Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Работа, фирми, заплати, 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
slav4o.com написа:
В тези години хардуерът е по-евтин от софтуера. Много често се купува по-мощен сървър, вместо да се оптимизира код. Това за големи web приложения.

Като цяло веб приложенията се въртят на клиентската страна.... Затва все по нов и по нов смарттилифонь си в,имаш ;)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Дек 07, 2020 4:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
Ами зависи какви приложения имаш в предвид, юзер интерфейса е на клиентската страна, но има не малко приложения които въртят и доста неща на сървър сайд, най-простото представи си един сайт за електронни залагания, там всичко важно става на сървър сайд, RNG-то е там, сметките кой какво и колко печели са там, юзер интерфейса е един шарен терминал. Като си напишеш бекенда куцо и почва да се задъхва още при 1000 потребителя, а въобще не е изключено да имаш и 20-50 хил активни потребителя дори в малка страна като БГ, а ако включиш и това че го отдаваш под наем имаш доста повече клиенти, а имаш ли ги активни това значи че правят и активни заявки. Има не малко приложения които работят така, та и там си има значение, и добавянето да още сървъри звучи просто ама това до голяма степен е свързано и с кода, ако не си го написал като свят колкото и сървъра да добавиш пак няма да работи читаво.


Пон Дек 07, 2020 5:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
Просто се абстрахираш от мисълта, че хардуерист с 35 години
стаж получава колкото джуниър софтуерист и си живееш щастливо.
В крайна сметка не всичко е пари.


Пон Дек 07, 2020 5:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
Аз пък още от малък съм се научил да псувам и точно това умение най-много ми е помагало да си намеря по-добра работа.
Съвсем друго обаче е ако шефът ти е червен феодал: те изключително много държат да не викаш "Ох!" докато те онождат отзад.


Пон Дек 07, 2020 6:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
По принцип е така, но пак опира до частния случай. Един RTL дизайнер може да взема повече от един PHP програмист. А последният пък може да взима повече от PCB лейаутер. После има професии като formal verification engineer или performance modeling engineer, които никой не може да определи в кой домаин са точно, понеже лежат на интерсекцията между хардуера и софтуера. Има хардуеристи, които 50% от времето ръчкат на Питон, както и софтуеристи, които 50% от времето дефинират хардуернаи архитектура. Светът е пъстър и работа всякаква, съответно и заплащането е различно. В момента data scientists са хванали господ за шлифера, но след някоя друга година ако се смени парадигмата заплатите им ще слезнат на ниво математици в отделение по статистика. Които пък в застрахователните компании и тези опериращи на борсата не са ама никак ниско платени.


Пон Дек 07, 2020 11:24 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
Бонго аз пък най-мразя мрънкащи служители. Ако се е цанил да работи, работи не е накаран на сила, ако нещо не му харесва винаги може да си тръгне, мрънкането не ми понася и съм склонен да освободя и читав кадър само защото мрънка. Мнения и препоръки, оплакване приемам, безцелно мрънкане не. Едно нещо дори и смислено казвано по два пъти на ден се превръща в мрънкане.


Вто Дек 08, 2020 12:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
А ако договорянето при постъпване и реалността после нямат нищо общо? А аз псувам, не мрънкам :)


Вто Дек 08, 2020 2:45 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
ами ако нямат нищо общо ...едва ли са те вързали. Винаги ми е били чудно как някой го лъжат, и той стои и чака ..какво чака и той не знае, хайде някъде е липса на избор, но аз съм виждал много които избор са имали, но пак стоят и чакат, те щели да им платят, или обещал им бил от нова година увеличение... това от преди 5 години. Аз винаги съм бил за прости и ясни отношения, давам Х - приемам Х, от утре не ми трябваш - всичко добро ...същото важи и за двете страни, нито някого го връзваш, нито той е вързан. Тея европейски соц простотии много изкривяват пазара.


Вто Дек 08, 2020 5:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
pali написа:
Здравейте, ако има желаещи може тук да споделяме инфо и впечатления от различни работодатели.
Например като отношение, заплати, възможности за развитие и т.н.


Да беше уточнил поне за коя държава и кой регион иде реч... После може да се коментира конкретна фирма за конкретен период от време. Щото при една смяна на ръководството и политиката на фирмата, нещата може да се променят към по-добро или лошо.
Цитат:
отношение, заплати, възможности за развитие
зависят от много фактори, които често се оценяват субективно. Накратко - кучето е заровено в конкретиката.


Вто Дек 08, 2020 10:25 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Дек 01, 2020 11:44 pm
Мнения: 6
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
Идеята на темата беше да е за България, но повечето тук казаха, че не искат да коментират.
Нямам предвид конкретна фирма, а да се дава информация кой каквато има/иска да даде. Както и някой може да пита конкретно, ако се интересува.
Мисля, че може да е полезно за всички да се споделя такава информация. Като, разбира се нямам предвид някой да си казва точната заплатата в определена фирма.


Сря Дек 09, 2020 9:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
Каква е гаранцията, че споделената информация е достоверна? Имаше няколко случая при нас - идва човека, обяснява му се какво се иска и той решава да започне работа. Няма многостепенни интервюта, нито приемни тестове. Минава време и се вижда, че човека не става и или сам напуска или е освободен. Един напусна на втория ден, друг изкара няколко години и сам напусна. Ако питаш всички тях, ще получиш доста негативна картина на фирмата.


Чет Дек 10, 2020 12:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
"Няма многостепенни интервюта, нито приемни тестове." - това ми изглежда като грешка. Дори за най-ниската позиция трябва да му се изреди екип от най-добрите експерти във фирмата. При нас са минимум четири, един да каже йок и кандидатът е пътник. Много хора се учудват защо ги изпитват математици и софтуерни експерти за хардуерна позиция, но резултатът е налице. Най-ниското ниво на несполучливи попълнения, което съм виждал в индустрията.


Чет Дек 10, 2020 4:16 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
Ами то като цяло са малко служителите които дават положителна оценка за фирмите в които са работили, понякога дори ми се струва че по-скоро работодател ще даде положителна оценка за служител от колкото обратното.
Иначе за информацията, особено по-младите лъжат не само за бивши ами се опитват да лъжат и настоящите си работодатели, или потенциално настоящи. Не е е един и два пъти да има кандидати които твърдят, че получават много по-високи заплати от това което получават, не знам кого се опитат да излъжат. При нас има въпрос за текущо възнаграждение и за очаквано такова, а при интервюто обикновено ги питат и за по-далечно бъдеще за да се придобие представа какви са вижданията на кандидата, какво пречи там да пишеш това което си представяш ? Не знам не се ли сещат че самите HR-и сменят фирмите, в момента по сума ти големи фирми има наши бивши служители, както и обратното, те и се познават, най-лесното е да се направи проверка, да не говорим че осигурителната информация вече е достъпна. Това създава много негативно мнение за тия кандидати и обикновено не биват назначавани, дори и да отговарят на другите критерии.
За мен лично кандидат който ме лъже на интервю няма никакъв шанс да бъде назначен, па ако ще да е гений.
HCL многостепенни зависи на колко степени, според мен за много от позициите 3 срещи са достатъчни, като третата не е задължително да е лице в лице Първата следва да е само с HR, специалистите нямат време да отсяват подходящи, втората трябва да е с HR и специалист, а третата с ръководител и HR, обикновено на тази среща се обсъждат параметрите на предложението, ако има предложение.
Повече от това е загуба на време както за кандидатите така и за работодателите, може и да има изключения но те са малко, и обикновено във фирми в които има много хора без работа та така им запълват времето. Кандидатите не са асансьор да ги викаш когато и колко пъти ти скимне, и те си имат работа и ангажименти, както служебни така и лични.


Чет Дек 10, 2020 4:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
Тони - assessment center. Идват за един ден и минават през асансйора отгоре до долу. HR са ги интервюрали предварително по телефона. Ако главният ти дизайнер, архитект или каквото и да е не може да отдели 1 час за да скрийнне служител, дори и да наемате по един служител на седмица, значи още не е разбрал как се отразява слабото звено във веригарта или просто пилеете ресурси и време да тествате хората в движение, което не е ефективно.

А предишни заплати се казват само ако НР-а разкрие бюджета и диапазона за позицията. В противен случай любезно се отказва информацията. Ако вземе да се дърпа нещо и да филосоства просто си казваме довиждане. Нерви за тарикати и аз нямам.


Чет Дек 10, 2020 7:55 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
Отговора на този въпрос е по желание, едно е да не се каже, друго е да се излъже, всеки може да каже че е конфиденциално или просто не иска да каже.
А иначе едно е да мине през един човек, друго е "...трябва да му се изреди екип от най-добрите експерти във фирмата" ... забелязал съм че колкото по бюрократична, тромава и неефективна е една компания, толкова е по-сложен процеса на наемане в нея. Доколко това е оправдано ми е много трудно да преценя, в такива компании по принцип има винаги талаш.


Чет Дек 10, 2020 10:32 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни