Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Фурна за вграждане 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Дек 07, 2008 12:01 am
Мнения: 17
Мнение Фурна за вграждане
Здравейте. Притежаваме следната фурна - Whirlpool AKZ 431
Изображение

Проблема се състои в това, че не работи дисплея, но фурната си функционира. Освен часовника, от дисплея, се наблюдават и какви температури и режими се задават при въртене на копчетата. А както разбирате без индикация на дисплея е същото, както човек да търси в тъмното ключа за да светне лампата на стаята. При отвиване и завиване на предпазителя от ел. таблото, дисплея се появява за около 5-10-15 минути и после отново изчезва. Сега вече дори при отвиване и завиване не функционира. Молбата ми към вас е, като я отворя към какво да се насоча? Струва ми се, че ще е някой електролитен кондензатор, който бавно и мъчително е умирал. А с моментните изключвания от ел. мрежата, временно съм го зареждал, може би. Къде може да е проблема?


Чет Юли 28, 2011 11:30 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Сря Яну 03, 2007 11:43 pm
Мнения: 178
Мнение 
Като първоначални насоки това с кондензатора е много вероятно.
Не съм отварял такава фурна, но имах подобен проблем с една уредба (Samsung, но едва ли има нещо общо с корейците). Та в нея захранването на процесора (5V) беше направено от една намотка за ~12V с еднопътен изправител, гасящ резистор (2W със следи от яко прегряване) и ценер (също във впечатляващ корпус). Кондензаторът на изправителя беше точно между резистора и ценера и за 3 - 4 години не му бе останал и грам капацитет :evil: . Така, че 5-те волта на процесора бяха станали на полупериоди.
Ще кажеш, че нарочно са го проектирали така, та след гаранционния срок да се повреди.

Та след смяната на кондензатора се оправи и си работи отново.


Чет Юли 28, 2011 4:33 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Дек 07, 2008 12:01 am
Мнения: 17
Мнение Re: Фурна за вграждане
Голямо канене бе докато ми дойде мерака да отворя фурната - 'Та днес я отворих. :D
Електрониката е от три платки. Едната платка е силовата част с релета и т.н. Втората платка е за въртоците с които се командва фурната. От нея с многожилен кабел се свързва дисплейчето, което е на трета платка. Проблема бе в тази условно наречената - втора платка. Ето я:

Изображение
Изображение

Както се вижда платката е минирана с отпадъчен материал от хлебарки. Преди няколко години имахме една инвазия в апартамента от тези нашественици - явно и фурната им е влезнала в полезрението

Проблема се оказа в прекъсната писта между два смд резистора. На снимката съм ги показал, обаче снимките са с лошо качество и нищо не се вижда. След като я прикапах с поялника, като резултат отново имам напълно работеща фурна. \:D/ Тя и до сега се използваше, просто се "стреляше" на сляпо, докато се уцели правилната настройка.

Изображение

Мисля, че ще е в полза на всеки, дори и да няма същия модел фурна. Като изводи мога да кажа следното:
1. Ако държите фурната на влажно място, рано или късно ще имате проблеми с електрониката
2. Освен влагата, която съсипва платките, хлебарките действат като положителна катализа и разказват играта на цялата платка.


Пон Мар 05, 2012 11:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 12, 2008 8:22 am
Мнения: 1404
Местоположение: София
Мнение Re: Фурна за вграждане
nypko написа:
Мисля, че ще е в полза на всеки...
Ако ти се занимава с още една регистрация,
можеш да качиш инфото и във този специализиран:

> Форум битова техника

_________________
-= All our life, we are beta testers =-


Вто Мар 06, 2012 7:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Фурна за вграждане
За хлебарките питайте бат си Бонго - лайната им са доста проводими и хигроскопични - мани-мани. Като видя осрана платка я минавам с мощен детергент (и със сода каустик ако се наложи) и после хубаво миене, спирт, сушене, лак - ужас!

Иначе: добро е добичето дето е изтраяло при това замърсяване.

P.S.: браво на nypko че написа отговора на мистерията. По-добре късно отколкото никога!


Вто Мар 06, 2012 9:56 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Дек 07, 2008 12:01 am
Мнения: 17
Мнение Re: Фурна за вграждане
Private написа:
Ако ти се занимава с още една регистрация,
можеш да качиш инфото и във този специализиран:


Мерси са линка. Не го знаех до сега този форум за ремонт на битова техника. Качил съм проблема на фурната към тяхна тема за същата фурна.


Сря Мар 07, 2012 11:12 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 03, 2006 10:58 am
Мнения: 902
Местоположение: Ботевград
Мнение Re: Фурна за вграждане
... А някъде бях чел, че хлебарките били чисти животни. Вярно, че обират буклуците, ама да ходят да си ги ядат вън от вкъщи, а също и да си тропкат навън =;


Чет Мар 08, 2012 12:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Фурна за вграждане
Zeus написа:
... А някъде бях чел, че хлебарките били чисти животни. Вярно, че обират буклуците, ама да ходят да си ги ядат вън от вкъщи, а също и да си тропкат навън =;

:D :D :D
Сбъркал си животното - няма място на което не могат да се изсерат! К'во точно ядат н'нам, живеят и в редовно хлорирана среда.
И мишките така: ядат жици за удоволствие и серат дори в къщата си. Последно в една машина си мислехме, че червените стърготини са отрова за мишки докато не намерихме изгризаните пластмасови капачки довлечени отнякъде. Поне кабелите бяха пощадени :D


Пет Мар 09, 2012 1:32 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 8 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни