Отговори на тема  [ 174 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Следваща
Windows след 01.01.2020 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Windows след 01.01.2020
ToHu написа:
Та не е важна ОС, а това което има за нея :)


В тубата се върти едно интервю с Jim Keller. Голям образ, бачкал е за Интел (х86), AMD (к7-к12), Apple(а4..) и за AI чеповете на Тесла. Та той обяснява за двата типа бизнес, единия е "how"... та в случая М$ е точно такава. Интересно е да се гледа.

А това че "има" софтуер за бозата няма лошо. Лошото е, че М$ не само не се опитва да си задържи разработчиците, ами и даже ги прогонва. Виж примерно какво става покрай НАП - всички със стара боза духат супата. Писал си софтуер за тях, честито софтуера ти не може да се ползва. И не може да се ползва, защото М$ нямат намерение да си обновяват протоколи или каквото и да е било. За сравнение изискванията към линукс са да бъде 32 или 64-бит... Жалко, щото 8 и 16-битови лайнукси са много актуални ;-)


Сря Фев 19, 2020 12:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Windows след 01.01.2020
Ами .... и линукса бая се бие с пръчката ама това е друг въпрос. Сменяш едно поколение интел и край, тцъ каза, ни щъ, айде пак бой с пръчката .... ако в линукс стигаш до конзолата само ОК, ама пуснеш ли отгоре някой GUI и искаш да надкараш твоето софт отгоре...., и това на х86, за АРМ няма да говорим. Там може би по-добре вместо девелопъри да назначаваш професионални комарджии, шанса да налучкат работеща комбинация от първи път е доста по-голям. 1 месец борба да тръгне всичко на някакъв тъп rokchip, ако не бяха и два, това от към ОС, иначе приложението тръгна, ама и там бой, я не се компилира с неон инструкции, я нещо друго ...


Сря Фев 19, 2020 12:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Windows след 01.01.2020
bongo_x2 написа:
Не бях имал вземане-даване с по-голям Windows от Седмицата. Днес за да си пробвам компа в VirtualBox инсталирах Win10 Education (за по-лесно). Е па не мога да си представя как някой ще изхарчи торба пари и след това доброволно ще предаде компа си и себе си в ръцете на М$ 8O

"Моят компютър" вече е "Този компютър" :lol: - честни са!!!


Този компютър и на мене ми направи впечатление.

Иначе добрата новина е че 10-ката се оказа че не изисква регистрация за да работи.
Отиваш на сайта на МС, дърпаш си туул от там, той ти прави инталационен диск/флаш/каквото си искаш с която версия искаш (всъщност 32 или 64) и инсталираш. Инсталацията си я дърпа директно от техния сървър - последна версия. После само не можеш да си сменяш тапета, но... срещу 280лв и това се решава. Ако не я регистрираш нищо не се променя - не спира да работи.

BTW в Ali-то продават лицензи по 50 долара и надолу... :D


Сря Фев 19, 2020 1:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Windows след 01.01.2020
А бе, че дори на мен вече ми е по-лесно под Линукс не ви ли говори нещо? Градски легенди от миналото са, че за Линукс няма софтуер и че трябва непрекъснато да ровичкаш терминала (то зависи от линукса, де, ама не съм чул някой да рИве и за Win98, пък к'ва лекичка беше...).

M$ закърпи Skype и кой го ползва в момента?! А M$ Office вече отива из облаците, т.е. ОС независим. Libre Office си има всичко, на 95% е съвместим с М$, пък останалите 5% са в няк'ви несъществени шарении.

Специално за мен: повечето неща които някога би ми се наложило да правя са с флагман-софтуер писан за Линукс. Да доуточня, че спрях да съм електрончик преди десетилетия.
Дори в Холивуд използват Open Source софтуер. Това ме навежда на мисълта: мноо важно, че си си купил скъп софтуер с поддръжка от индиец по телефона :) . И евентуално след 6 месеца ще получиш мазна и бъгава кръпка за половин гигабайт...
За далеч по-малко пари, или хич ако проблемът е интересен, цялото опън-соурс комюнити може да се включи. Тези хора не работят дори за чест и слава, щото обикновено са известни като никове, хванали са "краста" поради нещо си и я "чешат" непрекъснато.
Пример: навремето трябваше масово да нормализирам големи аудио-файлове с функция присъстваща само в Nero Wave Editor. Писах на Audacity и с още следващия ъпдейт я имах, без грам лев естествено.

ПС междувременно писал velio:
За да тръгне може и да не иска регистрация, но не и за основно ползване. Не съм си играл с тула за който пишеш, но някакси самата мисъл ме изправя на нокти. Аз просто заредих Win10_1909_Bulgarian_x64.iso и го стартирах във Virtual Box - с това започнах писанката.
После, от любопитство, изтеглих от тук няк'в .zip (?!) съдържащ MSEdge - Win10.ova (6.8 Гб) - напълно легално е, дори актуализациите тръгнаха, срокът на годност е 90 дни, но има чалъм легално да го удължаваш (не се заинтересувах как).


Сря Фев 19, 2020 2:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Windows след 01.01.2020
Velio, за лицензите в алито не знам какъв е случая, в ебей продават доста лицензи от стари машини които са били бракувани или никога не са използвани, или пък лицензи купени и неизползвани. Това само по себе си не е много законно, зависи от версията на софтуера, за щото някои версии не могта да бъдат препродавани, тези пък които са били с компютри е абсурд да бъдат препродавани като лицензи, дори тия компютри никога да не са били инсталирани, и версиите никога регистрирани. Това не ми попречи да си купя боза сървър 2016, аз 2012 търсех ама нямаше, сега ще видим дали ще мине. Тъкмо като тръгвах от мехико получихме нежно писмо от MS да им предоставим списък на компютрите и лицензите които използват. Очаквам да ми кажат че така не мое и трябва да си купя от тях лиценз, и да ме нахокат че моите офис лицензи са за домашно използване а не за фирмено, само дето всички лаптопи на които съм ги инсталирал съм ги купил аз с моята карта и на практика са лични, та може доста да спорим може или не може.
Бонго, тия приказки ги слушам от години но факта е че линукс няма никакъв използваем професионален софтуер. Тук не говорим за това ами картинката може и с gimp да я отвориш, това е несериозно. Ако гледаш от позицията на краем ползвател можеш да правиш каквито си искаш компромиси, но за сериозна работа НЕ СТАВА. Нито гим, нито който и да е фри офис, нито който и да е линукски кад, особено пък механичен.
Аз съм принуден постоянно да ъпдейтвам до последна версия на солида, ти ми говориш за алтернативни продукти които за линукс изобщо ги няма. За офис пакета вече няколко пъти споменах, когато изгубиш 1 ден да преформатираш защото форматирането се чупи, или като изгубиш някой друг милион само защото някоя формула нейде се е счупила по странен начин пак ще говорим. Истината е че с каквито и ERP-та да работиш, xls остава много удобен инструмент и се използва ежедневно. Аз с него виждам проблеми дори в съвместимостта между един и друг ексел заради малоумните регионални настройки. На теб може да ти се вижда нищо, но само една размяна на 03-09-2020 с 09-03-2020 в планера дори само за една поръчка, води числом и словом до минимална загуба от 2000$ на ден само от глоби, без да броим това че някой може да си канселира ордера от което ще се окажа с продукция за стотици хиляди събираща прах, и не че не се е случвало. Не искам дори да си мисля някой да отвори планера с някой друг софт и после да ми го върне и да не каже нищо. не знам за кой път го нищим, за коя да е фирма, 200-300$ са нищо, ако това ти е пречката то по-добре сменяй бизнеса. При нас направихме опит да минем на опен сорс,не толкова заради цената по скоро идея някаква се е заформила нейде. Всеки който работи с мен задължително трябва да има инсталиран офис пакет, респективно боза, който няма лично аз му ги купувам. Нямам излишни пари, време и нерви за експерименти.


Сря Фев 19, 2020 2:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Windows след 01.01.2020
ToHu написа:
факта е че линукс няма никакъв използваем професионален софтуер


чак никакъв е силно казано, по-скоро много от комерсиалните софтуери все още не са станали мултиплатформени. Но както казах и по-горе, ще им се наложи ;-)
Между другото наскоро приказвах с един познат, програмист и те пишат от тоя тип софтуер за който говорим. Та почнали да съветват клиентите си да ползват боза под линукс. Много се учудих, щото колкото и да са добри виртуалките все си имат овърхед и при условие, че лайнукса го ползват само и единствено да търкаля виртуалката. Оказа се, че има логика и тя е много интересна. Лайнукса очевидно няма нищо общо, просто М$ едно време имали 630 калпака Q&A и тествали всичко на реален хардуер (с всевъзможните му комбинации). Но решили да спестят някой лев и минали на виртуалки. Няма лошо, само дето сега се оказва че някои неща са оптимизирани като за виртуалки и на реалния хардуер не се държат добре.
Още повече ме учуди, че проблемите им били свързани с видео драйвери и разни други неща, т.е. неща с които лайнукса се слави, че не е много силен ;-)


Сря Фев 19, 2020 4:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Windows след 01.01.2020
bongo_x2 написа:
ПС междувременно писал velio:
За да тръгне може и да не иска регистрация, но не и за основно ползване. Не съм си играл с тула за който пишеш, но някакси самата мисъл ме изправя на нокти. Аз просто заредих Win10_1909_Bulgarian_x64.iso и го стартирах във Virtual Box - с това започнах писанката.
После, от любопитство, изтеглих от тук няк'в .zip (?!) съдържащ MSEdge - Win10.ova (6.8 Гб) - напълно легално е, дори актуализациите тръгнаха, срокът на годност е 90 дни, но има чалъм легално да го удължаваш (не се заинтересувах как).


https://www.microsoft.com/bg-bg/software-download/windows10

Ето ти линк. Засега няма брояч, като минат 3 месеца пак ще ти кажа.
Както казах, всичко си върви и работи. Само няма възможност да си настроиш таск бара и да смениш тапета.
MS казват че win вече не им е приоритет. На практика е безплатен.
Бяха се изказали че това ще е последната версия (по примера на Apple и тяхното MacOS X). Няма да има 11, 12 или т.н. Само ъпдейти.


Сря Фев 19, 2020 4:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Windows след 01.01.2020
Ами аз много дълго време търкалях боза под МАС ОС, и вървеше очудващо добре, като имаш в предвид че я изпозлвах за солид. Обаче се появи солид 2016 и всичко приключи, до тогава някак успявах да се задържа на 2011. Разликата е неописуема, след това 2016, 2017 .... в момента се е стигнало до там да се хвалят как 2020 вървял по-бързо от 2018, естествено макар да го показват, пропускат че все още е по-моткав от 2017 ...вече 3 години се крепя на 2017 но съвсем скоро май ще трябва да ходя на по-нов. Та и самите софтуери са си ебали майката.
Миро, аз почти не се сещам за използваме софт под линукс, да има рендери които вървят под линукс, но само рендер частта им, т.е. рендер ферми. За сметалки, миньорстване, симулации и др. подобни предполагам също има не малко софт работещ под линукс, то май нищо от големите симулатори не е писано за боза, повечето са започнали като юникс приложения, логично заради прекрасната поддръжка на много процесорни системи в бозите до съвсем скоро.
Виртуалката дава едно ниво на абстракция което в много случаи спестява проблеми не само с драйвери. Да има овърхед, ама особенно ако е виртуалка под друга ОС но вече десктопите са с по 8 ядра, какъв е проблема да отделиш едно ядро и 2 GB да клатят виртуалката.
В индустриалните системи това е много честа практика, бичи се един клъстър, един VMWARE, и отгоре всичко на виртуалки, дали са процесинг, серкюрити, видео сървъри, каквото и да е всичко на виртуалки. Ако вземе да свършва ресурса още един блейд и продължаваш. Като се счупи нещо засилваш кофигурирана виртуалка и дори байчето може да вдигне системата.


Сря Фев 19, 2020 5:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Windows след 01.01.2020
"Моят компютър" вече е "Този компютър" :lol: - честни са!!!

Ами че аз цял ден седя пред този компютър и той не мой щото е на фирмата.


Сря Фев 19, 2020 5:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Windows след 01.01.2020
Аз нещо не мога да схвана какъв точно е проблема с преименуването на "My Computer" на "This PC". Това второто ми се струва доста по-логично в няколко аспекта.


Чет Фев 20, 2020 12:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Windows след 01.01.2020
Dimitar, ти от майтап не разбираш, а аз не ща гейове да ми гледат гза - въпрос на вкус, детсевика.

velio, от там го заредих. Направих му "инсталация" на "чисто нов" компютър, ама през Virtual Box и като видях с к'во ме накара да се съглася се изприщих. Иначе си прав за лиценза, явно е свързано с новината "М$ заяви, че Windows не ѝ е приоритет" (то к'во ли им остана?!). Четиво по въпроса:
https://www.windowscentral.com/you-do-n ... windows-10
А бат Били сере кръв и вие срещу луната.

ТоНи, отдавна не съм работил сериозно, но ето няколко препоръчвани от Linux Mint само в раздел Графика, които съм заредил: Gimp си го знаеш, Blender, Inkscape, Scribus. Има мнооо повече и по-добри, но не съм професионалист да ги ползвам. Това е от най-бедните раздели, затова го примеросвам, пък в раздел Наука к'вото видях... ама аз вече съм проз.


Чет Фев 20, 2020 2:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Windows след 01.01.2020
бонго не схващаш, не са въпрос препоръките, а това че адоб е стандарт, дали фотошоб, дали илюстратор ...в някои специфични сфери пък е корела. Алтернативи сигурно има, ама няма хор които да работят на тях. Дизайнера знае фотошоп, сигурно ще научи и нещо друго, но това е време, а и дали ще има всичко което му трябва? С5% да му падне производителността каква файда от икономията, като заплатата му е 3-4 хил лв и ти ще губиш по 200 на ден само защото го караш да използва нещо безплатно ?
Едно време заплатата като беше 200 лв а фотошопа беше 2000 по имаше шанс, ама и тогава просто го пиратстваха, пък някои си го купуваха, ние си имахме съвсем лицензен и фотошоп и корел.
Та както е в оня виц, и аз мога, и тате мое ама козата си сака пръч ...


Чет Фев 20, 2020 4:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Windows след 01.01.2020
Бонго, ти си като Бай Тошо - никой не го търси, ама той бил нелегален и се криел. Та и теб така - умрял е някой за твоя гъз :D .


Чет Фев 20, 2020 7:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Windows след 01.01.2020
Windows as we know it is dead; what comes next?

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Фев 20, 2020 12:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Windows след 01.01.2020
Ами пазара на мобилни у-ва е наистина голям, докато пазара на компютри било то десктоп или лаптоп се свива. В същото време обаче въпросът е каки са приходите от тези пазари. Абсурд е нкой да очаква да вземе дори и 100$ от провайдер на мобилно у-во, там цените в най-добрият случай са 10$ на лиценз. В същото време разхода за разработка на ОС за мобилни у-ва според мен е много по ресурсоемък поради голямото разнообразие на хардуера и късият им живот. Със сигурност MS имат сериозен апаетит към тези нисши, но в същото време не ми се вярва да си зарежат продукта за бизнеса. В крайна сметка все повече професии се цифровизират, и при много малко от тях може да минеш с таблет, искат си РС. Ще видим, ако настане някакъв катаклизъм с ОС това ще е сериозен проблем за всички.
Аз по-скоро си мисля че те се оглеждат за друг тип лицензионна политика, обаче доколко това е уместно не знам. Аз наблюдавам как много рядко хората си премествта лиценза на новото РС, просто си го купуват с лиценз, и това е не само за ОС ами много често си купуват и нов офис, е това с 365 вече няма да е наложително. Въпросът е кое е по-добрата опция. Сега плащам 99$ на година за офис 365, това добре но го използвам на няколко лаптопа, и доколкото това не нарушава лицензионното споразумение, или не много тъй като всичките са мои, аз си спестявам съответните лицензи. .. в дългосрочен план може би си струва, може би аз конкретно съм частен случай ... аз лично харесвам годишните лицензи, да вярно плащам всяка година, ама плащам по 100$, голяма работа, толкова горе долу излиза една вечеря в малко по-читав ресторант.


Чет Фев 20, 2020 12:33 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 174 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни