Отговори на тема  [ 41 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Пасти, фурни и вентилация 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28007
Местоположение: София
Мнение Re: Пасти, фурни и вентилация
Ами че солдер маската помага в тоя случай спор няма, но и е факт че често тя липсва при компоненти с такъв растер. Ако обаче пастата е дозирана и чипа не е много изместен физиката си работи. Ако има много паста обаче късото при липса на солдер маска е много вероятно. Сега не съм прекарал жвота си около фурната, това е от наблюдения в-у платки които произвеждаме и такива които съм насищал аз, основно прототипи, както и при ремонти.


Сря Апр 29, 2020 8:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8898
Местоположение: Разград
Мнение Re: Пасти, фурни и вентилация
Ами то всички се учим от грешките си :) Аз като почнах да правя дребносерийно производство, си представях нещата малко по-простичко, ама не би. И никой не ми е давал време и пари за прототипи - или ако е имало такива са били на домашно правени платки. Първата ми серия беше с една от най-фрапантните ми грешки - в размера на платката - 100 броя с +2мм и в двете посоки. Правих я по даташит на кутията без да имам кутия в ръцете си, обаче се оказа, че реалната кутия е свила с по 1 мм от всякъде (полистирен), което естествено не е отчетено в даташита, и беше мноо яко с ъглошлайфа да дооразмеря 100 платки.


Сря Апр 29, 2020 10:14 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28007
Местоположение: София
Мнение Re: Пасти, фурни и вентилация
Споко аз имам в момента 200 такива, имах и кутията в ръка, уж мерих, ама то прозрачен PC, и едно дребно... А и то се оказва че в тая кутия каквато и платка да сложиш няма как да стане, малко недомислена е, това за USB донгъл де. Сега един колега ще приложи същата тактика, малко пиленце на платките, малко на кутийки те и за следващите ще сменя кутията, в тая не виждам начин да вкарам платка с usb конектори с трухол шил, освен някой ако не подвива шилда преди запояване ама това си е робска операция.


Сря Апр 29, 2020 11:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Пасти, фурни и вентилация
Ами баш 0,2 е между пиновете - 0,3 самия пад и 0,5 м/у центровете. Благодаря за отговорите. При следващия дизайн ще направя промени пък да видим какво ще стане. Честно казано не знам как са обработили платката. Формата не е от най-елементарините и предполагам, че са я фрезовали, обаче там където се събират двете платки няма дупки, а е рез. Оставено е примерно 0,3-0,4, за да ги задържа заедно.
А има ли някъде някаква таблица за връзката м/у типа паста(колко са големи топчетата) и разстоянието м/у падовете примерно? До колкото ми е известно, с по-висок тип се получават по-малко къси и т. н. Да съм сигурен, че не съм избрал грешна паста. В момента съм с тик 4/.

_________________
www.elkran.com


Сря Апр 29, 2020 11:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28007
Местоположение: София
Мнение Re: Пасти, фурни и вентилация
Е ако са отвори в платката и има острови да се държат значи е фрезовано, не е задължително острова да е перфориран. Така както го беше написал останах с впечатлението че не са. Може да са фрезовали през пръсти. Иначе на стъпка 0.5 не би трябвало да имаш големи драми, я снимай една в близък план че ми стана интересно.


Сря Апр 29, 2020 6:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3076
Мнение Re: Пасти, фурни и вентилация
На стъпка 0,5 драмите са му от напасване на стенсила...Доколкото схващам - и прототипните "фабрични" печатарки искат визуален контрол на напасването за всяка следваща платка.


Малко странно ми е , че няма наплив от мнения в темата...не отива надобре ТНТМто. :D

P.S.
При растер 0,5мм , PCBway - мисля- ще ти направят маска 0,15-0,2 между пиновете и това би трябвало да е достатъчно да нямаш къси между пиновете- АКО пастата е нанесена добре.....включая последната фаза - отделянето на стенсила от платката.


Сря Апр 29, 2020 7:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28007
Местоположение: София
Мнение Re: Пасти, фурни и вентилация
то мен ме съмнява че стенсила като се вдига може би размазава, а много зависи и как се вдига и сваля, може да е нещо в шарнира.


Сря Апр 29, 2020 8:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Пасти, фурни и вентилация
Това за вдигането се усетих и го коригирах! Има нещо друго. За сега поставям елементите на ръка - заради lockdown-а не мога да работя по PNP-то. И работя ръчно. Много често ми се случва при поставянето на самия контролер, аз да разкльопам пастата. Иначе се случва рядко. Днес от 20 бр нямаше нито една проблемна(в това отношение). От останалите видях на 3-4 места на към 20 броя пак. Това за насищане на ръка бива ли или е много? Основно размазването при нанасянето на пастата се получава ако има минимален луфт в гнездото и като прекарам шпатулата да се размести платката отдолу... Понеже нямам щифтове, които да държат платката...
Иначе му хванах чалъма с наличното оборудване - чистя стенсила всеки път и намествам и така... Малко по-бавно от нормалното, но се получава. То почти направих серията. Остана да тествам само...

_________________
www.elkran.com


Сря Апр 29, 2020 10:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28007
Местоположение: София
Мнение Re: Пасти, фурни и вентилация
E 3 от 20 без нищо наистина специализирано не е зле, а за разместването,-ри поставяне на ръка, тук вече нито солдер маската те оправя нито стенсил, ако сам го размажеш ....иначе то ако е само за qfp-то на ръка с поялника ще го запоиш по-бързо, на стенсила и фурната най-големия плюс при прототипни серии са дребните чаркове които обикновенно са и много, или нещо от типа qfn което да се пои на ръка с поялник си е мазохизъм, особенно ако площадките по спецификация на чипа, ако са малко по-дълги по-лесно.
Като казваш че нямаш щифтове какво имаш в предвид, и как поставяш стенсила, имаш ли някакъв шрнир на който да го движиш, друг вариант е да ти е на релси напред-назад а да се повдига платката към него,или само на релси, в на али баба му имаше преди такива доста.


Сря Апр 29, 2020 11:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Пасти, фурни и вентилация
Аз гледах едно такова нещо, но като ми казаха, че тежи 50кг... Направих си супер елементарна сглобка - 2 парчета калибровано желязо Ф12, които са заварени за метална основа. На тях влизат 2 тръбички с отвори с резба отзад, за да се фиксират с болтове. За тръбичките има заварени 2 панти, а на патните П-профил, в който влиза рамката. Имам 3 болта, с които захващам рамката в П-профила. Под рамката имам парчета ПДЧ и 7-8 шпилки, които опират в ПДЧ-то. Шпилките стоят на викелчета и могат да се завиват и отвиват - така мога да местя платката, на където си пожелая, докато е под рамката. Отделно имам 3 допълнителни болта в отсрешната страна на рамката, за да мога да я фиксирам на нясто. За половин ден си го сглобих и доста добре се държи... Леко е. Мога да го прибирам, когато не ми трябва и т.н. Ако искаш мога да ти го снимам, че е в гаража в момента и не ми се слиза...

_________________
www.elkran.com


Чет Апр 30, 2020 4:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28007
Местоположение: София
Мнение Re: Пасти, фурни и вентилация
Така както го обясняваш предполагам има хлабини които също могат да ти създават проблеми, все пак тук говорим за точности от порядъка на десети, няколко стотни отклонение в центъра на въртене могат да водят до десети че и нагоре отклонение в далечните точки. Това което при такива конструкции е полезно е да имаш два винта по Х и У за да може да наместваш всяка една платка преди да нанесеш пастата, това става визуално по репери. Винтовете може и да са най-обикновени, но е хубаво да са микрометрични като при микриметрите.


Чет Апр 30, 2020 4:35 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 41 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни