Отговори на тема  [ 257 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Следваща
застраховката ГО и системата "бонус-малус" 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: застраховката ГО и системата "бонус-малус"
Private написа:
nik написа:
...разликата вече ти я дадох - кажи нещо лошо за хамериканосите и ти ще получиш подобаваща порция "внимание", еле пък ако е някоя много неудобна истина...
Едно от характерните за хамериканосите неща е, че извън Хамерика има доста експерти по Хамерика, дето нито са ходили там, нито са живяли, нито са правили бизнес, нито са плащали данъци, обаче знаят всичко за вътрешната и външната политика на тази огромна държава. Ами не, не знаят всичко, а преразказват чужди впечатления и тези, а често това много изкривява реалната картина. Заради това ценя мнения на хора, които са (били) там, особено на тези, които живеят, работят и плащат данъци, защото човек гледа различни филми когато е на туризъм/студентска бригада и когато е резидент. Ха сети се сам кои участници в дискусиите тук имам за достоверни източници на информация за Хамериката и съответно защо за мен мненията им тежат повече от твоите.


Е те тука не си прав. Не е нужно да си живял в Хамериката за да виждаш какво правят по света, особено ако те засяга лично.
Единствената разлика, когато си живал там, е че си ползвал и малко от привилегиите на тамошното общество, та мнението ти е леко наклонено в тамошна посока.

По темата, това с гражданската е пълен булшит. Не виждам смисъла от наказанието на някого за неправилно поведение на пътя, да печели частна организация. От това няма никаква полза за обществото.
Ако тоя бизнес със застраховките е бизнес като хората, да си вдигнат цените на конкурентен принцип. Не да търсят принудителни начини. Това си е просто държавна протекция на частен бизнес. Нищо хубаво няма да излезе накрая.


Пон Дек 09, 2019 12:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: застраховката ГО и системата "бонус-малус"
В ГО няма как да е всичко на частен бизнес, защото при фалит на застраховател, гаранционния фонд менажиран от държавата го отнася. Това е като с банките, никъде по света тоя бизнес не е оставен на самотек, винаги става с държавни регулации... или протекции според зависи от гледната точка. Освен всичко друго, ГО е до голяма степен и под евопейска регулация заради зелената карта. Бонус-малус не влиза в това де, но пък повода да се вдигнат цените е точно обезщетенията в чужбина.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Дек 09, 2019 1:17 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: застраховката ГО и системата "бонус-малус"
еййй стига бе, сега ще трябва и да се плаща ли, гадна работа... все тая е, който си мисли че ще плаща по-малко с подобна измислена система мога само да му пожелая да я доживее и да започне да плаща по нея, и да спести, много, много пари, или пък да изхарчи повече ..
Ник, разбирам да можеш да кажеш остави ги в САЩ виж еди къде си хората как са го измислили, ама не знам какво можеш да дадеш като пример ... навсякъде е едно и също, а дали ти е скъпа застраховката в САЩ ли не е, това зависи от много неща които са навързани, ама няма общо с тая тема. В европа застрахователите злоупотребяват повече от тия в САЩ, но е нормално, те са си малко или много едно затворено общество, правят си каквото си искат и никой нищо не може да им каже.


Пон Дек 09, 2019 2:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: застраховката ГО и системата "бонус-малус"
абе тони, не се връзвай и ти на интрижките на митака
не мога да дам много примери щото не съм бил навсякъде, но мога да кажа че каквото съм видял (не само в застраховките) е подозрително еднакво опорочено навсякъде, каквато магария мине и хората не забележат или си затворят очите, след време и другаде го прилагат.
сега съм в държава точно където нещо подобно на бонус-малус е от много години, и мога да ти кажа че си работи що годе нормално, обаче не ти повишават застраховката при инцидент, просто губиш дискаунта, чувал съм разни истории че на някои им вдигали застраховката като прекалят с инцидентите, ама тва са единични случаи, и в никакъв случай не е обвързано с превишената скорост. за превишената скорост си има точки на книжката, отнемат ти точки докато си загубиш книжката. т.е. системен нарушител не може да си плати за да продължи да нарушава, пълно е с камери за превишена скорост, червени светофари и забранени улици и какво ли още не, ако ти стиска нарушавай, 4 нарушения за 3 години, някои от сериозните нарушения ги броят за 2
пари да бутнеш на полицай пък е немислимо, умират от страх защото губят много ако ги хванат.

от друга страна пък съм видял как точат пари с авто стъклата за които разказвах преди, следователно не е съвсем работеща системата. и тук има ненормалщини, от трета страна пък съм се нагледал как нашите тиквеници уж копират ама и леко го видоизменят както на тях им е удобно, та никакво доверие им нямам как ще се развият нещата в по-далечно бъдеще, просто това дето разправят как видиш ли джигитите щели да изчезнат, и как една неработеща система щяла да се компенсира с друга не го вярвам, да, вярно че в европа застрахователите са осново наши и ваши, ама това в БГ важи с още по-голяма сила, та за това още по-притеснително ми звучи като заговорят за промени


Пон Дек 09, 2019 3:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: застраховката ГО и системата "бонус-малус"
Ник, това в САЩ също работи, и аз съм доволен от това как работи. Не точат парите на застрахователя, не бъди наивен, а това с цените както казах е за пред клиента. Тъко идваме от един боди шоп, 1400$ за наместване на броня и лека боичка, откачени щипки и една драскотина. Тъпото е че са я карали при дълъра преди да се върна, и сега вече дилъра знае че не е била наред и няа как само да наместя бронята и да им я закрам, което иначе би минало.
Както и да е, мислиш ли че застрахователя ще ги плати тия 1400$, най-вероятно няма да плати и стотинка, щото имаме 500$ дедъктабъл, което е повече от достатъчно за 3 см драскотина дори за САЩ.
Застрахователите както писах не ядът доматите с колците, няма никакво точене, има стимулиране на клиента да си стои застрахован.
Навсякъде дървото е еднакво, в БГ, в UK, в САЩ, Германия .. едно и също на всякъде. То и унас досега нещата работят що годе, дори доста добре работят, и там е проблема. Много ни е евтино, т.е. на застрахователя не му е много изгодно, и тая система с нищо няма да помогне да ни стане по-добре на ползвателите.
Проблема не е и в застрхаователя, а в хората и в правителството. Застрхаователя иска да си вдигне прихода, и е в правото си да го направи, но Българина хич не обича да плаща, а правителството хич не иска да има недоволство, и понеже Българина винаги гледа далавера, ще му измислят схема която да изглежда честна и да е на далавера, накрая ще плати двойно.
Самата схема е безумна, увеличаване с 5-10-20% е едно, това което предвиждат е съвсем друго.


Пон Дек 09, 2019 4:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: застраховката ГО и системата "бонус-малус"
не мисля че ги плаща реално застрахователя тия пари, но и не мисля че е само за пред клиента
мисля, че ги местят от единия джоб в другия, за да укриват реалните печалби и да докарат на документи процента печалба който не трябва да превишават
ToHu написа:
ще му измислят схема която да изглежда честна и да е на далавера, накрая ще плати двойно.
Самата схема е безумна, увеличаване с 5-10-20% е едно, това което предвиждат е съвсем друго.

дойдохме си на думата...


Пон Дек 09, 2019 4:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: застраховката ГО и системата "бонус-малус"
Виж аз изобщо и за момент не мисля че тая глупост ще е полезна за някого, за мен много по-добре е да се каже сегашната цена не ни е ОК, трбява да я вдигнем с 30или 50% защото рисковете са по-големи, разходите ни са по-големи, искаме по-голяма печалба и т.н. ама българина не приема от ткаива неща, за него всичко трбява да е без пари и без печалба за другият отсреща.
А иначе, много е рисково да се укриват данъци по този елементарен начин, в САЩ такива неща се хващат лесно, пък в Европа има толкова вратички, че никой няма да се остави в ръцене на доставчик за да си укрива доходите. Не збаравяй че ако в САЩ се лобира от големите фирми, в Европа големите фирми управялват, те избират политици, политики, те пишат законите, и това е така от векове. Няма нищо демократично и прозрачно, и понеже няма, единственият избор е да има повече социални политики, за да кротува масата, а тя е достатъчно проста за да ги плаща от собственият си джоб ...


Пон Дек 09, 2019 7:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: застраховката ГО и системата "бонус-малус"
ToHu написа:
много по-добре е да се каже сегашната цена не ни е ОК, трбява да я вдигнем с 30или 50% защото рисковете са по-големи, разходите ни са по-големи, искаме по-голяма печалба и т.н. ама българина не приема от ткаива неща, за него всичко трбява да е без пари и без печалба за другият отсреща.


Първо застраховката се вдигна почти двойно през последните години и българинът го прие някак си. Вдигането беше поради вдигането на вътрешните обезщетения, но ако си мислиш че ей така се изплащат големи обезщетения грешиш.
Второ, поводът за следващото увеличение е зелената карта. Да, имаше и измами, имаше и грешки като използването на български номера и талони от чужденци. Примерно тук имаше опашки от румънци, които заради данъците и застраховките караха с български номера. Само че тая дупка отдавна я запушиха. И то по начин, по който доста румънци изгоряха. Също като роуминга при мобилните оператори, застрахователите си смениха общите условия и в момента имаш роуминг и зелена карта, ама за кратко. После нямаш нищо и това е добре да се знае, ако някой отиде в командировка да не си мисли че зелената карта важи за повече от няколко дни.
С две думи няма чак такава драма, дори и разходите на застрахователите да са се вдигнали, вдигането не е толкова голямо. Пък и каквото и да е, по-голямата част от автопарка у нас е на такава възраст, че даже и в страната не се ползва за дълги разстояния, а камо ли за пътувания в чужбина. Не че трябва да е справедливо, ама нали някои защитават промените със справедливостта, та къде е тя, когато се вдигат застраховки на таралясници, за да могат някои други да пътуват в чужбина.
Та в случаят проблемът на българина е, че мълчи и позволява подобни безобразия, а не че реве за безплатни далавери. Няма никакъв проблем да се вдигне цената, какъв е проблема да кажат досега покритията са толкова и на тая цена, ако искате да имате по-големи покрития цената ще е тая. Но истината е, че нямаме никакви покрития. Или почти никакви, понеже има хиляди клаузички, така че застраховката да не важи. За всяко едно нещо трябва да се съдиш с застрахователите. За нищо не плащат доброволно.


Пон Дек 09, 2019 9:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: застраховката ГО и системата "бонус-малус"
Ами на мен досега не са ми отказвали, дори според мен си е пълна злоупотреба. Понадраскала се малко боята, айде в края на годината през застрахователя, щета и боя ... ударило камъче и направило малка шупличка, айде при застрахователя за ново стъкло, за 3 ли 4 години, не помня вече колко е каруцата, два пъти минава боя, не изцяло, но броня, разни места които се драскат, и стъкло два пъти, говорим за Q7, може д апроверите колко струва оригинално стъкло и боядисване в Порше запад. Това всичко е по каското разбира се, ама ен са отказали нищо, това което не платиха е кражбата на фаровете, в условията ясно е казано че такива не се плащат, така че няма за какво да им се сърдя. Имаме .. идея си нямам колко луксозни авотмобила, и със всички се процедира така, в кра яна всяка година минават. Досега не са отказвали нищо, значи си изпълняват каквото са обещали. Щом е обещано ние си го търсим, и те ни го дават, за мен е безумие, но пък след като са се съгласили, не е сам да си чупя стъклата или да си драскам колата, но ми се струва малко тъпо. Идея си нямам колко ни е каското, но ми се струва че до момента сме ги вътрили повече от колкото те са взели, отделно веднъж правиха броня, веднъж калник, и няма изчукване, всичко се сменя с ново.
За мен си изпълняват доста добре задълженията, тов аим струва пари, та според мен проблема не е в цената на гражданската, а в цената на каското, и не толкова в цената колкото в това че няма самоучастие, и всеки ходи за най-малката глупост.


Пон Дек 09, 2019 9:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: застраховката ГО и системата "бонус-малус"
значи гражданска и каско въобще не могат да се коментират в едно изречение
едното е задължително, другото не, с каското да си правят каквито искат критерии и клаузи, там няма никой да им се сърди, ако много изнаглеят - хората ще си сменят компанията, ако няма друга читава компания ще спрат да си правят каско
проблема е когато направят нещо задължително, и после започнат да си вадят пеперудки изодзад с всякакви измишльотини как трябвало да се повиши


Пон Дек 09, 2019 9:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: застраховката ГО и системата "бонус-малус"
Плащат по каско, щото ако не плащаха ти нямаше да се подновиш следващта година. И пак зависи, ако си корпоративен клиент е друго отношението. Ако си обикновен потребител и с по-стар автомобил даже и каското не те спасява. Аз така преди години имах форд скорпио, което общо взето цялото струваше колкото една нова част. Затова и като си счупих бронята бая ме разкарваха и накрая ме отрязоха. Това че не смениха бронята с нова го разбирам, ама заради разкарването ме изнервиха много. Още повече, че 4-5 години преди това нямах никакви щети и поне можеха да не ме правят на маймуна. Накрая отидох и за 30лв ми я залепиха и повече каско не съм си правил и вероятно никога няма да си направя.


Пон Дек 09, 2019 10:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: застраховката ГО и системата "бонус-малус"
"Гражданска отговорност да се коригира само на база причинени щети"

https://www.24chasa.bg/novini/article/7965806


Сря Дек 11, 2019 3:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: застраховката ГО и системата "бонус-малус"
Цитат:
За нас "Бонус-малус" системата трябва да има поощряващ ефект за шофьорите, а не да бъде само инструмент за увеличаване на застрахователната премия, обобщи Данчев.

явно не само аз го виждам по този начин...


Сря Дек 11, 2019 3:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: застраховката ГО и системата "бонус-малус"
Да напълно съм съгласен, или може да включва нарушения, но само ако те са довели до щета, което е същото. Това е единственият вариант по който може да се направи някаква система която да е що годе работеща в нашите условия. Каското не би следвало да се изключва от цялата работа, разделянето не е много ОК. Може да има различни нива на покритие, минимално,което да отговаря на изискванията на гражданската отговорност и увеличено покритие, което да е каско, но ако са една, критериите могта да се прецизират по-добре.


Сря Дек 11, 2019 3:55 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Сря Май 11, 2011 8:18 am
Мнения: 293
Мнение Re: застраховката ГО и системата "бонус-малус"
Отлага се за сега въвеждането на "системата" от първи януари догодина.
https://business.dir.bg/ikonomika/otlag ... onus-malus

Ако мине...


Сря Дек 11, 2019 7:56 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 257 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 16 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни