Отговори на тема  [ 107 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Икономическата криза 2020 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3301
Мнение Икономическата криза 2020
Мисля че можем да форкнем темата от световните новини.

1. На мен досега не ми беше ясно че има Long позиции с неограничена загуба ама ето, че петролните ETF гризнаха дръвцето.

https://www-barrons-com.cdn.ampproject. ... 1587411176

2. Преди време един съфорумник беше писал, че се очаква дефлация. Каква е логикат зад предположението при все че се печатат пари на високи обороти в момента?

3. В немските банки се наблюдава засилено обръщане на евро в паундове. Явно народа масово се съмнява, че съюзът ще преживее вируса. Обаче защо точно паундове, а не долари не ми става ясно.

Дискусията е отворена :)


Вто Апр 21, 2020 8:45 am
Профил WWW
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Икономическата криза 2020
При предишната криза приятел беше изръсил следния лаф: "Кризата трябва да се изживее луксозно". :D
Та не виждам защо да не направим същото и при тая... :D


Вто Апр 21, 2020 8:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Икономическата криза 2020
1. Петролните игрички не ги разбирам, там е 50% спекула и 50% политика. Икономическа логика почти не присъства.

2. Същия съфорумец, тогава написа, че златото ще пада. То за един месец се качи с 15%. :) Логика за дефлация има известна разбира се - срива в потреблението. Обаче логиката за инфлация е по-силна според мен. Изливат се новонапечатани пари, банките също бяха пълни с пари преди кризата. Тая тоалетна хартия някак си трябва да се остойности и единствения механизъм за това е инфлация. В крайна сметка народонаселението трябва да плати сметката и това става с .... инфлация.

3. Те това е странно. Ако обръщаха евра в долари или в франкове... бих го разбрал... Германия вчера каза, че ще има коронаоблигации, значи ще печатаме евра. Инфлация, ок. Искат да се отърват от еврата - ок. Ама паундове??? Самите англичани ще печатат яко, не виждам логиката и аз.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Апр 21, 2020 9:01 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 10, 2006 1:40 pm
Мнения: 2258
Мнение Re: Икономическата криза 2020
тези които обръщат в паунди или други валути трябва да си пият редовно лекарствата
златото е било винаги сигурно убежище при криза
1 кг злато си е било 1 кг злато и преди 100 години и след 100 години
то затова и цената му скача при всяка криза


Вто Апр 21, 2020 9:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3301
Мнение Re: Икономическата криза 2020
1. Ти остави това ами ако в момента купиш call опции върху петролни ETF и цената на комодитито вземе да се качи, но остане под нула в таргет деня можеш да видиш как инвестицията ти расте в посока 0 с положителен знак. Welcome to the realms of financial engineerign.

2. Схващам идеята. Това което си мисля е, че намаленото потребление ще убие предлагането и в дългосрочен план това може да вдигне цените на стоките. Рано или късно търсенето ще се възстанови, а предлагането има нужда от време за тази цел.

3. Да и това мен ме тревожи, понеже става въпрос за сериозни суми от хора с добри финансови съветници. Имам познат в банка, които следи транзакциите и се чеше по главата с тревога

4. Съгласен съм със Заека за златото.


Вто Апр 21, 2020 9:26 am
Профил WWW
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:54 am
Мнения: 539
Мнение Re: Икономическата криза 2020
Аз бих инвестирал в един ТИР консерви със срок на годност поне 5 години. Ако има такива ?!

_________________
www.ev-bg.com


Вто Апр 21, 2020 10:38 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Икономическата криза 2020
Има, с риба. Русенското (истинско) не знам колко трае.
Зеленчуците и компоти също. Мариновано месо...
Или пък изсушена храна за космонавти...


Вто Апр 21, 2020 10:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Икономическата криза 2020
Ако съдя по датите на консервите дето ручехме на границата много трае :)


Вто Апр 21, 2020 10:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Икономическата криза 2020
Пък като намерят златната мина на Марс или Луната. тогава цената ще падне.


Вто Апр 21, 2020 10:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Икономическата криза 2020
Златото е като всяка друга стока, търсенето и предлагането определят цените. Това че Русия планира да произвежда и продава повече и то в момент на глобална криза може да му свали цената. А пък покупката на паундове ми се струва голяма глупост, според мен UK ще се опитат да си девалвират валутата за да бъдат по-конкурентни на външните пазари.
Предполагам за Южна и Централна америки и тая криза ще мине лесно, обаче за източно европейците, особено за нас няма да е леко. Тъкмо взе да се появява някаква индустрия която неминуемо ще пострада тъй като повечето обслужва други индустрии в ЕС, най-вече в Германия, Австрия, Франция ... от една страна може би големите в ЕС ще се оглеждат да издърпат още от това което правят в Китай и Азия към европа, от друга ние нямаме шанс да хванем нищо.
Все още май е твърде рано да се прогнозира, за момента се вижда ефекта най-вече от карантината, но до какво ще доведе той е трудно да се предположи, и без това си вървяхме към поредната криза.


Вто Апр 21, 2020 11:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Икономическата криза 2020
Не съм ровил какво точни се е случило но може би паунди защоти тромпетчо официално заяви точно колко трилиона ще напечатат. Освен това те имат доларови запаси отдавна. Сега просто може да разпределят риска.

Иначе за въпросния съфорумец - толкова пъти си е противоречал не знам как го взема някой за фактор. Дефлацията в държава с модел базиран изцяло на постоянния растеж е равносилно на самоубийство. За това и е заложена като таргет в техния модел на управление. Да не говорим че това си е един от основните начини за смучене от всички по света ползващи долари.


Вто Апр 21, 2020 11:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Икономическата криза 2020
Дефлацията е съвсем нормален процес във всяка една икономика, и тя се случва точно в моменти в които предлагането многократно превишава търсенето. А за икономика като САЩ това изобщо не е нещо неочаквано, при условие че в цената на много стоки и услуги петрола има съществено влияние, дори самият спад в цените на петрола ще водят до дефлация, от друга страна намаленото търсене също е сериозен фактор. Тук има и още нещо явно непонятно за хитрите европейци, в Европа някой да тръгне да продава без печалба или със загуба трябва да е ама много на зор, ще стиска до последно. В САЩ не е така, там за бизнеса много по-важно е да разкара стоката макар и на загуба, не случайно цените са такива и има магазини от типа на Рос които купуват стока буквално на кг от други ретейлъри които искат да се отърват от нея. Дискаунт оутлетите в Европа са просто маркетингов трик, няма нищо дискаунтнато, докато в САЩ не е така. Та няма нищо ненормално в това да има дефлация.
Да видим ние в ЕС каква ще я свършим, в САЩ вече ефективно помощи стигат до бизнеса, говорим за помощи, а не разни хитрини като в БГ а и в ЕС като цяло, и стигат до всички засегнати.


Вто Апр 21, 2020 11:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Икономическата криза 2020
би ли посочил кога през последните години колкото си избереш там след падане на златния стандард е имало дефлация на долара?
Код:
www.investopedia.com/thmb/h-VsXe-2Tklur5iEwOOVmVYNIH8=/1468x0/filters:no_upscale():max_bytes(150000):strip_icc():format(webp)/inflation-89e003ec6da94ec18b94cb112555744c.png

зеленото някак рязко изчезва след 70та година, и повече не се появява

обаче сравнението с ретейлърите ти е абсолютно неуместно, едно е да си чистиш склада за нова стока, щото новия сезон идват нови модели обувки и дрехи, съвсем различно е да изчистиш склада от стария петрол, за да заредиш отново от точно същия


Последна промяна nik на Вто Апр 21, 2020 12:31 pm, променена общо 3 пъти



Вто Апр 21, 2020 12:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3301
Мнение Re: Икономическата криза 2020
Аутлетите в Европа наистина са маркетингов трик, но сезонните намаления в Германия са си реалност и стигат до 80%. Освен това има и местният еквивалент на Рос наречен ТК-Макс. Та икономиката не им е чак толкова далечно понятие на европейците. Аз лично на 2-3 години си разпродавам всички играчки които са се застоели и така поддържам леан домакинство. Независимо, че ми се случва да купувам на два пъти микроскоп и кайт, което не струва толкова пари, колкото време, но въпросът е принципен.


Вто Апр 21, 2020 12:28 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Икономическата криза 2020
Първо пак да повторя, че всички правят една основна грешка да разглеждат нещата изолирано, а всичко на тоя свят е свързано и най-вече относително :)
За петрола - хората които търгуват с петролни (а и не само) фючърси (обикновено) не достигат до там да им бъде доставяно реален петрол. Нещото, което правят те е да осигуряват ликвидност на пазара (също като шорт селърите на сток маркета). Сега обаче сме в една много специфична ситуация - за разлика от предишната ценова война между руснаците и арабите, когато потреблението на петрол е растяло, сега то просто колабира. Заради това всички складове са пълни и вече няма къде да се складира тоя петрол, дето го помпят. Отделно понеже всеки разбира че потреблението е слабо временно заради вируса и карантините никой не иска да отиде и да спре десетките хиляди кладенци, дето помпят петрол и след месеца пак да ги обходи да ги пуска. Това всичко доведе до необичайната ситуация търговците на фючърси да бъдат изненадани с реална доставка на нефт. Само дето като си седиш зад компютъра и търгуваш нефтени фючърси последното нещо, дето ти трябва е тая реална доставка на нефт. Не само че не ти трябва ами и няма къде да го сложиш тоя нефт. И следващото нещо дето става е някой доставя твоя нефт в специални складове, дето обслужват фючърсите и търговеца получава сметка за между $100 и $500 на месец на един контракт за съхраняването на тоя нефт. Последното нещо дето търговеца на нефтени фючърси иска е да се занимава с реален нефт и да плаща луди пари за съхранението му, затова тръгва да продава фючърсите на загуба, за да може да се оттърве от тях и да не се занимава с неща, дето са несвойствени за него. С две думи - поне фючърсите на нефт станаха с отрицателна цена за един ден съвсем не означава, че производителите на нефт плащат пари на някой, за да се оттърват от нефта.
Инфлацията/дефлацията и златото - в сървемените фиат икономики, дето се управляват с дикрети инфлацията и дефлацията имат малко по-различно значение от това, което такива като нас преживели Виденовата зима влагат в това понятие :) . Ние приемаме инфлацията/дефлацията като резултата от увеличаване/намаляване на паричната маса в обръщение. Във фиат икономиките това не е точно така, защото основната част от потреблението, търговията и т.н. се базира на достъпния кредит и това, което определя настиска върху цените и съответно инфлацията/дефлацията е наличния кредит (или пък липсата на такъв). Всичките долари като банкноти в обръщение са около $5 до $7 трлн а 2008 г когато се случи финасовата криза от системата изчезнаха около $20-25 трлн достъпен кредит. Айде сега направете сметка кое оказва по-голямо значение на инфлацията/дефлацията - това че тогава "напечатаха" $1 трлн, за да бейлнат аут банките или изчезналия кредит за $20-25 трлн и променение сантимент на потребителя, дето отказваше да вземе заем от останалия наличен кредит? Отделно всички които са на зор продават като луди и цените се срутват. Това се получава и сега и затова преди казах, че се очаква дефлация, а не противно на логиката тук, където доста хора очакват инфлация. Демек сървеменното определение за инфлация/дефлация включва участието на наличния, увеличен или намален кредит сравнен market to market.
Златото е комодити и като всяко комодити цената му е много зависима от манипулации, т.е. както може да върви нагоре, така може да върви и надолу. Обикновено върви нагоре в ситуации на несигурност и като се успокоят нещата тръгва надолу, щото никой не може да отиде в магазина с едно кюлче злато и да си купи там каквото трябва да си купува. Цените и графиките ги има онлайн за десетилетия назад и всеки може да отиде и да провери как златото примерно е падало от $800 до $250 точно във времена на сравнително висока инфлация.
Сега всеки печати и затова курсовете стоят сравнително стабилни. Отделно това дето печатат не е кой знае колко много - ФЕД инжектира $2 трлн на сток маркета, ами само стойността на всички ЕТФ-и в тоя момент е била сигурно за около $40 трлн, отделно се прогнозира около 30% спад в GDP-то на тримесечна база, отделно изчезна една камара кредит, отделно хората си стоят в къщи и не купуват нищо освен храна и тоалетна хартия. Каква инфлация какви пет лева ги гонят някои хора тук, дето постоянно доказват как освен от конспирации главите им не разбират нищо друго. Няма никакви конспирации и странни неща - всичко си е най-обикновена и нормална икономика :D .


Вто Апр 21, 2020 1:25 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 107 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: ДедоБоре и 16 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни