Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Как се живее без жлъчка? 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 9:54 am
Мнения: 865
Мнение Как се живее без жлъчка?
Наскоро ми откриха 1см полип в жлъчката. Общото схващане е, че при такива размери има риск да се превърне в злокачествено образувание, затова трябва да се махне цялата, защото само полипа не можело.

Та докато се опитвам да свикна с мисълта, че ще я махам, искам да попитам има ли някой от вас или ваш близък, който да е без жлъчка?
По-специално въпроса ми е - това отразява ли се на нормалния живот, трябва ли да се спазва специална диета до края на живота или специален режим на хранене?
Докторчето твърди, че всичко продължавало по старо му след операцията...


Сря Яну 05, 2022 12:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Как се живее без жлъчка?
Хубаво е да пазиш диета, лелята на жена ми е без жлъчка от няколко години, живее си, но не яде каквото ѝ падне.
Мисля, че е вариант да взимаш ензими на таблетки

_________________
Хайде де!


Сря Яну 05, 2022 12:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Как се живее без жлъчка?
Татко ми, вече 10+ години мисля. И аз скоро трябва да я махам заради камъни. Мой съученик също я махна, отслабна и се стегна - иначе бая хапваше и пийваше, не мисля че много си е променил диетата.

Татко ми - не съм ги чувал да се оплаква, а по принцип е много капризен с храна и т.н., яде ли нещо калпаво става болен същия ден. Разбира се, не се тъпче с пържено - но картофки и кюфтета не отказва, ако има на масата. Пачата май също я е забравил - а преди хапваше дори и за закуска.


Сря Яну 05, 2022 12:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Как се живее без жлъчка?
Уфф аз имам 1 см камък, но засега се ослушвам. На жената и я махнаха предин10на години... няма ядове, но тя по принцип не яде мазно, люто и пържено, което стандартно трябва да изключиш от храната си ако ти махнал жлъчката.
В днешно време се прави key hole тип операжия, демек малък отвор , и няколко дупки за инструментите, не е като едно време да те разпорят като консервна кутия....

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Сря Яну 05, 2022 1:13 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 9:54 am
Мнения: 865
Мнение Re: Как се живее без жлъчка?
И на мен първо една лелка вътрешни болеси каза че е камък, ама гастроентеролога вика - 100% не е камък ами полип, разбирало се по сянката - понеже камъка е по плътен, цвета му е по бял, но сянката след него която се вижда на ехографа е по-тъмна. Та може и при теб да не е камък...


Сря Яну 05, 2022 1:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Как се живее без жлъчка?
Toва нещо ехографа зависи много от оператора. Имал съм неприятни изживявания, поради неграмотни лекарки. Ако можеш направи си скенер.

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Сря Яну 05, 2022 2:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Как се живее без жлъчка?
Баща ми си беше с обикновенна операция, но хирурга се беше постарал. А аз си имам каменоломна - май 6 или повече, но ми казаха докато не почнат да правят проблеми или не стана към 50, да не пипам. Е наблизажавам 50, така че е време.


Сря Яну 05, 2022 2:13 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Как се живее без жлъчка?
Не е проблем живота без жлъчка, по съществено е да намериш добър хирург. Метода през малки отвори (3 или 4 по 1см) е за предпочитане, но изисква майсторлък. За диетата не бери грижа - само в началото трябва да спазваш указанията на докторите, после организма се напасва сам и можеш да ядеш всичко, но с мярка.


Сря Яну 05, 2022 6:05 pm
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Как се живее без жлъчка?
Лапароскопскта хирургия не всеки хирург я може. До преди десетина години само на определени места в София я практикуваха. Недостатък е ,че самата операция е по-продължителна и повече време пациентът е под упойка. За сметка на това възстановяването е много по-бързо. На третия ден след операцията карах кола и си вършех работата, без да правя впечатление на околните, че съм опериран.

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Сря Яну 05, 2022 6:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Как се живее без жлъчка?
Ами да ако имаш възможност си направи ЯМР. Консултация / преглед от други лекари.
Лапароскопа сигурно е само под пълна упойка, поне за херния е така. Предполагам, че е възможно по време на операцията да се види дали е камък и да се извади само той.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Яну 05, 2022 9:06 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Как се живее без жлъчка?
slav4o.com написа:
Ами да ако имаш възможност си направи ЯМР. Консултация / преглед от други лекари.
Лапароскопа сигурно е само под пълна упойка, поне за херния е така. Предполагам, че е възможно по време на операцията да се види дали е камък и да се извади само той.

Нямам отношение към медицината, но не съм чувал да вадят камъни от жлъчка без да я махат. Това не са бъбреци.
По този повод да ви разкажа моя версия: Помните ли, преди време GSM апаратите беше модерно да се носят на колана? Та носех си аз един такъв Сименс, който имаше покритие и на места, където всички други увяхваха. Абе по едно време усетих болки в черния дроб, мина доста време да се сетя да преместя апаратчето от другата страна. Само че и болките се преместиха. В един момент започнах да получавам стомашни кризи - за няколко минути аха да умра, ама ми разминава и после нищо до следващата. Е, стигна се до доктор и той ме праща в Пирогов. Само че, за мой късмет, в Пирогов получили сигнал за бомба и не ме искат. От там във ВМА. Това става през нощта, наложи се да чакам специалист да ми направи ехография. С две думи: камъните в жлъчката (не подозирах че ги има) тръгват да излизат парче по парче (това бяха кризите), но в един момент два едновременно запушват канала и то там. Със скенера се видяха точно къде са и ги извадиха със специална апаратура без да ме режат през устата. С пълна упойка, нарича се РЦП. Камъните се вадят от каналите, не от жлъчката.
Подържаха ме известно време на системи, през което време се чудеха да вадят ли жлъчката сега или по-натам. Шефа на отделението реши, не може две пълни упойки толкова начесто и ме изписаха. Все пак до края на годината (в друга болница) лапароскопски ми я махнаха.
Защо ви занимавам с тези минали неща? Ами защото съм убеден, че Сименса ми е натрошил камъните, това има отношение към тематиката на форума! Малките парчета са почнали да излизат през каналите и са застрашавали живота ми. Когато споделях с лекарите моята теза, те ме гледаха невярващо. Ама как да им обясня, че 2W на 800MHz са си доста енергия. Виждал съм цели камъни от жлъчка - много твърди, като синтерован материал, следователно крехки.
На питащия, а и на всички: Здраве и късмет!


Чет Яну 06, 2022 11:26 am
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Как се живее без жлъчка?
И аз да те успокоя, няма проблем. На тъста му я махнаха преди години още и човека си живее без да му липсва. Едиствения детайл, е че ако след това прекалиш с мазното ядене ще ти е по-гадно от обичайното :)

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Чет Яну 06, 2022 11:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Как се живее без жлъчка?
ikarlo написа:
...Ама как да им обясня, че 2W на 800MHz са си доста енергия. ..

2W всъщност са мощност, една и съща за DC и за 30GHz :P Енергия е като интегриращ по време ;)

Сега сериозно: предполагам, че телефонът ти е провокирал меките тъкани или нервите наоколо и от там е дошла болката. Просто тези 2Вт не са нищо, че и в тялото ти е попадала по-малко от половината.

_________________
Хайде де!


Чет Яну 06, 2022 11:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Как се живее без жлъчка?
Има три вида камъни в жлъчката. Зависи коя от трите съставки на жлъчката се вкамени.
Големите са холестеролови, обикновено са само по 1бр и могат да стигнат впечатляващи размери (примерно 5см в диаметър). Не е лошо при такова положение човек да си направи тест за нивата на холестерола, както и тест за инсулинова резистентност. После е хубаво да спре всичко сладко + алкохола. Това са общо взето последици от повишена консумация на захар или алкохол, според мен. Нямате си идея какво количество разнообразни проблеми може да причини консумацията на захар. За съжаление това става тихо и постепенно във времето, докато не стане късно.
Жлъчния мехур е резервоар (акумулатор на жлъчка). Като се наложи да се обработват мазнини, тая жлъчка се излива наведнъж в червата. Без него черния дроб се налага да произвежда on-the-fly, което си е затормозяване. Затва, диета без мазнотии.
Малките камъни има шанс да се изкарат и без операция, с някаква диета. Мненията са противоречиви. Хубаво е да се прочете повече по въпроса, аз само съм мяркал разни мнения и видеа.
За големите пак имало възможност за стапяне с диета.... Според мен няма 100% положително мнение по въпроса.


Чет Яну 06, 2022 12:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Как се живее без жлъчка?
Малко инфо по въпроса:

https://www.youtube.com/watch?v=5xrQzIxpp1k

https://www.youtube.com/watch?v=dBnniua6-oM

Както се казва - инсулиновата резистентност не е нещо което имаш или нямаш. Въпроса е колко точно имаш (на кое място по скалата си).

Общо взето нищо ново, просто незнайно защо хората отбягват да мислят по този начин.


Чет Яну 06, 2022 1:11 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни