Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Не мога да си намеря... лампа :( 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Не мога да си намеря... лампа :(
Нбабане, има още 3 категории. Виж. Твоят цокъл не го знам какъв е. Идеята ми беше ако идеш до филкаба наблизо да я занесеш там. Ако няма намя.
Иначе да, с преработки всичко може.

Бонго аз купих преди няколко месеца от практикера и по 0.99лв. LED крушки.
Светят да си е*е майката, но реално си е*ат своята от прегряване и горят. Аз ги дефорсирах. Вътре има някакъв кирлив драйвер, дето даже не е импулсен а линеен (според мен). Махам по-нискоомния резистор. Единият е 50 и няколко ома другия 30 и няколко - оставям 50 и няколкоомния. Сега светят наполовина. Даже на едните сложих 68 ом. - ептен ги вкарах в режим "работно конче". В стъклен полилей, под наклон 45 градуса на чашките са. Няма отвори за охлаждане над чашките на пилилея. Спокойно се държат с ръка. Оригиналните които работят в режим "двигател формула 1" или "зешко сърце " парят и не се търпят на ръка. Това го казвам като идея за който иска супер-евтино.
Цаката е да намериш полЮлей дето полЮлява 6 вместо 3 крушки :D

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Яну 27, 2020 2:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Не мога да си намеря... лампа :(
Пак се отплесна темата ма нищо, щом се дава инфо за LED крушки да кажа и аз кво правя. Взимам едни с две години гаранция, ако изгори ми я сменят без проблем, ако не изгори я нося малко преди да свърши и казвам като посвети и почва да мига, пак ми я сменят, и те тека. На една с прекъснал диод турих резистор вместо диода, свети около месец и с гръм посипа диоди по пода.


Пон Яну 27, 2020 2:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Не мога да си намеря... лампа :(
За slav4o.com:
Вярно бе! Повечето са с два резистора или поне място за тях. Аз си мислех, че е за фина настройка :)
Другият път остави 30 омовия и не слагай калпаците. За "драйвера" писах.
Значи: заради един резистор вповече ти вдигат цената/мощността 1.5 пъти, а то всичко друго си е същото (ако и размерите са еднакви) и съответно плащаш повече за да ти изгори по-бързо.

Междувременно направих някоя сметка: технологията (в ефтинджосите) хич не е напреднала, използват се стандартните 15мА светодиоди, дето носят до 20мА, а в по-мощните ламБи ги пущат на повече. На 10мА нЕма начин да изгорят. Просто бай китай се е усетил да ръга серийно по 6 ефтиндос LED-а в корпус и да ги залива с луминофор според нуждата.

Отделно дето из блока наръгаха такива в плафониери. По етажите не изгарят, щото са с PIR и не светят дълго, но в мазата редовно. Натрупах камара и вече трия доволно ръце, щото за село ми трябва як прожектор, пък им хванах чалъма.

ПС: pipilica писал. А бе кой ти помни коя ламБа от къде я купил, че и опаковката да пази... Аз затова минах на ефтинджоси. И не изгарят мнооого повече от скъпите.

PS2: гледам "стандарт" от 15 СОВа по 6 светодиода, в ментетата икономисват един СОВ (на платката е предвидено) и т.н. Бамамамуй чалъми!


Пон Яну 27, 2020 2:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Не мога да си намеря... лампа :(
Ми не е трудно, винаги купувам едни и същи от един магазин, даже вече се знаем с персонала, готини типове са, вече и 5% отстъпка ми дават на лампите. Пък за 10-15 кутийки все има място в някой шкаф.


Пон Яну 27, 2020 5:53 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 749
Мнение Re: Не мога да си намеря... лампа :(
Реално не могат да си изкарат гаранцията няма значение скъпо евтино . При луминисцентните имаше значение от марка съответно марковите караха по доста години .
Последно ми изгоря една на филипс .. външна 15W крушка веднага след падането на температурите 5-8C сега съм с V-tac :)


Пон Яну 27, 2020 9:12 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8898
Местоположение: Разград
Мнение Re: Не мога да си намеря... лампа :(
Айде и мойте 5 стотинки :) В къщи нямам сериозни наблюдения щото те 5 лампи на кръст. Скоро май не съм сменял, ама първите Ultralux не си изкараха гаранцията и вече са "гаранционно подменени". На работа обаче съм наслагал над 300 бр. 1.2м LED тела 2R от най-евтините - за около две години има само 3 или 4 повредени (за две от тях не съм много сигурен щото са много на високо и не се знае дали просто не е лоша връзка само). Вътре са си с импулсен драйвер. Последно обаче взех едни Лайтекс изглеждащи по същия начин само че са доста по-калпави - от 20 една имаше с лоша спойка и една и се повреди едната и половина след 1-2 минути светене. Вътре с две ленти и на платката два драйвера ама много икономични - един чип, едно трафче и още 1-2 елемента - не съм гледал точно какви. На 2R имаха доста повече части в драйвера. И освен това за кратко могат да работят и на 380 волта - един колега пробва няколко - почнаха да пукат чак след около половин минута и то предполагам повечето са им опаткали кондензаторите. Все не ми остава време да ги видя. За Е27 - трудно мога да кажа нещо конкретно, щото се отнасят с тях брутално - повечето са на подвижни лампи и на разни места дето просто е с такива цокли - сменям ама май щото ги крадат а не щото изгарят - досега повредена не се е връщала. Само че тука слагам GE (Tungsram) или Osram.


Пон Яну 27, 2020 10:17 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10620
Местоположение: София
Мнение Re: Не мога да си намеря... лампа :(
bongo_x2 написа:
Еее, това беше преди бая време, за тип "царевичен кочан" например.
Свестните почнаха да ги правят с импулсно - да има к'во да изгаря...

По-нагоре пишеш за евтините. Аз също писах за тях. Сега уж пишеш за евтините, ама споменаваш свестните.
Анархия някаква... :D


Пон Яну 27, 2020 12:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4619
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Не мога да си намеря... лампа :(
slav4o.com написа:
Оригиналните които работят в режим "двигател формула 1" или "зешко сърце " ....


Супер термин "заешко сърце" :D

Между другото, най-после намерих такава същата само че на Филипс. Работи идеално че даже на цвят го докарва много меко :)

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Вто Яну 28, 2020 9:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Не мога да си намеря... лампа :(
Вчера опънах подвижната до сайванта на село, ама лампата взе да примигва - 10W V-TAC. Махнах калпачето: светодиодите са се поопекли, но нямаше с черна точка. Два резистора 33 и 47 Ома, откъртих втория и я оправих :) Не забелязах съществена промяна в силата, но определено свети по-силно от суперефтинджоса 9W на Orion.
Днес се сетих, че същия чип и резистори съм виждал в 15 ватовите, само дето са с по-голям диаметър.
Ръгнах я в мерачката (домашна) и ми каза 5.5 вата и фактор на мощност 63%. За съжаление нямам оригинална за сравнение.
А за 9 ватовата ми даде 5 вата и 24%.
Тези мощности съвсем на око ги раздават.


Сря Фев 05, 2020 10:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8898
Местоположение: Разград
Мнение Re: Не мога да си намеря... лампа :(
Вчера трябваше да сложа 4 V-tac лед пури на мястото на луминисцентни. Чсито нови от магазина. Две от тях въобще не светнаха - направо ме разбиха с 50% брак... Те боклуците на лайтекс са по добре от тия ментаци.


Сря Фев 05, 2020 3:45 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10620
Местоположение: София
Мнение Re: Не мога да си намеря... лампа :(
Ти за по левче на пура какво очакваш да получиш - къща с двор? :D


Сря Фев 05, 2020 4:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Не мога да си намеря... лампа :(
Онзи ден един приятел ми разправя как щял да сменя едни луминисцентни лампи с LED пури. Казах му да шунтира дросела задължително, преди да сложи пурата. Сетих се, че някои евтини изпълнения са направени с баластен кондензатор. Комбинацията му със последователно свързан дросел може да има интересен ефект. Вероятно "зверско светване" ако се получи резонанс :lol:

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Фев 05, 2020 4:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Не мога да си намеря... лампа :(
То тъй, но ако са с грец на входа дроселът помага.

Аз пък от село си домъкнах от прехвалените Vivalux, пак щото примигва, но по-различно. Вътре има истинско импулсно и алуминият очевадно е по-дебел. Няма линеен ограничител да "подгрява" светодиодите. Повредата бе в конектора между драйвера и платката със светодиодите, да го бяха икономисали дано! На всичко отгоре калпачето беше добре залепено и докато го махам откъртих с ножа един светодиод. Като цяло: не е менте.


Чет Фев 06, 2020 2:22 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: MYXATA и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни