Отговори на тема  [ 6044 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329 ... 403  Следваща
Коронавирус 2019 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Коронавирус 2019
MYXATA написа:
същото и за ваксините


Не, не е същото. Проблем има и той си е принципен проблем с всички ваксини, но по една или друга причина традиционно се замита под килима.
Чисто медицински е ясно, че няма как да има 100% безопасна ваксина. Въпрос на някакво число е... дали ще е едно на хиляда или едно на милион, винаги има случаи с усложнения. И обикновено се излиза с логиката, че числото е твърде малко, следователно всичко е наред. Демек файдата много голяма, а поразията много малка.
Само че това не са кюфтета. Файдата в общия случай е за обществото като цяло, докато поразията си остава за лична сметка. на практика подходът към ваксините не е много по-различен от това, което се прави в някои държави като Северна Корея. Разликата е само в това, че в единия случай някой ти тегли куршума, в другия случай ти разрешават сам да си дръпнеш спусъка.
Сравнението може да изглежда преувеличено, но за съжаление си е тъжната истина. Даже нищо чудно да е и по-тъжна, просто не знаем колко точно за застреляните по здравословни причини и колко за умрелите или осакатени за цял живот от ваксини.
И друг път съм го казвал, че аз не съм антиваксър. Проблемът не е във ваксините. Те са си такива и така работят. Проблемът е в отношението на обществото. Ние като общество имаме интерес от ваксинация, демек това е преди всичко публичен интерес. И ако интересът е публичен, то и отговорността трябва да е публична. И под публична отговорност нямам предвид държавата само да плаща за ваксините. Държавата трябва да носи отговорност, когато има усложнения. Особено когато изходът не е фатален. Защото при фатален изход е ясно, че няма как държавата да те извади от гроба. Но има много случаи и аз познавам такива семейства, чийто живот е съсипан от ваксини, а държавата се прави на ни лук яла, ни лук мирисала. Те били много малко такива случаи. Прекрасно, ама след като са толкова малко защо ги оставяме да се мъчат като кучета?


Вто Апр 06, 2021 2:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Коронавирус 2019
Не съм съгласен с това, че държавата трябва да носи отговорност, освен, ако ваксинирането не е задължително.


Вто Апр 06, 2021 2:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Коронавирус 2019
Добре де някой познат като ми каже че ваксината трябвало да се тества дългоарочно, примерно 5 год. , аз го питам: "Ти сигурен ли си, че за 5 г. няма да се заразиш ? Пандемията ли ще чака да свърши ?"

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Апр 06, 2021 3:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Коронавирус 2019
lcr написа:
Не съм съгласен с това, че държавата трябва да носи отговорност


Смисълът на всяка една държава е да защитава 3-те неща, които я правят държава. Територия, население и суверен. Без едно от тези три, само Палестина някога е била държава, но това е изключение.
В някои държави суверенът е физическо лице, съответно има лични интереси, съответно ролята на държавата е да защитава личните му интереси. Но като оставим тези подробности, в нашия случаи поне на хартия суверенът не е физическо лице. И ролята на нашата държава би следвало да бъде защита на публичния интерес. И освен ако не пропускам нещо, ама мисля че не пропускам... пандемиите и публичния интерес някак си хич не ги виждам заедно ;-)


Вто Апр 06, 2021 3:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Коронавирус 2019
Само на мен ли ми се струва, че когато се говори за нежелани ефекти от ваксини, се споменава предимно Астра Зенека?

Ако това е обективен факт, си е повод за размисъл и реакции. Това че повече помага отколкото вреди, не представлява сериозен аргумент.

И атомните бомби, пуснати над Япония реално повече са помогнали отколкото са навредили.


Вто Апр 06, 2021 3:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Коронавирус 2019
lcr написа:
се споменава предимно Астра Зенека?


Въпроса тук е - за другите се мълчи или? Не можем да отречем, че ваксина за 2 евро е трън в очите на фармацевтичния бизнес.
Лошото е, че няма и как да разберем, тия данни не са за простосмъртни.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Апр 06, 2021 4:05 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Коронавирус 2019
Ами вчера ме бодаха с файзър по нареждане на началството, много зле, боли ме кръста, гърба, китките, колената лактите .....едва ли е щото копах по двора, само от ваксината ще е. Интересно биха ми я в лявата а не боли дясната ръка, странна ваксина ....
И малко по сериозно, освен съвсем лека болка в ръката други ефекти при мен няма дори не я бях усетил щото 7 часа се борих със запушено отводняване по двора, естествено третото око няма да се появи за една нощ. Голямата щерка вдигна температура и не се чувства много добре, на началството му слагаха втора доза и като цяло не се чувства добре, симптоми като при грип, малко температура болка в мускулите ...


Вто Апр 06, 2021 4:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Коронавирус 2019
lcr написа:
...
И атомните бомби, пуснати над Япония реално повече са помогнали отколкото са навредили.

ами ако почетеш малко история...... лакардията как е спасен света с двете атомни бомби иначе всичко отивало по дяволите е само за по вестниците и за такива дето вярват само на холивудските фимчета :)
едит: не е място за тези локуми :)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Последна промяна MYXATA на Вто Апр 06, 2021 4:29 pm, променена общо 1 път



Вто Апр 06, 2021 4:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Коронавирус 2019
Няма правило... точно както и с вируса.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Апр 06, 2021 4:23 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Коронавирус 2019
MYXATA написа:
ами ако почетеш малко история.... даже американците признават тук-там по докиментите, че не е било баш толкова зор да пуснат две бомби на японците, така или иначе войната до месец два щяла да свърши .. просто е трябвало да покажат на света кой е с най-голямата пишка(бомба) и с кой трябва да се съобразява след военният свят. а пък лакардията как е спасен света с двете атомни бомби иначе всичко отивало по дяволите е само за по вестниците и за такива дето вярват само на холивудските фимчета :)


Точно щот съм попрочел немалко история, съм стигнал до този извод. Въпрос на проста аритметика.

А като оставим простата аритметика настрана, ето ти и прост въпрос:

Ако държиш пистолет в ръка и същевременно ти стане ясно, че ако не го употребиш, ще загубиш част от семейството си, ти какво би направил?

Някога замислял ли си се, защо в първата половина на 20 ти век са се състояли 2 световни войни а пък след като е започнало меренето на ядрените пишки, за повече от 70 г. няма нито една?


Вто Апр 06, 2021 4:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Коронавирус 2019
Нямало е нужда от две бомби, първата е била задължителна, войната в Япония в никакъв случай е нямало да свърши за няколко месеца, те с два пикливи острова не са могли да се справят една година. Щели са да загинат десетки сигурно и стотици хиляди и от двете страни.
Ама това едва ли има връзка с ковида :)


Вто Апр 06, 2021 4:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Коронавирус 2019
Съществуват различни оценки, но грубо - до края на войната с класически способи жертвите са щели да бъдат около 200К за американците и над 500К за японците.
Това не е била просто война а война срещу фанатици за които животът няма значение.

Втората бомба, японците са си я "поискали", защото им е било дадено право на избор (ултиматум). Първата също, но да приемем, че още не са знаели за какво иде реч.


Вто Апр 06, 2021 5:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Коронавирус 2019
ToHu написа:
войната в Япония в никакъв случай е нямало да свърши за няколко месеца


То ако е зависело само от американците и за 2 години е можело да не свърши...
Но фактите са, че това е картата на Япония преди първата бомбардировка https://en.wikipedia.org/wiki/Manchukuo#/media/File:Hokushin-ron-Map.svg

макар и не точно Япония, Манджоу-го или както там се е казвала завладяната територия от японците...
Въпросът е, че това е територията която владее Япония към 6-ти август. На азиатската част са и основните и сухопътни сили... щото там се били с китайци и т.н. Квантунската армия и т.н.

Обърнете внимание на азиатската част... площ долу-горе колкото западна Европа. Е те тая площ руснаците прегазват за около една седмица. Прословутата манджурска операция, при която милион, милион и половина руски войници се прехвърлят след боевете в Европа тук с цялото им бойно снаряжение, танково, самолети и т.н.
Всичко това за една седмица между двете бомби... Въпрос с повишена трудност - колко ли седмици са им трябвали на руснаците след като са прегазили континенталната част, да прегазят и островчетата?
Този въпрос е повече реторичен... Фактите са, че Япония не е имала никакъв шанс. И единственият избор който са имали е дали да чакат руснаците да пресекат локвата, което едва ли е било въпрос на месеци ;-)


Вто Апр 06, 2021 5:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Коронавирус 2019
Цитат:
Обърнете внимание на азиатската част... площ долу-горе колкото западна Европа. Е те тая площ руснаците прегазват за около една седмица.....
.. Въпрос с повишена трудност - колко ли седмици са им трябвали на руснаците след като са прегазили континенталната част, да прегазят и островчетата?....
И единственият избор който са имали е дали да чакат руснаците да пресекат локвата, което едва ли е било въпрос на месеци....



Едва ли някой може да отговори на тия въпроси.
Доста е вероятно американците да са спестили на Червената армия поредното фиаско ала1905.


Вто Апр 06, 2021 6:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Коронавирус 2019
Руснаците са нямали големи шансове към онова време срещу отровна Япония, флота им е бил практически никакъв, от друга страна мотивацията на армията е била никаква, определено към онзи момент американците са имали много по-големи шансове срещу Япония за бързо приключване от Руснаците. Също така и един не маловажен факт, към 45-та Япония е 72 млн които обитават тия островчета, целия СССР със всете републики към оня момент е бил 170 млн сметката може и сам да я направиш, Японците имат реално првъзходство в жива сила поне 1:5 и то при положение че отбраняват островна и планинска територия. Нали не мсилиш че Сталин е можел да изсипе твърде много войска на майната си и да запази републиките, още повече да запази влияние в източна Европа? От една страна имаш надъхана единна нация готова да умре но не и да се предаде, от друга имаш сбирщайн който някак е оцелял след 4 години война, събран от кол и въже, половината републики на драго сърце биха били шута на Сталин и в същото време Англичани и американци които са готови да ти го мушнат а си се навел ... такава война е обречена.
Американците и те може би нямаше да я спечелят, сигурно след 2-3 години битки из шубраци и гонене на жълтури по тунели е щяло да им писне. Атомната бомба си е била единственото решение, при това доста хуманно решение.


Вто Апр 06, 2021 7:07 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 6044 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329 ... 403  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни