Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Покрив от поликарбонат - дебелина, конструкция 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Покрив от поликарбонат - дебелина, конструкция
Пак с моите строителни дилеми. За една "зимна градина" да го наречем, ще слагам прозрачен покрив с малък наклон - няколко процента.
Вариантите са поликарбонат (решетъчен) или стъклопакет. Второто засега съм го отхвърлил заради цена и тежест.
Та спрял съм се на поликарбонат, кристален (прозрачен), решетъчен. Конструкцията са ребра по 5м (със споменатия наклон от няколко процента), на отстояние 70см едно от друго. Към тях ще се закрепва поликарбоната. Няма напречни на горното ниво - ребрата лягат отгоре върху перпендикулярни греди под тях. Гони се и естетичен ефект - максимално светло и без ефект на затворнически решетки, като трябва да има и прилична топлоизолация - ще се отоплява зимата и макар да не се гони поддържане на 25 градуса, все пак трябва да може да се пие кафето без тежки връхни дрехи....
Идва време да сложа поликарбоната, или по-точно, да го избера и поръчам. Опциите са:
- 10мм решетъчен (Х-структура), един слой - евтино, но недостатъчно като изолация - дават му около 2.5 Вт/м2.К проводимост
- 16мм решетъчен - пак един слой (той е скъп) - дават му 1.8 Вт/м2.К
Тия данни са при вертикално поставен поликарбонат (стена) - при хоризонтално казват че е с 30% по-добра топлоизолацията (заради невъзможността въздухът вътре да се движи нагоре-надолу и да прави трансфер на топлината). Това важало и за аргон-напълнените стъклопакети, не го знаех.
И, разбира се, умната ми глава се чуди, дали 2 слоя по 10мм (излиза по-евтино от 1 слой от 16мм) няма да е по-добре? Но имам въпроси:
- монтажа на това чудо дали ще ми изиграе някакъв проблем? Мисля да ги разместя на 50%, т.е. средата на горния да е върху фугата на долния
- уплътняването на крайщата ще е сложно - има П-профили за стандартните размери поликарбонат - 10, 16, 25мм - евентуално 25мм профил може да пасне, ако междината е 5мм или поне в края стане толкова (свия я)
- дали да не мисля в посока да оставя междина между двата - например подложни профили (примерно алуминиеви) над първия, точно върху ребрата - често монтират поликарбоната ползвайки метални (алуминиеви) шини за да разпределят захващането (вместо термошайбите). Тия профили, примерно 10мм, могат да ми дадат междина от 10мм между двата слоя карбонат - въпросът е дали ще ми е от полза за топлоизолацията, шумоизолацията и т.н.? За да работи правилно тази междина трябва да е или пълна с инертен газ (няма как да стане), или поне да има прегради, които да не позволяват движение на въздуха нагоре надолу (напречни "шипки" между двата слоя). Ма това цялото е сложно май, и ако толкова гоня изолация по-добре да плясна трети лист между двата вместо междина :)
- преминаването на светлината се намалява от всеки слой - като гледам 16-ката и 10-ката имат горе-долу еднакви параметри (65% пропускливост) при еднакъв брой слоеве (в случая - 5 слоя). Ама тя като гледам и изолацията не е много по-различна между едното и другото
- при два слоя монтажа може да стане на два пъти (да направя сега единия слой от 10мм и след година другия - не че парите са проблема, а времето - 10-ка има в наличност, 16-ката не е ясна кога ще дойде).
Конкретно за цените - от едно и също място ми искат 200 и нещо за 10мм X-структурен и към 450 за 16мм (това са все с ддс). Струва ми се че по-добре да сложа 2 слоя по 10мм, пак с идеята за евентуална междина - все едни и същи пари излиза, освен ако монтажа не ме набута много - но какво толкова, профили по средата и еветнуално повече крепежи. Дали обаче 2 х 10мм ще ми даде осезаем бонус в топлоизолацията? При 16 градуса вътре и 0 градуса вън, при площ около 15 кв. м, това са 432вт за 16-ката (1.8 Вт/м2.К го смятам). Единична 10-ка ще е 576Вт. Ма колко да е при две десятки с/без междина? За месец (януари при нас го дават средна 0 градуса) това са около 100Квтч, което е 20лв. , или 50-60лв на сезон. Това без да смятам ония 30% за хоризонталност - с тях ще падне на 40лв на сезон икономия да кажем (между 10мм един слой и нещо повече).
Всъщност аз междина при два слоя все ще имам - дали ще е вкарана от мен изрично с дистанционери, или "естествена" понеже плоскостите няма да опират плътно - само големината е разликата.
Ако ползвам нещо не-твърдо за дистанция - някакви силиконови/гумени профили, ще постигна и по-добра шумоизолация - особено срещу ударен шум, предполагам. Ама къде да търся дълги и меки силиконови профили/уплътнения?
И още един въпрос - има ли смисъл да търся отнякъде (не локално) доставка - говорим за 2 листа 16-ка или 4 листа 10-ка, плюс профили и шайби - дали има шанс да ми ги доставят? В смисъл, локалната фирма ще ми ги достави и докара на обекта, ама отдалечена фирма/склад, дали ще се вмести в разликата от примерно 100-тина лева за доставка? Тия дебелите на руло ли са навити, или това е само за тънките листи?

Едит: тука гледам стойности - може да не е валидно за друг производител (разбирай, да взема такива с по-лоши параметри):
Изображение


Съб Яну 02, 2021 10:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Покрив от поликарбонат - дебелина, конструкция
Даже и по куриер пращат. Сега никаква по конкретна информация не мога да ти дам - никога не съм се занимавал с доставка. Навиват ги на руло - поне 10-ка много пъти съм виждал така да пристига. Не е тежко но е обемисто (радиуса на огъване не е никак малък) и не мога да ти кажа колко точно взема куриера. До нас явно излиза по-изгодно така да си го доставяме за до 5-6 листа. Предполагам че и до Габрово ще е подобно. Имам някакъв смътен спомен, че някъде в Търново имаше голям доставчик с много изгодни цени.


Съб Яну 02, 2021 10:41 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Покрив от поликарбонат - дебелина, конструкция
Абе то с два слоя и ако ги уплътниш със сигурност ще е много по-добре като топлоизолация... Но с монтажа хич няма да ти е лесно ;-)

При всички случаи според мен и двата слоя трябва да ги монтираж наведнъж. Нали се сещаш че няма почистване по средата, затова докато е ново и чисто го запечатваш и се молиш да не се запоти, да няма петна и т.н.
Разместването на 50% не ми звучи като добра идея. Не виждам с какво ще ти помогне, по-скоро ще ти пречи.
Въпросът е с какво ще го монтираш. Оригнално знам че има шини, някои се разглобяват други не. Но в общия случай те се слагат на снадките и задължително над ребрата.

Евентуално може и да го побългариш. Сещам се за поне три варианта. Всичко зависи от конструкцията и ребрата и колко са широки те..
Първи вариант - стандартен монтаж над ребрата един слой, а втория слой пак стандартен (с оригиналните шини за снадки) под ребрата, т.е. нещо като окачен таван отдолу.
Другите варианти - двата слоя отгоре, като сам си направиш дистанцията. Може с някакви профили (алуминий, пластмаса - има всякакви правоъгълни, може с ивици примерно от фибран, може и с едни уплътняващи самозалепващи се ленти (ползват се при термопанелите). Пак казвам зависи от ребрата и колко широки са. Вероятно не са много ( а е хубаво да са по-широчки). Примерно може върху реброто да залепиш лента. Трябва да е внимателно, че тя се къса лесно и се криви. Върху лентата слагаш първия слой и на снадките го хващаш със самонарезки или там каквото ще ползваш.
Отгоре слагаш пак лента ако искаш. Може и без лента, даже вместо лента ако искаш да уплатниш аз бих оставил 2-3 милиметра фуга между поликарбоната и по фугата да сложиш битум. Продават го в туби за за пистолет като силикон - мога да ти препоръчам ceresit cs 27. Това уплътнява тотално, само внимавай че много цапа ;-)
Та като сложиш долния слой поликарбонат - слагаш нещо за дистанция (профили, ленти фибран или каквото измислиш). Въпросът е да има дистанцийка и да изравниш (да не ти надигат главите на самонарезиките от долния слой). И отгоре втория поликарбонат, евентуално със стандартните му шини/уплътнения ;-)


Съб Яну 02, 2021 11:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Покрив от поликарбонат - дебелина, конструкция
Само да добава като идея, ако ще ползваш профил за дистанция...
За да не ти пречат главите на самонарезките първо с голяма бургия (12-14мм) правиш отвори от горната страна на профила. Естествено пробиваш само горната стена. Подготвяш го предварително така и после слагаш поликарбоната, слагаш профила отгоре и там където си направил отвори бичиш самонарезки. Така главите дето държат профила и долния слой ти остават вътре в профила. А отгоре ти остава равна основа за втория слой. Естествено, като хващаш горния слой трябва да внимаваш да не улучваш отворите които са за долната страна ;-)
Говоря ти за кух правоъгълен профил, примерно 80х20.


Съб Яну 02, 2021 12:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Покрив от поликарбонат - дебелина, конструкция
Там слънце не огрява ли? И ако да - трябва да мислиш и за лятото.
Според мен и единичен 10мм ще ти е достатъчен, ама ти си знаеш. Освен това бих ръгнал "опал" заради мръсотията.
Обаче искаш и шумоизолация... Що не помислиш за единична ПВЦ дограма с К-стъкло, предполагам в коефициента на топлопроводност не са включени загубите от излъчване. Пък ако държиш: отдолу пак може да монтираш кристален поликарбонат и така с един куршум - няколко заека.

Иначе поликарбонатът е яко нещо. Навесът на селското кръчме (4мм) доста години не е мръднал, пък е на най-силния вятър. Опорите са доста по-рядко разположени, закрепен е с "винтчета за фазер" с гумена подложка. Но: конструкцията е дъгообразна и това дава допълнителна ветроустойчивост (и не само).


Съб Яну 02, 2021 12:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Покрив от поликарбонат - дебелина, конструкция
два слоя ще са проблемни за монтаж, освен ако не смяташ да пълзиш в-у вече монтираните, 10 мм на 700 мм ..не е невъзможно. Аз бих сложил една по-дебела и до там.


Съб Яну 02, 2021 7:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Покрив от поликарбонат - дебелина, конструкция
Определено си струва да завъртиш търсачката и няколко телефона - може да намериш някой дето доставя до Габрово с товарна совалка.
Останалото не го разбрах , гледаш да стане максимално сложно :D май. Слагай един лист отгоре гредите. Догодина сложи един под гредите :D . Не използвай силикон.


Съб Яну 02, 2021 7:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Покрив от поликарбонат - дебелина, конструкция
Тва всичко добре си написал само дето никъде не си мислил за температурните разширения, а те са доста, казвам ти от опит имам 360 квадрата оранжерии с поликарбонат 10мм. Стандартно листа е широк 2.10 метра има на 6 и на 12 метра дължина, ако го слагаш напряко и мислиш да снаждаш перпендикулярно на наклона ще ти задържа сняг и лед.
10мм има добра изолация, преди време правих подобни сметки и в крайна сметка взех 10мм, 30 квадрата оранжер при 0 до 5 градуса 2 киловата духалка държи около 12-14 градуса. С какво мислиш да отопляваш това помещение, мислил ли си как ще проветряваш щото като напече слънце и вътре става фурна ако не отвориш някъде.


Съб Яну 02, 2021 8:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Покрив от поликарбонат - дебелина, конструкция
Много сте писали, за което благодаря.
Да оставим настрана двата слоя за момента - явно ще е повече мъка отколкото полза.
Та, ребрата са тънички - мразя да прахосвам материал :-), отделно ги дигам тия 5м пръти сам най-отгоре и се съобразявам с тежестта - та затова са 80х20 ребрата, 2мм стена, лягат върху перпендикулярни на тях греди, които са през 1.80м - т.е. "гредата" на ребрата е с дължина 180см и трябва да носи тежестта на 1.26кв.м от покрива, което при 150кг/м2 сняг излиза под 200кг - за тест се провисвах на тях, ама легнали, т.е. на 20мм страната да носи - мърдат, ама приемливо малко - завъртяни на истинската страна (80мм) ще е под 2мм провисването (по спомен от сметките).
Както казах, са през 70см - препоръчват 70 или 105см за да е кратно на 210 (ширината на листа), аз се бях засилил да ги цепя на през 35 см, ама се отказах - сега имам горница профили в гаража :-)
Монтирането мисля да го правя с термошайби и самопробивни винтове. Отворът в поликарбонатът ще е 2-3мм по-голям от диаметъра на винта за да има място за термално разширение - така пишат по книгите. Тия термошайби са поликарбонатни подложки, широки в основата си (където ляга на поликарбоната), уплътнение, по-тесни горе, с легло, в което да остане главата на винта и поликарбонатна капачка, която затваря отгоре цялата система:
Изображение
Алтернативно може да сложа алуминиеви шини по цялата дължина на реброто - но не виждам предимство - термошайбите ги гледам по 30 стотинки (някъде са по левче...), през 50см да ги слагам са 10 шайби на ребро. Шина алуминиева 6м, поне 2мм, май няма да ми излезе 3лв само? А казват х-алумин или неръждаема - дори поцинкованите ще им се разкаже играта там, като ги накисне снега няколко седмици/месеца.
Охлаждането лятото ми е болна тема - мислил съм го, имам идеи но за момента не съм избрал вариант:
- достатъчно отваряне странично - стените ще са дограма и мисля да се отварят по-големи площи
- да покривам (засенчвам) лятото с нещо - имам достъп, по-точно, мога да си организирам и не е проблем да измисля някакъв вид сенник
- най-екстравагантното, но най-инженерно - да повдигам целия покрив, така че да се отваря 50см междина - нещо като "шибидах" 8O - ма това е по-скоро за пенсионерските години - за момента гледам най-горното ниво да е на разглобяеми сглобки (самопробивни винтове и много планки), че един ден я хоризонтален покрив тип "хасиенда" да избарам, я нещо друго...
Дограмата, както казах, е много тежка и неудобна за монтаж там, отделно цената е неприемлива - мисля засега поликарбонат, а след някоя година може да размисля - я карбонатът ще избелее и ще ми писне, я ще преценя че прозрачността не е толкова важна и ще лъзна термопанели да не го мисля.

Това с втори ред под гредите го мислех и аз - или "под", или "между" - ма идеята да питам за два отгоре беше да не се окаже по-добре отгоре - т.е. отдолу си е fallback решението, ако друго не измисля. Принципно с тия железа по-добре всичко да е отгоре (да няма термомостове).

Това с по-големия отвор в едната страна го знам - да може да влезе главата на винта и евентуално инструмента (макар че с торксовете инструментът не е проблем). Кофти е че после трябва да се затапват тия отвори... Принципно може и с фаска, има такива самопробивни винтове, но голяма играчка така, отделно иска дебела шина за да има месо за фаската.

Снадките между листите ще са "вертикално" - успоредно на ребрата, по-точно точно върху едно от ребрата - не бих сложил снадка напречно да я прескача дъждовната вода като се стича. Не ми и трябва - както казах, от стряхата до билото са 5м - листа ще го скъсявам от 6х2.1 на 5х2.1 и слагам един до друг. Трябвам ми два листа - 4.20м ми стигат да покрия.

А относно "пълзенето" по плоскостите - не виждам как ще ми се размине - имам 4 ребра и вътрешните трябва да ги стигна някак отгоре - надявам се да мога да ходя отгоре, подлагайки платформа от дъски с някаква гума отдолу или фибран (да не надраскам слоя). Гледал съм че ходят по поликарбоната разните майстори - ама аз съм по-тежък от средностатистически майстор, а и си ценя кокалите повече от тях :D

Самозалепваща лента или силиконово профилче не намирам подходящи - няма да са директно на слънцето, UV едва ли ще ги стигне, ама все пак трябва да са за външна употреба. А не се сещам за нещо, дето да съм го срещал да изкарва навън с години? Някой има ли референция какво да ползвам? Принципно за шумоизолацията е важно - но имам ленти за профили за гипсокартон (черни) - не знам колко ще изкарат там, но ако не намеря друго ще е с тях. Те са тънки - 3мм най-много, но колкото-толкова.
Имам микропореста гума на листи - но не знам дали ще изкара на тия условия.
Имам някъде и бутилова лента за покриви - тя май е най-близо до изискванията. Моята е широка (70мм май), но съм виждал да продават и по-тесни. Но не е много дебела, а и струва доста.

Едит: за отопление - към основното отопление на къщата - водно парно / подово, конвектори за повече мощност. Високо е като помещение (5м и горница) и ще си иска пауър.


Съб Яну 02, 2021 10:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Покрив от поликарбонат - дебелина, конструкция
Щом имаш достъп лятото може да слагаш от зелената мрежа отгоре, аз на единя оранжер слагам на два ката и почти се живее вътре, почти щото и с мрежата вдига 38-40 градуса при доста отворено. С шума от дъжд нищо не може да направиш, много тропа, еле па ако е порой не си чуваш гласа направо. Поли карбоната му дават гаранция 10 години но след 5-тата почва да помътнява, най-стария дето е на големия оранжер е на 10 години и тва лято мисля да го сменявам. За снадки има едни Н лайсни но нямат UV защита и още на 3 година пожълтяват. Приготви си компресор, като режеш листовете каналите се пълнят със стружки и трябва да ги духаш, мое го режеш с ръчен циркуляр или с флекс но става грозно, преди да затапиш каналите го остави няколкоо дена да се изпари влагата инак прави конденз и се стича вътре. Тва с конвекторите е добра идея, аз ползвам водни радиатори от дизели, щото са големи, и много яко топлят. Голям проблем се явява ако имаш стреха от карбонат, затапващата лайсна задържа лед и после пада заедно със него.


Съб Яну 02, 2021 10:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Покрив от поликарбонат - дебелина, конструкция
pipiliжca, на оранжериите затваряш ли каналите на поликарбоната?


Нед Яну 03, 2021 12:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Покрив от поликарбонат - дебелина, конструкция
Това са все важни и полезни практически нюанси - ще ги имам предвид.
Гледам че има алуминиеви H, П и Г профили - те би трябвало да държат на UV. Ще имам стряха, което значи да очаквам падане на профила - лепене, завинтване не помага ли? Там дават да се ползват едни F-профили че стърчулката да го играе откапване. Не че ще помогне за леда, просто дава възможност да се прихване по-здраво?
Рязането не е ли възможно със солиден макетен нож? Да не правя стружки имам предвид. Иначе инструменти бол, вкл. три различни циркуляра, ако трябва с диамантен диск ще го режа да е по-"малкозъбо".
За конденза гледам че има ленти паропропускливи - дали няма да решават проблема? То самия поликарбонат с тия канали се е утрепал да стане на воден колектор за топла вода, ама пак е много "безумна идея".
Шумът при дъжд е кофти проблем - аз затова се чудех за двата слоя и подложки между тях, и между долния и металната конструкция. Ако е прекалено зле ще има целогодишно покривало (вместо само лятото) - направо ред керемиди може да стане...


Нед Яну 03, 2021 12:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Покрив от поликарбонат - дебелина, конструкция
stefan63 написа:
pipiliжca, на оранжериите затваряш ли каналите на поликарбоната?

В началото всички краища бяха затворени с подходящи крайни лайсни но първия по дебел сняг ги събори, пробвах разни силикони и полиуретани но нищо не се лепи здраво. Такава лента паропропусклива не съм слагал щото ми беше доста скъпа за времето пък за следващите видях че може и без нея и не сложих пак, но може и да има файда от нея, не мога да кажа. Хубавото е че при теб е само едноскатен и ако затапиш добре горния край, там няма проблеми със сняг и лед, в долния може и да няма лайсна, може само лента да сложиш, няма как да циркулира въздух по каналите ии няма да ти падне коефициента на изолация, при мен в момента е така на почти всички оранжерии, писна ми да ги слагам пък и се изпочупиха.
За снадки преди време мислех да ползвам външен притискащ профил за окачена фасада
Изображение
но първия оранжер е на дъга и се отказах, но за едноскатен е добра идея, може да погледнеш за какво става дума.
Много трудно се реже с нож напряко на каналите заради стените им, с диск за метал или диамантен се топи и става грозно и пак влизат боклуци в каналите, щото се наелектризира и се лепят навътре.
Ако не си правил нищо все още помисли дали не може да направиш стрехата от карбонат минимална за да не ти замръзва водата и снега, казваш вертикалните стени ще са дограма, улуци не слагай щото ще паднат, снега се пързаля по карбоната.
Е ся ходих и мерих в малкия оранжер профилите са 50х30х2 на 1.5 метра един от друг, тва едноскатен покрив, на 2.40 има 45 см денивелация и над 10 санта сняг провисва в средата докато се поразтопи долния слой и тръгне да се свлича.
Друго което не знам дали си мислил са вибрациите които се получават когато има вятър и ти е отворен оранжера, да ти кажа че вятъра е по-опасен от снега, не знам как е при теб но при мен има много вятър и то доста силен и по тая причина на места съм се престарал с желязото и винтовете.


Нед Яну 03, 2021 4:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Покрив от поликарбонат - дебелина, конструкция
Снаждането ще е най-сигурно с такъв профил (вместо обикновен H-образен):
Изображение
Само на лента не знам дали ще е добре да се остави - тя е мислена да се сложи отгоре и профила.
При мен наклонът е по-малък на 4 метра е около 20 см - смятах го за 2.5%, и май някъде там го докарах. Сега, дали пък да не мисля за снегозадържащи прегради някакви отгоре тогава? Това са 5м на 4м и горница, над 20кв.м - всичкото това като се смъкне в една линия под стряхата ще е интересно съоръжение за зимни спортове :-) Ма поне ще е удобно за изриване ...
Накрая на стряхата мисля да сложа "челна дъска" от метален профил, може би пак от тово 80х20х2, дето имам - и към него да хващам улуци, и да го ползвам да хвана крайния (долния) затварящ профил - там ще ми е най-добре ако е F-профил, за да мога на крачето на F-то да закрепвам към джилязото:
Изображение

Относно рязането - имам дребнозъбо потопяемо циркулярче, което май беше до 28мм дълбочина - но, както каза, ще има прах, които трябва да чистя - то може да се "куплира" към прахосмукачката, но не знам дали ще е достатъчно за да не влезе. Реално ми трябва да направя един срез на 2.10 (на всеки лист). Другата опция е да го поръчам на размер - ако дадената фирма предлага тая услуга, и ако срезът е чист така.

Вятър - по принцип има, то къде ли няма, но там е по- на завет - ако има силни ветрове те са от посоката, която е къщата - т.е. тя ги спира първо. От другата страна е склон - от там не идва вятър. Това не ми дава право и не съм разчитал на това за икономии, но ето последната седмица имаше здрави ветрове тука - там бях оставил над конструцията един голям 3м мастар алуминиев - ми там си е, не е мръднал. На по-откритата страна съм правил навес с метален покрив (ламарина ЛТ20, не панел) - там малко съм прекалил с крепежите (сигурно през 20см ...). Тук мисля с тия термошайби да действам - през около 50см - надявам се да е достатъчно, макар че не съм попадал на точна спецификация за тях - само на снимки, ама като гледам ги слагат и
по-нарядко.

Цитат:
50х30х2 на 1.5 метра

Това не е ли много рехаво? В смисъл, как си го смятал че да излезе толкова - аз се притеснявам за 70см дали не е твърде много. Колко е снежния товар за вашия регион? При нас (Габрово) е 150кг/м2. Сигурно това, дето казваш че снега пада, е предимство - остава само вятърът да не го вдигне като крило на аероплан...

Едит: гледам че руснаците го режат с нож - може и да пробвам. Предполагам че на клипчето е по-тънък вариант, но пък аз съм упорит: https://www.youtube.com/watch?v=xJmpa0-0l-E


Нед Яну 03, 2021 10:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Покрив от поликарбонат - дебелина, конструкция
Нищо не смятам като правя такива конструкции, на око и гледам да ми хареса. Специално тоя оранжер едната стена е бивша ограда, тръбите са на 3 метра и го разделих на две за това ребрата са на 1.5 метра и са дълги 2.40 и има само едно напречно Т-профил на средата, реално светлите отвори са 1.50х1.20 метра. На другия оранжер като разделих общата дължина дойде 1.30 между фермите, там го направих с ферми щото са доста дълги, пък и желязото дето имах в момента беше 40х20х1.5, напречните са през 75-80 сантима, но там има повече наклон.
Доста ти е малко наклона и не знам дали ще се пързаля снега. Точно същите профили с гума бях взел за мостра, ловиш ги със самонарезни в ребрата, и само напречните с шайби.
Може да ползваш тоя алум F профил за краен но "крачето" дето му викаш не трябва да е на желязо, или на дограмата или трябва нещо пластмасово да има, имаш ли открито желязо веднага тръгва един конденз и почва да капе.
Имаш ли няква готова конструкция към момента.
Тва за прахосмукачката не се бях сетил, има голяма вероятност да стане и да останат чисти каналите, дори и после мое да минеш и да смукнеш ако има остатъци.
Идея си нямам колко сняг се натрупва, колкото толкова не съм мерил, но при мен има много вятър и прави чудеса, имам един оранжер уж зад къщата на завет но вятъра някак го върти и прави по метър сняг на едната страна а другата чиста.
Все ми се струва че 80х20х2 на 5 метра ще увисва, тия греди дето са отдолу какви са пак ли са такива или са ферми някакви, те са на 4 метра, и тва всичкото не е подпряно никъде по средата.
Руснака реже 3 или 4 мм карбонат не че 10 не мое така ма си е мъка.


Пон Яну 04, 2021 2:24 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: valioman и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни