Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Колко е законно/етично/морално/честно да ... 
Автор Съобщение
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Нед Фев 05, 2012 6:31 am
Мнения: 154
Местоположение: гр.София
Мнение Колко е законно/етично/морално/честно да ...
Питам се колко е законно/етично/морално/честно да купиш Service/User Manual на CD/File/Paper и после да го пуснеш свободно/безплатно в Интернет? :?:
Питането е за документи/информация, която не достъпна безплатно в мрежата.

Според мен има два отговора.

Първи отговор - ако си го купил от неизвестен продавач в EBAY, прави каквото си поискаш.

Втори отговор - ако Продавача е известен сайт с много добро име в твоята общност и продава на разумни/приемливи цени Service/User Manual сканирани с високо качество и пълен обем от оригинални описания на производители като HP, Tektronix, Wavetek, Marconi. Сайта е много добре организиран.
Ти си щастлив, че си намерил това което търсиш. :D
Продавача е отзивчив и отговаря коректно на въпроси преди да си купил/платил.
Документите са PDF Secured. Но може и да не са...Плащаш и Продавача ти праща линк на мейла и теглиш...запазваш...принтваш. :D

И сега въпрос :?:
Някой приятел, познат или непознат търси това което си купил или част от него (процедура, схеми) и ти би искал да му помогнеш. Да му го дадеш "ей така" :)
Да му кажеш "имам, но не давам" или "имам го, но..." :| :| :|
Да му отговориш "зная как, но няма да ти кажа..." :| :( :|

Нямам отговор на Втори отговор :?


Чет Апр 23, 2020 3:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Колко е законно/етично/морално/честно да ...
А каква е разликата от къде си го купил. Принципно е същото и с музиката и филмите дето са в нета, някой си ги купува на диск, набутва се с пари, че и време губи да ги конвертира и качи в нета, и защо, да се радваме като сме намерили хубава музика или филм, само сметни колко плаща за ток да върти компа 24/7 да може някой да си източи торента. Като живеех у панелата в София 5 години един комп работеше 24/7 и сийдвах филми които са търсени в момента.
Много зависи кой е човека дето ти го иска, зависи и от сумата дето си се набутал да си свършиш работата.
Бъди пич дай на човеко упътването, или му кажи дай хх/2 лева щото аз съм ги дал, и те тека. Не се занимавай с морал и етика когато става дума за пари, за законност и дума не отварям щото е отвсякъде незаконно.


Чет Апр 23, 2020 4:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Колко е законно/етично/морално/честно да ...
Ами не е законно. Всъщност и това не е така, примерно ако е сервизен мануал който се разпространява свободно от производителя но просто го няма, или пък се разпространява само до оторизирани сервизии е ОК, това че ти си го купил нищо не значи. За пример, купих си менуал за обслужване на електрокарчето си, което е старичко и раймонд не са го качвали. Някой го е сканирал и си беше направил труда да го продава. Няма нищо незаконнно да го разпространявш където си искаш.
Друга обаче е ситуацията с платените документи, да речем стандарти, там би било незаконно да го разпространяваш, зависи пак от условията при покупката но шовечето те ограничават в това отношение. Там обикновенно и всеки документ има watermark и може да бъде проследяван, т.е. в един момент ако някой реши може да ти предяви и претенции.
Аз лично не разпрострняам нищо което съм платил, но ако някой познат който знам че няма да го качи утре за публичен даунлоад го иска го давам, Аз разбира се вземам в предвид и факта че с един крак съм в САЩ, макар и все още да нямам никакъв статут един ден сигурно ще ми се наложи, сега с тия ограничения, ако не ги вдигнат най-вероятно ще си вадя резидентска виза, та от едно такова поведение може да има и последствия най-вече за бизнеса.


Чет Апр 23, 2020 8:00 am
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:54 am
Мнения: 539
Мнение Re: Колко е законно/етично/морално/честно да ...
Въпроса по-скоро е дали продавача-сайта е питал HP, Tektronix, Wavetek, Marconi дали може да им сканира документите и после да ги продава ? И ако не е питал това етично ли е ? . Отговора на този въпрос дава отговор и на твоя въпрос :)

_________________
www.ev-bg.com


Чет Апр 23, 2020 8:01 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Колко е законно/етично/морално/честно да ...
п.с. ако е само за сервизни менуали, които някога са се разпространявали свободно, няма никакъв пронлем в това да ги продаваш. Ти не продаваш менуала а турда да го сканираш и систематизираш, ако документа е нямал ограничения в разпространението и авторски права не нарушаваш нищо.


Чет Апр 23, 2020 8:04 am
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:54 am
Мнения: 539
Мнение Re: Колко е законно/етично/морално/честно да ...
В такъв случай ако продавача няма права над тях , (а той няма как да има каквито е да е законни права) , то тогава не е незаконно след като ги купиш от него да ги разпространиш както намериш за добре. А това че той е вложил някакво време и труд си е лично негов проблем.

_________________
www.ev-bg.com


Чет Апр 23, 2020 8:12 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Колко е законно/етично/морално/честно да ...
Stoi написа:
В такъв случай ако продавача няма права над тях , (а той няма как да има каквито е да е законни права) , то тогава не е незаконно след като ги купиш от него да ги разпространиш както намериш за добре. А това че той е вложил някакво време и труд си е лично негов проблем.

Да така е, право може да има само автора или този който има отношения с автора, при музиката това може да са някои разпространители, продуценти и др. но в случая с документацията ако самата документация е свободна за разпространение и няма ограничение от авторите то проблем няма. Между другото keysight са бутали нещо по сайта си и в момента излизат схеми, сервизни описание и много други за стари техни и на HP/Agilent уреди. Това преди като съм търсил не съм го виждал, достъпа е свободен, изисква единствено мейл и ти дава линк за даунлоад. Всичко което търсих напоследък ми излиза директно от тях, някои менюали са само сканирани, други са минали през OCR. Някои са сканирани малко с краката но пак е разбираемо, за тракинг генератора като свалях документи някои страници бяха леко резнати, а за дъртия спектрален имаше май разбъркване но всичко си е там.


Чет Апр 23, 2020 9:17 am
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:54 am
Мнения: 539
Мнение Re: Колко е законно/етично/морално/честно да ...
Това е супер с keysight-a . На мен преди време ми се наложи да поправям един стар и рядък генератор на B&K precision и никъде нямаше manual в нета. Реших да пиша директно на производителя и за моя голяма изненада ми върнаха отговор , че ще потърсят в архивите си схема и ръководство , ще ми ги сканират и изпратят . След 2 дни ми ги изпратиха на пощата. Евала !

_________________
www.ev-bg.com


Чет Апр 23, 2020 9:26 am
Профил WWW
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Нед Фев 05, 2012 6:31 am
Мнения: 154
Местоположение: гр.София
Мнение Re: Колко е законно/етично/морално/честно да ...
Фокуса на моето питане май се измести... :)
Не ме занимава идеята да препродавам Service/User Manual.
Няма и намек за това в "питането".


Гложди ме мисълта, че съсипвам труда/бизнеса на хората, които са създали и поддържат сайта.
Тоест, ако купиш и после го пуснеш/продадеш, ти ги прецакваш!
Знайно е, че пуснеш ли нещо в мрежата, то вече е извън контрол и сайта повече не може да го продава.
От друга страна не мога да откажа на колега/приятел информация, с която разполагам/купил... :)

Говоря за сайт, който е много добре организиран и има документи, които ги няма свободно в мрежата.

Няма ги и в Customer support/Download на производителя, а сайта ти ги предлага на добра цена (например за 10 долара).
Как да не уважавам и да не съм благодарен за труда им?
Раздвоен съм :?
А дали е законно/етично/морално/честно, не зная :!:


Чет Апр 23, 2020 11:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Колко е законно/етично/морално/честно да ...
Пусни линк към това за което говориш, и напиши колко струва.
Ако някой му трябва нещо конкретно, да ти се моли.
Ако му харесва и цената е поносима, да си го купи.

Принципа за мен е че ако изкарваш пари от нещото (документация, софтуер и т.н.) и това значително превишава стойността на лиценза, е редно да си го купиш. А ако го правиш с учебна или хоби цел, от която изкарваш стотинки - прави каквото искаш, но не го обявявай на целия свят.

Имаше едно CD с учебни материали за Пик контролери - беше 10 долара или нещо такова. Е за какво да ги пускаш свободно на всички. Всеки може да ордели такава сума. Дисковете на Електор не са евтини, нито списанията им - но съм намерил за ОК да давам статии, или файлове на хора които се интересуват - просто защото самото списание е ужасно скъпо за елементарни неща - но те имат колектив да изхранват и са си прави от тяхната камбанария.

Голями корпорации няма какво да ги жалим -тръгнеш ли да се състезаваш с тях или да ги настъпиш - резултата е ясен.


Чет Апр 23, 2020 1:53 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Съб Мар 30, 2013 11:17 pm
Мнения: 269
Местоположение: София
Мнение Re: Колко е законно/етично/морално/честно да ...
Сайта за който говори Roumen е http://artekmanuals.com/
Там има всичко (почти) за изброените марки. Наскоро забелязах лоша тенденция от Keysight - почват да крият документите на стари уреди които преди бяха налични - не разбирам що за тъпотия ги е обхванала, ама може да съм глупав. Или ти искат сериен номер на уреда. Пратих им, пък те - този уред е закупен от друга фирма. Ядосах се и не им писах повече. Загубих си малко време и в крайна сметка намерих другаде документацията която ми трябваше. И там разни меринджей опитват да скапят нещата направени от Hewlett Packard.
И още една лоша тенденция забелязвам - имам списък с 30 сайта за service manuals. Наскоро установих, че повечето са окапали :x От друга страна се е пръкнал scribd.com който ти показва няколко страници и после те приканва да си направиш абонамент, като ти обещава един месец free. Да но ти иска кредитна карта или PayPal. Да го д...


Пет Апр 24, 2020 12:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Колко е законно/етично/морално/честно да ...
Ама щом Keysight правят такива мизерии, действайте.
Ако искате scribeid или каквото е там - сумите не са космически


Пет Апр 24, 2020 6:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: Колко е законно/етично/морално/честно да ...
Roumen написа:
...
От друга страна не мога да откажа на колега/приятел информация, с която разполагам/купил... :)
...Как да не уважавам и да не съм благодарен за труда им?
Раздвоен съм :?
А дали е законно/етично/морално/честно, не зная :!:


давай на приятели разпечатка на документа/страници - така ще си спокоен: хем правиш услуга, хем никой няма да тръгне да го сканира и качва (и качеството ще е лошо) … а може да поискаш и да ти го върнат


Пет Апр 24, 2020 7:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Колко е законно/етично/морално/честно да ...
Хм, за keysight на мен пък ми се стори че напоследък доста неща излизат на сайта им които преди не ги намирах, може така да ми се е сторило.


Пет Апр 24, 2020 7:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: Колко е законно/етично/морално/честно да ...
'прогреса' е и в двете посоки - документи, които ги имам, вече ги няма на сайта им. но, макар и рядко, се появяват нови, които не помня да ги е имало. при все, че съотношението е поне 10:1

при другите производители е още по-трагично. трудно намираш дори User Manual за актуален продукт в продажба.
отделно, че документацията става все по-без-полезна (нещо като удивителната думичка на български с 3 представки, всяка допринасяща за колоритно уточнение - изпонасрахме се)

така че - нямай угризения да предоставяш и/или получаваш каквато и да е документация, докопана по какъвто и да е път. аз поне нямам.


Пет Апр 24, 2020 9:57 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни