Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Хубава, евтина работа но... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Хубава, евтина работа но...
Китайска...

Преди година клиент, на който правя разни платки ми заяви, че това, което той искал и аз съм оферирал за ххххх пари, щели да му го направят в Китай половината пари.
Поръчал, получил, доволен 8O и така до момента в който решил да ползва USB което не ползвал до момента.
Запоил букса включил там каквото включил и изненада. Нищо не се случва.
Писал мейл на китаеца, оня му отговорил "ще видим" и 3 месеца насам все гледа. Нашия човек писал мейли - отговора никакъв.
Накрая звъннал по телефона, китаеца вдигнал, като разбрал кой се обажда, затворил. След което престанал да вдига телефона.
Накрая можеш ли да помогнеш. Отговарям питай китаеца, нали ти беше евтино. той не мога китаеца се скри.

Няма нужда да споменавам, че дизайн файловете липсват, документация никаква, софтуера на китайски(има един дисплей 128х64).

Съгласявам се да огледам защо допълнителното USB не работи и какво да видя:
Прикачени файлове:
1590825502490.JPEG
1590825502490.JPEG [ 144.74 KiB | Прегледано 5130 пъти ]

Танталово кондензаторче на захранването на USB-то, За пръв път виждам такова опроводяване на 90 омовата двойка на USB. Монтажния отвор посредата не е свързан към никъде. Резисторите - загадка.

Интересното е от другата страна:
Прикачени файлове:
1590825502768.JPEG
1590825502768.JPEG [ 133.72 KiB | Прегледано 5130 пъти ]

Пиновете за данни тръгват от буксата и стигат до една рейка. :?
Захранващия извод на буксата тръгва някаква пътечка и си остава само с тръгването. Не е свързан никъде - проверявах към 5V и 3.3V(колкото и нелогично да звучи 3.3V). Платката вероятно 4 а може и повече слоя.


Съб Май 30, 2020 12:38 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Хубава, евтина работа но...
Сега му фактурирай двойно цената на развоя за консултация а ако иска да му направиш нова х4 на предната оферта.


Съб Май 30, 2020 1:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Хубава, евтина работа но...
Ако платката има още слоеве може да е просто дефектна ?
Освен това не всички USB устройства се захранват от самото USB.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Съб Май 30, 2020 1:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Хубава, евтина работа но...
Китайците са пичове! Щом са го направили така, значи така трябва да бъде направено!


Съб Май 30, 2020 2:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Хубава, евтина работа но...
Абе възможно е виата на + просто да са я забравили.


Съб Май 30, 2020 2:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Хубава, евтина работа но...
Може да минава отвътре и да е прекъснала пътечката. А тая чертичка да е останала от автоматично опроводяване или да са я забравили.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Съб Май 30, 2020 2:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1971
Мнение Re: Хубава, евтина работа но...
Тази чертичка сигурно е писта. След това някой е налял полигон отгоре и cad-а не я е оптимизирал.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Съб Май 30, 2020 5:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Хубава, евтина работа но...
Поръчал, получил, доволен. За парите си е ок.

С тия фрилансерски приоми, правилото е рекламации само на касата. Той китаеца учтив, само затваря телефона. Можеше да го нахрани, че и да му прати италиански мутри :)

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Съб Май 30, 2020 5:41 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Хубава, евтина работа но...
Китаецът е объркал нещо....ама това преди година...
Колкото и да не ми се ще да го кажа - не намирам никаква вина ъ китаеца.
А тоя китаец , дето е правил платката- най- вероятно отдавна не работи с китаеца, дето вдига телефона.


Съб Май 30, 2020 8:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Хубава, евтина работа но...
Има едно много просто правило при китайците. Техните производствени ресурси са ориентирани към производство в милионни тиражи. Ако е взел някой подобна поръчка то е било между другото и най вероятно това е резултатът като цена и качество.
И това е много добре между другото защото ние тук в България нямахме да имаме никакви шансове за подобен бизнес.

А че могат да произвеждат качествено и на конкурентна цена мисля че няма нужда да убеждавам никого.


Нед Май 31, 2020 10:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Хубава, евтина работа но...
Зависи от продукта, в не малко сфери вече с епробват да правят по-ниско серийни изделия с по-голяма надбавена стойност, просто защото им става все по-трудно да са наистина конкурентни дори в милионните тиражи, цената на труда расте, налага се автоматизация а с нея е едно и също дали е в китай, корея, тайван или САЩ. В момента според мен най-силният им коз е изградената екосистема от доставчици и подизпълнители.
Тук по принцип вината си е на клиента, поръчал за без пари и не тествал, ако си го беше тествал навремето може би тоя китаец щеше да си коригира платката.
Илко уви и в малките бройки вече трудно се конкурираме, там най-вече тайванци но и корейци са доста активни. По скоро остават наистина единичните неща където често се търси и къс срок за цялостната услуга, ама колко е тоя пазар не знам.


Нед Май 31, 2020 11:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Хубава, евтина работа но...
ToHu написа:
Сега му фактурирай двойно цената на развоя за консултация а ако иска да му направиш нова х4 на предната оферта.

Съгласен съм с ToHu. Това е малко като: "Направиха ни самолет. Натоварихме пътниците. Ама сега като дойде време да каца се оказа, че няма колесник и ела да оправиш нещата."
Предполагам че някой е прибрал хубав бонус за това, че е намерил китайци на половин цена - нека сега той да се бори с USB-тo на тази платка.
А когато поискат оферта за нова разработка с работещо USB, имай в предвид че наскоро в света се напечатаха нови $10 000 000 000 000 от нищото и цените не са същите както преди 6 месеца.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Юни 17, 2020 4:15 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 14, 2014 3:45 pm
Мнения: 420
Местоположение: Монтана
Мнение Re: Хубава, евтина работа но...
Малко стара тема, ама пък обхваща въпрос за година назад, та и аз да меля малко…

Някой сети ли се да провери дали разположението на D+ и D- на въпросната букса отговарят? Има няколко различни варианта на USB букси. За от горната страна на платката, за от долната, а може и да са "обърнати".

_________________
Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!


Пет Авг 07, 2020 4:28 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Хубава, евтина работа но...
pechkov написа:
Малко стара тема, ама пък обхваща въпрос за година назад, та и аз да меля малко…

Някой сети ли се да провери дали разположението на D+ и D- на въпросната букса отговарят? Има няколко различни варианта на USB букси. За от горната страна на платката, за от долната, а може и да са "обърнати".


Да така е този pinoiut е за букса от средната страна на платката. :lol:

Всъшност идеята на Тони се случи частично. Гадния французин се съгласи на х2 след дълъг размисъл. Мен също ме устройва.


Съб Авг 08, 2020 10:06 am
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 14, 2014 3:45 pm
Мнения: 420
Местоположение: Монтана
Мнение Re: Хубава, евтина работа но...
Въпроса ми беше сериозен. Преди години се вкарах в приключение с една USB букса на лаптоп. След два часа мъки, докато пасна новата букса, че имаше леки различия в големината на ламаринката - успешно сглобих машинката, и… се оказа, че флашката влиза наобратно. Иначе монтажа на буксата си е от същата страна, откъдето си беше и старата букса, т.е. не аз съм обърнал буксата, а оригиналната е била "обърната". При което се разменят местата на захранването и на данните. В конкретния случай ако на тази платка "+" не води наникъде, то може да няма видими негативни ефекти, но няма и да работи. А никой тук няма как да знае какъв компонент е "сложил" китаеца при проектирането на платката.

_________________
Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!


Съб Авг 08, 2020 11:43 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 17 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни