Отговори на тема  [ 131 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Давайте идея за избор на банка. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Давайте идея за избор на банка.
В България явно не печелят достатъчно от лихви. И как да печелят като условията им са такива че кредити основно се раздават от "лихварите". Те си печелят вече от лихвите щото обикновено са над 18-22%. Един пример - аз в момента имам два кредита единия от банка за 15к другия от лихвари за 400 лв. (телефон на щерката на изплащане) - от големия банката ще спечели 500 лв. за една година - това няма и една месечна заплата на служител а от другия лихваря ще прибере 50 лв. за половин година - обърни внимание на порядъците :)
Аз между другото държа една сметка в ПИБ - малко е празна от доста време (май мина година и нещо) и все получавах едни извлечения с -8 лв. и някви дребни стотинки "лихва неоторизиран овърдрафт" - това дето са се мъчили да теглят таксите ... Оня ден получих извлечение че с 0 в баланса и реших да погледна кво става. Те взели че прехвърлили всичко това в перо "дължими такси" :) 30-тина лева... Нищо кой-знае колко сериозно.


Пон Окт 12, 2020 8:22 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Давайте идея за избор на банка.
по подразбиране, питането по тази тема беше за препоръка на местна банка...
вие дръпнахте нявън.

факти за (местните) банки:
- банките не искат да си им клиент.
- банките печелят над милиард левчета от такси, не от кредитна дейност
- банките се 'оптимизират', доходите им растат, а разходите за оперативна дейност намаляват

за моята банка, ако тегля кеш на техен банкомат, ми вземат 3лв
(edit: сега установих, че са ми взели 4.80лв при последното теглене)
ако със същата карта тегля от друг автомат, таксата е от 0.80 до 1.20лв :?
при това лимитите на другите банки са странни, варират от 400 до 800лв, а някои автомати въобще не я приемат картата. пъхаш я, пишеш си сумата, вкарваш картата и банкомата я изплюва без никакво съобщение.

това, естествено, ме газира и ме накара да погледна към други банки. след занимателното изучаване на многотомни документи със ситен шрифт, наречени Общи условия, стигнах до извода, че 'всички са маскари'. избора на банка е като избора на политици - всички не стават, но все някой трябва да е в 'народното събрание'. на всичкото отгоре, въпросните общи условия си ги сменят когато си поискат, всеки месец и дори по-често. и никога не дават ясно какво точно са променили, ами трябва да се дзвериш и точни и подточки. явно инженерния ми подход към проблема е нерелевантен.

по темата - май няма такава банка, която да става за 'препоръчване'


Пон Окт 12, 2020 8:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Давайте идея за избор на банка.
Bai Ui написа:
Цецо прав си сега проверих в моята банка чарджат за сметка в евро, но нещо ми се губи смисъла за такава сметка при условия че паунда е конвертируема валута в цял свят, дори в някои страни се обменя много над централният курс на банката. Ако искам да си държа парите в евро имам сметка в австрийска банка, където няма месечна такса за обслужване. Но не си прв че банките не печелят от лихви, явно не изплащаш нито къща нито кола, нито пък имаш кредитна карта за да го усетиш с джоба си.


Печелят от лихви по кредити, но не достатъчно. Лихвите са на минимум. Толкова ниски не са били от десетилетия. Естествено, който има да плаща - винаги ще му се струват високи. Но пък в крайна сметка, взимането на заем не съм чул да е задължително. Нито новата кола. Нито къщата. Всеки да си прави сметката.

Това, което мен ме дразни в банките не са лихвите. Тях човек може да ги управлява, ако подходи разумно. Проблема е в таксите. Всички банки взимат такси и от таксите спание няма. Включително и австрийските, вероятно и там не си догледал. Банките не искат парите ти! Те взимат пари на нулева лихва от централната банка. За чии им е да взимат твоите пари и да после да ти плащат на теб? Затова и лихвите по разплащателни сметки навсякъде са отрицателни, а има такси.

Честно казано ще ми е много чудно, ако в Англия няма такси върху РАЗПЛАЩАТЕЛНИТЕ сметки, даже и в паунди. Вероятно под някаква друга форма ти ги прибират, защото за банката, разплащателната сметка е дейност съпроводена с разходи, а не с приходи и някой трябва да ги плати тия разходи. Ако наистина няма такива такси, то това е някаква форма на социална дейност от банките, което ми е много трудно да го повярвам.

А това, което е най-кофти е, че банките се правят на инвеститори. Реципрочно инвестират чужди пари високорисково и накрая го отнасят всички (без банкерите естествено). Ей това е най-големия негатив от съвременните банки. Докато си бяха просто едни лихвари - с мед да ги намажеш.

ДедоБоре написа:
по темата - май няма такава банка, която да става за 'препоръчване'

Я по-добре кажи коя е тая банка, дето ти прави такива врътки на банкомата...

Че тя темата е полезна и като "от коя банка да бягаме с 200...".

Аз пак да кажа - всичката ми разплащателна дейност минава през ПИБ. За 10 тина година по-добра не съм намерил. Подчертавам - разплащателна. За кредит - не мога да споделя опит, там най-важно е какво ще изкараш от взетите на заем пари, а не колко е лихвата. За депозит - пари във банка не трябва да седят.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Окт 12, 2020 8:36 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Давайте идея за избор на банка.
Ми то сметката в ПИБ си беше по мой избор. Ама другата първо беше в Експрес а сега поновомо ДСК... тя по настояване на работодателя. Сега май ще ни местят в Райфайзен. Оная в ПИБ я държа за онлайн пазаруване, ама отдавна не съм я ползвал - в нея слагам само когато трябва. Не че имам някакви пари някъде - все ми е тая - достатъчно ми е онлайн банкирането да е читаво и това е. Жената има една сметка в Пощенска и е голям филм онлайн да направи нещо - незнам защо. Май и дава само битови сметки да плаща онлайн от нея.

В Експрес като си правих сметката изрично исках Мастеркард, а тъпите патки от ДСК като ми даваха новата карта ме убеждаваха че Виза Електрон била в пъти по добре ?!?! Щото аз го направих на въпрос "защо новата е Виза Електрон при положение че съм бил с Мастеркард?"

На ДСК последно като теглих от банкомат ми взе 1.20 - не знам на техен колко взема, ама на ПИБ картата ми беше без такси при теглене на банкомат в БГ и извън - сега може и да вземат вече - просто скоро не съм я ползвал и не знам.


Пон Окт 12, 2020 8:46 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Давайте идея за избор на банка.
Cekins написа:
...
На ДСК последно като теглих от банкомат ми взе 1.20 - не знам на техен колко взема, ама на ПИБ картата ми беше без такси при теглене на банкомат в БГ и извън - сега може и да вземат вече - просто скоро не съм я ползвал и не знам.

При ДСК е 30 стинки при теглене от собствен банкомат. Плащане на битови сметки - отново 30 стотинки на бр. 2.30лв им е месечната такса за обслужване на сметка.


Пон Окт 12, 2020 9:12 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1324
Местоположение: София
Мнение Re: Давайте идея за избор на банка.
Използвам активно Revolut и Phyre. Преди време получих писмо от Revolut
със списък на банките, които поддържат SEPA Instant банкови преводи във евро.
Това са преводи, които пристигат в сметката максимум след две минути.
Списъкът е много дълъг - може би хиляди банки.
В списъка няма НИТО ЕДНА българска банка.
Колко сме напред в банковото дело - можем да си направим извода сами.


Пон Окт 12, 2020 1:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Давайте идея за избор на банка.
Ся за преводите ннам, ама вие всеки ден ли теглите от банкомат? Щото аз тегля 2-3 пъти месечно и слабо ме бърка дали таксата е 0.30 или 1.20 лв. Пък ако смятате, че толкоз пари стигат за обслужването на банкомата...
Аз съм на "пенсионерската" разплащателна на ДСК, с виртуална карта и с 0лв спестовна. Спират такса 2.30лв на месец, лихвата е нулева, ама то там пари не се задържат. Плащането с карта в супера е безплатно. Пълен контрол по интернет, без да съм зареждал някое прехвалено приложение.
И к'во ся, около 5лв месечно ще ви съборят бюджета, или с тях гадните банкери ще забогатеят яко?!

Май пак се объркаха щатите...

Пък за високи лихви на влоговете бЕгайте при Цвъчко Василев! :)


Пон Окт 12, 2020 2:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Давайте идея за избор на банка.
Бонго - аз пък ако можех въобще да не тегля най-добре, ама все още има места дето по добре да си платя в брой. По принцип част от заплатата ми идва в кеш и се очаква да ми стигне "колкото да имам някой лев в джоба" ама някой път не стигат и като ми се наложи 5 пъти да тегля по 20 лв. си е вече наказание да дам 10 лв. за да изтегля 100... Не ми събарят бюджета ама са си пари все пак.


Пон Окт 12, 2020 2:58 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Давайте идея за избор на банка.
Мии теглиш поне 200лв на веднъж и в края на месеца, като ти останат, ги ръгаш в пликче с надпис "За скопа по когото ми текат лигите" :)
Аз от край време така си купувам играчки. Освен това, като вземе да дебелее, пликчето ти вдъхва увереност, че и ти си човек :D

Edit: Избъзиках се за надписа, щото ако жена ти намери пликчето - аз ще съм виновен за развода :(


Пон Окт 12, 2020 3:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Давайте идея за избор на банка.
al_at написа:
Използвам активно Revolut и Phyre. Преди време получих писмо от Revolut
със списък на банките, които поддържат SEPA Instant банкови преводи във евро.
Това са преводи, които пристигат в сметката максимум след две минути.
Списъкът е много дълъг - може би хиляди банки.
В списъка няма НИТО ЕДНА българска банка.
Колко сме напред в банковото дело - можем да си направим извода сами.


Не знам какво гледаш, но в пдф-а с тарифите на ДСК присъства SEPA.


Пон Окт 12, 2020 3:30 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1324
Местоположение: София
Мнение Re: Давайте идея за избор на банка.
Става дума за SEPA INSTANT. Нормалните SEPA плащания и преводи съществуват от много време.


Пон Окт 12, 2020 3:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Давайте идея за избор на банка.
Тази подобност я бях изтървал ;)
От друга страна - нито ДСК е българска, нито Експресбанк. Предполагам и другите ще са толкова български. Та може и проблема да не е толкова локален.


Пон Окт 12, 2020 4:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Давайте идея за избор на банка.
syscop написа:
ike написа:
...
Това не го измислиха французите - има го във всички банки в българия и за това са виновни тъпите бългъри...


На какво основание твърдиш това? Бил ли си свидетел на място?

Да не искаш да ми кажеш че има една банка в българия дето не взима такси? Кажи коя е за да си прехвърля сметките там.
Ако търсиш тъпи бългъри дето се дървят на такси ето чети:
bongo_x2 написа:
Ся за преводите ннам, ама вие всеки ден ли теглите от банкомат? Щото аз тегля 2-3 пъти месечно и слабо ме бърка дали таксата е 0.30 или 1.20 лв.
Аз съм на "пенсионерската" разплащателна на ДСК, с виртуална карта и с 0лв спестовна. Спират такса 2.30лв на месец.
И к'во ся, около 5лв месечно ще ви съборят бюджета, или с тях гадните банкери ще забогатеят яко?!

Има още много такива бисери тук: Тема за банките
Докато има бългъри дето се радват на таксите - дотогава ще има банки дето да се възползват от това.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Пон Окт 12, 2020 7:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Давайте идея за избор на банка.
Онзи ден се оказа, че да захраня една карта, която ползвам чат-пат да плащам в e-bay и други такива трябва да им платя "такса внасяне" на другарите от ПИБ.

Внесох таксата и пуснах необходимите документи да я закрия. :)


Пон Окт 12, 2020 7:31 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1969
Мнение Re: Давайте идея за избор на банка.
Ако си наредиш сумата през мобилното им приложение, отиваш директно на касата и не плащаш такса. Проверено е от първо лице.

п.п.
Също така "икономисваш" време за попълване на вносни бележки. На касата само ти ги печатат и ги подписваш.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пон Окт 12, 2020 7:53 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 131 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни