2019 3:13 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 71 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни