Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Работа в Airbus 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3231
Мнение Работа в Airbus
https://zalvus.com/de-en/job-9576/hardware_development_engineer_fmx_cabin_electronics

Някой друг кандидатствал ли е по тая обява (то май наближил крайния срок)?
Аз кандидатствах и после видях че било за Германия. Че се наложи да се оправдавам. Иначе на хартия изглежда много добре (освен заплатата може би, не мога да преценя добре).


Вто Сеп 17, 2019 4:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Работа в Airbus
velio, страх ме е да се кача на боинг, а сега и на еърбъс ли, бре!!! :wink:


Вто Сеп 17, 2019 4:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4197
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Работа в Airbus
Заплатата е горе долу прилична като за старт в западна европа - щеше да е хубаво да бяха добавили и служебна кола ... това са си едни 500 евро на месец отгоре.
След данъци ще останат някъде към 3к евро. 1к за наем, 1к за харчове, 1к за спестяване ...

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Сеп 17, 2019 4:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3231
Мнение Re: Работа в Airbus
Е то кола едва ли ще ти трябва. В смисъл кола си трябва, но неи да ходиш там на работа. Щото базата е в едно "село" до Хамбург. Може и пеш да отидеш.
Заплатата и аз я сметнах там някъде. Че ако си сам, без деца и жена дори данъците са повече.

@Desert Leo, няма страшно, тя позицията е за електрониката в кабината, вероятно става въпрос за мултимедията, осветлението и т.н. нещица при пътниците.
Пък и то с Airbus няма ли инциденти?


Вто Сеп 17, 2019 5:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28022
Местоположение: София
Мнение Re: Работа в Airbus
тъй тъй ... с 80к я ти останат пари за бира я не, да му го и на комунизма ...


Вто Сеп 17, 2019 5:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4412
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Работа в Airbus
velio написа:
Е то кола едва ли ще ти трябва. В смисъл кола си трябва, но неи да ходиш там на работа. Щото базата е в едно "село" до Хамбург. Може и пеш да отидеш.
Заплатата и аз я сметнах там някъде. Че ако си сам, без деца и жена дори данъците са повече.

@Desert Leo, няма страшно, тя позицията е за електрониката в кабината, вероятно става въпрос за мултимедията, осветлението и т.н. нещица при пътниците.
Пък и то с Airbus няма ли инциденти?

Ти пък,
В Германия карането им е в кръвта - като на американците....
ако нямаш кола трудно ще отидеш до някой по-голям магазин или шопинг център... или до съседен град ей така за кеф - вярно влакове и автобуси има, ама особено ако помъкнеш със себе си женоря и детчиня, не може да седиш в офиса и в къщи - ще се заоглеждаш за кола....

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Сеп 17, 2019 5:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7895
Местоположение: София
Мнение Re: Работа в Airbus
35 часова раб. седмица, 30 дена отпуск. Добре си живеят тия. :)


Вто Сеп 17, 2019 10:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2592
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Работа в Airbus
Гъвкаво работно време - ходиш си на работата когато ти се доходи (за през деня)
Не искат вишО

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Сеп 18, 2019 12:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Работа в Airbus
Ами аз съм споменавал и преди - собственика на фирмата дето работих преди 7 години работеше там и сега май пак е там - той си ходеше на работа с влак. При положение че беше на ръководна позиция тогава и заплатата му е била доста над 80к, пак се оплакваше че имал много големи разходи. Спомена цифра от 1к на месец само за транспортиране на д-то си. Сега дали само за ходене до работа - идея си нямам. Каза че бил на 100-тина километра.


Сря Сеп 18, 2019 8:08 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Работа в Airbus
Интересно е колко са данъците при 80к заплата - 50%, повече или по-малко?
И какво ти остава след плащане на транспорт, къща, училищни разходи, застраховки и т.н.
И какви са бонусите ако има някакви? Ако работиш във Волво например, може да си купиш
нова кола без ДДС, тук може да си купиш самолет... сигурно...

100км от работа... не е нечувано, но е малко повече. 200км на ден.

Аз минавам по 80 всеки ден,
освен ако не съм болен - но ми се е случвало да ходя напред назад за по 200 и повече.
И какъв е проблема да живееш наблизо - някои искат да са в голям град, други могат да се задоволят и с близкото селце. Вече неща като училище, болница, спортни и пазарни центрове и т.н. е друго нещо.

Иначе не изглежда зле - точка че си работил в Еърбъс не е лоша за автобиографията и развитието.
Успех!


Сря Сеп 18, 2019 8:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3312
Мнение Re: Работа в Airbus
Офертата е много добра според мен. Мястото е красиво, ако си вземеш кола няма да съжаляваш. Има къде да се ходи събота и неделя. Относно разходите за живот, колегите по-горе са обобщили добре, като изключим това че хората били зависими от колите си. Половината от колегите ми в Мюнхен нямат собствена кола, просто градският транспорт е отличен, а и нямат нерви за задръствания. Същото важи за Берлин, за Хамбург не съм сигурен. Като цяло след даъци, дравни и пенсиони ще ти остават малко над 3000 ако си сам и малко над 3500 ако си със жена/партньор. Не пренебрагвай пенсионните, ако поработиш 5 години на тази заплата се квалифицираш за немска пенсия, а нея я изплащат навсякъде по света независимо от гражданството. Иначе разходите са

1500 за къща или 1000 за апартамент
500 за кола, това включва застраховки, бензин и изплащане/лизинг
300-400 за храна ако си сам, 600-800 ако сте двама
100 за домашни консумативи, 350 ако сте с бебе
Рсторант за двама излиза 50е ако не пиете, ако пиете обаче си е ебало мамата. Цигарите са 6е кутията ако имаш такива потребности
Дрехи, почивки и прочие вие си знаете. В Германия почивките са евтини и това анимира да пътуваш по света.

Ако си/сте домошари гледай да вземеш нещо близо до работа. Ако намериш нещо по-евтино, но по-далеч парите които ще спестиш ще ги дадеш за бензин или месечна карта за градски транспорт (която може да стигне до 250е ако си на 100ина км). Да не говорим че времето което ще спестиш от път, ако го инвестираш в работа ще си избиеш парите по 10х-100х.

Ако си/сте социални гледай да вземеш нещо от където се стига близо до центъра, иначе ще изтрещите от скука. Германиците не са никак социални, камо ли по селата.

Ако си от черноморието няма да имаш изненади. Ако не си обаче се приготви за тежка зима, влагата е голяма а вятъра от морето постоянен. Но ще си изчистиш белите дробове, няма смрад, няма пушилки. Аз не затварям прозореца дори в задръстване, в София като мине средата на септември и не го отварям...


Сря Сеп 18, 2019 9:55 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7895
Местоположение: София
Мнение Re: Работа в Airbus
От тези, да кажем 80К бруто, колко ти остават?


Сря Сеп 18, 2019 10:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4197
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Работа в Airbus
Мога да кажа за Белгия където данъците са по различни но като цяло разликата не е кой знае колко голяма.

Първото което е важно е тези 70-80к дали са 12, 13 или 14 заплати - от това зависи колко ще е месечната заплата - 13 и/или 14 заплата се дават по Коледа и лятото т.е. годишно е едно и също но като паричен поток не е (особенно ако човек не си прави сметката и няма заделени пари с които да балансира през годината). Ако приемем, че са 14 заплати то месечната заплата ще е да кажем 5500 т.е. месечно човек ще взима чисти между 3к и 3.5к според семейно положение и т.н. Допълнителните заплати се облагат доста повече и като нищо може да вземе и под 3к т.е. сумарно за годината идват някъде около 45к (+- 2-3 хиляди).

Белгийските данъци са стъпаловидни - до 12к годишен доход не се облага, горницата нат 37к се облага към 55-60% т.е. може да се обобщи, че за хората в бранша облагането върху брутната заплата е някъде към 35-40%. За по ниско платени професии процентът може да падне на 20-30% т.е. като цяло данъците са сметнати така, че независимо от професията дохода на работещ да е около 2-3к - всичко нагоре е богаташ.

Друг важен момент е, че работодателят също плаща данъци върху тези 80к и реално на него му струва някъде около 20 до 24 пъти брутната месечна заплата годишно т.е. при 80к бюджет и 5.5к месечна заплата истинският бюджет е между 110к и 130к. т.е. реално данъчната тежест е към 70%.

И тъй като уволняването на хора е тегаво за работодателя (социализъзм де) и данъците са високи (още социализъм) и двете страни имат интерес да намерят по добро решение и то е фрииланстване, консултантщина и т.н. Работодателят си запазва тези 100к бюджет но ги дава като фактура на личната фирма на консултанта и той си плаща данъците като фирма. Дори при най неоптимизираният начин данъчната тежест е 50% и то след направени разходи. Ако човек обаче си подреди нещата (служебна кола, част от наем къща за служебно ползване, служебни обяди, конференции по курорти и т.н. легални разходи) реалната данъчна тежест може да стане някъде между 20 и 30% - и това си е съвсем легално. Т.е. всеки си прави сам сметката по кой начин му е по изгодно да работи ...

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Сеп 18, 2019 10:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Работа в Airbus
В Шведско има твърд данък 31-33% и толкова. Годишната данъчната декларация идва попълнена. Като подписваш договор няма много мърдане от общите условия, особено в големите фирми защото профсъюзите не вършат много работа, но и не пускат възможности за лично договаряне, нито пък консултанти - защото тогава се случва и личното договаряне. И все пак консултанти се наемат - защото не достигат квалифицирани кадри или няма бюджет за годишен/постоянен договор. В малките фирми има повече възможности.

При "нормална" инжинерна заплата от 3-4-5к според това дали си по-млад или по-опитен, след данъци ти остават 2-3-4к заплата. Стъпаловидни данъци за висока заплата май почват от 5.6к.

Но заплати като посочените 7-8к и нагоре до 10к са по-скоро рядкост, и най-вече в разни фирми за игри и апове.

Говоря за хардуер, със софтуеристите не съм много наясно - но и те не са цъфнали.


Сря Сеп 18, 2019 11:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3231
Мнение Re: Работа в Airbus
С други думи, при 3300-3500 EUR чисти, качеството на живот няма да е много по-различно от тука, само че ако вземаш същото число пари в лева. Тия пари за инженерна специалност са основно в София. Като ти вземат 1000лв за наем, спестиш малко и ти остават към 1000-1200 за текущи разходи (храна, дрехи, ток, парно, транспорт и т.н. + глезотии).
В Германия храната и дрехите може и да са съизмерими като стойност с тукашните, но услугите май не са. Та нещата се изравняват.
Хамбург е в северната част, доста близо до морето. На мен тук зимата ми се струва тегава и тъмна, пък какво остава там. Пък и ми е късно вече да правя такива големи крачки, вероятно няма да го понеса особено добре.
Работата обаче изглежда доста интересна. Ако не бяха тия особености с местоработата, щеше да ми е интересно.


Сря Сеп 18, 2019 1:16 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 47 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], sss56 и 13 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни