Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Голям монитор/телевизор за писане на код 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Голям монитор/телевизор за писане на код
Оглеждам се за голям дисплей - нещо в обхвата на 43..49 инча, 4К, 16:9 или 16:10. Целта е пиксела да е едричък, т.е. съразмерен на точката на 24 инча 1920х1200 примерно.
Ще се ползва за 2 цели - писане на сорс, четене на документация, сорс и подобни. Без игри и без видео (с изключение на нещо обучително от тубата примерно). Гони се минимална умора от работата и ефективно заместване на два full hd монитора и малко отгоре. Основно под убунти, но понякога и през прозореца.
Мониторите са горе-долу ясни и имам два модела набелязани, но тука да питам какви са разликите между монитор и телевизор, т.е. дали един извит 49" телевизор ще пасне на нуждите ми? Доколкото съм чел и мислил по темата може да има разлики в следните аспекти:
- закъснение на сигнала - мониторите са принципно по-бързи, но за моите цели мисля няма значение
- време за реакция на матрицата - пак не гоня някакви бързини понежи "движение" ще има от скролването най-много
- "прогаряне" при статична картина - тук се изненадах но май имат разлики - има доста по-евтини 32" монитори които казват че сериозно имат проблем с артефакти от предишна статична картина; доколкото телевизорите не се очаква да са подложени на такъв статичен режим, е ли възможно при тв-тата и съответно при някой монитори търсещи икономии и ползващи тв матрици/електроника, да се появява това нещо?
- по-различни димиране за регулиране на яркостта - гледам че на разни тестове на тв-та говорят за 120Hz PWM, за вкарване на "черни" кадри и такива - това на някой модели може да избира и настройва, и май често има "директни" режими за работа с ПЦ, но това може да води до умора при работа отблизо
- при тв-тата масово липсва display port вход - тук става лошо и трябва да се ходи на hdmi - уж не трябва да има проблем, но на по-дърти пц-та/лаптопи май само през DP може да се постигне 4К


Сря Сеп 04, 2019 8:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Голям монитор/телевизор за писане на код
Няма вече съществени разлики, да не кажа никакви. При малки до 32 все още има матрици предимно произвеждани за монитори, над този размер има по няколко продукта в размер. Като цяло AUO не се използва в тв-та, само в монитори, но тия размери при тях са скъпи и почти няма избор, няма и от къде да си купиш. Масово при този размер са матрици на LG и Samsung. Но това е огромно, не знам как мислиш да го използваш.


Сря Сеп 04, 2019 9:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Голям монитор/телевизор за писане на код
Мисля, че много се вманиачаваш :)
43 - 49 инча.. е просто огромно, освен ако не е някой ultra wide монитор. Преди години просто за теста се тествах с 32" ТВ на 1920х1080 - ами не се получи, просто беше неудобно и неудачно.
Отделно, сякаш 2+ монитора е по-добър избор от колкото 1 голям - с 2+ монитора работиш (или по-скоро имаш възможност) на различни десктопи, което е голямо удобство.
Това с прогарянето не съм го виждал никога на домашен или служебен (разбирай дев работа) монитор.
Щом пред този монитор ще се виси по много часове, то определено трябва да гледаш да се води т.н flicker free или "без PWM". Като добавиш и някой стабилна пивот стойка и минаваш вече на монитори, дето със сигурност няма имаш прогаряне, липса на портове, лагове, отблясъци и други глупости.


Сря Сеп 04, 2019 9:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Голям монитор/телевизор за писане на код
Според мен всичко над 32" е безсмислено огромно, дори 35" 10:20 е много неудобен. Да работиш на един монитор има и друг проблем, ако на два отделни можеш да максимизираш един прозорец на цял екран, на един няма как да стане на половин, освен ако не използваш някакви допълнителни софтуерчета, ама всички са куци пилета. Да не говорим че на този размер 4к вече става малко, въпреки че то няма и как да го гледаш от 30 см, ще ти се завие свят. Имаме продукт с 42 извит, въпреки малкият радиус /голяма извивка/ пак е труден за гледане, при ас се гледа от почти метър, и пак е трудно.
Според мен две 27-ци е много по-добре.


Сря Сеп 04, 2019 11:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Голям монитор/телевизор за писане на код
Това с двата монитора е неудобно (според мен) - първо имаш рамките и разстоянието между тях, после имаш кофти съотношение - ако ги сложиш един до друг става безсмислен ultra wide, един над друг става високо пък тясно. Аз гоня работната площ да си е 16:9.
Не знам за какъв ОС говорите, но няколко десктопа през една карта на един монитор си е съвсем стандартно. Имаш 4 (или 2, или 3, или ...) виртуални монитора и максимизирайки нещо то запълва тая част (примерно горната лява четвърт).
А размерът не е някаква самоцел - търся пикселът да е колкото на дръта 24-ка около full hd. Ако е 4К на по-малко от 32 инча е безсмислено дребен - ще се налага качване на размерите и загуба на работно пространство.
Сега съм с два двайсет и няколко инчови и това местене на главата насам натам прескачайки рамката е неприятно. Отделно свестен 27" по две отива на сериозни пари и трябва да е макс 2600х1440. Като са два имам 5200х1440 или 2600х2880. При 4К имам 3840 x 2160, което според мен е по-балансирано. Реално си е точно 4К в смисъла на 4 полета по 1920х1080.
Друга особеност, която може да е разлика между тв и монитор, за която се сещам сега е евентуално минимална яркост. При работа в по-тъмна обстановка (щори, облачен ден, зимата към 5 следобяд) евентуално твърде висок минимум ще е неудобен. Но то по-скоро е дали начините за димиране при мин яркост не са свързани с голямо трепкане? Макар че както казахте трябва да е изрично проектирано за да се избегне flicker-а.
Като чета из нета мнението е че не би трябвало да е проблем, стига да се подбере качествен телевизор и да не се ползва за игри.
Всъщност гъдела идва оттам да не би производителите да искат да ме минат с това да ми продадат същите чарколяци и софтуер от редови телевизор в кутия с надпис "аз съм монитор". Понеже гледам 43" извит, разликата между тв и монитор е в пъти. За флат моделите може да се намери почти идентична или близка цена, но при извитите не е така.


Чет Сеп 05, 2019 7:01 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 278
Мнение Re: Голям монитор/телевизор за писане на код
Гичо, щом е за писателски/читателски цели , най-добре е да търсиш нещо с VA / AMVA матрица заради големия контраст черно-бяло. При зададените от теб размери в долния им диапазон все още се срещат монитори с VA матрици, но както казаха -може и да не са на AUO, а тв-та с такава матрица май няма. Също както казаха -фликър фри(да не трепти при ниско зададена яркост) не е за подценяване, но не е и за надценяване, по-важни от това поне според мен са наскоро нашумелите моди сред мониторите ( лоу блу лайт / да не ти синее излъчваната светлина на очите ( знам, и аз не вярвах в такива шомпъли, но от как го включих тоя режим , хич не съм го изключвал. Нета е пълен с глупости за какво служи ( да можеш да заспиваш вечер, ала бала, но с две думи - синята светлина от ледовете дразни корнеята(практически) и обезцветява ретината(теоретически), а когато се намали с някакви фокуси - цветовете малко жълтеят като при ЦРТ, но дразни в пъти по-малко.
Накрая- не е за подценяване как протича диалога м/у ПЦ и монитор сравнен с/у ПЦ и телевизор на тема 'работна резолюция' . Нещо от сорта: При мониторите 'алфата' потребител казва на 'бетата' ПЦ - искам да бачкам на такава и такава резолюция . Бетата казва, "добре шефе" и задава на 'чарлито'(монитор) - бачкай така и така, а то отговаря-добре шефе.
При тАлавизора диалога е следния - " Ей, шефчетата, аз не мойм да бачкаме така както казвате, можем това и това, ако на вас не ви аресва, проблема си е ваш"


Чет Сеп 05, 2019 9:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7886
Местоположение: София
Мнение Re: Голям монитор/телевизор за писане на код
И за мен тоя размер е твърде голям. Идеално е 28" или макс 32. 4К или 2560 x 1440.


Чет Сеп 05, 2019 9:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Голям монитор/телевизор за писане на код
Преди време рових за десктоп монитор на бюрото но така и не взех - та имаше само един модел който ми пасваше на всички изисквания и никак не беше евтин (близо 1000 евро - тогава де) 4к с 4 ХДМИ входа и 4 FullHD PiP от всичките входове - идеята ми беше да мога да закача някоя платка или тв плеър с hdmi изход и да го гледам на същият монитор. За моята работа т.е. висене предимно в терминала повече от един монитор е безмислено и непрактично, даже повечето време работя на дъртия ми не ретина макбук и то с леко увеличен шрифт - да ми по лесно да чета и да не си напрягам очите - преди да мина 40 гледах да е колкото може по дребен пиксела та да виждам повече, сега наобратно. Единственото което ми върши работа е ако мониторът може да се завърта на 90 градуса в портетен режим - така се вижда много сорс, пък и повечето веб сайтове също изглеждат по добре. Но и на това му се намери цаката - квадратен fullhd монитор 1920х1920 - като е квадратен както и да го въртиш все ще е правилно ориентиран - не помня дали не го беше пуснал някой тук преди време ... ;)

https://www.eizoglobal.com/products/fle ... index.html

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Сеп 05, 2019 11:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3302
Мнение Re: Голям монитор/телевизор за писане на код
Мога да ти препоръчам това. Веднъж като свикнеш на 43" (4к) и после ще се чудиш как си хамалил да превключваш прозорци в миналото.

https://www.amazon.de/dp/B01N2AYZBC/?co ... _lig_dp_it

Аз лично ползвам и 50 инча защото ми позволява да работя прав, но това само за конферентни връзки, day trading и когато се налага да чета по-обстойни документации. Иначе за настолната работа 43" е трепач.


Чет Сеп 05, 2019 12:40 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Голям монитор/телевизор за писане на код
49UD е единият, който бях загледал, другият беше някакъв филипс (436M6VBPAB). Чудя се дали извит няма да е по-добре за този размер.
Съгласен съм че между 43" монитор и 43" телевизор по-доброто е монитор, но въпросът е дали мога да мина с по-евтин (телевизор).


Чет Сеп 05, 2019 3:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3302
Мнение Re: Голям монитор/телевизор за писане на код
Не знам, играл съм Witcher на извит и имерсията е уникална, но за работа ми се струва ненужно. Но предполагам и там е въпрос да свикнеш.


Чет Сеп 05, 2019 3:56 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1245
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Голям монитор/телевизор за писане на код
Аз съвсем наскоро си купих 2 монитора и горе долу със същата цел.
Огледах 1 голям извит монитор- тука във фирмата на 3-4 места има явно връзкари дето са се уредили и е трепач - крив монитор и широк на ЛГ - поне 50 инча ама кат видях колко стува и ...1200 и нагоре
Аз на работното място имам 2 х32 4 к - ЛГ ама си е леко голямо и трябва да се дръпна назад .
Та след четене по нета и отиване в магазина да вида на живо - взех 2 29 широки ЛГ та дето им викат половин 4к - 2 броя легнаха 500 кинта.
Понеже знам за разтоянието можду мониторите -тия ЛГ са със много тънка стена на корпуса -кат ги туриш един до друг и не се забелязва.


Чет Сеп 05, 2019 9:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Голям монитор/телевизор за писане на код
Явно в мен е дефекта, сигурно от много гледане на двойни CRT-та, даже 3 бяха по едно време. На мен лично отделни монитори са ми много по-удобни от един голям, и функционално и визуално. 43" извити имам какви ли не, и 49-ки, но никога не ми е хрумвало да ги използвам за работа, гадни са ми. Гледам че и колегите избягват да ги гледат, ама им се налага защото девелопват за тях и често едно изглежда на флат, друго на извит, но то и при нас извивката е много по-голяма от на купешките, там обикновенно е над 2 м радиус, дори над 2.5 а при нас е 1.5 и разликата е съществена. Не знам каква е ползата от голям извит, при всички положения имаш неравномерен пиксел, това според мен е дразнещо. не е така само на LED, ама LED са смотани, далеч са още, иначе цената им е по-ниска.


Чет Сеп 05, 2019 10:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Голям монитор/телевизор за писане на код
На телевизорите радиуса е 4200 и ми се струва голям - не съм се сещал да видя колко е на извит монитор, ама то щото не ми харесват цените.
За cad може би това с извивката да е неприятно, но за кодене не мисля - нали идеята е като завъртиш погледа да не се налага префокусиране на окото - иначе ако центъра е на 80см примерно краищата са на метър. Другото е ъгъла че се сменя на плоските, но то при добра матрица не би трябвало да е голям проблем, макар че извивката все ще да помага.


Пет Сеп 06, 2019 8:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3302
Мнение Re: Голям монитор/телевизор за писане на код
HSB написа:
тука във фирмата на 3-4 места има явно връзкари дето са се уредили


По-вероятно е да са си ги купили сами. При нас всичко, което е различно от HP ZR24w е "bring your own policy". Една фирмата не следва да третира различно, освен ако няма сериозни разлики във функционалните изисквания.


Пет Сеп 06, 2019 10:32 am
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 15 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни