Отговори на тема  [ 62 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Microchip Masters - September 16 - 19, 2019 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Насочеността със сигурност е към клиенти. Съмнявам се някой студент да извади 500 евра + хотел + път за да участва.
Безплатен технически съпорт правим ние като официален дистрибутор, а ако желаеш директен достъп се регистрираш в сайта им и може да ползваш тяхната тикет система за съпорт. Отговорите идват от румънския им офис за поддръжка.


Пон Сеп 16, 2019 1:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Хубаво, ама... ако тръгна на събирания на фирмите, чиито чипове използвам ... ще си стана професионален конференсаджия. Кога ще работя? :wink:


Пон Сеп 16, 2019 2:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Ами затова си има приоритети - аз гледам да не пропускам Quectel и Microchip.


Вто Сеп 17, 2019 2:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Като спомена Quectel - и тяхната мама!!! :evil: Що не им кажеш да си оправят документацията?


Вто Сеп 17, 2019 8:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Аве, каква студетнска насоченост :)
Може и Комет да обяви конкурс и някой студент на първо място да го пратят, а после и да го наемат - но не е там целта.
Всъщност някой може и да си намери работа по подобни изложения, случвало се е

Хората не ходят там на почивка, а да срещнат с други като тях и да обсъдят възможни нови проекти.
Факт е, че там виждаш хора с които обикновенно няма как да се срещнеш - особвно ако мислиш за проекти в Щатите и не само. Тия конференции не са за раздаване на сувенирчета и пиене на кафета - и това се случва, но ако уцелиш няколко точни човека, това може да ти е хляба за следващата или следващите години


Сря Сеп 18, 2019 1:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Grubi в Дядо Коледа вярваш ли още

_________________
main[-1u]={1};


Сря Сеп 18, 2019 1:11 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Що ти не вярваш ли :D
Я питай г-н ти Санги дали вярва, който издържа толкова народ от толкова години?


Сря Сеп 18, 2019 1:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Санги ... Снежанка :) добре че е тя

_________________
main[-1u]={1};


Сря Сеп 18, 2019 5:42 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Ето една от лекциите на които присъствах с продължителност 3 часа на тема EMC/ESD. Води я специалист от RF/EMC/ESD сертифицираща лаборатория с огромен опит като всеки разискван аспект беше подкрепян със случаи от неговата практика.

Тук всички са експерти и в тая област :) но се съмнявам че някога са се замисляли за съвсем елементарни неща като какви и колко декуплиращи кондензатори се слагат в захранването и защо не е правилно да се слага по дефолт 100nF кондензатор за декуплиране на радио-модули/ИС или дори на по-бързи микроконтролери.
Дори в този форум съм чел изключително неподходящи съвети за декуплиращи кондензатори на GSM модули!

Спомням си преди 7 години работех за TI/OMAP и дори на клиенти като Самсунг/Гугъл/ЗТЕ/Б&Н се налагаше да обяснявам защо е необходимо да сложат в примерно в захранващия рейл на ядрото 2Х22uF+8x100nF+2x47nF+2x10nF, докато те твърдо бяха решили да ги спестят/заменят заради липса на място.

За жалост презентацията не дава дори 50% представа за презентираната материя понеже лекторът използваше симулиращи програми за да онагледи ефектите

Но присъдата вече беше дадена -> "рекламни послания без практическа стойност" :)


Прикачени файлове:
Multiple_reflections.pdf [111.02 KiB]
187 пъти
2019_SIG1_RFC.pdf [5.39 MiB]
195 пъти
Пет Сеп 20, 2019 12:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
ilkor, без претенции да съм експерт, а поради факта, че съм дивелопър настъпвал мотики (които вероятно ще продължа да настъпвам докато съм такъв), ще ти кажа, че тези 3 часа са си загубено време. Всичко, което е описал "специалиста" е отдавна описано в съответната литература (дори в много по-голям обем) и който е имал нужда го е прочел. Въпросния "специалист" колко комерсиални сертифицирани проекта е направил? Изгледа от страната на сертифициращата лаборатория е съвсем друг.
За 2G GSM модул е напълно достатъчен един танталов кондензатор от 100uF/10V. Но аз слагам 220uF и където има място 1 x 100nF (X7R) + 1 x 10...100pF (C0G) максимално близо до модула. Тази конфигурация е минала сертификация без забележка. Проблеми имаше с кофти PCB антена, която освен, че излъчваше извън горния банд, но и яко облъчваше платката. С читава и добре съгласувана антена всичко заспа при повторното мерене. При GSM от там идват проблемите. Когато имаш път към мен се отбий за да ти покажа изискванията и резултатите от измерванията. Ако трябва развързването на GSM по захранване да е още по прецизно, тук участие има и производителя на модула. Я питай Quectel за чий ... са свързали двата пина за захранване на M66 вътрешно? При GL865 серията на Telit двата пина нямат вътрешна връзка. Единият служи за захранване на бейсбанд проца, а втория е за RF-фронтенда и се знае кой къде излиза. Това ми дава възможност да ги развържа с керамики отделно и да ги свържа към пада на танталовия.


Пет Сеп 20, 2019 1:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Desert Leo написа:
За 2G GSM модул е напълно достатъчен един танталов кондензатор от 100uF/10V


От практически опит има твърде много детайли от реалния свят които ме карат да не съм съгласен с това твърдение, но няма да изпадаме в спор...

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Сеп 20, 2019 1:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Desert Leo написа:
За 2G GSM модул е напълно достатъчен един танталов кондензатор от 100uF/10V


От практически опит има твърде много детайли от реалния свят които ме карат да не съм съгласен с това твърдение, но няма да изпадаме в спор...


Аз също нямам намерение да споря за нещо, което съм тествал и на границата на покритието от мрежата...


Пет Сеп 20, 2019 2:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Desert Leo написа:
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Desert Leo написа:
За 2G GSM модул е напълно достатъчен един танталов кондензатор от 100uF/10V


От практически опит има твърде много детайли от реалния свят които ме карат да не съм съгласен с това твърдение, но няма да изпадаме в спор...


Аз също нямам намерение да споря за нещо, което съм тествал и на границата на покритието от мрежата...


Можем да не спорим, но един свестен бой винаги можем да спретнем да уреждане кой прав, кой крив :lol:

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Сеп 20, 2019 2:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Идеята на разделянето на PA захранването и безбанд частта е съвсем друга - вместо да слагаш регулатор за 2А можеш да сложиш такъв за 100mA защото PA просто не се нуждае от регулирано захранване.

Когато правиш устройство в серия 100 броя тези 3 часа може и да са загубени, но идеш ли в ЕМС лаба и те върнат, или пък най-честия случай когато се самосмущаваш ще разбереш в каква грешка си. И още отвори документацията на който и да е GSM модул на който и да е производител за да видиш че 100uF/10V няма как да е достатъчно! Ако се замислиш ще видиш че няма как да е и логично. Ако е до работата, ще работи някак и без кондензатор въобще ...
Другата крайност е да наслагаш неподходящи кондензатори в паралел "за всеки случай" - всеки от тях представлява сериен резонанс който в резонансната честота има нисък импеданс, но от друга страна паралелното свързване добавя и паралелен резонанс на определена честота и ако тя съвпада с нежелана емисия това може да обезсмисли цялото редене на кондензатори.

Това че нещо е минало сертифициране понякога не означва че устройството работи по най добрия начин - сертифицирането най-вече дава някаква защита че ти няма да пречиш на други. Бяха показани примери, дори в презентацията има няколко как данните могат а бъдат повлияни от грешки в дизайна и това говорим за устройства минали сертификация и пуснати в продажба които се налага да се редизайнват отново.

Понеже отвори дума за PCB антената можеш ли да ми кажеш каква повторяемост имаш защото доколкото аз знам 99.9 от производителите специфицират FR4 параметрите си до 1 MHz?


Пет Сеп 20, 2019 2:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Microchip Masters - September 16 - 19, 2019
Цитат:
сертифицирането най-вече дава някаква защита че ти няма да пречиш на други.

Ако правиш сертификация само за емисии, което почти никога не е точно така, а винаги има и сертификация за съсептъбилити :D .
Аз също не искам да водя спор на тая тема, щото както Панталейката е казвал много пъти - материята е черна магия, но имам едно наблюдение, което никога няма да си го променя. Колкото и големи експерти да са тези, дето работят в лабовете - 99% от тях са като кучето дето гледало касапина, т.е знанията им са от това, дето са видяли и от теорията и колкото пъти съм имал EMI/EMC проблеми и ги карам да помагат почват да ми разтягат лукуми и теории, дето аз ги знам и без тях. Само дето като трябва да направиш реален продукт и си ограничен от място, цена, съплай чейн и маркетинг и нещата не са толкова лесни и прости както изглеждат в учебниците и девелопмънт платките :D .


Пет Сеп 20, 2019 3:05 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 62 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: fem, Google [Bot] и 12 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни