Отговори на тема  [ 15576 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712 ... 1039  Следваща
Новини от страната 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Новини от страната
К'ва концепция бре, то здравеомразване!
Пътеки - влизаш щото кашляш и дори не те сканират за рак на белия дроб, дават ти отхрачващи (примерно, де).
Места: тази вечер научих, че тъщата хванала пневмония, което съпроводено с другите ѝ проблеми е много опасно. Да, ама в болницата най-рано в четвъртък ще постъпи някой - по ред на номерата.
Пари: мии плащаш си навсякъде и за всичко. Някой ще каже, че е малко. Е па не е: дори аспиринът е по-скъп отколкото в гръчко, отделно че там размахвайки осигурителната книжка мога безплатно да вкарам член на семейството във всяка болница. А там, ако си осигурен или пенсионер, ти връщат 2/3 от цената на лекарствата, не като тук да вземат на бабата 2/3 от пенсията.

ПС: Аз например минавам евтинджос: лекарствата ми са "няк'ви" 40лв от които ми намалят с по-малко от 10лв (щото имам ТЕЛК), но на практика не давам по-малко от 100лв месечно, отделно че не ми се кисне по опашки заради мижавото намаление. Обаче лекарствата на жената са "Аууу!" и на практика сме късметлии ако минем с 300лв месечно. При положение, че сме "с връзки" и не сме богаташи, щото докторите и това гледат.
Мии ако към тези 300лв добавя още малко не мога ли и аз да карам нова и лъскава колица? Ама нье!


Последна промяна bongo_x2 на Пон Яну 20, 2020 9:27 pm, променена общо 1 път



Пон Яну 20, 2020 9:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Новини от страната
основната причина когато се разваля нещо работещо е да се освободи поле за действие на определени частни фирми, масово в много градове умишлено закриваха отдел след отдел в някоя болница за да се пренасочват пациентите към частните кабинети, тук нямаме такъв лекар отиди еди къде си на частно... обикновено съседната врата, дори имаше фрапиращи случаи на частен преглед в държавната болница, сутринта държавно, следобяд същия кабинет и същия доктор - частно, постепенно от частни кабинети станаха частни болници, и те така


Пон Яну 20, 2020 9:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от страната
Ами каквото и да си говорим в социализма имаше грижа за здравето на хората, и то планиран, както писах имало е концепция, и въпреки всички проблеми и недъцзи е работела много по-добре от сега. Сега няма нищо, даже като си плащаш. Преди нова година ходих,е да правим ЯМР на щерката, и до ент беше поискал глава и врат, 10 Мин някаква кака в Токуда ме увещава как не трябвало врат, та се наложи да си говорим по друг начин ...


Пон Яну 20, 2020 9:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Новини от страната
MYXATA написа:
velio написа:
Здравна система за която можем да мечтаем...

Дам... само дето в болница редом с най-необходимите неща си носиш и пари, за да може поне малко внимание да ти обърнат и да ти сменят системата примерно. Толкова е била безплатна.

и кога точно си го видял това?
глупости на търкалета говориш... точно пък за здравната система си беше масова и достъпна - е да от стърчи патка видинско не може ей така да отидеш в правителствена болница....ама и сега не може :)
но точно имах състудентка от някакво врачанско село дето се е била потрошила като дете(5-6) години, падналаот мотор(или кола не помня вече), и са я карали до ссср някъде да я сглобяват кокалче по кокалче. и то без пари или партийни връзки....



Айде пак подкарахте пропагандата...
Помним го много добре масовостта и достъпноста на здравната система от 80-те. Като се започне от пияните доктори дето хич не вземаха пари и ракия та до училищните зъболекъри,които да си изпълнят плана за пломбирани зъби дупчеха здрави зъби на децата и им слагаха пломби.


Пон Яну 20, 2020 9:33 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Новини от страната
Да, ама спец-фургони обикаляха села и паланки за профилактични прегледи и нямаше махала без медицински пункт и/или аптека.
Аз например съм роден в родилен дом на селo, истинско село, където вече отдавна закриха и аптеката.
А сега и в градовете няма профилактика! За физиотерапията не ми е до смях.


Пон Яну 20, 2020 9:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Новини от страната
@nik - не искам никого да защитавам, но все пак - имам близък приятел специалист доболнична помощ. Няма значение каква специалност - работеше към общинското ДКЦ на заплата. Обаче специалността му е една от най-често посещаваните и изкарваше понякога до 30% от доходите на това общинско предприятие в което работят още 50-60 здравни работници. За сметка на това заплатата му беше на средно ниво за работещите там. Е напусна и си направи частен кабинет. И успя да си запази 90% от пациентите. Та и с някой доктори в болниците е така - едни богопомазани вземат тлъсти заплати, а други спасяват хора и се подиграват с тях. Държавата не се меси във формирането на възнагражденията. В крайна сметка нищо чудно че става така. И какво ще рече частно - то всичко е частно. Общинско не значи държавно - на практика са си нормални търговски дружества собственост на някоя община. Така наречените "частни" са собственост на "необщина" - фирма, търговско дружество, банка, университет и т.н. ама и те чакат на същото кранче. И на всичко отгоре кумовете ми са от другата страна на бариерата - и двамата работят в РЗОК - та имам виждане и на двете гледни точки :)

Бонго, фургони и сега обикалят. Всичките обаче са от така наречените "частни" болници.


Пон Яну 20, 2020 9:50 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Новини от страната
Не съм виждал такова чудо - пиян доктор и пломба на здрав зъб, но щом казваш сигурно е имало.
Мен все ме влачеха по болници - просто бях болнав и доста доктори и сестри познавах.

Но тогава имаше 6 етажна стоматологична поликлиника в Добрич - кабинети, операционни, зъботехници - всичко на едно място.
А сега има 10 кабинета, в апартаменти и дворове на къщи.

Да не говорим за болница, поликлиника, спешна медицина и т.н. Не - нямаха модерни линейки, но то май и сега няма.
Но имаше болнична авиация по едно време, и летища, и самолети и пилоти.
Какво има сега - лично министър-председателя праща военен самолет ако те познава, ако някой му се обади или ако вече толкова се е размирисало, че няма накъде.

Колко е било качествено, не споря - но имаше система и концепция - сега иди питай докторите, сестрите, техниците или администрацията какво точно има...
Не искам да се връщат старите времена, но ми се иска да се мисли малко повече - и най-вече за здравето на хората, а не за вързването на
месеца, годината или бонуса или как да си платим рекламата. А техническата поддръжка - как оцеляват тия техници и инженери... само те си знаят, особено в малките градове.


Пон Яну 20, 2020 9:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Новини от страната
Фургони ЧАК СЕГА почнаха да обикалят, наистина частните болници само те си знаят защо.
Но свалям шапка на гинеколозите от болницата на велики Тутракан, най-добрите може би за 1/3 от България, които съвършенно безплатно обиколиха всяко село и паланка от околията да прегледат женурята за рак.

Той Груби писал...
Болница - Търговско дружество. Кое е предмет на търговията и с колко ДДС го облагат?! А плоският данък?!


Пон Яну 20, 2020 10:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Новини от страната
Grubi написа:
Миро, така си е. Едно време не е било проблем да се събере консилиум и веднага да се обсъди проблема

Преди докторите не зависяха от броя пациенти, колкото им пратят за толкова трябва да се грижат. Ако могат да се отърват от теб и да те прехвърлят на колега за тях си беше спестена работа. Но не можеха да се оттърват без причина, но виж ако наистина има причина супер за тях, супер за пациента...
Проблемът при комунизма беше че доста неща не можеха да се лекуват. Нямаше достъп до вносни лекарства или ако имаше не беше до най-новите. Апаратурата също не беше кой знае колко добра, верно тогава и технологиите бяха такива навсякъде. Та с две думи имаше доста заболявания като онкологични и не само, за които просто ти казват ако искаш стои тук да мреш, ако искаш си ходи вкъщи.
Сега и медицината напредна и освен това имаме достъп до по-добри лекарства и лечения. Някои наистина са на безумни цени... и не винаги касата ги отпуска навреме. Ни поне имаш шанс... а преди го нямаше!


Пон Яну 20, 2020 10:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Новини от страната
bongo_x2 написа:
Да, ама спец-фургони обикаляха села и паланки за профилактични прегледи и нямаше махала без медицински пункт и/или аптека.
Аз например съм роден в родилен дом на селo, истинско село, където вече отдавна закриха и аптеката.
А сега и в градовете няма профилактика! За физиотерапията не ми е до смях.


Да имаше такива, но да се твърди, че всичко тогава е било безгрешно и перфектно е меко казано смешно.

Спомена си го гледам и в момента, под формата на лявата ми ръка оперирана от пияния ортопед в болницата в която бях по жителство. Не можело при друг доктор, щото жителството ми било такова, при пияницата касапин.

Като прочета на някой си там пропагандата колко му било хубаво здравеопазването и как можело да ходиш където си искаш.... :evil: :twisted: :twisted: :twisted: :evil: :evil: :evil:


Пон Яну 20, 2020 10:12 pm
Профил ICQ
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 03, 2017 12:21 pm
Мнения: 163
Мнение Re: Новини от страната
По въпроса за здравеопазването:

How Germany's Universal Health-Care System Works
How French Health Care Compares To The US System

Вярно не е за България но ми е интересно доколко показаното е така и може ли да се преведе в работещ вид за тука (въпроса е основно за виделите поне една от двете системи)?


Пон Яну 20, 2020 10:55 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Новини от страната
няма значение каква е системата, политика, здравеопазване, икономика, банки, пощи, комуникация, енергоснабдяване - всяка една сфера, няма никакво значение как ще е организирано, най важен е човешкия фактор - до колко хората участващи в системата имат намерение да я поддържат или да я съсипват
докато се правят "промени" с основна задкулисна цел нещото да бъде опорочено - няма как да очакваме подобрение


Пон Яну 20, 2020 11:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Новини от страната
miro_atc написа:
хахо не хахо, много от нещата в здравеопазването бяха по-удобни и работеха по-ефикасно.

Казах, че не говоря за здравеопазването, а като цяло - сега в БГ здравеопазване няма.


Вто Яну 21, 2020 3:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Новини от страната
Grubi написа:
Незнам защо така разбра, че не си плащаме застраховка - а пък те ни лекуват безплатно и ние правим някакви номера. Написах, че не са ни искали допълнително пари

Така, както го беше написал не става много ясно и аз лично помислих, че не сте платили нищо в Бг въпреки, че нямате застраховка там. Предположих, че болницата е правила някакви номера, а не че ти си ги правил. Сега като си го обясни вече е ясно, но пък така нямаше смисъл да се чудиш, че не са те карали да плащаш допълнително. Какво допълнително да плащаш, като ти си платил всичко на 100%. Та с две думи предния ти пост беше малко подвеждащ 8) .

Цитат:
В Щатите хубавото е, че при лекарска грешка - може да осъдиш доктора и болницата за баснословна сума, която дори да си си отишъл от тоя свят, ще стигне за живот и образовние на останалата част от семейството. В Европа и останалата част от света мнооого рядко - да не кажа никога - това няма как да стане, и затова всеки се спасява както може. Да не говорим за групови искове за лекрства и т.н.

Идеална система няма и почти винаги просто получаваш това, за което плащаш. Плащаш малко - няма как да получиш много. В щатите можеш да съдиш за баснословни суми, защото среден доктор плаща средно на година по около $100к за малпрактис застраховка. В Европа никой нищо не плаща, съответно посмъртно не можеш да вземеш добро обезщетение :D .


Вто Яну 21, 2020 3:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Новини от страната
s.ivanov написа:
По въпроса за здравеопазването:

How Germany's Universal Health-Care System Works
How French Health Care Compares To The US System

Вярно не е за България но ми е интересно доколко показаното е така и може ли да се преведе в работещ вид за тука (въпроса е основно за виделите поне една от двете системи)?

Тия двата линка са пълни с идиотщини и повечето неща нямат нищо общо с амеериканската система за здравеопазване.


Вто Яну 21, 2020 3:36 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 15576 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712 ... 1039  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни