Отговори на тема  [ 15576 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 793, 794, 795, 796, 797, 798, 799 ... 1039  Следваща
Новини от страната 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 1628
Местоположение: Сливен
Мнение Re: Новини от страната
https://www.youtube.com/watch?v=PgbJsvkiTrs
айде бре - събота е........... :roll:


Съб Яну 09, 2021 10:18 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от страната
Cekins написа:
Мда - интересно - аз пък снощи се учих да правя програми за цпу фреза :) и даже не съм гледал какво се джонкате тука :)

Щети? :D


Съб Яну 09, 2021 11:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Новини от страната
Grubi написа:
Идеята е за "citizen science",...

Преди години когато започна монтажа на тъй наречените граждански станции за контрол на качеството на въздуха си позволих да напиша няколко коментара във фейсбук групата чрез която агитираха хора да купуват и да монтират техниката. Опитах се да им обясня че използвания сензор е неподходящ и се използва извън работния му обхват специфициран от производителя, като дори се превишават и стойности за съхраняване (става дума за влажност на въздуха).
Няма да изпадам в детайли то е очевидно и всеки може да го прочете в документацията. Според статистически данни средномесечната норма за декември 2020 в София е била над 80%
Та тогава впечатлен от негативния според него коментар ми звънна един от "топ мениджърите" на тази инициатива. Тъй като беше много далеч от материята не успяхме да се разберем и той в един момент ми заяви че те правели "гражданска наука" която нямало нужда да бъде точна...


Прикачени файлове:
sds011.png
sds011.png [ 22.44 KiB | Прегледано 1066 пъти ]
Съб Яну 09, 2021 11:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10355
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Новини от страната
Аз не съм в час с тая технология, но доколкото знам абсолютно измерване в целия спектър от метереологични условия е мисия невъзможна. Обикновено използват комбинация от различни методи на измерване и след това специалисти анализират резултатите. Демек не е като при стандартните измервания, където имаш някакъв NIST еталон и всички вземат равнис по него...
Може и да греша, но това е което знам за техническата страна на въпроса. От друга страна измерванията по поръчка на различните администрации често са компрементирани. Не заради техническите проблеми, а чисто човешки фактори. Дадох примера с нагластта на нашата община, която тръгна да се хвали как е подобрила качеството на въздуха. След като очевАдно това "подобрение" се дължи само на факта, че изместиха станцията от центъра в края на селото, където освен всичко останало е малко по-високо и там наистина въздухът е по-чист...
Така че аз виждам смисъла на "самоделките" не толкова като някакво точно измервателно средство (каквото очевидно не са). По-скоро като инструмент за натиск върху някои общини, които вместо да търсят начини за решаване на проблемите, гледат по най-тънкия начин да излязат от черните класации.


Съб Яну 09, 2021 1:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Новини от страната
По принцип измерването на ФПЧ е стандартизирано за интервал:
- Средноденонощна норма (ФПЧ10) - 50 μg/m3 -> това е най често ползваната
- Средногодишна норма (ФПЧ10) - 40 μg/m3.
- Средногодишна норма (ФПЧ2.5) - 20 μg/m3.

Даните които визуализират тези "граждански" станции са моментни и ми е много смешно когато по телевизията отворят сайта и кажат - Даааааааа в Младост нормата е надвишена 3 пъти!!!! а в Красна поляна 4 пъти!!!! :) За жалост и нивото на зрителите е подобно и се почва една дискусия ...
Не казвам че въздухът е чист, но такова профанизиране на диалога го прави безсмислен. Правят се изводи, препоръки и т.н. ...

Ето пример който обобщава в края: Превишенията на фините прахови частици е в пъти надвишена, а не два пъти, както твърдят от общината, позовавайки се на данните от РИОСВ. Тука дори пускам една сълза за фалшивите данни на РИОСВ :rolleyes:

Да не говорим че тези тъй наречени граждански сензори показват нещо което няма голяма връзка с реалността в 90% от случаите. Иначе няма обяснение как две съседни станции показват разлика в температурата над 15 градуса или запрашеност в няколко пъти.
Изображение

Един ентусиат беше започнал да прави сравнение между данните им и тези на референтните и сертифицирани станции

И винаги съм се чудел защо е нужно да има 500+ "измервателя" със съмнителни данни в София сместо 15 сертифицирани чиито данни са необорими.

Ето тук има инфо за стандартите и гравиметриченния метод за измерване използван в сертифицираните уреди.
http://eea.government.bg/bg/legislation/air/1.pdf
http://eea.government.bg/bg/legislation/air/2.pdf

Но активистите от AirBG.info са на светлинни години от темата. Те се занимават с "гражданска наука" и "граждански измервания" :evil:


Съб Яну 09, 2021 2:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от страната
Съшествуването на "Активистите" не е причина, а следствие от мръсния въздух.

Ако общината си вършеше работата, "Активистите" нямаше да ги има.

Нормално, е когато институциите не работят, хората да търсят алтернативи... и често те са нескопосани и аматьорски.

Проблема на София не са грешните измервания на air.bg, а кюнците и ламаринените курници.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Съб Яну 09, 2021 5:41 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от страната
И все пак въпросът е има ли превишаване на нормите или няма, защото мръсен или не ако е в нормите то тогава трябва да се променят нормите. Лесно е да кажеш да се пребори с кюнците и курниците, ама когато този който трябва да се бори, зависи от този срещу който ще се бори става малко трудно. Едва ли някой иска да мъкне всеки ден въглища или дърва, или пък да кара 30 годишен курник, но често няма избор. Ще кажеш карането не е задължително, тук изобщо не съм съгласен но да речем, че е така, отоплението и то ли не е задължително ?


Съб Яну 09, 2021 6:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Новини от страната
Навремето следих няколко любителски станции у наше село и смело мога да заявя:
- Разликата в температурата е според часа и метеообстановката, т.е. дали не я е напекло слънцето.
- Разликата във ФПЧ варира далеч по-малко, но пак зависи от къде духа вятъра, има ли мъгла и дали циганинът отсреща не е решил да си гори боклуците за икономия.

Всъщност, най-големият източник на мизерии у наше село е добронамерен: до контейнерите за боклук общината е поставила по-ниски контейнери за сгурия от печките. Обаче Ганю съвсем небрежно си мята там и торбичката с домашни отпадъци и като се заформи една димка...

PS ТоНи писал преди мен...
ТоНи, нямаш идея колко задръстен народ има :) Дори бабата-комшийка ежедневно мъкне дърва от мазето, не че ѝ се отдава, пък има климатик, ама излизало много скъпо, нищо че дъщеря ѝ никога не я оставя без пари. На мен пришка на устата ми е излязла да обяснявам как с два климатика изкарвам целия сезон и като пари е по-малко от два кубика дърва - не вярват.
Прав си за друго: който мина на природен газ плаща бахти сумите! За награда увеличиха цените с 30% или колкото там.
Сега съм на село и в тези наднулеви температури не ми се пали печка, пущам една "духалка" на слабо да обръща въздуха и при зор паля горелка на LPG. Според новите ми изчисления LPG-то е на цената на нощната електроенергия, природният газ би трябвало да е далеч по-евтин, ама нъцки!


Последна промяна bongo_x2 на Съб Яну 09, 2021 6:37 pm, променена общо 1 път



Съб Яну 09, 2021 6:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от страната
Цецо написа:
Проблема на София не са грешните измервания на air.bg, а кюнците и ламаринените курници.

Не съм убеден че това е единствения проблем. Като завали дъжд, на предния прозорец на тенекията виждам пръски натурална кал, а не сажди и пепел...
Това като изсъхне и се вдигне във въздуха какви да са показанията за замърсяване на въздуха?


Съб Яну 09, 2021 6:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Новини от страната
какви дърва и въглища
https://www.youtube.com/watch?v=E3dHh6JSCkE


Съб Яну 09, 2021 6:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от страната
itso.t написа:
Цецо написа:
Проблема на София не са грешните измервания на air.bg, а кюнците и ламаринените курници.

Не съм убеден че това е единствения проблем. Като завали дъжд, на предния прозорец на тенекията виждам пръски натурална кал, а не сажди и пепел...
Това като изсъхне и се вдигне във въздуха какви да са показанията за замърсяване на въздуха?


Е то основния фактор за "натуралната кал" да е във въздуха пак са тенекиите, които го изнасят от тревните площи набедени за безплатни паркинг зони. Както и строежите, откъдето го изнасят камионите и после тенекиите го вдигат във въздуха.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Съб Яну 09, 2021 7:13 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от страната
Цецо написа:
Е то основния фактор за "натуралната кал" да е във въздуха пак са тенекиите, които го изнасят от тревните площи набедени за безплатни паркинг зони. Както и строежите, откъдето го изнасят камионите и после тенекиите го вдигат във въздуха.

А може би проблемът е в това че не се почиства? Че то пазиш чисто, пазиш, пък от време на време се наложи я прахосмукачка да пуснеш, я прах за забършеш...


Съб Яну 09, 2021 7:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от страната
много е относително всичко това, ще кажеш че цяла софия паркира в градинки ...несериозно е, едно време набеждаваха строителните обекти, в момента всичко излизащо от там се мие, каквото излиза е минимално. Прах се генерира, най-вероятно основно от качествени пътни настилки. Отделно отводняванията са меко казано смешни, нормално е като вали водата да влачи почва от зелените площи към пътищата. Тука сме почти в гора, гора, поле ... има ферми, не малко, техника излиза от полето и кара по пътя ...обаче е чисто, не защото американците са много чисти, явно отводняванията са мислени така че каквот тече възможно най-бързо да се отведе без влачи и да оставя по пътя почва и прах. В Гуадалахара се мие постоянно, обаче прах има бол, не се паркира по градинки, не се гори нищо просто щото отопление никой няма ...и си е все така прашно.


Съб Яну 09, 2021 10:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от страната
Не е нужно всички да цапат. Ако аз стъпя в лайно и влезна у вас, е достатъчно цялата къща да вони.

Един влезнал в калта, изкарва поне няколко килограма натурална кал. На ден пред очите ми се случва поне няколко десетки пъти. Екстраполирай...

А оня ден пак един самосвал ме замеряше с кални парчета от грайферите и остави поне километър диря. Вероятно само за деня от там са излезнали барем 20 тина самосвала.

Въобще лайната са налице. Кой точно ги е срал можем да спорим, можем и да спорим как точно ще мерим интензитета на вонята... Ама все сме си в лайната.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Нед Яну 10, 2021 12:41 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от страната
ilkor написа:
Та тогава впечатлен от негативния според него коментар ми звънна един от "топ мениджърите" на тази инициатива. Тъй като беше много далеч от материята не успяхме да се разберем и той в един момент ми заяви че те правели "гражданска наука" която нямало нужда да бъде точна...

Ако има мениджъри това вече не е "гражданска", ами е "фирмена наука".
Относно точността забелязал съм, че например радио"любителите" държат много повече на точността отколкото фирмите. Особенно когато инженерите във фирмите са притиснати от срокове, цени, политичеки игри и т.н.
Лично на няколко пъти съм присъствал на официални измервания от уж учени и специалисти. И ми направи впечатление че не разбират същността на това което измерват, не разбират уреда с който измерват, не знаят нормалните стойности и величините на това което измерват.
Направо ти е гадно да гледаш как вадят от куфара иструмент за няколко хиляди долара, като го държат за антената.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Нед Яну 10, 2021 1:58 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 15576 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 793, 794, 795, 796, 797, 798, 799 ... 1039  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни