Отговори на тема  [ 313 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Следваща
БГ митници - как? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Може и 4 да е било, може и 7, може и 6. Не е важно - не е много.

Положителното е че не ходиш до митница сега, и даже плащат всичко от твое име. Отрицателното е мотането.

Но, в провинцията хавата с освобождаването поне преди беше драстично по-зле, доколккото са ми казвали. В София си имаше нарочно гише за физически лица, и не висиш с фирмаджиите по останалите. Нормално на това гише q имaшe някой да чака, я не, освен ако не е покрай коледа/нова година и други такива празници, покрай които пратките се увеличават.

Години преди това си се висеше наравно с всички, откъдето идваше и мотането.


Пон Фев 01, 2021 3:24 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Допреди време БП само изпращаха известия или СМС че при тях има пратка за получаване.
Явно има някаква новост, защото няколко пъти носят пратката.


Пон Фев 01, 2021 11:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
itso.t написа:
Допреди време БП само изпращаха известия или СМС че при тях има пратка за получаване.
Явно има някаква новост, защото няколко пъти носят пратката.


На мен продължават да ми пускат SMS или да ми се обаждат по телефона. Никога Български пощи не са ми носили пратка до вратата.


Вто Фев 02, 2021 12:32 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Странно - за последните 4 - 5 г. БП никога не са ми пращали хабер по телефон и винаги са ми носили пратките до вратата.

Наскоро имах една трагикомична случка с Ikea. Тъй като нещото беше обемисто, го напазарувах онлайн с доставка с Еконт.
Прецизно съм написал адреса - града, квартала (крива река), пощенския код, булеварда, и т.н.

След 2 дена ми се обажда един юнак и казва, че е стигнал до мандрата и да го упътя по-натам....

Тогава погледнах на картата, че имало с. Крива река нейде в североизточна България и се запитах, колко трябва да си тъп за да не можеш да се сетиш, че булеварди не се срещат често из селата. :D


Вто Фев 02, 2021 1:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
sparkybg написа:
На мен продължават да ми пускат SMS или да ми се обаждат по телефона. Никога Български пощи не са ми носили пратка до вратата.

Досега - два пъти. Първият път ми звъннаха за да ме информират, че на адреса няма никой, и ще оставят пратката в пощенския клон. Тия дни беше втория път.


Вто Фев 02, 2021 11:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: БГ митници - как?
На мене един път са ми се обаждали само. Обаче винаги си ходя до пощата. Иначе адреса за доставка е на 20 метра от пощата, ама все излизат с номера "няма никой на адреса" а цялата работа е че ги мързи да се качват до 5-ти етаж и директно пускат известие в пощенската кутия. Няколко пъти се разправях за това и два пъти ги хванах че въобще не са се качвали - по техните графици точно тогава майка ми си беше в къщи със сигурност. Ама файда нема.


Вто Фев 02, 2021 12:05 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Последният път, когато изпратих малък пакет за чужбина, разбрах, че БП не разполагат с ножица. Следващия път, ще им подаря една. :D


Вто Фев 02, 2021 12:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: БГ митници - как?
Да питам нещо! Преди време бях правил една поръчка от DigiKey и въпреки че ме увериха, че всички такси са платени от UPS ми казаха, че трябва да си платя ДДС. При Маусер няма такива работи, защото знам, че минават през склад във Франция. Та вярно ли е това дето ми го казват от съпорта, че са поели всички разходи или все пак трябва да си платя ДДС при вноса? Представил съм нашия ДДС номер и т. н. Просто ми стана интересно, защото те казват(DigiKey), че не трябва да има такива неща, а скоро ще правя поръчка пак. Ако трябва да се изглади нещо да го направя сега.
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Пон Апр 19, 2021 6:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Ами ДДС едва ли са платили, освен това ако го внасяш на фирма тия схеми с платено ДДС и мита от някой друг стават много сложни. По-добре е да ти го пратят без да плащат каквото и да е и ти да си го освободиш, дали ти дали агента на ups/fedex няма значение. Ако сумата е по-голя а счетоводно след това са разправии. Купуваш извън общността, а и от общността да е, редно е да се самообложиш и да го декларираш. Отделно как си го придобил, как го завеждаш и какво е основанието да не го декларираш в справката си за ДДС?
При маузер е различно не просто имат склад в Европа, там купуваш от фирма в общността но това пак не те освобождава от задължението тая покупка да се декларира и да се самообложиш. Реално ти няма да платиш нищо защото имаш и дебит и кредит които се офсетват но такива са законите. Ако е на частно лице или са малки суми е по-лесно, или пък ако директно ги изписвате на разход. Нещата се менят, най-добре ако е на фирма да говориш със счетоводителя ви, аз не се и опитвам да следя кой закон как се е променил, питам счетоводство от там казват как го искат, може днес да е едно утре друго според много други фактори.


Пон Апр 19, 2021 7:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: БГ митници - как?
То това ясно, обаче защо продължават да твърдят, че поемат всичко?! Специално им обясних случая и те ми казаха, че за тях не трябва да плащам нищо. Няма значение. Просто ми стана интересно. Иначе и ние за малки суми ги пишем просто разход, защото е голяма разправия да се отчете това ДДС. Първо трябва да излезе от сметката на фимата самия разход, после има банкови такси, посредник(че някой сайтове имат собствени системи) чудо невиждано... Счетоводителката се побърква. Трябва сумата да си заслужава.

_________________
www.elkran.com


Пон Апр 19, 2021 7:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Хмм ами чак пък разправия ... ДДС декларация така ли иначе се подава всеки месец, за фирма с дейност предполагам имате многократно повече други фактури по които има ДДС, според мен си е нещо нормално, на счетоводителя това му е работата, все едно ти да кажеш ще го правим само по кабел, че това радио много разправия ..Сега когато фирмата не е твоя е нормално на всеки да му е през оная работа, вкл.и на счетоводителя, ама това са си 20%, малките ирми и без това едвам връзват двата края .. пък при големите сумата става доста сериозна ..
Иначе да ти кажа от моя опит в Мексико пак с диджикий, няколко пъти ми го вкараха така, едно че счетоводно там това няма как да мине, втора се чака много, и трето се оказа че не е и вкарано както трябва. За там предлагат друга опция, на тях си плащаш стоката, а към федекс плащаш разходите по обмитяване, и ти го носят пак на крака, не се разправяш, като дойдат на място им плащаш каквото е имало за плащане като мита и ДДС-та, но в БГ това не работи, иначе е удачен вариант.


Пон Апр 19, 2021 9:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Сеп 15, 2009 9:44 am
Мнения: 1034
Мнение Re: БГ митници - как?
stoyanoff написа:
То това ясно, обаче защо продължават да твърдят, че поемат всичко?! Специално им обясних случая и те ми казаха, че за тях не трябва да плащам нищо. Няма значение. Просто ми стана интересно. Иначе и ние за малки суми ги пишем просто разход, защото е голяма разправия да се отчете това ДДС. Първо трябва да излезе от сметката на фимата самия разход, после има банкови такси, посредник(че някой сайтове имат собствени системи) чудо невиждано... Счетоводителката се побърква. Трябва сумата да си заслужава.

Ако нищо друго не помага, прочетете упътването.

https://www.digikey.bg/en/resources/local-support
What are the Incoterms for my shipment?
Euro Currency: When placing an order in Euro Currency Incoterms are DDP (Duty and customs paid by Digi-Key).
USD Currency:Incoterms for UPS, FedEx or DHL freight pre-paid shipments are CPT (Duty customs, and VAT due at time of delivery).

И в двата случая ДДС го внасяш ти на българската митница. Ако си избрал цени в евро, митото е за тяхна сметка, таксата на куриера за освобождаването от митница (ако решиш те да те представляват) - също. Трябва да го кажеш това на UPS като пристигне пратката и поискаш освобождаването, че е DDP, иначе за по-лесно може да ти поискат митото и тая такса от теб. Казват ти колко ДДС да внесеш, изпращаш им копие на платежното и след ден-два получаваш пратката и митническата декларация.

Оттам нататък, ако на счети и е сложно да осчетоводи платено ддс и митническа декларация, да се учи или я сменяйте.


Пон Апр 19, 2021 9:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: БГ митници - как?
741 написа:
И в двата случая ДДС го внасяш ти на българската митница. Ако си избрал цени в евро, митото е за тяхна сметка, таксата на куриера за освобождаването от митница (ако решиш те да те представляват) - също. Трябва да го кажеш това на UPS като пристигне пратката и поискаш освобождаването, че е DDP, иначе за по-лесно може да ти поискат митото и тая такса от теб. Казват ти колко ДДС да внесеш, изпращаш им копие на платежното и след ден-два получаваш пратката и митническата декларация.



До колкото разбирам, те покриват само митото!
Проблемът не е в счетоводителя, а в размера на бумащината за 20-30лв. Не си заслужава да я карам да се занимава с бумаги половин ден за толкова. Примерно искам да купя нещо от Китай, но трябва да мина през посредник. Съответно тя трябва да свърже сумата със сметката на фирмата и трябва да опише цялата галимация, през колко места минава сумата, банкови такси и т. н. И да има начин да се направи по баламски начин, но просто за толкова малки суми да се пропускат детайли при осчетоводяването не е ок...
За толкова малки суми просто не си заслужава. За големите мисля е ясно. Отиграна е схемата.

_________________
www.elkran.com


Пон Апр 19, 2021 10:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Сеп 15, 2009 9:44 am
Мнения: 1034
Мнение Re: БГ митници - как?
stoyanoff написа:
До колкото разбирам, те покриват само митото!

Покриват митото, плюс едни 36 лв митническа услуга на куриера за освобождаването и декларацията. Иначе ги плащаш ти.

Не разбрах драмата с осчетоводяването, счети никога не го е правил на проблем.


Пон Апр 19, 2021 11:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Ако е направено както трябва не е проблем. Ако има платено мито, идва въпросът кой го е платил. Няма как продавач да е фирма А, купуваш фирма В а митото да се плати от фирма С, от там идват повечето проблеми при такива операции. Важно е как точно е платено митото, то може мито изобщо и да няма. Има няколко счетоводно безпроблемни варианта, и не малко счетоводно проблемни, как го прави Digikey не знам. Голяма фирма са, със сигурност е законно, въпросът е дали е счетоводно правилно от гледна точка на БГ законодателство. Макар да сме в ЕС, митническите ни регулации в много случаи противоречат на европейските, или най-малкото добавят усложнения. Може би за фирми които не са длъжни да правят одити и нямат консолидирани отчети може би не е проблем не знам. При нас всяка глупост може да създаде проблем при одитирането на консолидираните отчети затова избягваме всякакви варианти в който някой друг плаща мито от наше име, или минава по някакви не много ясни схеми. Нормално ако имаш услуга DDP си плащаш митата, просто те са ти включени в цената по един или друг начин.
Едно бързо сравнение, цена на светодиод, цена в САЩ за 5000 бройки е 188$, цена в БГ платено в Евро е 160.25 или обърнато в долари 199.20, т.е. около 11$ отгоре. Спестяваш си таксата за митническото обслужване, обаче тук въпросът е къде се плаща митото, защото ако не го плаща куриера в БГ от твое име като вносител започват неясноти.


Пон Апр 19, 2021 11:24 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 313 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни