Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
VPS хостинг - опит, препоръки? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение VPS хостинг - опит, препоръки?
Търся си някъде из облаците VPS - основно докерски неща ще вървят, но за краен случай е хубаво да има root достъп и нормален OS (линукс, не ми трябва вин сървън).
Та за момента след ровене (reddit) това ми хвана очото:
https://contabo.com/?show=configurator&vserver_id=253
2 ядра, 4гиги рам, 300Г диск, неограничен трафик - за 4 евро на месец. Има и "инсталационна такса", която отпада ако се предплати за 12 месеца, ама не мисля да стрелям чам толкова. Не видях някакъв тест да има как да се пробва.
Принципно от това което гледам паметта може да ми дойде малко - сега подобни неща ги въртя на една физическа машина с 4G памет и е малко тясно (някой приложение дето тичат под jvm са големи прахосници). Сториджа е достатъчно, ядрата също.
Огледах за други оферти с идеята да намеря нещо с поне 8Г за близки пари и се озъбих - то за 4Г на повечето места режат с разни 15-20 долара на месец.
Тия същите от първата оферта имат и друго, на 5 евро на месец:
https://contabo.com/?show=configurator&vserver_id=221
Тука вече са 8Г рам, 4 ядра, "само" 200Г сторидж ама вече ссд.
Изглежда като смислен 'ъпгрейд' от първото?

Като алтернатива зяпах и разни услуги с плащане уж според ползването - услугите които ще тичат на тия машини ще са idle 98% от времето, но все пак приложенията ще са заредени и чакащи. Т,е. рам-та ще е пълна, cpu-тата ще са на 1-2%, мрежата ще е празна - имам ли шанс да мина метър някъде и да ми излезе по-изгодно?


Вто Дек 31, 2019 11:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: VPS хостинг - опит, препоръки?
Вариант с редизайн на нещата и ползване на AWS lambda + S3 (или там някакъв друг сторидж) примерно?

Edit: Digital Ocean също имат разни сравнително евтини VPS.

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Дек 31, 2019 11:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: VPS хостинг - опит, препоръки?
Ами не е мой код че да го променям - използвам го за CI сървър и сорс контрол (gitea), както и други дреболии, но те не са тежки или пък толкова важни.
Общо взето трябва да мога да пускам докер контрейнери, но примерно teamcity-то е по-удобно агента му да е нейтив, че иначе става докер-в-докер (ако ползвам агента като докер имидж и искам от него за дадена билд задача да пусне докер за обкръжението на билда ). Разни брокери, бази (mariadb и postgresql), сигурно и друго ще ми потрябва след време.


Вто Дек 31, 2019 3:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: VPS хостинг - опит, препоръки?
Ами според мен за момента AWS е добра алтернатива на VPS защото плащаш само докато ползваш.

https://aws.amazon.com/docker/

И ако наистина ще го ползваш само 2% от времето няма смисъл да плащаш останалите 98%. Даже може да останеш само във безплатният им tier ако не ползваш кой знае какво.

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Дек 31, 2019 3:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: VPS хостинг - опит, препоръки?
AWS го ползвах ама след година спря да е безплатен. Уж спрях всичко и пак искаха по няколко долара всеки месец. Накрая ми писна и изтрих акаунта си, ама някакви центове останали за плащане и сега всеки месец се опитват да си ги вземат, ама картата не е валидна. Викам ще си ги платя че не ми тормозят банката, ама след затриването на акаунта не мога.
Не знам дали ще го броят като "спряло" - на мен ми трябва машината (линукса) и сървърите да вървят нон-стоп, но реално имат работа от време на време. Но не са спрени, и не ми се занимава да ги пускам и спирам на всеки commit примерно.


Вто Дек 31, 2019 3:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: VPS хостинг - опит, препоръки?
Абе и мен ме притесняваше ако работят сървърите постоянно пък ако не работят все пак да реагира на външни връзки и да пускат там каквото трябва и накрая видях, че са добавили нов сървис:

https://aws.amazon.com/api-gateway/

с който да си стартираш каквото трябва. Даже може да си направиш цяла верига от свързани процеси които да направиш всякакви сложнотии. Има и git хостинг - абе за няколко долара на месец мен ме устройва.

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Дек 31, 2019 3:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: VPS хостинг - опит, препоръки?
Ще го огледам този вариант - струва ми се че ще иска доста цъкане докато стане хем да работи, хем да спи за икономия. Но пък много ме радваше как работи линукса там като цяло - заради "локалните" им репозиторита всякакви задачи по инсталиране летяха.
Друга пречка би била тая история с затритата ми регистрация, ма да видим.


Вто Дек 31, 2019 6:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: VPS хостинг - опит, препоръки?
Аз затова сега смятам да комбинирам embedded системи с техния облак но за да не съм зависим от акаунти и ръчно конфигуриране да направя всичко със скриптове базирани на AWS CDK

https://aws.amazon.com/cdk/

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Яну 01, 2020 9:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: VPS хостинг - опит, препоръки?
Това е ок за изграждане на някаква услуга и ще е интересно като опит. Моите нужди са да пусна чужди услуги и не искам да разработвам нищо :)
Ще проуча още да си изясня какви са ми реалните нужди и тогава ще "стрелям".


Сря Яну 01, 2020 10:26 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 17, 2005 4:07 pm
Мнения: 810
Местоположение: Сливен
Мнение Re: VPS хостинг - опит, препоръки?
Малко късно ама и мойте 5 стинки :) Contabo ползвам вече 8 ма година (3 VPS-a) и засега не е имало проблеми .
Единствено на единия явно беше на куц хардуер ли кво през последните 3 години го профилактираха 10 пъти (поне 30 мин downtime).
Като цяло съм доволен цена/услуга.Аи за тези пари ако ти е нужен ресурс или вземаш още един VPS или минаваш на реален нает сървър.
Там вече ползвам hetzner.de , имат едни търгове на поостарели машини които могат да си се ползват и са добре откъм ресурс/цена.
Пробвал съм VPS в нашенско .. еми скъпо и проблемно .
AWS и Azure е супер ама някак се чуствам като в небрано лозе без собствен shell и контрол над нещата.
Абе въпрос на вкус .. както казва кучето :)

_________________
Код:
while(true);


Сря Фев 26, 2020 4:16 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 10 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: MYXATA и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни