Отговори на тема  [ 62 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Microchip Masters - September 16 - 19, 2019 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
На физиката и е все тая в кой крачол ти е :) Поне изгледай второто видео за да разбереш за правия обратния път и как антената няма никакво отношение в случая. Лишавайки високочестотната енергия от нискоимпедансно затваряне близко до източника (модула) тя си минава през цялата платка и човека от лаба казва - "не става". Между другото нещо подобно се получава ако няма съгласуване и в антения край, така че лесно можеш да комбинираш и двата ефекта :)

Всяко нещо казано от мен е подкрепено с документи и е проверимо.

Цитат:
BTW, що на RED сертификата на М66 пише софт версия M66FAR01A09BT, а на сайта ви M66FAR01A12BT? Не ми от отговаряй - сетих се :wink:.

Понеже не знам ти какво си се сетил ще ти кажа какви са фактите:
Този сертификат е издаден през май 2017. През декември месец същата година модула преминава ново сертифициране. Прикачам документа.
Ако си се сетил това - прав си бил :)


Прикачени файлове:
Quectel_M66_CE(RED)_Certificate.pdf [239.77 KiB]
195 пъти
Вто Сеп 24, 2019 3:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Мисля си, че нещо бъркаш ролята на байпас кондензаторите и съгласуването на антената, но както и да е... ако не те мързи, обясни го по-подробно, че тези клипове ме приспаха. :)

За сертификата се сетих за стария трик на ГСМ производителите. В лаба изпращат модул със софтуерно ограничена изходна мощност на предавателя за да може емисиите извън банда да са под допустимото ниво, а после в серията премахват това ограничение. Дори съм виждал такива сертификати на телетата (1 Ват на долния и 0,25 Вата на горния банд).
Втория сертификат на М66 ми прилича на China Export - липсва и хардуерна и софтуерна версия. Та, по-добре не ги размахвай... :wink:


Вто Сеп 24, 2019 5:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Я и аз да се навра тук между шамарите :)
Гледам прикаченият от Илко сертификат и ми се набива на очи - "дата на валидност". Не знаех, че има и такова нещо. Защо замерванията ще имат срок на годност? Това означава ли, че на всеки 5 години даден продукт трябва да ходи на ново замерване за да си поддържа CE-то? Какво става ако след изтичане на този срок нищо не се направи?


Вто Сеп 24, 2019 5:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
за пет години ще излезне CE-BLUE :) цветове много

_________________
main[-1u]={1};


Вто Сеп 24, 2019 5:30 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Лео, CE+RED не касае софтуер ... софтуер може да ти искат НАП и разни подобни джендери
CE значи: Аз Пешо декларирам, че тва в кутията няма да утрепе, който и да е изнежен европейски пе.ераст....(накратко)
RED вече си е друга бира...

_________________
main[-1u]={1};


Вто Сеп 24, 2019 5:38 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
TheWizard, имах предвид, че софтуера на модула влияе на излъчването и от там на RED и чрез него на СЕ. CE изисква RED, низковолтажната директива, и още - в сертификата си го пише.


Вто Сеп 24, 2019 5:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
общо взето - боли те кура - имаш сертификат за модула ... нали
напасваш си твойта част, мериш, режеш, пробваш, шариш кинти и пей сърце ....

в повечето случай оня дето е правил платката е за е.ане и е пратил антената с метър писта на другия диагонал на платката (статистика) и не му е виновен, който и да е производител на модули
в случая джигитаеца е пич, дал е кинти, мерил е, покрил е и FCC .... ( не визирам само Quectel ) - има търсачка на FCC, което е по зверско от CE

_________________
main[-1u]={1};


Вто Сеп 24, 2019 5:55 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Не знам как трика с намаляването на мощността работи в лаборатория тъй като там се генерират тест рипорти (аз ги имам за Quectel модулите ). В самия рапорт се вижда излъчваната мощност, но наистина може да се играе с други параметри. Все пак това са игри на дребно и рано или късно ще лъснат някъде и последствията могат да бъдат фалити - ако го закъса някой серозен клиент.

Качения сертификат си е напълно законен EU-Type Examination Certificate издаден от сертифицирана американска компания BUREAU VERITAS която е собственик дори на споменатата от теб лаборатория 7layers както и на Curtis-Straus и на Siemic - извършила тестовете. Като гледам Quectel има 50 SKU само за стандартните LTE модули и всеки се сертифицира отделно - правят сигурно по 3-4 сертификации в месец.

По отношение на датата за валидност:
EU-Type Examination Certificates will feature an expiration date with the period of validity determined by the NB.


Desert Leo ето едно приблизително обяснение. На диаграмата се вижда генераторът (или RF модул) с неговия изходен импеданс, предавателната линия която също има собствен импеданс и антената също с някакъв импеданс. Точките на свързване на трите импеданса се наричат discontinuities. Ако всички импеданси са еднакви цялата високочестотна енергия от изхода на генератора достига до антената и рефлектира обратно, дефазирана като чрез масата се връща обратно в генератора. Правата вълна се нарича incident а обратната reflected. Ако има несъвпадащи импеданси без значение дали на изхода на генератора или на входа на антената двете вълни вече не са еднакви, получава се загуба на енергия за сметка на стоящите вълни. Има и двата гранични варианта - отворена линия - безкраен импеданс на антената и свързана на късо линия - импеданс 0.
Ето тук е описано детайлно всичко до тук http://www.eas.uccs.edu/~mwickert/ece31 ... 3110_2.pdf
И едно забавно видео https://www.youtube.com/watch?v=ozeYaikI11g

Изображение

Сега за генератора и байпас кондензаторите. За да генерира високочестотната енергия генераторът се захранва от DC напрежение но неговата консумация не е константна във времето. Тук също мисля че нещата са ясни - дори идеален източник свързан през кабели или пътеки на платката не може да осигури бързото нарастване на консумацията/тока през тях заради тяхната индуктивност от което се нуждае генераторът. Затова близо до неговите изводи се поставя байпас кондензатор който да компенсира индуктивността на връзките. Ако липсва такъв или е неподходящ, генераторът излиза от своя работен режим заради пропаданията в захранването му. Което предизвиква промяна на неговия изходен импеданс и всички последствия описани по горе. Друг ефект от липсата на байпасиране възможно най близо до консуматора е че все пак затварянето на високочестотният кръг става някъде другаде през свързващите пътеки на платката, образувайки loop антена с нисък импеданс способна да излъчва в почти безкраен спектър (ако генераторът е на правоъгълни импулси спектъра на емисиите е на терория е безкраен).

Изображение

Понеже байпас кондензаторът също не е идеален той се явява сериен резонансен кръг и за да има най голяма ефективност неговия резонанс трябва да съвпада с честотата на генератора.

Изображение

Ако работната честота е по ниска от резонансната, импендансът на този сериен кръг има капацитивна компонента, така че дори и честотите да са различни, байпас кондензатора макар и по неефективно действа. По лошото е когато работната честота е по висока от резонансната. В тази част на характеристиката си серийният резонанс има по голяма индуктивна съставка и на практика кондензаторът не извършва никакъв байпас.
Затова е добре да се следват указанията ако има такива. Примерно за GSM модул има две групи честоти 850-900 MHz и 1800-1900 които трябва да бъдат покрити със съответния байпасиращ кондензатор. Обикновено се препоръчва най - малкия възможен корпус и диелектрик COG при който поляризацията е на ниво електрони (ESR e рейтнат за по-високи честоти). При X7R/X5R поляризацията на диелектрика е за сметка на цели молекули, които са по бавни и затова са подходящи за по ниски честоти.
Поради импулсния характер на излъчването на GSM модула се препоръчва и по голям кондензатор който има сериен резонанс около 2-3 KHz за байпасване на енергията по време на ТХ бърстовете. Поради високата му серийна индуктивност за високите честоти той просто не може да се класира.

Мисля че много от това беше обяснено в горните две видеа ...


Вто Сеп 24, 2019 9:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
В сертификати на телит и симком, набързо изровени в нета си пише и хардуерната и софтуерната версия, та затова се зачудих.

Цитат:
Ако всички импеданси са еднакви цялата високочестотна енергия от изхода на генератора достига до антената и рефлектира обратно, дефазирана като чрез масата се връща обратно в генератора. Правата вълна се нарича incident а обратната reflected. Ако има несъвпадащи импеданси без значение дали на изхода на генератора или на входа на антената двете вълни вече не са еднакви, получава се загуба на енергия за сметка на стоящите вълни.

Бря... 8O И каква отива към антената?

За кондензаторите можеше да е по-просто:
Цитат:
Decoupling capacitors are used to provide a low impedance source of energy to high frequency changes in load current.
(RIGHT THE FIRST TIME A PRACTICAL HANDBOOK ON HIGH-SPEED PCB AND SYSTEM DESIGN AUTHOR LEE W. RITCHEY)
Добра визуализация на Fig. 1


Сря Сеп 25, 2019 11:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Не съм специалист по сертифициране - щом са го издали без фърмуемна версия значи е допустимо. Преди наистина се упоменаваше версията, но явно има промяна.
Ето примерно FCC заявката за сертифициране на BG96 - https://fccid.io/XMR201705BG96NA
Полетата за фърмуер са маркирани с ХХХХХХХХ

Най общо казано всяка антена е предавателна линия (transmission line) специално конструирана да излъчва електромагнитно поле. Обратно предавателната линия няма излъчване защото пътищата за разпространение на електромагнитната енергия са достатъчно близо (сравнено с дължината на вълната) и излъчването предизвикано от incident вълната се неутрализира от reflected вълната заради 180 гадусовото дефазиране. Антената заради своята конструкция, примерно дипол, разделя двете вълни в пространството и те вече не могат да неутрализират своите излъчвания. Затова електромагнитната енергия която се получава от предавателя, преминавайки през антената, създава ново електромагнитно поле което се разпространява. Но това не е енергията излязла от предавателя - тя както казах винаги се движи в затворен контур (както и електричеството) и се връща обратно в източника.
Намерих една картинка за онагледяване но тя показва обратния процес - как електромагнитното поле преминавайки през антената индуцира електромагнитни вълни в нея.

Изображение

Близката област до антената на разстояние ламбда/2хПи се нарича near field, а след нея - far field. Точката между тях се нарича equilibrium. В тази точка се получава изравняване на импеданса на антената с тази на въздуха 377 Ома. От практическа гледна точка е добре да се знае че магнитно или ектрически проводими материали поставени по близо до антената от тази точка повлияват на нейните параметри, докато ако са на по-голямо растояние вече не могат да и оказват влияние. Не успях да намеря картинка която да ми хареса повече от тази в презентацията на страница 16.

Вече в зависимост от други конструктивни особености антената може да има различен коефициент на превръщане на енергията в ел. поле и обратно (antenna Gain), различна диаграма на излъчване в пространството (Radiation pattern) и др.

Накрая ето една симулация показваща типична грешка при дизайн на предавателна линия върху платка от точка 1 до точка 2. Обикновено активният изход на генератора е свързан с пътека в горния слой а обратният път преминава чрез масата на платката обратно до неактивния край на генератора(който е замамсен) и енергията се движи в двете посоки в 2 противпосочни червен и син на симулацията потока (затова няма излъчване) Когато обаче масата по платката е прекъсната обратният път вече е различен и линията започва да излъчва. Това е валидно дори за по ниски честоти и както казах ако формата на сигнала е правоъгълна излъчването може да достигне много високи честоти. Този тип антена се нарича слот антена.

Какво всъщност стана с тезата за "младежкия ми ентусиазъм и свободното време" да "слушам рекламни послания без никаква практическа стойност"?
Да, всичко това може да се прочете в много дебели книги ама как да стане като на 3-тата страница ни се приспива? Както казах не всеки може да знае всичко и от подобно обучение все научаваш нещо ново. Струва ми се че досега е имало хора смятащи че електромагнитните вълни от предавателя просто излитат от антената в пространството...


Прикачени файлове:
slot-antenna.jpg
slot-antenna.jpg [ 1.11 MiB | Прегледано 3543 пъти ]
Сря Сеп 25, 2019 1:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Пък аз си мислех, че в предавателната структура трябва да се реализира режим максимално близък до "бягаща вълна" с минимум отражения... :oops: Само дето не мога да вдяна, що от микролентовата линия има излъчване по-голямо от лентовата или коаксиалната, като все има симетрия. И как става това отражение при съгласувани импеданси... :(


Сря Сеп 25, 2019 3:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Не знам дали го писах вече че темата се разду. Най важното е да се запомни че винаги контурът трябва да бъде затворен. За DC това е очебийно но същото важи и за високите честоти където повечето хора си мислят че нещата се случват по друг начин. Единственото по различно е че поради това че говорим за AC напрежение и ток с висока честота техните разпространения зависят от импеданса на източника, свързващата линия и товара. И само при изравнени импеданси по цялата верига в товара би пристигнала максимален процент от мощноста подадена от източника. Всяко разбалансиране предизвиква загуби.
Наистина термините incident и reflected може малко да объркат но това е принципа - достигайки товара (антената) енергията се отразява (дефазира) и се връща обратно в източника - веригата е затворена.
А полето създадено в антената в резултат от протищачия ток се разпространява като излъчен "сигнал"

Това клипче по най нагледен начин обяснява какво се случва при съгласуван и несъгласуван (отворен/късо) изход на веригата.
https://www.youtube.com/watch?v=ozeYaikI11g


Сря Сеп 25, 2019 4:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Цитат:
достигайки товара (антената) енергията се отразява (дефазира) и се връща обратно в източника


Сря Сеп 25, 2019 4:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Дискутирайки детайли, допускате фундаментални грешки.

Електромагнитно поле не се излъчва!


Сря Сеп 25, 2019 4:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Цитат:
Затова електромагнитната енергия която се получава от предавателя, преминавайки през антената, създава ново електромагнитно поле което се разпространява.

Чак такава фундаментална грешка не допускам :)
В последния ми пост излъчвам е в кавички. Защото реално всеки би казал че антената излъчва поле, а реално тя го създава. (примерно общоизползвано е - антената излъчва радиосигнал)
...а сега видях че кавичките не са включили всичко което бях решил да е в тях - "излъчен сигнал" да кажем че е правописна грешка.


Последна промяна ilkor на Сря Сеп 25, 2019 5:22 pm, променена общо 1 път



Сря Сеп 25, 2019 5:13 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 62 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: sss56 и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни