Отговори на тема  [ 313 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 21  Следваща
БГ митници - как? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
3aek написа:
рек да не е дошло на името на фирма? защото ако си физическо лице не би трябвало да те карат да пишеш декларации за стока до 300 лв


Пишеш като поп. И за ДДС върху 2 лв. стока да е, щом си им паднал в ръчичките (на митницата на аерогарата), няма измъкване. Просто ония тюфлеци зад гишето не признават нищо друго освен временен ЕОРИ, цесия и попълнена отвън в фургона митническа декларация + дискетка. Ама що, как, не ми трябва, сумата е малка, физическа е, само ДДС дължа..... не се признават. :)

Идея си нямам как е записано в закона, ама с ония на глава на се излиза. Не дадеш ли ЕАД + дискетка, при това прилежно попълнена от роднините във фургончетата отпред... спукана ти е работата. Имам сериозни подозрения, че ако сам си попълниш декларацията (която се купува неизвестно от къде), ще те направят див и щастлив, даже и всичко да е ок - ще ти скъсат нервичките, че не си се отчел във фургончето.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Фев 23, 2012 10:36 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10355
Местоположение: Добрич
Мнение Re: БГ митници - как?
Мда... откакто не получавам пратки като физическо лице съм супер щастлив ;-)

Навремето колко нерви съм потрошил не е за разправяне. Аз съм разправял де... единия път за една мрежова платка, пратена ми от производителя с който имам надлежно сключен договор (регистриран в данъчното ни), пратката идва с реална фактура, на реална цена, щото като физическо лице нямам право нито на временен внос нито на мостра. От това по-легален внос здраве му кажи, но митничаря вика "цената е много ниска - не може така, пиши молба да правим комисия да ти сложим ние цена"... За мен естествено няма никакво значение, всичко го плаща фирмата, ама да ходиш 5 пъти до летището за нещо дето струва 7$ си е дразнещо.
Следващия път като ми спряха пак подобна пратка, викам няма да се занимавам с глупости и без друго ми предстоеше пътуване ще си донеса друга платка като ръчен багаж. Голяма грешка. След месец почна да ме тормози куриера - трупа ви се магазинаж вика, ще плащате солено докато не си уредите нещата с митницата. И айде пак разкарване, молба до началника на митнициа "аман-заман, много ви се моля другарю началник, унищожете тая пратка..."


Чет Фев 23, 2012 11:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
И унищожаване не става. При мен поне. Имам едни чипове дето са от години там (поне на документи). Щото изпращача (TI) сбъркал малко името на фирмата. Не мога да ги освободя, ама отказвам да платя да ги върнат обратно. Викам унищожете ги - не можело, трябвал документ от РИОКОЗ, че не са опасни материали :)

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Фев 23, 2012 11:42 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10355
Местоположение: Добрич
Мнение Re: БГ митници - как?
при мен стана "лесно", ходих само два пъти, веднъж да подам молба за унищожение и после да взема документите и да ги занеса на куриера...

Но явно за тюфлеците тая процедура е била твърдел лесна и са добавили още стъпки ;-)


Чет Фев 23, 2012 1:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 10, 2006 1:40 pm
Мнения: 2258
Мнение Re: БГ митници - как?
много съм мислил и единствената оправия е да вкарат 20-тина чиновника в затвора за корупция, ама много публично и постоянно - всеки месец по няколко нови, след година другите ще се наплашат и сами ще се откажат от тези далавери


Чет Фев 23, 2012 11:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юни 10, 2007 1:22 pm
Мнения: 6492
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Цецо написа:
И унищожаване не става. При мен поне. Имам едни чипове дето са от години там (поне на документи). Щото изпращача (TI) сбъркал малко името на фирмата. Не мога да ги освободя, ама отказвам да платя да ги върнат обратно. Викам унищожете ги - не можело, трябвал документ от РИОКОЗ, че не са опасни материали :)


Е тука са сбъркали да ти дадат шанса да им се посмееш.
Сбъркано името на фирмата като за освобождаване ама не достатъчно, та да не те
търсят да си платиш разходите по разиграването.
Ако опре достатъчно нагоре работата (преди съд, не са малоумни да не видят какво
става) ще клекнат разбира се, можеш да се позабавляваш дотогава.

_________________
-------------------
www.tgi-sci.com
-------------------
http://www.flickr.com/photos/didi_tgi/


Пет Фев 24, 2012 10:17 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Ами аз май го описах случая преди време, той си е комикс, както и да го гледаш.

Знаете, че преди време (преди ерата Бойко/Дянков) нямаше проблем да се поръчва семпли от TI, независимо от цената. Аз по принцип когато ги има в Farnell или Digikey ги купувам, че става по бързо, но в случая ставаше за много иновативен чип, който още го нямаше в продажба. Не е евтин 50$ парчето. Поръчвам аз два семпъла, пращат ми ги хората. Ама на фактурата написали реалната стойност, над 100$. Отгоре естествено пише "Sample, not for sale", ама за нашенския тюфлек това няма значение - митница (първи фал). Ми хубаво, викам, ще си платя ДДС-то, давай да ги взимам. За нещастие това съвпадна с момента в, който се правиха EORI номерата. Викам давай да вадим номер. Трябва удостоверение от агенцията по вписванията ( за мой късмет си бяхме вписани вече). Ъ???? За какво ви е удостоверение - нали имате компютър, щракнете и вижте бе???? Не, трябва удостоверение, че сте вписан! Звъня аз в агенцията - ония викат - няма такова нещо, няма такъв документ (втори фал). Аз бесен при ония - викам, ей ви телефона - разберете се с другите тюфлеци. Оная патка тоя път само се ухили и цъкна в компютъра, принтира си справката, направи самодоволна усмивка, все едно ми е направила огромна услуга и ми издадоха EORI-то. Отивам аз да си освободя пратката. И о изненада.

Тук и аз имам вина де. Акаунта в TI ми е с името на френската фирма. Оная e "Шилер Медикал", тая е "Шилер Инженеринг". Не става (трети фал). Ми викам хубаво, кво правим? Ми искайте нова фактура. Викам ти луд ли си, онова отсреща е една машина, тя праща семпълите, няма кой да ми даде нова фактура. Ама вика те са скъпи, ще ви дадат. Викам не са скъпи, безплатни са. Ама тука пише 100$. Ми пише ама са семпли. Не са, пише 100$. Викам добре, аз друга фактура няма да ви дам. Ми тогава ще се обадим в DHL да ги върнат обратно. Ми викам хубаво. Ама кой ще плати (ме питат от DHL). Викам не ме интересува. Ами тогава не можем да ги върнем обратно (четвърти фал). Трябва да отидете в митницата да се разберете с тях. Отивам аз обратно. Викам или ми ги дайте или .... ги правете каквото искате. Вика не мога да ви ги дам така. Ако не ви трябват, оставете ги в полза на държавата. Ми викам чудесно - задръжте ги, айде чао. Аааа чакайте, ама те са на много малка стойност и не представляват интерес. По добре да ги унищожим. Ми викам хубаво, унищожете ги. Ама трябва разрешение от РИОКОЗ, че не съдържат опасни матриали (пети фал)... Е тука вече явно много трябва да ми е кипнало, щото оня ме изгледа тъпо и подметна... Абе не можете ли да измислите някаква там фактура? На принтера :) Викам ти сега какво искаш да фалшифицирам фискален документ ли.... Оня скочи, аааа не, няма такова нещо. Не издържах и си тръгнах. После няколко пъти ми звъняха от DHL. Мрънкаха ми, че не можело така да останат в небитието. Викам що ми звъните на мен, аз не съм тая фирма, така казаха от митницата. Ама имаме вашето име. Ми идете им кажете на ония тюфлеци, че аз съм лицето да ми дадат чиповете. Ми не можем. Ми като не можете.... на майната си. Звъняха 3-4 дни подред и накрая спряха. Какво е станало... незнам.

Сега ми е смешно, ама тогава - 3 дни ходене от DHL до митницата и обратно... Оставих сигурно 20 кинта в платени паркинги. Ей добре, че не продават свободно оръжие в БГ.

Едит... още един фал, ония тюфлеци дето издават EORI-то (информатиците им) бяха объркали една цифричка, та и там се връщах.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Фев 24, 2012 11:04 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 10, 2006 1:40 pm
Мнения: 2258
Мнение Re: БГ митници - как?
хахахах а цецо смях се от сърце защото тази история си е наистина българска, и понеже съм попадал в не една или друга такава ситуация, просто тук има най-некомпетентната администрация която може да съществува, най-тъпото е че на високо ниво дори да има 1-2 птички които да искат нещо да променят на средно и ниско ниво е пълна скръб
особено тези сладки службици в които се извършва някакъв контрол или инспекция, превърнати са в еднолични дружества Инспектор и Ко. онзи ден идват някакви от инспекцията по труда, обиколиха навсякаде, разпитват работниците плаща ли им се навреме, колко взимат и т.н. викам си бре добре, държавата работи, грижи се да се работи по правила - вече сме в европа :)
после госпожата ме вика да ми връчила предписания защото разни дреболии винаги има - например трябвало да се инструктират как да държат поялниците през 3 месеца а ние сме ги инструктирали веднъж годишно хахахах и това работници които от 10-15 години с това си вадят хляба, абе тъп закон но щом така са решили ще го спазваме
и като ми връчва предписанията госпожата ей така небрежно ми подхвърля че видиш ли предишната фирма която ми замервала контактите за зануляване била много "небрежна" ако съм искал да ме свържи с такава която си знаела работата (на колегата й)
то че онази фирма наистина не беше читава е ясно - цялото замерване е една формалност бяха изпратили някакви момчета май още бяха ученици и не знаеха как да си включат уредите та им показахме, но ме хвана яд - лице на държавна длъжност намира клиенти (разбира се безкористно) на фирма с абсолютен конфликт на интересите....


Пет Фев 24, 2012 7:58 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Пон Юли 04, 2005 10:51 pm
Мнения: 651
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
- ако е от физическо към физическо лице - до 45 евро не се начислява ДДС и мито.

В eBay има ли начин как да разберем дали продавача е физическо или юридическо лице? Или по-скоро как митничарите ги диференцират?

_________________
От наше село са види връо, ама от връо се невиди наше село ... що така и я незнам .. ?!?


Вто Юни 05, 2012 10:40 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Щом е от ebay е юридическо според митничарския мозък.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Юни 06, 2012 7:28 am
Профил ICQ
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 2:42 pm
Мнения: 175
Мнение Re: БГ митници - как?
До колкото ми казаха в митница Пловдив, EORI номер може да се издаде и по електронен път ако човек притежава електронен подпис.
Изваждането на постоянен номер за физическо лице се оказа бърза процедура.

Споменавам,понеже четох,че било мъка издаването на EORI,а се оказа лесно. За останалата част от документите обаче...там се оказа мъгла,така и не разбрах какво стана с тях :)


Съб Дек 29, 2012 3:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: БГ митници - как?
Цецо тва твоето не е човешко, аз така имах едни ъгли за алуминиева конструкция, хем ми и трябваха, но ги бяха пратили на американската фирма и въпреки че има документ че тя е собственик на БГ фирмата от митницата казаха че не става, ама аз това го разбрах само по телефона и още докато ми обесняваха как и какво им теглих една майна и отебах ъглите, поръчах нови. Пратката беше през федекс май, но никой не ме е търсил. Тогава още не работех с агентката скоято работя сега, иначе 100% щеше да се освободи ако ще във фактурата да пишеше за осама бен ладен и да беше за Плутоний.


Пет Яну 04, 2013 11:08 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 9:54 am
Мнения: 864
Мнение Re: БГ митници - как?
На някой говори ли му нещо DDP (Delivered Duty Paid) и работи ли това в БГ митниците?


Сря Яну 23, 2013 5:16 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:04 am
Мнения: 307
Местоположение: София,Стара Загора
Мнение Re: БГ митници - как?
http://morfey-logistics.com/bg/menyu-us ... l?start=11
Работи и в БГ митница.
Стефан Стефанов
<<<На някой говори ли му нещо DDP (Delivered Duty Paid) и работи ли това в БГ митниците?>>>

_________________
phone: +359 2 8664724
mobile: +359 887 519959
Skype:stefanstefa
E-mail:stesys@abv.bg
http://stesys.eu/
1164 София


Чет Яну 24, 2013 8:11 am
Профил ICQ WWW
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:04 am
Мнения: 307
Местоположение: София,Стара Загора
Мнение Re: БГ митници - как?
Здравейте!
Бих искал да коментирам с колеги(на лични) таксите при внос в BG,в Европа, а защо не и в други страни.

_________________
phone: +359 2 8664724
mobile: +359 887 519959
Skype:stefanstefa
E-mail:stesys@abv.bg
http://stesys.eu/
1164 София


Нед Яну 27, 2013 10:58 am
Профил ICQ WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 313 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 21  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни