Отговори на тема  [ 313 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 21  Следваща
БГ митници - как? 
Автор Съобщение
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:04 am
Мнения: 307
Местоположение: София,Стара Загора
Мнение Re: БГ митници - как?
Някой сблъсквал ли се е с "митническа проверка" и заплащане за нея?
В закона за митници виждам следните членове, които регламентират събиране на допълнителни такси(освен ДДС,мито,акциз,...):
Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 58 от 2016 г.) Митническите органи събират такси за допълнително предоставени услуги. Тези такси не са мита. Размерът им се определя от Министерския съвет.

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 58 от 2016 г.) Агенция "Митници" събира приходи от сключени договори с юридически и физически лица в зоните на граничните контролно-пропускателни пунктове и на други места.

"митническа проверка" по скоро не е услуга, т.е. Чл.12 отпада.
Остава Чл.13., но какви са тарифите, определени ли са законово с цифри или това е допълнителен рекет?
Как ги определят тези 100,200,300€?
Нищо не можах да намеря повече по въпроса в закона ,нито в правилника!


Пет Апр 24, 2020 8:19 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Никога не съм чувал да се вземат такси за ФК или нещо друго свързано със вноса, освен ако ти не искаш от тях да извършат някаква проверка.


Пет Апр 24, 2020 8:29 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Сря Май 11, 2011 8:18 am
Мнения: 290
Мнение Re: БГ митници - как?
Взимат, взимат. На пратки със free shipping са ми искали в пощата 3-4-5 лв такса, неведнъж. Единия път през зъби ми казаха, че е от митници тази такса, но пратките са с малка стойност и дефакто не съм попълвал митнически декларации и т.н.


Съб Апр 25, 2020 1:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: БГ митници - как?
Look you :) Ами това е надежда за малките магазинчета и предприемачи - те ще внасят по-големи пратки и така народа ще купува от тях.
Тук е същото - за пратка която струва няколко долара, има 8Евро такса декларация и контрол (с включено ДДС).

Затова е много по-изгодно да поръчаш един път неща за 100Евро, и да платиш декларация, такси и т.н., вместо да поръчаш 10 различни боклучета от 10 места. Или може би ще се замислиш дали да не го направиш или купиш локално.


Вто Юли 07, 2020 11:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Пичове, помагайте. Некви дебили са ми пратили един клапан за субару-то по DHL. Та тия от DHL-а могат да ми освободят клапанчето от митницата, ама пишлемето на гишето 1/2 час ми декларира кво трябва да се направи, та ми се стори по-сложно отколко да си го освободя сам. Сега имам няква хартийка, на която пише Цесия. Имам си и ЕОРИ номер. Кво правя нататък?


Чет Окт 22, 2020 7:40 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:04 am
Мнения: 307
Местоположение: София,Стара Загора
Мнение Re: БГ митници - как?
Трябва да намериш някой да ти напише Митническа декларация(МД)(-до терминал 1 има такива които изготвят МД, може другаде да попиташ) , плащаш налозите и след ден-два отиваш да си вземеш пратката.

_________________
phone: +359 2 8664724
mobile: +359 887 519959
Skype:stefanstefa
E-mail:stesys@abv.bg
http://stesys.eu/
1164 София


Чет Окт 22, 2020 7:52 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: БГ митници - как?
DHL го прави безплатно и ти спестяват много време .
Щом си имаш ЕОРИ номер ти трябва пълномощно с което да упълномощиш DHL да те представлява пред митницата .Ако е изпратена на юридическо лице се налага да имаш фирмен електронен подпис и съответно да им дадеш права да те представляват през платформата на АМ.


Чет Окт 22, 2020 8:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Да DHL си имат агенти и го правят криво ляво, иначе виж на PM.


Съб Окт 24, 2020 12:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 10, 2006 1:40 pm
Мнения: 2258
Мнение Re: БГ митници - как?
за тези които още не са забелязали:

https://ec.europa.eu/taxation_customs/b ... ommerce_en

от 01.01.2021 всички пратки под 150 евро, които идват извън ЕС ще трябва да са с начислено и събрано ДДС от изпращача

прагът от 22 евро за необмитяеми пратки отпада


Вто Яну 05, 2021 9:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: БГ митници - как?
3aek написа:
за тези които още не са забелязали:

https://ec.europa.eu/taxation_customs/b ... ommerce_en

от 01.01.2021 всички пратки под 150 евро, които идват извън ЕС ще трябва да са с начислено и събрано ДДС от изпращача

прагът от 22 евро за необмитяеми пратки отпада

Милиардите за ваксини трябва да дойдат от някъде...

_________________
Хайде де!


Вто Яну 05, 2021 9:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Ако ДДС се начислява и събира от изпращача (извън ЕС), да кажем в Зимбабве, това би напълнило касичката на някой в Зимбабве, а не тая на ЕС...


Вто Яну 05, 2021 10:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: БГ митници - как?
Нещо не вдявам... Какво се опитват да направят?
Искат да накарат търговците в Зимбабве (или по-скоро Китай) да събират европейското ДДС? Или ще признаят стоките под 150е като данъчен кредит?


Вто Яну 05, 2021 10:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Може би не му е тук мястото, защото касае куриера, но все пак. Около Коледа пристигат платки по DHL и нашенските служители на куриера ми искат документ за платен транспорт. Що за куриерска фирма е това, ако не знаят в офиса на крайната дестинация дали превоза на пратката е платен. Преди почти 20г. получих пратка по DHL в Нигерия от Чехия и никой не ми търси никакви документи, даже пратката беше приета от друг човек. Някакви нашенски магарии ще да са ...


Вто Яну 05, 2021 10:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
miro_atc написа:
Нещо не вдявам... Какво се опитват да направят?
Искат да накарат търговците в Зимбабве (или по-скоро Китай) да събират европейското ДДС? Или ще признаят стоките под 150е като данъчен кредит?


Те Амазони и прочие и сега събират ДДС-то. Как го предават към Европа и до ден днешен се чудя.

Та идеята е явно да принудят по-големите търговцида го правят. Явно покрай пандемията народа яко пазарува от онлайн магазини в чужбина и еврочиновника е видял извор на постъпления от там. По - малките търговци ще са като досега, пощите или куриера ще събират налозите. Само, че няма да има праг за стоки с незначителна стойност (30лв. беше в досега). А идеята на тоя праг е точно да не се събират такси, чиято стойност е по-ниска от разходите за администрирането им.

Ама де толкоз акъл в чиновник. Особенно европейски.

За 150те евро мисля, че няма промени. Или поне се надявам да няма, че там вече се намесват митници, ЕАД и въобще майката си е ... ебало.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Яну 05, 2021 10:55 am
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: БГ митници - как?
От първи юли е, не от януари.


Вто Яну 05, 2021 11:31 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 313 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 21  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни