Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Работа, фирми, заплати, 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7896
Местоположение: София
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
ToHu написа:
Бонго аз пък най-мразя мрънкащи служители. Ако се е цанил да работи, работи не е накаран на сила, ако нещо не му харесва винаги може да си тръгне, мрънкането не ми понася и съм склонен да освободя и читав кадър само защото мрънка. Мнения и препоръки, оплакване приемам, безцелно мрънкане не. Едно нещо дори и смислено казвано по два пъти на ден се превръща в мрънкане.


Бате, леко си се откъснал от реалността. :) Хората имат чавета, ипотеки и като цяло, не могат да си позволят да остават дълго без доходи. Което е добре за икономиката. (не знам с къв малоумен акъл искат да дигат осигурителния максимум на 3000 лв., ама това е друга тема)
Та ако си без работа е лесно да си намериш друга - можеш да ходиш и на по 2 интервюта дневно (правил съм и по 3, ама вече е прекалено). Сега се постави на мястото на работника, който е разбрал, че е направил грешка да почне при тебе и си търси нещо друго. Може да прави по 1, макс. 2 интервюта на седмица, при това ако е добър лъжец, за да си оправдае дългите обедни почивки. Цялото нещо се разтяга във времето, месеци, понякога година. Както казах по-горе, той не може да си позволи да остане без заплата.
Какво му остава?


Чет Дек 10, 2020 11:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2593
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
А какво значение има каква заплата е вземал/ взема кандидата на предишната работа ?

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пет Дек 11, 2020 12:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
Никаква съществена, но може да спести време на работника. Ние цифри не обсъждаме до момента в който не се направи предложението, ако някой в момента взема Х а нашия бюджет за тази позиция е по-малък и не подлежи на корекция, защото има такива позиции няма смисъл нито ние да си губим времето, нито да губим времето на кандидата. От друга страна желано възнаграждение е много по-полезна информация, но много често пък желано възнаграждение е доста от текущото което кандидата получава, и той е склонен да започне и на по-ниска сума. Даването на измислени цифри за кое да е от двете не работи за кандидата, или се отхвърля или пък се назначава но ако се е виждал да взема 5 пъти повече в рамките на 2 години а не го е казал това е негатив за него, от друга страна и за нас защото назначаваш някой който моментално започва да си търси друга работа, започва с идеята че това е временно и отношението към работата е такова. Та по добре или човек да е откровен както за какво взема така и за какво очаква, или да не казва нищо.
Рек то за хората без доходи е ясно, ама аз последните 5 години не съм видял такъв на интервю, или да са били 1-2 ма максимум, не помня, идват само хора които си имат работа и дори когато им предлагаш по високо заплащане не са доволни че нямало спирка на метро до теб, работното време не ги устройвало и др. такива ... един конструктор интервюирах, който всъщност беше без работа, предложихме му не лошо заплащане за нивото му и като цяло за заплатите в този бранш, уж всичко прие, трябваше да почва и не се появи никакъв, много далеч му било .. метрото не спирало до нас .. знаеш къде е сградата на Кукуш, метро има на Сливница, пеша да вървиш са 10 мин ... има и автобус


Пет Дек 11, 2020 1:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
HCL написа:
"Няма многостепенни интервюта, нито приемни тестове." - това ми изглежда като грешка. Дори за най-ниската позиция трябва да му се изреди екип от най-добрите експерти във фирмата. При нас са минимум четири, един да каже йок и кандидатът е пътник. Много хора се учудват защо ги изпитват математици и софтуерни експерти за хардуерна позиция, но резултатът е налице. Най-ниското ниво на несполучливи попълнения, което съм виждал в индустрията.

Нали написах, че конкретиката е важна. Вашият подход си работи при вас, а на други места може да е по-различно.
Имал съм успешно интервю по телефона с британски работодател. Беше видял CV-то ми и по-важните проекти. Ни започнах работа при него поради други причини.
При нас работата е хардуерна и в рамките на изпитателния срок се вижда човека каво може, независимо какво е лъгал на интервюто.


Пет Дек 11, 2020 9:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7896
Местоположение: София
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
ToHu написа:
Рек то за хората без доходи е ясно, ама аз последните 5 години не съм видял такъв на интервю, или да са били 1-2 ма максимум, не помня, идват само хора които си имат работа и дори когато им предлагаш по високо заплащане не са доволни че нямало спирка на метро до теб, работното време не ги устройвало и др. такива ... един конструктор интервюирах, който всъщност беше без работа, предложихме му не лошо заплащане за нивото му и като цяло за заплатите в този бранш, уж всичко прие, трябваше да почва и не се появи никакъв, много далеч му било .. метрото не спирало до нас .. знаеш къде е сградата на Кукуш, метро има на Сливница, пеша да вървиш са 10 мин ... има и автобус


Ами да ти кажа, едва ли това е истинската причина. :) Поне 90% от бранша над 30 год. карат кола.


Пет Дек 11, 2020 2:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
Ами нямам представа каква е, това се изтъква, и все си мисля, че ако си се спазарил поне може да си откровен и да кажеш размислих, имам по-добро предложение, или поне да се обадиш а не да те издирватзащо не си на работа. Не е първия с тази причина, някои дори до интервю не стигат, а няма да ти кажа на лозен какъв зор е, обикновенно 60% изобщо не идват на интервю защото им било далеч...


Пет Дек 11, 2020 4:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
Рек, в момента мисля, че осигурителният максимум е точно 3000.

_________________
Хайде де!


Пет Дек 11, 2020 8:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
dan написа:
Рек, в момента мисля, че осигурителният максимум е точно 3000.

от 2019


Пет Дек 11, 2020 8:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
Когато решат да махнат прага тогава ще стане интересно, в момента единствено това дава някакво по-съществено конкурентно предимство в IT сектора а и другите където заплатите са доста високи за страната, а и за Европа ако отчетем какво остава в джоба.


Пет Дек 11, 2020 9:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1972
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
Извън темата: Осветлете невежата какво означава "осигурителен максимум" и за какво се ползва?

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пет Дек 11, 2020 9:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
Ами от гледна точка на работодателя колкото е по-висока заплатата от 3000 лева толкова е по изгодно да се дава.
Защото по-големите разходи спират на това ниво.


Пет Дек 11, 2020 10:09 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Дек 01, 2020 11:44 pm
Мнения: 6
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
ToHu написа:
Иначе за информацията, особено по-младите лъжат не само за бивши ами се опитват да лъжат и настоящите си работодатели, или потенциално настоящи. Не е е един и два пъти да има кандидати които твърдят, че получават много по-високи заплати от това което получават, не знам кого се опитат да излъжат. При нас има въпрос за текущо възнаграждение и за очаквано такова, а при интервюто обикновено ги питат и за по-далечно бъдеще за да се придобие представа какви са вижданията на кандидата, какво пречи там да пишеш това което си представяш ? Не знам не се ли сещат че самите HR-и сменят фирмите, в момента по сума ти големи фирми има наши бивши служители, както и обратното, те и се познават, най-лесното е да се направи проверка, да не говорим че осигурителната информация вече е достъпна. Това създава много негативно мнение за тия кандидати и обикновено не биват назначавани, дори и да отговарят на другите критерии.


Няколко въпроса веднага ми изкачат като ти чета мнението.
1. Как разбрираш че кандидатите лъжат с много за заплатата им, като изключим комън сенс и обща представа за заплатите в сектора? Защото, ако е само това явно наистина лъжат с мноого - нещо от сорта на 8хил нето за хардуерист с 2 години опит :D
2. Как точно HR-ката ще направи тая проверка за която говориш? Ще се обади на колежката в бившата ѝ фирма да пита "колко точно взима Пешко при вас, че май ще ви напуска и като дойде при нас не искаме да се минем, та да не му даваме много повече"?
3. И най-интересния въпрос - къде точно са достъпни осигурителните данни? Да вляза набързо да проверя заплата на комшията, а и на шефа, че и на колегите, ей така да си знам просто.


Пет Дек 11, 2020 11:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
Ами при условие че от 30 години с това се занимава човек има много начини за проверка. Осигурителните данни са достъпни, по много начини, най-лесно през кредитен инспектор, им и друго по-директни и да ги наречем законосъобразни начини. Отделно много вероятно е служителя да работи във фирма на познат, партньор или просто да познаваш още 10 човека в тази фирма. Питането на човек от HR също е напълно възможна алтернатива. Аз примерно когато ме питат никога не давам точна информация, аз и не питам за такава, аз казвам/питам тази сума няма нищо общо или пък е около. Само преди седмица може би един познат ме пита за бивш наш служител. Нали не мислиш, че само работниците си говорят и обсъждат, същото става и между собствениците/мениджърите на фирми, и чуждите такива изобщо не правят изключение, реално по-лесно е да получа информация точно за чуждите такива.
Лично аз преценявам кого какво да питам, защото не искам да поставям и съответните кандидати в неизгодна позиция. Познавам много хора, но не всички от тях споделят моето виждане за отношение работодател-работник. Някои като разберат че техен работник проверява по други фирми почват да се чудят как да го прецакат, такива никога не ги питам за техни настоящи служители, често и обратната връзка от тях не е много полезна, за такива се прибягва към други източници на информация.
Ако някой си мисли, че може да говори каквото си иска и другите са длъжни да му вярват е в голяма заблуда, мен специално ме дразни опита за манипулация, ако някой каже искам 10 хил заплата ОК, човека иска и в това няма лошо, ама да дойде и да ми каже сега ми дават 9 и ще се преместя за 10, а аз да знам че не му дават повече от 5 това ме дразни. Същото се отнася и за това кой какво може и какво е правил, много често дори няма нужда и да питам, то си личи от един разговор, но когато някой ми обяснява колко е велик и едва ли не цялата дейност в предишната му месторабота е вършил той, нормално е да започна да се ровя, защото ако се окаже читав си струва да бъдат положени усилия за привличането му, но много по-често се оказва точно обратното, тия които се изкарват най-разбиращи и можещи се оказват аутсайдерите и тези които са имали най-малък принос, пък тия които са вършили най-много работа обикновено не се хвалят с това и трябва да им вадиш думите с ченгел.


Пет Дек 11, 2020 11:52 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Дек 01, 2020 11:44 pm
Мнения: 6
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
Ясно ми е, че не само работниците си говоря, а работодатели/мениджъри също. Но честно казано не си представям как се обаждаш на някой и го питаш колко взима негов служител, защото е на интервю при теб, а той ти отговаря.
Ти как реагираш в такъв случай, ако си от другата страна, даваш ли им информацията? И какво е отношението ти после към твоя служител, за когото си разбрал, че ходи по интервюта на други места?

А това с осигурителната информация, не съм много навътре с нещата, но не мисля че има законен начин да провериш някого, без неговото съгласие. Лични данни, ГДПР и прочее...?


Съб Дек 12, 2020 12:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7896
Местоположение: София
Мнение Re: Работа, фирми, заплати,
ilkor написа:
dan написа:
Рек, в момента мисля, че осигурителният максимум е точно 3000.

от 2019


Верно ли бе, тия са болни. :D Доста дивелъпърчета (особено тия без кредити и ангажименти) ще си правят на всеки 3 год. по една хубава 9 месечна платена от държавата ваканция. Много силно ме съмнява държавата да е на плюс от осигуровките на хората с над 2000 лв. заплата.


Съб Дек 12, 2020 12:49 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни