Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Метални конструкции - практически съвети 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Метални конструкции - практически съвети
Не е по тематиката на форума, ама няма да съм първият...
Значи, правя един навес на една къща. Тоя навес ще е навес известно време и после мисля да го затворя с панели, зидария и дограма в различно съотношение в зависимост от настроението ми. Но засега ще бъде отворен. Всъщност покривам едно външно стълбище, което заема единия ъгъл на къщата. Ако тя (къщата) е нещо като квадрат 10х10м, има вложен в него друг квадрат, в единия му ъгъл, който е стълбището. Това е около 3 на 3 или малко повече. Т.е, от двете страни има стени на къщата, в които мога да анкерирам, но ще сложа и колони за да хвана разпределено в голяма височина. От другите две нямам и ще слагам метални колони (около 5м над земята)
Смятах, чертах и имам идея какви размери профили да ползвам - смятам го за 200кг/м2 снежен товар плюс собственото тегло, и запасявам с 3 до 10 пъти нагоре :)
Сега, тук има една особеност - каквото съм поръчвал или съм си правил досега е било все по-ниско - до 3м примерно, докато тук имам реална височина 5м, плосък (почти) покрив и т.н. Тъй като в повечето време се налага да го инсталирам сам, ми се налага да се съобразявам с тежестта, която мога сам да "управлявам" - примерно колоните ми излизат сега по около 80кг (6м 100х100х5) и имам няколко пътя:
- редуцирам профила (като дебелина - примерно 100х100х3) и се отказвам от това да гоня деформацията да е под 1/2000 от дължината (моя си норма, май 1/300 беше стандартно, ама аз не харесвам такива мърдания :-) ) - тука май може да се мисли за запълване с бетон, но 100х100 при 6м ще е малко трудно да се изпълни, и не знам доколко ще помогне?
- разделям колоната на два по-къси елемента - 2х3м и сглабям във височина
- слагам 4 отделни по-малки профила с пълната дължина - примерно 50х50х5мм, 4 броя по 5м - тук обаче отивам на сериозен преразход с метал - горе-доле, по 2, заради вътрешните стени на профилите дето правят един "+", както и доста заваряване; мога да комбинирам с намаляване на дебелината, но за да се защитя от "изкълчване" трябва максимум материал да е в периферията, т.е. по външната линия на финалното 100х100 - т.е. ако смъкна на 50х50х3 (4бр) ще имам нещо като 100х100х3, само че пак с преразход
- ферма - от гледна точка че това го правя за удоволствие и се забавлявам и разпускам, не ми пречи да запаля циркуляра и да праскам парчета с 45 градуса срез (добре де, ще трябва да дам 60лв за диск че на моя "зъбките" са поизносени) - тук обаче познанията ми са слаби и трябва повечко да се образовам; виждам че се прави когато се гони максимално ниско тегло - ако съм разбрал правилно, единствения недостатък на тоя подход е сложната изработка - ама за мен това е "предимство" да имам повече поле за забавление. Все пак, там май се иска повече "качество" - компрометирането на една заварка може да прецака цялата конструкция? С винтове (самопробивни) също ми е приятно да работя, но ще стане малко грозно и неудобно?
Това е едната чуденка - другата е свързана с гредите. Не съм много запознат, но от обща култура знам че I-профила (IPE80 примерно) е най-изгоден откъм здравина и тегло/цена, специално за греди. Според моите презапасявания IPE80 ми идва малко слабо за най-натоварената греда, т.е. деформацията идва на нещо като 1/700.
Тука обаче може и да бъркам - не съм сигурен дали смятам правилно моментите - ползвах едно "frame design" за андроид, което потвърждава съмненията ми. По тая точка имам още да смятам, преди да се реша какво да ползвам.
Но, реалният въпрос е:
- гледам че I-beam ползват и за колони - в този use case, има ли предимства IPE-то спрямо квадратен профил (кг срещу кг)? По-специално по отношение на изкълчването и на странични ветрови товари? Не искам да ходя на кръгъл профил (тръба) заради удобство на следващите крепежи, отделно че с напречните връзки има поне в две направления подсигуряване - няма да правя японска пагода да конкурирам айфеловата кула...
- не намерих практически данни (каталози) на готови елементи (колони, греди, сглобки) по разните еврокодове - трябва ми като практическа насока (да открадна идея) - но оттам ми е питанката за двойното Т като колона
- за варианта с оригиналния 100х100х5, разделянето във височина на 2х3м, с планки и сглобка посредата, дава ли ми предимства в смисъл на по-добра устойчивост срещу изкълчване спрямо монолитния профил, или напротив, компроментира якостта? Имам предвид че при слобката ще имам една удебелена част по средата - две планки като за анкериране една срещу друга, хванати с болтове, или след челната заварка още допълнително желязо като пластини от 4-те странни ("лепенки"), или пък "дорник" вътрешно на мястото на сглобката?


Съб Юни 27, 2020 8:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
Е кво е тва стълбище 3 на 3 , ма както и да е не е много. Ако качиш некоя снимка мое и да има подходящи решения, по картинка по лесно се разсъждава.


Нед Юни 28, 2020 12:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
Не ми стана съвсем ясно всичко но ето както си мисля.
1. 100х100х3 ми се вижда малко слабичко, дори в тоя му вид има опасност от изкълчване, ако вземеш пък д я правиш разглобяема съвсем. За вдигането на колони има различни техники 80-100 кг не са много, аз не бих я правил съставна освен ако няма да я заваряваш на място. Това със заболтването малко ялова работ, трябват много болтове не че не може да стане чма ...
2. да я правиш от 4 по-малки няма да стане, освен ако не ги направиш и тях като ферма, много заварк обаче и много играчка, ще изяде и повече място.
3. I профилите са удачни за колони, много индустрилни постройки използват точно такива. Квадратният проф дори при същото сечение има доста по-малка товароносимост. Той е склонен при натоварване да став на елепсоид примкоето в един момент имаш загуба на сечение и от там нататък е ясно. Това е проблем на всички затворени профили, пълненето с бетон помага но първо трябва да го вибрирш, второ много вероятно е това след време да кородира целият профил и да останеш на неусилен бетон 3 мм са нищо.
4. По принцип квадратният профил е кофти защото е затворен, щеш не щеш се пълни с вода. Ако е за вътрешно става, ако ще е външно не ти го преппръчвам. Пълненето става от конденз, в долната част започва да се събира вода и условията са перфектни за корозия, имаш граничен слой вода въздух.
5. за гредите, принципно се смята, аз скоро за мексико си проектирах втори етаж само с I-та, може и фермички, рязането е играчка зависи от профила. В БГ съм случвал на такъв който яде дисковете все едно са от кашкавал. Не знам украински ли, руски ли беше, но ми съсипа сума и дискове. Първо режех с твърдосплавни, като видях че не му се види края минах на абразивни, но и тях ги ядеше. Лично мое мнение, ако ще правиш ферма поръчай си ги на тръбен разер, ще ти станат перфектни, сега ако не си около София не знам на къде да те насоча, за София https://3dtubelaser.com/, това е част от фокс, пързо, точно, за такива неща е перфектно.
...май и друго ми се въртеше в главата ама забравих, драсни някаква скица. Има софтуери за гредови конструкции, може и на ръка, мога да го пусна и в солида за всеки случай, за подобни сметки досега не ме е подвеждал. Днес пътувам, трябв аи през Варна да мина но до следобяда мисля да стигна голямото село и мога да пусна една статика ако имаш визия как ще изглежда.


Нед Юни 28, 2020 5:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
Всъщност какво строиш - плосък покрив, форма Г, прихванат за стената и ти трябват носещи колони за
"свободния " край? Колоните са на 3 метра отстояние от стената ... Тия колони са ти проблема?
Ще имаш проблем с монтажа и на покрива , опасно си е на 5м височина.
Ако наемеш скеле- всичко ще стане по-лесно, и доста по-скъпо , де.


Нед Юни 28, 2020 6:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
Абе 5 м не е толкова много, с читава стълба си е Ок. Ако е около София не е невъзможно да дам скеле за седмица две, трябва да проверя дали не е на някой обект, въпреки че те бяха две. Аз скелета много не обичам, предпочитам вишки, скелето е за краен случай, ако не влиза вишката. Пиши ако искаш да проверя но ще трябва да си го вземеш с твой транспорт.


Нед Юни 28, 2020 6:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
Трябва да се вдигнат 3 колони , които се опират тук - там до стълбището , и могат да се заварят към арматурата на стълбището . Тоест ,ако се закопае 1 метър и може да влезе кран - вдигаш 6 метрови железа, пускаш ги в изкопа , заваряваш към стълбището и бетонираш.
Колко лесно звучи, сигурно е съвсем друга ситуацията. :)


Нед Юни 28, 2020 8:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
Така точно не се прави, освен ако не си се погрижил бетонираният край да е сериозно защитен. Колоната и се прави пета, ако я залееш така гаранция там където е бетона ще корозира и след 10-15 г няма да е останало нищо от тия 3 мм. Ако ще е с 3 мм профили задължително пети, дистанцира и от бетона с отвори за оттичане, и добра корозионна защища, особенно в зоната където е петата.


Нед Юни 28, 2020 8:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
Имах предвид монолитен профил, сигурно и той не се бетонира директно според строителните учебници,,,ама какво му пречи... Както и да го изпълни - все е кръпка.


Нед Юни 28, 2020 8:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
Тъй, благодаря за отзивчивостта. Да го нарисувам, ама какъвто съм художник... Трябва да видя на какво да го нахвърлям.
Първо - 3х3 е габарита на клетката - в нея е стълбището, което е по-малко, но площта, която покривам, е толкова. Част от тази площ вече е покрита от козирка (бетонна), която има собствена бетонна колона и трегер - т.е. площта е още по-малка.
Цитат:
плосък покрив, форма Г, прихванат за стената и ти трябват носещи колони за
"свободния " край? Колоните са на 3 метра отстояние от стената ...

Точно това е конструкцията. 3м е в едната посока, в другата е по-малко понеже има споменатата бетонна козирка с колона. Тази козирка е на 5м от земата, а точно под нея има бетонна плоча (на 2.7м), на която излиза стълбището. Козирката и площатката са подпредни от двете си страни на стени на къщата, а в далечния (неподпрян) ъгъл върви бетонна колона - по-дебела между кота 0 и първата плоча, и малко по-тясна площатката до козиркатата (от 2.7м до 5м) - но и двете са съосни точно една върху друга.
Не разчитам само на стълба - правя си скеле и по него се катеря. До стените е лесно, там дюбелирам в стената и подпирам долу и става лесно и удобно. По-трудно е от другата - далечната страна, където ше е 5-метровата греда. Идеята ми засега е да сложа (бетонирам) нея първо и след това да "катеря" нагоре - на 2.7м от земята ми е нивото на плочата между двата етажа, и там имам малка площатка, която мога да ползвам като опора за дървените греди, които редя като основа за скелето.
Реално работата на 5м се свежда до:
- да се изправят двете 5м колони - едната е до ъгъла на стените и там имам удобен достъп, така че не я мисля. Другата е тая дето трябва да я бетонирам в стъпката.
- греда над тия двете колони - тя е носещата и за нея се чудех кух профил или IPE - там имам 10-тина квадрата по 200кг сняг (за Габрово е 150, ама нищо) - разпределен товар в 4 точки от напречни греди, които лягат върху тая, а в другия си край са анкерирани в стената насреща ("премостват" тия 3м до къщата) - тия вторите ще са по-скромни, като профил, там по-сложното е анкерирането насреща в стената, която е от плътни тухли или евентуално в бетоновия пояс над втория етаж - но незнам дали ще ми пасне като ниво да е в бетона - мисля да сложа цяла греда легнала на стената и анкерирана през 50см по цялата дължина, като в двата края може и да я "подпра" с частична колона - вертикален профил от примерно 1м, върху които да стои гредата, а той да е анкериран на няколко точки във височината. В другия край се пада бетонния трегер на козирката, върху който също ще се подпре гредата, но не искам да разчитам само на него - правен е преди много години и не се знам колко е здрав - т.е. колкото понесе е бонус, но не влиза в сметките.
- между двете греди (едната върху стената, другата между двете колони) трябва да премостя с 3-4-5 греди - пак IPE, или правоъгълен - IPE80 е много - всяка греда ще поема 3-4 кв.м от покрива, което преко сили е 500-600, аиде 1000кг разпределени. Няма да има плоча отгоре - или термопанел, или поликарбонат прозрачен (кристален), или (временно) LT ламарина. Е, може и стъклопакет, ама това някога в бъдещето. Сега, 80мм като височина, която ще отнеме IPE-то е ок - в смисъл там ако е кух профил мислех за 80х40 или 100х40 (3, 4мм дебелина).
- след поставянето на напречните трабва да се фиксират към долните греди - откъм къщата е лесно - заварка, винт, планки. Откъм далечния край е по-неудобно, но след като са сложени мога да ги ползвам да ходя по тях (е, не точно - да слагам греди и плоскости временно за да ходя до края) - там трябва да измисля нещо - може би да подготвя местата, където ще лягат предварително - дали каналче, дали нагоре планки за да мога лесно да ги поставя
- между двете 5м колони има възможност да слагам временни греди - за скеле. По принцип ще имам една постоянна греда там, по-скоро връзка за якост, и може би ще е на 2.7м - на нивото на плочата между двата етажа. След като я сложа имам опора, към която да пусна греди и/или талпи и да стъпвам за да имам достъп нагоре - е, не съм толкова висок, ама там нещо ще сложа да ме вдигне още един метър. А може в началото да я кача на 3.5 примерно - имам основа насреща от текущото дървено скеле. Абе като цяло това не ме притеснява - когато ги има вертикалните мога да слагам каквото и колкото си искам, дори само за да ми е удобно да се кача веднъж.

Та има и друг въпрос - индустриалните гледам си ги правят с оформени сглобки за болтове - това сигурно помага много за лесния монтаж. Но аз на челна заварка не вярвам (когато е правена от мен :-) ) и затова ги слагам да лягат една върху друга. Т.е. първата напречна греда (IPE80) ляга върху планки на челото на колоните (100х100х5 или пак IPE), премостващите лягат отгоре на напречните. Мисля си за някаква по-удобна сглобка, която да подготвя докато съм на "твъдра земя" - това пак с идеята да ми е лесно слагането.
Та за това имам пак чуденка - имам разни идеи да изрежа премостващия в долната му част - примерно канал колкото е широк напречния така че да влязат един в друг. Ако напречният е IPE не мисля да го режа :-), но ако е правоъгълен мога да пробвам. Идеята е ако "зарежа" и двата дали да гоня да стане цялото в една равнина (отгоре) - ама ще компрометирам там точката дето съм рязал и после ще трябва да "се поправя" с допълнителни заварки.
Ако е IPE мога да гоня премостващия да завършва "подострен" че да легне между двата фланга на IPE-то. А пък ако и двата са IPE мога да направя такава сглобка:
https://youtu.be/T6quSF009PY?t=19
Гледам че имало планки за IPE профили - тука съм виждал за анкериране, ама пак се получава челна заварка, а и отворите са близко - като за бетон е ок, ама аз търся да анкерирам пред по-голямо разстояние за да уцеля центровете на различни тухли, по възможност през ред.

Да пусна снимки, ама малко ме е срам от състоянието, в което съм го оставил сега - по-скоро ще взема да го нарисувам.

ТоНи, благодаря за предложението - но не съм около София, а и тук има откъде да взема под наем скеле. Ще е в краен случай, понеже го правя бавно - но ако се наложи ще прибягна и до тоя вариант. Вишка там не може да влезе - то и бетонпомпа не стига, та е много "на ръка" работата. Ако тръгна в посоката да плащам за скеле ще поръчвам цялата конструкция на фирма, дето си има и скеле - но се губи забавната част.

Значи все пак да взема да обмисля варианта колоните да са I-та? Принципно след време цялато ще е вътрешно, т.е. примерно тая година да е навес, ако не успея да го затворя, а догодина най-късно ще слагам стени. Мисля да се попрестарая и на защитата на метала - взел съм цинк-фосфатен двукомпонентен (епоксиден) грунд, джилезата са нови и ще ги почистя добре от окалината и обезмасля. Съответно ще се опитам и вътрешно да грундирам, но там няма как да изчистя много - колкото успея по "коминочистаческия" метод ще е, после наливам вътре и пак прокарвам с гъбичка. Крайните няколко десетки см ще ги потопя.
По-добре да ги взема поцинковани, но такива тук не се намират, за няколко десетки метра няма да доставят.

Писали сте пак:
Първо мислех да направя стъпките предварително и да анкерирам основна плоча 10мм дебела, върху която да се завари колоната. Пак отиваме обаче на заварка, която обаче може да се укрепи с триъгълни подпорки. Имам планки готови за анкериране - 200х200х10, лазерно рязани (май). Ама дали ще са достатъчни :-) ? За IPE80 съм виждал готови такива да се продават - те са 140х140, та може би 200х200 да е достатъчно запасено...
Но тъй като ще копая и заливам нов бетон, си мислех да я вградя колоната - не чак до дъното на стъпката, т.е. под долния край на колоната ще има слой бетон. Цялата стъпка мисля да я отделя с хидроизолираща подложка (HDPE, "на бобчета") за да няма достъп на подпочвена вода, а цялото ще е над нивото на земята за да няма и повърхностно заливане. Самият бетон ще е водоплътен, но все пак и гредата ще е грундирана стабилно. Така се надявам да не доживея кога ще изгниее :-)


Нед Юни 28, 2020 9:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
аз лично ти препоръчвам металната конструкция да е самоносеща се и статично определена сама по себе си. може да я 'вържеш' към съществуваща сграда, но не трябва да разчиташ за носене от нейна страна, а само за 'подпиране'.

на метална колона и се прави бетонна пета (или цяла плоча). в бетонната пета вграждаш стърчащи нагоре шпилки (със съответната якост). може и да излееш бетона и после да набиеш анкер+шпилка, но е по-лошия вариант. на металната колона - плоска стоманена пета, със съответните ребра за уякчаване.

при монтажа на шпилките се навиват гайки+шайби, нивелира се по тях, надява се колоната и се хваща пак с гайки+шайби. така стоманената пета 'виси' във въздуха, поне по време на монтажа. но е единствения начин да нивелираш смислено. бетона, дори и с теодолит по време на леенето ще е трудно да го вкараш в 10мм допуск.

като сглобиш всичко, може да попълниш празното пространство между бетона и стоманената пета с бетон с подобрител, но трябва да внимаваш къде ще изтича водата от колоната.

задължително диагонали в двете посоки на всяка стена, да не се 'сгъне' цялата конструкция.
през цялото време в главата ти водещата мисъл трябва да е 'конструкцията да не се превърне в механизъм' :D

хоризонталните ферми е добре да са направени (заварени) на земята и само да се сглобяват на височина. да заваряваш на 3м над земята не е тривиално. не казвам, че е невъзможно, но може значително да си опростиш монтажа за сметка на няколко кила болтове и гайки, особено ако по колоните предварително завариш ребра на подходящите места.

хубаво е да спазиш принципа 'греда върху колона', а не 'греда в легло странично на колоната'. усложнение на изработката е, но статично е по-добре и не зависиш толкова от качеството на заварките на ребрата. би било улеснение за теб, ако можеш да си осигуриш плазморез, а не да пилиш с ъглошлайфа. в краен случай може и да си купиш някакъв за еднократна употреба - има модели за 60А (китайски ампери) за под 1000лв, с които не може да се изкарват пари, но за да сковеш един курник са ОК.

покрива, освен на тежест (сняг) трябва да се осигури и за вятър. ако под него влезе достатъчно вятър и надуе покрития обем, може да изтръгне не само покрива, ами и самата бетонна основа. понякога това е по-тежкото условие, отколкото снега, зависи от местоположението на сградата. пък и снега може да го изринеш, а вятъра няма как да го спреш.


Нед Юни 28, 2020 9:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
Дедо го е описал доста подробно, само да вметна за твое улеснение, няма нужда шпилките да ги залагаш в кофража, лей монолитна стъпка а шпилките с химически анкери, по-лесно, по-бързо без много псува не тия са се завъртя ли с 5 градуса или тия шпилки са за другата пета. Химическите анкери са вече доказана технология включително и за тежки ударни натоварвания, малко по-скъпо излиза но ако нямаш и опит в тия работи ще ти спести време, нерви и споменаването на майки...


Нед Юни 28, 2020 9:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
П. С. Мога да ти пратя детайли за различни сглоби, в смисъл чертежи на детайли би трябвало да има и на лаптопа.
Иначе за рисуването, молив, хартия и после фото с телефона, редовно го правя нищо че използвам кадове


Нед Юни 28, 2020 9:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
аз изхождам от презюмцията, че човек, който може да запои QFN със стъпка 500 микрона, ще се справи криво-ляво и 4 шпилки в бетон :D


Нед Юни 28, 2020 9:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
Абе шпилките в бетона не са толкова тривиални като стане въпрос за конструкции. Ако е един стълб в повечето случаи леко завъртане не е проблем, при конструкция 1 градус в ляво на 3-4м дава сериозно отклонение, после уголемяваш отвори....абе псуваш.


Нед Юни 28, 2020 12:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Метални конструкции - практически съвети
Мислех да пускам подобна тема.
Как е правилното наименование на колона направена като ферма - например с размер 150х150мм? Нещо подобно на това https://montaznahaleta.files.wordpress. ... _ferma.jpg , но по-малко. Има ли такива да се продават готови?

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Нед Юни 28, 2020 12:16 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 36 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 22 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни