Отговори на тема  [ 16997 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 819, 820, 821, 822, 823, 824, 825 ... 1134  Следваща
Новини от цивилизования свят 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
sparkybg написа:
miro_atc написа:
...То технически и сега е възможно...


И като как е възможно? Реактора (поне нормален сегашен реактор) като го спъхнеш под определена мощност се "отравя". И после пускането е бавно и се чака да се изчисти.


Това е така, но не разбирам какво те притеснява. Студен старт отнема повече от 24 часа доколкото знам, но това нормално се случва само веднъж годишно.
Няма смисъл да се брои. Изключването е практически мигновено, просто изпускаш парата преди турбините или генераторите. И това не е проблем.
Единствено е проблем, ако имаш рязко вдигане на мощността, което не мога да ти кажа колко е точно, но предполагам от 10-на минути до към час според промяната. Това разбира се може и да е проблем, само че обикновено не е. Ако погледнеш линка на ЕСО ще видиш, че винаги има прогноза 7 дни напред по минути и часове. Консумацията не е чак такава изненада каквото изглежда. А и нищо не ти пречи да държиш чайника постоянно горещ и да регулираш каква част от парата да изпускаш.. Така или иначе горивото се сменя по график и никой не го пести.


Вто Апр 13, 2021 8:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Студения старт е песен, защото отровите в реактора са изветрели. Спирането на реактора също не е проблем. Проблема е че след спиране се чака много за да го пуснеш пак, щото като е натровен не иска, и ако настояваш става това като в Чернобил (при "подходяща" конструкция на реактора). Мотат ми се някакви 50 часа за реактор като нашите, ама може и да бъркам - хем съм го чел отдавна, хем не помня по какъв повод и дали точно за нашите реактори.

За другото (колко пестят и как управляват мощността аварийно/извънпланово ако не искат да го отровят), съм в неведение не знам какви са практиките - това някой дето е бил "в джаза" може да каже.

То и горивото "изветрява" от отравяне, тоест след даден период ползвал - не ползвал, активността е спаднала от отравяне с междунни продукти на деленето, но предвид че при съхранение далеч от критичност и деленето е по-бавно, би-следвало и поне част от междинните продукти да се натрупват по-бавно. Тоест някакъв смисъл от пестене теоретично има, но ако както казваш горивото се доставя планово и се сменя планово и ако това не подлежи на промяна, смисълът се губи. Само ми е малко мътно (или по-скоро любопитно) как разсейваш дългосрочно няколко гигавата топлинна мощност.


Вто Апр 13, 2021 9:42 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
ами аз пак да питам, къде е енергията от вече инсталираните 2000 MW вятър и слънце ? Изграждането на вятърни паркове също не е малка инвестиция, искат и не малко поддръжка, не може да се сравнява с АЕЦ, но си е разход. ПВЕЦ-те никога не са излишни, това е единственият разумен начин към момента за съхранение на големи количества енергия. Ако се развива някаква ВЕИ стратегия според мен те са първото нещо което трябва да се построи, и чак тогава да се мисли за самите ВЕИ-та. ПВЕЦ има с най-различни турбини, не е казано че трябва да се строят огромни язовирни стени, въпреки че това е най-ефективният вариант.


Вто Апр 13, 2021 10:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
ToHu написа:
ами аз пак да питам, къде е енергията от вече инсталираните 2000 MW вятър и слънце ?


Споко, все още я изкупуват и не отива на вятъра... Но от толкова мощност, толкова енергия. Просто трябват много повече мощности, защото имаме дадености и възможности. Нямаме държава, която да си направи инфраструктурата. Което е тъпо, защото покрай зелената сделка сега могат да се вземат пари за нужните далекопроводи и за модернизирането на ПАВЕЦ...
Много тъпа ситуация... от ЕС ни дават пари за инфраструктура, има достатъчно частни инвеститори за ВЕИ-тата. Но политиците си заврели главата отзад, слушам как щели да защитават Мариците. Абе аланкоолу, тия тецове ще ги защитаваш още малко. Рано или късно ще се наложи да ги затворим. Въпросът е да се види кога ще е най-безболезнено и междувременно да се построи това дето ще ги замества - ВЕИ или нещо друго. И въпросът е да не чакаме твърде дълго, щото след време нито пари ще ни дават нито ще има какво да ги замести.
И някакви безумни аргументи как 100 хиляди щели да останат без работа или да бъдат засегнати. Ми то точно това е една от причините да трябва да се затворят, а не да се държат.


Сря Апр 14, 2021 8:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
И какво ще правят тия хора, ще копаят на нивата ..много лесно уволнявате ...сякаш тецовете са ни най-големия проблем.


Сря Апр 14, 2021 3:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Е то пък сякаш НЕстроенето на АЕЦ ни е голям проблем :) Освен, че изляхме милиардите в гьола де.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Апр 14, 2021 3:26 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
То на нас единствения проблем е , че няма кой да ни дава пари, а дори и ако има кой ние не знаем как да си ги вземем ...


Сря Апр 14, 2021 3:30 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 03, 2017 12:21 pm
Мнения: 163
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Чета темата и съм "приятно" изненадан колко бързо бе ударен кръста на АЕЦ...

Wikipedia:
"По данни за 2018 г.[3] в България са произведени общо 47 тераватчаса електрическа енергия, а структурата на производството ѝ е следното:
ТЕЦ – 40% (с въглища)
АЕЦ – 35% (атомна електроцентрала)
ВЕИ – 16 % (възобновяеми източници, включително ВЕЦ)
ТФЕЦ – 5% (топлофикационна електроцентрала)
ЗТЕЦ – 2% (заводска ТЕЦ)
ПАВЕЦ – 2% (помпено-акумулираща ВЕЦ)"

Челната тройка: ТЕЦ (40%), АЕЦ(35%) и ВЕИ(16%). Закриваме ТЕЦ понеже така трябва/не са зелени и оставаме с АЕЦ... Отчитайки тенденцията за електрически автомобили картинката става още по-сериозна. Положителното е отрицателния прираст на страната - просто няма да ни трябва енергия (има човек - има проблем...).

А ако някой си мисли, че може без ток то явно не е стъпвал в производство където например една пещ (електрическа) е 800kW или заваръчен генератор (за тръби) спокойно работи с 100-300kW. Няколко броя. В един цех.

Изобщо не ми се коментира ВЕЦ-а като енергиен източник. От "зелена" гледна точка е по-скоро кафяв.


Сря Апр 14, 2021 6:07 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Не знам някой да е удрял кръста на АЕЦ. Очевидно Козлодуй ще го търкаляме докато може, но това няма да е вечно. Засега всички си траем по тая тема. Въпросът е, че междувременно ще ни се наложи да подменим някои мощности и евентуално увеличим още производството. Това беше идеята на Белене... но както и преди съм казвал това е абсурден проект, който няма шанс да се случи. Ако някой има аргументи че си струва и че е възможно да се случи, ми нека ги сподели...
На тема ТЕЦ нещата са долу-горе същите, абсурдно е да се мисли за нови ТЕЦ на кюмюр. Съществуващите, ако трябва да станат чисти при нашето качество на кюмюра ще станат златни. В същото време ни натискат или да ги модернизираме яко, или да ги спрем. Можем да продължим да се правим на разсеяни още известно време, но аз бъдеще в тая стратегия не виждам. Смисъл също, щото ако си мислите че правят евтин ток... не, не правят. Ако си мислите, че с козметична модернизация може да мине номера, не няма да мине. На практика варианта за модернизация е само теоретично (примерно да заменим кюмюра с водород).
С две думи нито имаме интерес да ги държим безкрайно, нито ще ни оставят да го направим. Изборът е или да продължим да пикаем срещу вятъра, или да намерим решение в рамките на едни 5-10 години да ги разкараме. Разбира се, след като сме осигурили техен заместител.

В същото време и нещата при ВЕИ не са цветя и рози. Там където има желание за инвестиция няма мрежа. И така в момента няма нито един тип източник с шанс за развитие. Ни АЕЦ, ни ТЕЦ ни МЕЦ. Седим и чакаме...


Сря Апр 14, 2021 6:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
То хубаво ВЕИ имат 16%, ама от тия 16% , 90% са от ВЕЦ и остатъка са от вятър и слънце ...


Сря Апр 14, 2021 6:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Е не са 90%, под 50% са но иначе си прав. Все още ВЕЦ са значителен дял. Точно колко зависи как се отчита. НСИ прави статистика на консумацията и така се отчита 1-2% по-висок дял ВЕИ, защото поне на хартия изнасяме АЕЦ и ТЕЦ, а внасяме ВЕИ. Демек ние балансираме комшиите и от там излиза, че ние консумираме по-голям дял ВЕИ, отколкото произвеждаме.
Изобщо статистиките са голяма работа. Често се бърка примерно дял в енергетиката и дял в енергийната система. Едното е дял в тока, другото дял от всякакви енергии, включително горива за транспорта, отопление и т.н.
Както и да е, последните години има незначителен ръст. За 2018 мисля че не е 16% а над 17%, 2019 беше около 20% и миналата "скочи" до "умопомрачителните" 20-21% според зависи къде гледаш. За сравнение средния дял в Европа е над 30% в момента. В Германия е над 40%, а при доста скандинавци над 60%.
Сега като отчетем това, което казваш за ВЕЦ-те, т.е. че само техния дял традиционно си е около 9-10%. И като отчетем още че нашите ВЕЦ са строени по комунизма, а някои са над 100 годишни т.е. доста преди това. Ще видиш, че "ръста" на ВЕИ у нас е просто смешен. Едва запълва дупките и по никакъв начин няма как ако спрем някой от големите ТЕЦ да го заместим с ВЕИ. Не и при тоя ръст не и при това дередже.


Чет Апр 15, 2021 8:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
https://www.statista.com/statistics/419 ... e-sources/
https://www.statista.com/statistics/101 ... by-source/

и други полезни


Чет Апр 15, 2021 12:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
вашите статистици много алчни бре!

Стана ми интересно цената на тока... Колко всъщност плащате? И ако знаеш какви са данъците или скритите такси. Щото у нас плащаме веднъж ток, веднъж пренос, веднъж такса мощност, имаше някаква такса "задължения към обществото" ли беше. И върху всичко ДДС отгоре...


Чет Апр 15, 2021 1:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
И Румъния отряза Хуйвей.

https://www.dnevnik.bg/sviat/2021/04/15 ... _NaiNovoto

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Апр 15, 2021 5:06 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Ти в Каварна да видиш! :D

Офф: Някой знае ли къде е кметълската лимузина която продаваха на безценица, че няк'ви хулигани ѝ надраскали тапицерията?
И глобиха ли Цонко за безхаберие и разхищение на общинско имущество?


Последна промяна bongo_x2 на Чет Апр 15, 2021 5:35 pm, променена общо 1 път



Чет Апр 15, 2021 5:13 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 16997 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 819, 820, 821, 822, 823, 824, 825 ... 1134  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни