Отговори на тема  [ 313 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 21  Следваща
БГ митници - как? 
Автор Съобщение
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 8:59 pm
Мнения: 505
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Да се оплача и аз.
Изпратиха ми нещо от Щатите, което е над 15евра по ФедЕкс за сметка на изпращача. До тук страхотно. Следя си пратката на сайта на ФедЕкс и учудващо за мен тя дойде за 2 дена до София!!!! До тук още по-добре. Обаче след като два дена никой не се свърза с мен а на мен ми писна да се правя на ударен тръгнах да звъня на телефоните, които намерих.... оказа се че TNT вече отговаря за пратките на ФедЕкс за БГ... след като няколко дни ги карах да ми изпратят документи - днес получих информация да ида до офиса им (рецепцията) на Неделчо Бончев. Там ми връчиха документи и без да гледам тръгнах към митницата с идеята да платя на някоя от бутките отпред да попълнят вместо мен нещата. Паркирам на паркинга пред митницата (Терминал 1) и докато още седя в колата виждам, че имам такса от 81лв към ТНТ (additional fuel charge blabla...) и това за пратка на която на фактурата, връчена от TNT (оригиналната с пратката) пише, че е "CPT Sofia", тръгвеам за TNT и на паркинга ми казват 3лв ?!?! бях ядосан но ги платих... отивам в TNT показвам нещата където след 10 мин дадоха нови документи с 0лв такаси. Извиниха се, че било тяхна грешка?!?!?! такива грешки най-обичам.... а ако не се бях загледал или ако ме представляваха те?!? вече щях да имам и ДДС на тази сума.... как да е отивам към митницата и влизам в първата бутка давам всички платежни извадки, принтове от сайтове, ЕОРИ номер и т.н. и тази каза нали знаете, че таксата ни е 50лв?!?! е тук вече се завъртях излязах, платих си 3лв нов паркинг и сега трябва да си пусна сам документите. Дори след като си купя електронен подпис пак ще ми е по-евтино. Преди спомените ми бяха за 15-20лв максимум!!!!
Та както каза Ицо май и аз ще си седна на четирибуквието и ще гледам какви документи трябва да попълня и пусна...
Днес голяма греда...

_________________
I'm debugging my software mostly with soldering iron....


Сря Фев 06, 2019 8:13 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: БГ митници - как?
от 7.01 има нова процедура, 'европейска' .
старите еднократни лични ЕОРИ не важат, трябва да си извадиш нов. вече не се попълва ЕАД, а МДВ (митническа декларация за внос)

естествено на сайта на митниците ще намериш трудно къде се подават декларации.
сайта ecustoms.bg любезно те уведомява, че този адрес не е валиден и трябва да отидеш на
https://ep.customs.bg/eportal/. изключително трудно е да се направи автоматичен редирект, и още по-трудно е да се направи въпросния адрес да е линк за цъкане. така че копираш.

после четеш малко, впечатлен от 'Последна актуализация: 18.07.2013 01:34' на страницата описваща какво трябва да се прави.

в крайна сметка, трябва да натиснеш бутона 'регистрация' (горе в дясно)
Прикачени файлове:
bgcust-reg.PNG
bgcust-reg.PNG [ 33.56 KiB | Прегледано 5992 пъти ]

от там нататък се оправяй на български :P

сподели кое къде влиза, аз още не съм минавал през новата 'система'


Сря Фев 06, 2019 10:42 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 8:59 pm
Мнения: 505
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Аз имам постоянен ЕОРИ номер издаден преди мноооооого години, да не кажа един от първите. Не знаеха как се издава и чаках над седмица :)
Но тази процедура я минавах, когато можеше да се мине и без е-подпис на митницата на Веслец... както казах много време мина...

_________________
I'm debugging my software mostly with soldering iron....


Сря Фев 06, 2019 11:08 pm
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Съб Мар 30, 2013 11:17 pm
Мнения: 269
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Да споделя и аз малко горчив опит - от нова година на Столична митница има нови разпоредби - или трябва да имаш електронен подпис ако искаш сам да си оправяш документите или трбва да упълномощиш Български пощи. За тази екстра се плаща 12 лв. такса + 4.5 лв. за още нещо или с други думи за стока със стойност 36$ платих повече такси от колкото е ДДС-то. Излезна ми златно. Повече нищо няма да поръчвам с доставка до София. От цялата работа накрая хазната пак ще е празна!
Малка подробност от Китай до София -10 дена, след това 3 седмици защото обновили софтуера, пък той взел че не работел. С очите си видях как разнасят компютър (настолен) от стая в стая за да направят някакви справки. И мрежата не им работеше. Чудех се как може в държавната администрация да работят само олигофрени.


Чет Фев 07, 2019 12:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: БГ митници - как?
Това с електронният подпис ако сам си оправяш документите не е ново, така DHL ме изнудиха още преди година. Стои в една кутийка джаджата, все не намирам време да я пусна и намеря за какво да я ползвам. Защото за щастие /да не е уроки/ засега само 1 път ме прекараха през митница и то заради "безплатен" DHL /който ми излезе златен като време и пари/.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Чет Фев 07, 2019 1:50 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:04 am
Мнения: 307
Местоположение: София,Стара Загора
Мнение Re: БГ митници - как?
Да споделя и положителен опит след 07.Януари.2019г.(От 07.Януари.2019 г. влезе в експлоатация нова митническа система „Митническа информационна система за внасяне“/МИСВ/).
Упълномощавам спедитора през МИСВ.(Когато я въвеждаха в началото на Януари. 2019г. през работно време много трудно можеше да влезеш и да свършиш работа.Правех го през нощта). Различните спедитори имат различни условия:
Например Ди Ейч Ел.
Използване на банковата гаранция на DHL за транзит: 2% от сумата на митническите задължения, но не по-малко от 20 лв. без ДДС;
Попълване на митническа декларация с над 4 стоки: 10 лв. без ДДС на страница;
Заплащане на митни сборове до 1000 лева от името на клиента: 20 лева без ДДС;
Магазинаж за пратка: 10 лв. без ДДС на ден, след 3-тия календарен ден;
Такса за предаване на митнически документи /цесия, товарителница и фактура/: 20 лв. без ДДС.
От другите големи(In Time(UPS),TNT(от 01.Февруари.2019г. пратки по FedEx за Бг. се изпълняват от TNT) съм чувал условията им само по телефона.
Не съм ходил на митница от 5-6 години и повече дори(Откогато се разнасяха дискети и флашки с митническа декларация(МД).
Това е за внос на фирма с електронен подпис(ЕП).Предполагам и сега да може да отидеш на митница да си освободиш пратка с изготвена МД и цесия.
За частни лица нямам опит, но предполагам също е възможен вноса.

_________________
phone: +359 2 8664724
mobile: +359 887 519959
Skype:stefanstefa
E-mail:stesys@abv.bg
http://stesys.eu/
1164 София


Чет Фев 07, 2019 8:59 am
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
PhilipZ написа:
Да споделя и аз малко горчив опит - от нова година на Столична митница има нови разпоредби - или трябва да имаш електронен подпис ако искаш сам да си оправяш документите или трбва да упълномощиш Български пощи. За тази екстра се плаща 12 лв. такса + 4.5 лв. за още нещо или с други думи за стока със стойност 36$ платих повече такси от колкото е ДДС-то. Излезна ми златно. Повече нищо няма да поръчвам с доставка до София. От цялата работа накрая хазната пак ще е празна!
Малка подробност от Китай до София -10 дена, след това 3 седмици защото обновили софтуера, пък той взел че не работел. С очите си видях как разнасят компютър (настолен) от стая в стая за да направят някакви справки. И мрежата не им работеше. Чудех се как може в държавната администрация да работят само олигофрени.

Това не е от нова година, а поне от 2018г.


Чет Фев 07, 2019 10:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: БГ митници - как?
Цитат:
... оказа се че TNT вече отговаря за пратките на ФедЕкс за БГ

Двете компании обявиха че се сливат


Чет Фев 07, 2019 10:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: БГ митници - как?
itso.t написа:
Това не е от нова година, а поне от 2018г.

Гарантирам за 2017.
Един телефон го задържаха в РСЦ на Пощите и ми казаха че макар да имам ЕОРИ номер се налага да имам и електронен подпис иначе няма как да си го освободя. (въпреки че колежка го направи няколко месеца по-рано за същото нещо). Как да е, реших да не се разправям - опълномощих ги, платих им 15лв (тогава бяха 12+3) и чаках още два дена докато пропътува 10км.
Та така - това е опита ми като частно лице. Друг нямам.


Чет Фев 07, 2019 4:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: БГ митници - как?
С молба за помощ. Един мой приятел физиотерапевт иска да си внесе апарат за крио липосукция от Китай през Алибаба. Намерил е търговеца който го внася но той му сложил четворна! надценка. И понеже никак не му се ходи по митници го посъветвах да си плати на митнически агент. Гледам в Интернет много такива но не съм ползвал още. Затова молбата ми е някой от вас който има практика с такъв да ми прати на ЛС име и контакти да ги препоръчам на приятеля.

Впрочем чел съм и че вноса през Алибаба много се различава от този през Алиекпрес, някой с опит да разкаже за какво да се внимава. Предварително благодаря.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Чет Фев 21, 2019 1:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: БГ митници - как?
Еленко се приготвя и си отмята по списъка:
1)храна - ок!
2)вода - ок!
3)пари - ок!
4)документи - ок!
Минава колега и го пита:
- На екскурзия ли заминаваш?
- Не, на митницата ще ходя, ще освобождавам три тениски.


Нед Апр 14, 2019 8:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Няма разлика във вноса, вноса е внос, само да внимава как ще го декларира, не знам за медицинска апаратура дали няма някакъв режим. Най-лесно плаща си на агент, трябва да има еори и пълномощно за агента, това в общият случай. Ако има читав агенттой си прави всичко, ама не знам вече дали става толкова лесно, аз не съм Васил никога еори и пълномощно не съм правил, агент ката ми направи всичко когато се появи това недоразумение еори, ако трябва да внася без нея идея си нямам какво ми е.
Ако ще се мъчи сам... ако може да му го пратят така че да стигне митницата на гарата най-добре, за ден два ще го освободи. Имах преди време един монитор, изпратен по грешка до мен като физ.лице. Реших да не занимавам агент ката, коства ми две ходения и 3 дни...


Нед Апр 14, 2019 9:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
bongo_x2 написа:
Еленко се приготвя и си отмята по списъка:
1)храна - ок!
2)вода - ок!
3)пари - ок!
4)документи - ок!
Минава колега и го пита:
- На екскурзия ли заминаваш?
- Не, на митницата ще ходя, ще освобождавам три тениски.

А походно легло и завивка?


Нед Апр 14, 2019 9:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Май 01, 2009 3:01 pm
Мнения: 1438
Мнение Re: БГ митници - как?
fred написа:
С молба за помощ. Един мой приятел физиотерапевт иска да си внесе апарат за крио липосукция от Китай през Алибаба. Намерил е търговеца който го внася но той му сложил четворна! надценка. И понеже никак не му се ходи по митници го посъветвах да си плати на митнически агент. Гледам в Интернет много такива но не съм ползвал още. Затова молбата ми е някой от вас който има практика с такъв да ми прати на ЛС име и контакти да ги препоръчам на приятеля.

Впрочем чел съм и че вноса през Алибаба много се различава от този през Алиекпрес, някой с опит да разкаже за какво да се внимава. Предварително благодаря.

Трябва му ЕОРИ(ако няма да си направи, става за 10 минути) и ако друг ще освобождава, трябва да му направи пълномощно. Куриерската фирма се свързва с него, дори и да е БГ пощи, и питат кой ще освобождава. DHL такси нямат ако си платиш сам митническите задължения и им изпратиш копие на платежното, обикновената поща също. Другите куриери не ги знам, но и те трябва да са така. Митнически агент няма да се занимава за без пари, за разлика от куриерската фирма.


Пон Апр 15, 2019 11:23 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Май 04, 2019 7:14 am
Мнения: 4
Мнение Re: БГ митници - как?
CarBeta написа:
DHL такси нямат ако си платиш сам митническите задължения и им изпратиш копие на платежното, обикновената поща също.

забрави магазинаж
12лв на ден


Съб Май 04, 2019 7:18 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 313 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 21  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни