Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Туризъм / Алпинизъм / Планинарство 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Туризъм / Алпинизъм / Планинарство
Там баш.Един бик. Ме държа 30 мин. в поза невидим съм... :)

Тия са пълни олигофрени, оставят бика да им пази дивите крави! Нема такива идиоти като местните трапери!
Точно както го рисуват по филмчетата - гръден кош като на фадрома, черен кат катран, главата ниско, гледа те в очите, рови с крак и от носа му излиза пара. Насрахме се! От едната страна стръмно надолу, от другата отвес нагоре, оня седи на пътя и не можеш да го заобиколиш. Еле по едно време едната му крава хвана на някъде и загуби интерес към нас...

На слизане един от компанията видя мечка. Аз я пропуснах щото бях напред, вдигнал съм я явно със шума, оня след мен почти налетял с колелото на нея, по едно време как беше последен, прелетя покрай мен и ме чакаше долу в Априлци... да ми разказва :)

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Последна промяна Цецо на Пет Фев 12, 2021 11:38 am, променена общо 1 път



Пет Фев 12, 2021 11:37 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Туризъм / Алпинизъм / Планинарство
Хижа Рай до Ботев - един хубав, слънчев ден. 7 за 8ми клас. 1988-89, май. Юли месец, май.
На Ботев - невероятно мръсно, с разхвърляни остатъци от сателитни и всякакви други антени, акумулатори.
Ретранслатора - отворен и забравен, никой вътре - за доказателство взех една заповед за наказание, че
някой не спазил мерките за безопасност и някой друг гушнал киловолтите.

Големия зор - каракачанките, точно преди върха и умората на връщане. Група от 5-8 човека - учител по химия и съученици. Проблеми никакви, но си починахме на следващия ден.


Пет Фев 12, 2021 11:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Туризъм / Алпинизъм / Планинарство
Района се използва за пасище не от вчера. През лятото има и говеда и коне, а една време е имало и доста овце.
Животните си правят "пътеки" към деретата с вода и ако някой "пишман" турист реши, че това е неговата пътека, нещата може да станат сложни. CarBeta се е усетил навреме.
Има и не малко пътеки, по които местните качват и свалят животните, но те не са маркирани и на места често се губи посоката. Дъждовете и сипеите също помагат.

Я кажете какви планински карти използвате на умнофоните си.


Пет Фев 12, 2021 5:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Туризъм / Алпинизъм / Планинарство
Аз Gaia.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Фев 12, 2021 6:20 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3284
Мнение Re: Туризъм / Алпинизъм / Планинарство
Моят най-голям страх го брах на Uludag в Турция. Тръгвам сутрин рано директно от центъра на Бурса, пеша нагоре по баира. Хубаво време, вкусна храна, идилия някаква навяваща спомени от детството. За тези които не знаят днешна турция напомня като усещане България преди 30 години... И така докато стигна ранния следобед един от високите баири. И там гледам аз зад една скала, катун. Имаше някой друг добитък пръснат по баира, вниманието ми обаче се спря на 3-4 точки в далечината на по-малко от километър от мен. И докато се чудя какви точно са тези животни бягащи към мен, им чувам гласа. Буа-бау. Ако някой е виждал глутница автентични Кангали/Карабаши може да си представи какво последва. Огледах се за собствениците и след като не видях никой, а песовете заплашително скъсяваха разстоянито беж надолу през храсталаците. Помня само, че страх от скалите не изпитвах никакъв. Само усещането че мога да летя и ако падна надолу ще ме поемат клоните. Късмет че не стъпах някъде на криво.


Пет Фев 12, 2021 7:20 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3284
Мнение Re: Туризъм / Алпинизъм / Планинарство
За карти използвам приложението на DAV.

https://www.alpenvereinaktiv.com/de/mobile-app.html


Пет Фев 12, 2021 7:23 pm
Профил WWW
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 7:42 am
Мнения: 351
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Туризъм / Алпинизъм / Планинарство
Desert Leo написа:
Я кажете какви планински карти използвате на умнофоните си.

Ползвам старите военНи карти:
Прикачени файлове:
viber_изображение_2021-02-12_20-01-21.jpg
viber_изображение_2021-02-12_20-01-21.jpg [ 72.56 KiB | Прегледано 1296 пъти ]


и Орукс с тази карта:
https://map.bgmountains.org/#map=8/2810000/5250000/0

:wink:

_________________
Химик-галфон съм аз. :)


Пет Фев 12, 2021 8:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Май 01, 2009 3:01 pm
Мнения: 1438
Мнение Re: Туризъм / Алпинизъм / Планинарство
Аз за планински нужди съм ползвал почти всички приложения, които са ми попадали, но най-доволен останах от Oruxmaps. Работи с почти всички формати карти, включително и на гармин. И най важното е, че работи и офлайн. За нашите планини най-добрата карта е на BGMountains. Маркирали са всякакви знайни и незнайни пътеки, хижи, заслони, чешми и т.н.


Пет Фев 12, 2021 8:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Туризъм / Алпинизъм / Планинарство
Бях писал в друга тема: пишеш kade.si и ги имаш всичките накуп, с планинарската начело.


Съб Фев 13, 2021 1:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Туризъм / Алпинизъм / Планинарство
CarBeta написа:
По тоя маршрут много често стават "сметки без кръчмар". Ако си се засилил просто да го минеш и да се върнеш не е проблем времето. Тръгваш рано, прибираш се по светло, денят лятото е дълъг. Но ако искаш да разглеждаш и да снимаш, всяко спиране ти яде от времето. Ако си с някой, дето реве да забавиш или да спирате да почивате - това ти яде от времето. Каквато и храна да носиш - не ядеш в движение. Аз съм имал интересен случай по по-лекия маршрут през хижа Маринка. Ясен ден, хубаво време, видимост километри. Вървя по пътеката и нещо ми прави впечатление, че май се отклонявам. Проверявам GPS'а - намирам се на стотина метра от пътеката, а аз съм на пътеката. Понеже не бързам, решавам да проверя и да мина през треволяка и да отида до мястото, на което според GPS'а ми е пътеката. Оказва се, че наистина съм се отклонил, при положение, че познавам района та се усетих навреме. Там има много коне и крави, за които се взимат субсидии, но никой не ги гледа, а си оцеляват на диво в планината. Те са си направили собствени пътеки, а туристическите са буренясали. Много лесно е да се объркаш и то при ясно и хубаво време. В планините инцидентите стават основно поради подценяване на средата и надценяване на собствените възможности.


Не е заради субсидиите, там така ги отглеждат.
Няколко пиратки от по големите вършат идеална работа.
Последния път един табун коне ни бяха препречили пътя точно до пеещите скали. Ние отгоре на скалите, те отдолу пръхтят и рият с копита.
Една пиратка с диаметър от 2лв монета долу при конете беше достатъчна, докато ние качим бавно и полека Русоватец, конете почти стигнаха хижа Тъжа. :D
Вечерта в хижата имаше безумни въпроси от парковата охрана, кой с какво гърми, ама ние в един глас "не сме чули никой да гърми". Само Чочо(тъкмо се беше преместил от х. Рай в х. Тъжа) се подхилваше многозначително докато ни гледаше как се правим, че нищо не е ставало.


Съб Фев 13, 2021 5:06 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Пиратките
Има миниатюрни пиратки гърмящи три пъти - ефектът същия, пък не се чува толкова.
Предполага се, че няма да оглушат животните...


Съб Фев 13, 2021 5:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Туризъм / Алпинизъм / Планинарство
През доста перипетии съм минал с ориентирането в планина с електронни устройства.
Преди почти 20 години имах IPAQ 3970. Бях му качил OZI explorer и растерни карти на руския ген. щаб.
След това същите карти на OruxMaps Samsung Galaxy Nexus 9250, след това качих и BGMountains.
/За Бонго - BGmauntains и kade.si са едно и също нещо/
След това смених телефона с Iphone 6, но за него не съм намерил хубави карти на българските планини.
След това минах през два Garmin-a - Garmin Legend Hcx и Garmin Oregon 650t. Oregon-a още го ползвам понякога.
От две години и половина ползвам спортен часовник Suunto Spartan Trainer HR. Бях скептичен за това малко екранче,
но върши учудващо добра работа. Като тръгвам на непознато място, зареждам тракове с основен маршрут и няколко
резервни. Учудващо лесно е да се следва трак, дори в буря и мъгла. Изпробвано е в мъгла, в която не си виждаш краката
/не е за хора със слаби нерви, виждал съм грамадни мъже да реват като момченца в такава обстановка/.
Освен това мери пулс, калории, дава съобщения от телефона и други благинки.
Това е от днес. Има една специална снимка за Бонго - Бонго, трябва да си потърсиш правата и да настояващ за комисионна.


Прикачени файлове:
2021-02-13-Vitosha.jpg
2021-02-13-Vitosha.jpg [ 121.25 KiB | Прегледано 1214 пъти ]
IMG_2121.JPG
IMG_2121.JPG [ 2.7 MiB | Прегледано 1214 пъти ]
Съб Фев 13, 2021 8:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Туризъм / Алпинизъм / Планинарство
Аз ей-това имах предвид за kade.si :
Прикачени файлове:
Screenshot_2021-02-13-M.jpg
Screenshot_2021-02-13-M.jpg [ 199.72 KiB | Прегледано 1209 пъти ]

Колкото до "Бонго-Бонго" ще трябва да се разберат с един близък роднина, който не ми е майка :mrgreen:


Съб Фев 13, 2021 8:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Туризъм / Алпинизъм / Планинарство
И аз използвам OruxMaps и BGMountains, а също Soviet Military Maps, но реших да си сверя часовника. :)
Бонго, kade.si отваря онлайн картата на BGmauntains. С OruxMaps картата се сваля и използва офлайн.


Пон Фев 15, 2021 9:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Туризъм / Алпинизъм / Планинарство
Че е онлайн съм съгласен, дори не съм търсил друг варЯнт. Но никой ли не обърна внимание на дясната част от скрийншота?


Пон Фев 15, 2021 7:51 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни