Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Преобразуване на Асинхронен мотор към серво 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 743
Мнение Преобразуване на Асинхронен мотор към серво
Здравейте,
изпадна ми 18kw серво управление което не е обвързано с конкретен мотор . Може да управлява "synchronous permanent magnet motors (brushless) and asynchronous induction motors" . Искам да го използвам за управление на шпиндел мотора на струга .
Намират ми се два мотора по 7.5kw единия е на 1440rpm а другия е 2900rpm . До колко % мога да вдигам оборотите с управлението ?
Лесно ще се оправя с вграждането на енкодера и допълнителното охлаждане но на мотора му липсват половината параметри :D Някой правил ли е подобно нещо ?
Това е упътването на драйвера : http://www.parker.com/parkerimages/euro ... ive_gb.pdf


Вто Фев 12, 2019 10:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Преобразуване на Асинхронен мотор към серво
не ми се рови в параметри и описания
съвсем общо за асинхронните двигатели и честотно управление - при обороти над номиналните обороти ти намаля въртящия момент експоненциално (ако не се лъжа), така че зависи колко ще го товариш тоя мотор
аз ползвам за рутера китайски шпиндел произведен за 400 херца и 24000 оборота 1.5к вата, въртя го на 700 херца с 42000 оборота, мощността вероятно му е по-малко от 1/4 но си работи защото товара е много малък
ако вдигнеш оборотите да речем с 50% може би въртящия момент ще ти падне наполовина горе долу


Вто Фев 12, 2019 11:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Преобразуване на Асинхронен мотор към серво
Затова в настройките на инвертора има параметър "бууст при ниски обороти" или нещо подобно. Понякога са повече от един параметър. Има осезаема полза от употребата му.
Това пък води до друг теоретичен проблем - при обороти под номиналните на двигателя, преката за охлаждане завинтена на задника му не е толкова ефективна. Затова е хубаво да се помисли за друг вид принудително охлаждане. Казвам това за да се има предвид. Може и да няма подобни проблеми.


Вто Фев 12, 2019 11:53 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 743
Мнение Re: Преобразуване на Асинхронен мотор към серво
ОК ,
идеята не е просто до регулиране на оборотите .. трябва да гони позиция . Искам да мога и да фрезовам :)
Това са параметрите които се търсят :


Прикачени файлове:
servo.png
servo.png [ 67.51 KiB | Прегледано 4618 пъти ]
Сря Фев 13, 2019 9:56 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 18, 2007 10:39 am
Мнения: 137
Местоположение: Русе
Мнение Re: Преобразуване на Асинхронен мотор към серво
Някой задвижвания имат режим на характеризация и сами си свалят част от параметрите.
За твойте двигатели "7.5kw единия е на 1440rpm а другия е 2900rpm" ако са за 50 Hz, този с 2900 оборота има един чифт полюси, 1440 е с два чифта полюси. Другите параметри вече са хазарт ако ги няма в документацията на мотора! Предполагам и за slip за първия мотор с 2900 оборота ти е 100rpm за 1440 е 60 rpm .


Сря Фев 13, 2019 8:57 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 743
Мнение Re: Преобразуване на Асинхронен мотор към серво
Благодаря ,
ще пиша отново когато имам някакъв напредък .


Чет Фев 14, 2019 11:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Преобразуване на Асинхронен мотор към серво
the_bull написа:
Някой задвижвания имат режим на характеризация и сами си свалят част от параметрите...

Последния път когато пусках тая процедура, след като процесът приключи и стартирах машината, имаше такива вибрации (осцилации) в двигателя, че имах чувството че някое желязо ще изпадне... :lol:


Чет Фев 14, 2019 11:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Преобразуване на Асинхронен мотор към серво
Зависи от инвертора - сименсите дето ползвам въобще не тръгват докато не се мине през тази процедура. Досега не съм имал случай мотор да работи зле след идентификация. По конкретния въпрос - тия двата мотора над 70-80Hz даже ще бъдат склонни към Stall - там някъде момента им пада под 40%-50% и кривата е по-стръмна отколкото при ниските честоти. Сервото няма проблем да си работи - щом го дават за Induction motor си е ок, ама не разчитай на феноменални скорости.


Пет Фев 15, 2019 8:36 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 743
Мнение Re: Преобразуване на Асинхронен мотор към серво
Благодаря!
Колкото толкова , важното е да го подкарам :)
Тоя драйвер няма автоматични настройки . Надявам се заедно да му намерим цаката :D
Тепърва ще правя фланец за закрепване на енкодера :)


Пет Фев 15, 2019 10:36 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 743
Мнение Re: Преобразуване на Асинхронен мотор към серво
Как си минава времето :)
Миналата седмица направих приспособленията за закрепване на енкодера и подкарах мотора с управлението . Но мисля че нещо не е много в час :)
При празен ход и захранен директно в мрежата мотора прави различна консумация на фазите - от 4.5А до 5.3А

С управлението без товар отчитам различна консумация с ампер клещите при различни обороти . Например при ниски обороти 1-10 имам 0.2-1А при 1000 може да е 10А но при 1500 да стане 6.5А . При 2800RPM имам 7.5А ако се опитам да го развъртам на по високи обороти от 2810 почва да прескача на г/д равни интервали .


Сря Сеп 30, 2020 10:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Преобразуване на Асинхронен мотор към серво
s7ama7 написа:
....... отчитам различна консумация с ампер клещите.......

Мии отчитай си....


Сря Сеп 30, 2020 11:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Преобразуване на Асинхронен мотор към серво
Ами с амперклещите е нормално да отчиташ такива тоци. Клещите разчитат на това че тока ще ти е що годе синусуида и изчисляват RMS на тази база. Освен това те ти отчитат и тока който тече наобратно и става съвсем гювеч. Засичал съм инвертор с амперклещи и това което показват няма нищо общо с това което смята инвертора. Примерно според амперклещите, харча 2-3 киловата на 1к мотор а инвертора показва 150 вата консумация.


Чет Окт 01, 2020 1:22 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 743
Мнение Re: Преобразуване на Асинхронен мотор към серво
При мен показанията на ампер клещите и от инвертора са почти еднакви . По лесно ми беше да следя тока с ампер клещите защото си задавам оборотите от програмата а за да гледам и тока трябва да се "разхождам" из менютата .
Чудя се дали има проблем със самия мотор защото при захранване от мрежата едната фаза ми дърпа с 1А повече -отива на 5.5-5.6А .


Пускам едно клипче от постановката което бях правил при теста . Към средата и към края на видеото го пускам на 2900RPM при което се получава леко прескачане ... а на края на видеото го пуснах на 4000RPM и при връщане на 400RPM драйвера изключи :)
Засега го оставям така и ще тествам при товар как ще се държи .

https://youtu.be/U1rxrP1jrro


Съб Окт 03, 2020 1:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Преобразуване на Асинхронен мотор към серво
Струва ми се че ще имаш и за напред проблеми с този мотор. той не си знае години горкия, пък и тоя дето последно го е навивал сигурно не е жив вече... Според мен щом ти дърпа едната фаза повече, значи не е навит като хората.

А изключването е нормално да се случва - сложи му товар и тогава да видиш как тия резките спирания въобще няма да можеш да ги правиш. Тоя мотор не е само мотор а и генератор ;) като го спираш произвежда енергия и тя трябва да отиде някъде. И тъй като транзисторите ти работят - отива в DC шината и я вдига. Инверторите имат защита от пренапрежение на DC bus и "откачат" мотора при някакво гранично напрежение - обикновено около 650 волта. За да не се случва това се слага спирачен резистор ако инвертора го позволява - почти не съм виждал такива дето нямат такъв изход. Така спирайки, това напрежение с друг транзистор се поддържа под граничното и можеш да правиш спирачка.

Аз това дърво постоянно го ям с разни вентилатори. Налага ми се да правя бърз контролиран стоп и където сме правили икономия, в контролера е заложено автоматично изчистване на тая грешка, щото иначе постоянно е в авария...


Съб Окт 03, 2020 4:26 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 743
Мнение Re: Преобразуване на Асинхронен мотор към серво
Да да има си вграден спирачен резистор по спецификация може да разсее до 15кв за 0.2сек може да се свърже и външен кондензатор и резистор .
Ще го тествам при товар как ще се справя .


Вто Окт 06, 2020 8:45 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни