Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Метални конструкции - практически съвети 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
Всичко е точно така, и 3-та мм са ми най-удобни, но сметките не ги позволяват. На празно ще е ок, но при снежен товар 80х3 не стига за "girder" или както му викат на първата греда, върху която лягат перпендикулярните греди за покривната конструкция - има опцията да са две слепени от 80х3, което го броим за 80х6 - така хем ползвам леки (за вдигане) профили, хем постигам якост, но пък едно 100х4 ще е еквивалентно . Отделно колоните, ако спазя дирекнто препоръката ти 80х3, ще се изкълчат много рано. Това може би няма да се случи ако има хоризонтална връзка и диагонали, но в опита си да оставя по-големи светли отвори не мога да съм сигурен. Търсеният ефект е от типа на зимна градина, с много остъкление.
Самите стени ги мисля да са подобни на описаното от теб - отвътре картон, после термоизолация някаква, отвън циментови плоскости (aquapanel) или по-евтините магнезиеви, или направо термопанел PUR, макар че се става малко "индустриално". Където са стени (не дупки за дограма) ще е сериозно укрепено - два диагонала и още между тях, класическа ферма.
Да, на два етажа, т.е. да има греди и връзки на нивото между първи и втори текущ етаж, е желателно и така ще го правя. Имам идея от едната страна да го извъртя на диагонали и така да направя дограмата после - на триъгълници, като най-долу (от земя до първия диагонал) може да е зидария. Това ще се връзва с наклона на стълбъщето и може да го съвместя с линията на парапет или някакви такива. Откъм дограмите мисля че формите не са проблем - особено като не гоня някакви арки или подобни завъртулки.
Това с дебелината на профилите и дебелината на дограмата е хитро - сега, дали условието е да са еднакво широки, или дограмата да е не по-широка от носещия, ми е трудно да преценя. Но със сигурност не бива носещия да е по-тесен от дограмата - която е, както казваш, 60..80мм.


Пон Юни 29, 2020 1:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
Не е баш така, контейнерите от термопанели имат носещи рамки които поемат и горният контейнер. Ето тук е описано : https://cpcp.mrrb.government.bg/cms/ass ... 1-3_NA.pdf
Да приемеш че снежното натоварване е изцяло вертикален товар за колоните е доста оптимистично и изисква да имаш многократно преизчислен покрив койтo е абсолютно твърд.
Освен това имайте в предвид че снежните натоварвания към този момент не са много актуални, скоро не е правено изследване а такова е много нужно. Климата се променя, не е рядкост да се редуват сняг, дъжд, сняг. Това създава от една страна уплътняване от друга най-долният слой се разтапя, след това замръзва и затруднява свличането, изобщо според мен изобщо не е излишна екстра да се слага подгрев особено ако е необитаемо под него, или не е постоянно обитаемо. Не са вече изключения да си вали лед, всичко това ти увеличава многократно натоварването на покрива.


Пон Юни 29, 2020 1:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
ToHu написа:
Ето тук е описано.


Бе то по дебелите книги много нещо е описано, ама на практика нещата са различни. Ей това чакам да ми го доставят всеки момент:
Прикачени файлове:
kont1.jpg
kont1.jpg [ 156.91 KiB | Прегледано 1639 пъти ]

това е 3х7м, долепя се до един 3х8м (зад него на снимката) и един малък 3х2м (вляво на снимката)... Всичко като се хване става покрив 10х6м, равен. А това дето изглежда като носещи профили всъщност не са профили. Сами си ги огъват... от ламарина. Профили има само на пода, ама и те не съм сигурен колко са профили.
Няма да имам втори етаж, ама по договор отгоре имам изискване за скара, която да носи над 1 тон бидон, друга за слънчеви колектори.
Въобще хората са големи оптимисти ;-)

Гичо, ако ще слагаш отвътре гипсокашон... Най-важното е да не изкривиш профилите, за да може ги ползваш. Върху тях (странично) се хваща и цд-та и между цд-тата УД-та. Всичко трябва да стане равно и винкели и профили... Така гипсокашона си ляга директно и не отнемаш пространстранство.
За да стане това обаче, не виждам как ще го направиш с диагонали. То според мен нямаш и нужда. Ако в кишетата имаш по два правоъгълни профила хванати един за друг си става повече от достатъчно. И като го спънеш хоризонтално на няколко места няма къде да ходи. Но цялата конструкция трябва да я почнеш отзад-напред. Демек да знаеш какво ще шиеш и къде са дограмите и вратите и съответно надявам се си чувал как се прави "пистолет" за тях. Ако не, в нета има клипчета. Та като си го разчертаеш това нещо вече ще прецениш къде да са винкелите и къде ще са профили за гипсокашон. При всички случаи ще пуснеш и винкели не само в кишетата. Просто вместо диагонали дето ще ти пречат е по-добре хоризонтални и вертикални спънки, дето ще ползваш и за шиене...
А изолацията е отвън ако ще слагаш. Няма смисъл от вата ако това си мислиш да слагаш между профилите. По-добре кухо да си остане. По-важно е изолацията да е на равномерни слоеве, за да нямаш температурни разлики после. Както ти обясних гипсокашона ляга на носещите профили. Шиенето може да е по неговите си профили ама като контакт ще допира яките винкели. И за да е равномерно студен няма смисъл от вата между винкелите. Като искаш изолация отвън слагаш ОСБ и после каквато искаш изолация, плътен слой без прекъсване.


Пон Юни 29, 2020 2:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
купил си си луксозна барака за инструменти :roll:
за мотики и гребла най-вече. колко те изръсиха?


Пон Юни 29, 2020 3:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
към 19 бона ще излезе с монтажа, но без плочата с която ми разказаха играта... То първо аз се улях, че правих 70 см траншеи и сам си редих камък, после бетон после зидах уж за по-лесно, ама се оказа че не е по-лесно.. Всичкото това под нивел с грешка под половин сантим. Идва един познат техник и го питах дали ставам за строител, а той се бъзика, че не съм за строежи а за психиатрия ;-)
Обаче накрая при леенето щото уж висичко е точно а и бързахме се издънихме и се получиха едно 3 см между най-високата и най-ниската точка. Не е нещо фрапантно при 12м плоча... ама все пак реших да ги предупредя тия да си вземат шинички да нивилират фургоните. Та тия като се спекоха, че щом не е равно фургоните ще направят "корем" и т.н... Та им се вързах на акъла и дръпнах още около 4 см замазка. Стана общо почти 15 см плоча. Предвид смотаните фургони направо ми идва да ги разкарам, ама нали ги платих... пени се не пени че ги ям :-(


Пон Юни 29, 2020 3:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
Ами да, не знам дали техни съм изпозлвал, но подобни съм, стандартно е по строежите да си правиш къщичка от това. Този не знам дали го дават за стакиране, не всички се стакират. А това че са си гънали сами ламарините не ги прави по-малко профил. Тоя може би не се стакира, сега не ми се рови да търся снимки на нашите, но по спомен профила си им беше около 100-ца, не казвам че е стандартен О профил, но там някъде беше като широчина, за дебелина не знам. Тук обаче имаш малка височина, и отгоре и от долу рамка.


Пон Юни 29, 2020 7:48 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни