Отговори на тема  [ 43 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
UPS full sine wave 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: UPS full sine wave
няколко смарт упс-а имам на АПЦ всичките са една и съща синусуида с една и съща постановка
от 700 вата до 3.5 киловата
синусуида генерирана с ПВМ се подава към трафа, на изхода си е синус
не модифицирана, а чиста синусуида
за по-малките модели не знам, може всичко да е


Вто Авг 27, 2019 8:45 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 8:52 pm
Мнения: 877
Местоположение: Разград
Мнение Re: UPS full sine wave
Има циркулационни помпи Vilo, с малка и голяма мощност и честотно управление, и там синусоидата няма да е необходима.
Още преди няколко години предлагаха и с мотори brushless ( BLDC).
Трябва да погледнеш онлайн каталога,


Вто Авг 27, 2019 9:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: UPS full sine wave
Мда имат интересни неща ама и цената им е интересна. Пък и да се куплира 12 волтов мотор на помпа за парно ще е бая играчка, дори невъзможно, те са с мокър ротор от няква керамика, че семерини че глупости. Помпи за топла вода на 12 волта има много, те един пример https://www.megaparts.bg/product/1642897424 и са предвидени за непрекъсната работа, пък и са ремонто пригодни повечето. Пък и глупаво да се прави система с такава помпа при положение че зимата я спре тока за няколко часа я не.


Сря Авг 28, 2019 12:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: UPS full sine wave
Тези Wilo явно са доста добри.
Обаче независимо от марката, помпите за над 7 метра напор са ужасно скъпи.
Обмислям да сложа една периферна помпа тип PRA 050 или T-61e.

_________________
Хайде де!


Сря Авг 28, 2019 6:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: UPS full sine wave
Чакай сега, трябва ли ти на теб 7 м напор ? Циркулационните помпи работят в затворена система, без значение дали въртят вода до 3-тия или до 13-тия етаж нещата са горе долу еднакви, напора трябва да е достатъчен за да преодолее хидравличните загуби в системата,това че имаш радиатори на 7 м височина не означава че помпата трябва да има напор 7 м, защото на входа и има същият тоя напор. Представи си го като ел. верига имаш крушка която е 1.5 V свързана между две насрещно свързани батерии от по 1500 V, за да светнеш крушката е достатъчно във веригата да включиш само една батерия 1.5 V .


Сря Авг 28, 2019 7:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: UPS full sine wave
Това звучи логично. Значи трябва да намеря информация какво е съпротивлението на тръбите и радиаторите. За подовото така или иначе ще трябва да има отделна помпа.

_________________
Хайде де!


Сря Авг 28, 2019 8:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: UPS full sine wave
Как ще се занимаваш с таквиз неща като да намираш някакво съпротивление на тръби и радиатори. Кажи какво искаш да правиш с тая помпа, каква ще ти е системата и на колко етажа ти е къщата, аз съм направил толкова парно в къщи и в оранжериите и всичко работи на 6
Въй, как ще слагаш периферна помпа на парно, еле пък тая първата е толкова менте че нама на къде повече.


Сря Авг 28, 2019 9:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: UPS full sine wave
За периферните помпи пише, че едно от приложенията им е "захранване на котел". Недостатък им е бил, че не могат да работят на сухо и че са по-големи и трудни за монтаж.

Парното не е нищо особено - около 140 кв. м., но на три етажа.
На първия етаж - подово. Най-дългия кръг е 100 метра тръба с алуминиева вложка (16мм ли бяха). За подовото смятам да сложа отделна помпа.
На втория и третия етаж - по 2/3 радиатора, общо по 6/7 кВт на етаж.

_________________
Хайде де!


Чет Авг 29, 2019 12:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: UPS full sine wave
И тва на котел с пелети. 100 метра тръба на подово 16мм малко множко ми се види, освен отделна помпа ще ти трябва и трипътен термостатичен вентил. За другото мога да ти кажа каква помпа да си вземеш, аз ползвам две такива и две години работят добре, имам и Вило и Грундфос, тия Полските при работа са съвсем леко по-топли в сравнение с другите.
https://argo-market.com/Products/Details/2521 те я помпата. Колко метра ти е разликата от котела до последния радиатор.
Не знам какво се печели от много скъпа помпа с електронно управление в сравнение с класическа с три степени.
С обикновена помпа, дори и периферна, ще се набутваш с много ток щото няма такава с малка мощност, от 350 вата са нагоре.
Може да потърсиш, все още се намират и Вило за соларна инсталация класическа с три степени, нямат разлика от тези за водно отопление, моите са Wilo STG25/6


Чет Авг 29, 2019 8:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: UPS full sine wave
pipilica написа:
...Не знам какво се печели от много скъпа помпа с електронно управление в сравнение с класическа с три степени...

Зависи колко време я ползваш. На моята (Grundfos) пише консумацията и повече от 10W не съм виждал. Обикновено показва (6-8)W.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Чет Авг 29, 2019 8:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: UPS full sine wave
Може не споря, не знам. И какво търкалят тия 10 вата, каква ти е системата.


Чет Авг 29, 2019 8:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: UPS full sine wave
Може да е толкова малко заради денивелацията - котела е мазата, а големият брой радиатори(7-8) са през един етаж.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Чет Авг 29, 2019 9:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: UPS full sine wave
Значи за котли не знам как е, но по принцип, циркулационни помпи се оразмеряват на база загуби, не на база височина. Ако искаш да си напълниш системата през нея, вече трябва да вземаш в предвид и височината, ама обикновено системите се пълнят под налягане от водопровод. Отделно тя така или иначе ще напълни и по-високите етажи, след като напълни ниските, на входа и налягането ще е с височината на ниския, и налягането в системата от самосебе си ще стане напора на помпата плюс височината на по-ниския етаж. Та от тук, проблем с пълненето може да възникне ако между най-високият и този под него кръгове имаш разлики във височината над напор на помпата, примерно над 6 или 7 м, тогава вече няма да може да напълни сама горният кръг, но веднъж напълнен ще циркулира водата.
Виж 100-те метра тръба наистина са доста. Там вече трябва да направиш сметка, какво топлоотдаване търсиш като мощност, и колко ще ти се получи разликата вход изход. Примерно ако търсиш отдаване от 2 kW и вход изход разликата е 20 градуса, това е горе долу дебит от 1.4 л/мин, да го сложим 2. При 100 м PE Ф16 загубата ти е 0.032 бар или 0.32 м. Да обаче предполагам на теб тръбатата ти е навита, ако имаш 30 180 градусови завоя и съвсем грубо заложим еквивалента дължина 25 пъти диаметъра, всяки завой ще се равнява на 0.4 м или за 30-те завоя ще имаш още 24 м дължина.
Ако обаче тия 20 градуса разлика са малко, а и едва ли със 100 м тръба ще искаш само 2 кв топлинна мощност нещата лесно могат да се променят. Имай в предвид че много от вентилите и терморегулаторите също добавят не малко хидравлични загуби. като нищо за тях може да ти трябва отделна помпа, но имай и друго на ум, въпреки че не съм виждал подобен проблем в домашна система, ако не можеш да подаваш на помпата достатъчно вода на входа тя ще имаш кавитация, това ще доведе до по-бързо износване на пропелера.


Чет Авг 29, 2019 9:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: UPS full sine wave
Точно за кавитацията има споменато в упътването на Вило-то и пише че трябва да има поне 30-40 см прав участък преди помпата.
Аз не бих рискувал със сто метра тръба, по-добре 4-5 кръга с колектор с кранове, ако стане издънка спираш и двата крана.


Чет Авг 29, 2019 9:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: UPS full sine wave
Да, разстоянието зависи от диаметъра на тръбата. Колената създават завихряне и може да генерират турболенция, турболентният поток сам по себе си е предпоставка за кавитация. Има много причини за възникване на кавитация, под а лягане на входа, турболетен поток, висока температура на флуида и доста други. Кавитацията най-просто е образуване на мехурчета когато се пукат по пропелера или корпуса се получават микро експлозии които започват да разрушават повърхността. Самите мехурчета се образуват поради резки промени в налягането или скоростта, както и ако от някъде прониква въздух. Реално е доста по сложно но едва ли е за тук :)


Пет Авг 30, 2019 2:52 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 43 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни