Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Невронни мрежи. 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 3:33 pm
Мнения: 273
Местоположение: София
Мнение 
Цитат:
преди 5-6 години излезе една книжка от един български автор "Невронни мрежи"


Да не е на доц. Младенов. Мисля, че е на англ. В ТУ май само той прави нещо по-смислено с невронните мрежи. Друг е въпроса, че като цяло невронните мрежи ги смятам за безмилсени на този етап.
От Matlab се учи най-добре.

_________________
Adios
Mozfet


Вто Дек 14, 2004 10:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение 
Имам интерес към гласово управление. Там имам усещането че имат потенциал. Разбира се осъзнавам че една невронна мрежа самостоятелно няма да ми свърши работа но имам усещането че в комбинация с допълнителна обработка на изходните и данни и подходяща предобработка може да се получи.
А и имам колега които работи в щатите в лаборатория в която правят нещо с невронни мрежи за военните. Значи все пак се прави нещо с тях. Само дето говедото не ще да помага и за елементарни неща в областа,нещо явно е изперкал.


Вто Дек 14, 2004 12:44 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 6:54 pm
Мнения: 28
Местоположение: Сан Диего
Мнение 
Lupus написа:
До колкото съм запознат с нещата около невронните мрежи за сега май практическа полза няма, а повечето занимания с тях са в академичните среди.

Това само показва, че хич не си запознат "с нещата около невронните мрежи".


Сря Дек 15, 2004 8:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 30, 2004 11:44 pm
Мнения: 2811
Местоположение: София
Мнение 
Boris написа:
Lupus написа:
До колкото съм запознат с нещата около невронните мрежи за сега май практическа полза няма, а повечето занимания с тях са в академичните среди.

Това само показва, че хич не си запознат "с нещата около невронните мрежи".

За това и използвах условното наклонение.
Ще се радвам да видя тук публикувано практическо, действащо решение на изделие с прилагане на похватите на невронните мрежи.


Сря Дек 15, 2004 9:25 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение 
Lupus do predi malko чатих с един руснак,вече от една година продават система за видеонаблюдение която записва номерата на минаващите покрай камерата коли. Успеваемоста на опознаването според него е 99 процента. Опознаването на номера според това което ми каза е реализирано на DSP като основната работа по опознаватето е реализирана с отделно DSP което реализира невронна мрежа. Работи ли са и по темата която ме интересува гласовото управление с използване на невронни мрежи но не са стигнали до краен продукт и са изотавили проекта. Тои също твърди че някои от програмите за опознаване на текст изпозват такива алгоритми.
Така че имам чуството че маи доста често се случва да се използват за да могат да бъдат определени като занимание за академичните среди.


Пет Дек 17, 2004 1:48 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 6:54 pm
Мнения: 28
Местоположение: Сан Диего
Мнение 
Невронните мрежи са сравнително често използван алгоритъм в редица системи, където е нужна адаптация на системата към заобикалящата среда. Аз лично знам за тяхно приложение при радарни и сонарни системи системи, но това е само едно от много. Както и всеки друг сравнително сложен алгоритъм, трудно е да се говори за "изделие" - "система" е далеч по-правилна дума. А това, което наричаш "академични среди" се нарича всъщност "изследователски среди" и в нормалните държави се прави до голяма степен и в промишлеността...

Книжката, за която споменах по-горе е
Гочо Гочев, "Компютърно Зрение и Невронни Мрежи", Издателство Технически Университет, София, 1998 г.


Пет Дек 17, 2004 6:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 30, 2004 11:44 pm
Мнения: 2811
Местоположение: София
Мнение 
@Nikola Kirov,
Това, за разпознаването на номерата на колите е направено вече и от българска фирма и го видях как работи на Байт Експо тази година.
@Boris, Не случайно употребих термина "изделие", а не "система". Зная за такива системи, където се използват и други методи, свързани с т.н. "Изкуствен интелект", но те се ползват за по-специални цели. Все пак ще приема, че невронните мрежи са намерили разпространение е живота, когато ги видя в действие, а не в публикации в Defense Review.


Пет Дек 17, 2004 9:16 am
Профил WWW
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 6:54 pm
Мнения: 28
Местоположение: Сан Диего
Мнение 
Lupus: Все пак ще приема, че невронните мрежи са намерили разпространение е живота, когато ги видя в действие, а не в публикации в Defense Review.

Нямам намерение да споря с теб, но невронните мрежи са навсякъде около теб, а една от най-големите невронни мрежи е самия ти мозък. За съжаление, в обозримо бъдеще не се очаква компютрите и съответно изкуствените невронни мрежи дори да се доближат до естествените си "събратя".

Но при всички положения, невронните мрежи, естествени или изкусвени, не са нещо, което "ще видиш в действие" или ще можеш да пипнеш. Ако ти е интересно или ти е работа, се занимаваш с тях, ако ли не - най-вероятно никога няма да разбереш, че картината на DVD плеъра ти се адаптира към диска чрез невронна мрежа...

А що се отнася до Defense Review - това съвсем не е списание за електронни инженери! Най-добрите научни списания в нашата област са на IEEE, макар че и Kluwer Academic Publishers и някой японски също са напред. Специално на областтна на невронните мрежи, най-авторитетната група е IEEE Neural Networks Society, което издава IEEE Transactions on Neural Networks. Ако не си запознат в детайли с проблемите около невронните мрежи, тези списания ще ти изглеждат пълна магия, но в IEEE Potentials мисля че бях гледал някакви статии, въвеждащи в областта на невронните мрежи и с някои текущи приложения...


Съб Дек 18, 2004 9:24 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни