Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Полиуретанова изолация на къща 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
Миналата седмица говорих с един строителен инженер някъде моята възраст. Каза ми, че на запад започва да се избягва изолацията при ново строителство. Пак основна причина били влагата и цената. Вече се залагало на дебел зид с многокамерни тухли и никаква допълнителна изолация.

Ние поне за сега се отказваме от изолацията. Ще изкараме една зима в къщата и ще видим как се справяме с отоплението и дали ни е комфортно.

_________________
Хайде де!


Сря Юли 31, 2019 2:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
Всъщност единствено от долната страна на покрива (между ребрата) ще сложа каменна или минерална вата. Около 40% от топлината в къщата се губела през покрива. Та да видим.

_________________
Хайде де!


Сря Юли 31, 2019 2:38 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
velio написа:
Ами всъщност естествените материали като керамични тухли и варо-циментова мазилка имат възможност да погълнат доста влага. Един вид получава нещо като буфер. Поглъщат когато е в излишък и изпускат когато е по-малко. Сега ремонтирам апартамент и старите тухли поне (които са в пъти по-здрави от новите боклуци, които купих за проба), могат да поемат учудващо големи количества вода, преди да се намокрят видимо.
Отделно, -10 рядко се задържа повече от седмица. При първото слънце, фасадата се нагрява и влагата излиза навън. И още по-отделно - леда също сублимира ;) , при това доста добре при ниска влажност на околната среда.
На практика стария тип строителство се оказва доста добре регулира влагата по естествен път. Новите изолирани и боядисани сгради се справят в пъти по-лошо. Дори се е стигнало до там да измислят и нагреватели за изолацията...

Въпросът е доста спорен и много зависи от конкретното домакинство и строителство. За да не разчитам че някаква пара щяла да мине през някакви стени, пък някога да напусне и тях, от доста години в отоплителния сезон пускам да бачка едно влагоуловителче. В автоматичен режим, на някаква зададена влажност. Ами има моменти в които докарва до над литър на ден. Има моменти в които едвам "вади" 2 - 3 литра на седмица. Това имайки предвид че почти ежедневно работи кухненски абсорбер и ежедневно по не знам колко пъти на ден работи вентилатор в баня и тоалетна. Тоест, има и някаква вентилация. Отделно и се проветрява.
Тоест, тая работа с влагата през стените или бачка незадоволително или не успява да поеме подобно количество влага.

Според мен много се злоупотребява с тая мантра - влага минаваща през стените.
При последния ремонт заглеждах някаква мазилка за тавана на банята. Харесах някаква супер-дупер, да кажем силикатна или нещо подобно. Юнакът в магазина веднага се фръцна как тя не била дишаща и не била пропускала влагата. На въпроса ми - да обясни пътя на влагата след като мазилката я пропусне, се получи много неловко. :lol: Щото както и да го мисля, пътят е бетонната плоча, и пода с плочки на комшията. Който току виж се окаже водоизолиран. :lol:
Та, според мен тия неща се препредават от уста на уста без да се обмислят детайлите и дали в тия лакърдии има нещо вярно.

За да не ставам досаден с прекалено дълъг пост, ще спестя какви локуми теглеха пък тия с изолациите. :lol:


Сря Юли 31, 2019 2:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
Като се замисля ние през зимата пускаме овлажнител, че от парното въздухът изсъхва.

_________________
Хайде де!


Сря Юли 31, 2019 3:15 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
dan написа:
Като се замисля ние през зимата пускаме овлажнител, че от парното въздухът изсъхва.

Същите басни се носят и за климатиците - в режим отопление били изсушавали въздуха. Разбира се, няма отговор на въпроса по какъв начин влагата напуска помещението.
Относителната влажност е друг случай и няма отношение към процеса...


Сря Юли 31, 2019 3:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
Напротив, има. За простота:
- зимно време
- външа влажност 70 % при -5°
- проветряваш и този въздух влиза вътре.
- нагрява се с 25 °
- относителната влажност на въздуха намалява ок. 3 пъти (не ми се отварят таблици да видя колко точно е)

_________________
Хайде де!


Сря Юли 31, 2019 4:19 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
Така де, но това не е заради парното или климатика. Би се получило при всеки метод на отопление.


Сря Юли 31, 2019 4:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
Така е. Просто с някои уреди не можеш да се стоплиш, а с други - можеш :)

_________________
Хайде де!


Сря Юли 31, 2019 4:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
itso.t написа:
Въпросът е доста спорен и много зависи от конкретното домакинство и строителство.


То идеята е не да минава през тухлата че навън. Идеята е тухлата да поеме влагата. Щото ако не я поеме, веднага се образува конденз.
Ако помещението е такова, в което постоянно се образува влага (бяня примерно, без добро проветрение), това естествено няма да помогне. Става въпрос за жилищни помещения. Дето като дишаш и правиш влага.
Просто ако две помещения са еднакви, но стените на едното са влагопропускливи а на другото не, това второто по-лесно ще образува конденз/мухъл.
При това не става въпрос за специални мерки, просто стандартните средства за строителство. На екстремни условия не биха издържали разбира се.


Чет Авг 01, 2019 3:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
В тоя ред на мисли, имам бегли спомени че бяха почнали да строят по друга система - двоен ред тухли с изолация помежду им. Така навътре имаш тухла, и навън също имаш тухла. Пожаро безопасно и същевременно относитено естествено.
изолацията може да бъде и въздух или дори каменна вата.


Чет Авг 01, 2019 4:03 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
velio написа:
То идеята е не да минава през тухлата че навън. Идеята е тухлата да поеме влагата. Щото ако не я поеме, веднага се образува конденз...

За мен това е неубедително като аргумент.
Никъде не съм видял производител на тухли да дава подобен параметър - колко влага може да абсорбира продукцията му и за колко време, колко влага може да отдаде, и най-важното - колко такива цикъла гарантира. Все пак това не е сюнгер или меджик моп.
На приземен етаж хората се опитват да изолират тухлите от влага, за да не гният и разпадат. Което хич не се връзва с това да се използват за водосъдържател.

От примера в цитата - ако влагата е в нормални граници, помещението се отоплява регулярно и е топлоизолирано за да не са студени стените, и се проветрява все някога, няма да има конденз.
Ако е обитаемо, а се отоплява понякога, и не е изолирано, тая работа с конденза и мухъла е обречена история.

Тоя пост е по-кратък, та да спомена и за лакърдиите които се ширят. Народно творчество е това, не трябва да се оставя да погине... :lol:
Преди време си говоря с един юнак за топлоизолация. Като стигнахме до това какъв да е изолационния материал, рече и отсече - стиропор. Питам, защо не фибран. И се започна - не бил пропускал влага. Някъде били правили цялостна изолация. Не им стигнало едно парче стиропор, а имали подръка парче фибран и го сложили. Паралелно с тях вървял и ремонт в жилището. Тъкмо шпакловали стената на която бил фибрана. На другия ден, цялата стена била суха, само там където бил фибрана било мокро. :lol: :D :lol: :D :lol:
Когато ми правиха изолация и на мен, го оставих пак да разкаже случката. Има си репертоар човека, нека се изяви както е по сценарий. :lol:
Финално се разбра каква е работата де. Платната фибран са по-големи от тия на стиропора, и са по-неудобни за работа, а и повечко им ги подухва вятъра. Та явно затова човекът си има "отказващ репертоар". :lol:

Аре стига толкова хуморески за днес.


Чет Авг 01, 2019 4:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1025
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
velio написа:
В тоя ред на мисли, имам бегли спомени че бяха почнали да строят по друга система - двоен ред тухли с изолация помежду им. Така навътре имаш тухла, и навън също имаш тухла. Пожаро безопасно и същевременно относитено естествено.
изолацията може да бъде и въздух или дори каменна вата.


Не са почнали от сега, много стари къщи в Англия примерно са с такива двойни стени и въздух между тях. Сега дупчат по няколко дупки и ги пълнят с полиуретанова пяна.

Не ми се вижда смислено да се бяга от изолацията. Напротив, точно тя може да ти реши проблеми с конденза, като вдигне температурите на повърхностите. Също като Ицо смятам, че приказките за 'дишащи' бои, стени, изолации, са малко бош-лаф работа.

Ако вече си направих съвсем и въздухоплътна къща (което между другото никак не е лесно), тогава вече трябва да вкарваш някакво количество свеж въздух от вън.


Чет Авг 01, 2019 6:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
И кой ви е наплашил с този конденз? Аз такъв не съм виждал от комунистическо, по ръба на някой външен панел, ама то от там и сняг можеше да прехвърча :)
В големите зими температурата на външната стена (по-голямата част от бетон) падаше с до 7-8 градуса под стайната, след външното изолиране с до 3-4. Как да стане конденз?! Става само на терасата като се простре пране и то само по алуминиевата дограма, другата е пластмасова, но тази я исках плъзгаща и ми казаха/преметнаха, че трябва да е алумин. И пак там температурата не е падала под 10 градуса, чак си помислих за повреда в термометъра, щото преди припалвах газова горелка да не измръзнат цветята.
Изолацията е от дебел фибран, 10см и повече, като на моя апартамент се падна противопожарния пояс от минерална вата висок метър и нещо.

Стиропорът не се препоръчва за отвън точно защото поема много влага, може дори да се подмокри през някоя фуга и язък за изолацията. Пък и разни пилета (и не само) много обичат да си издълбават гнезда в него. Единственото му предимство е по-ниската цена. Тъкмо заради цената редуват минералната вата с фибран.

Вътрешната изолация е беля на главата, не само стеснява помещението и не помага на т.нар. точка на замръзване и конденз в стената, а е и "Не ме пипай!". Скоро се спънах и направих вдлъбнатина в гипсокартона в кухнята към асансьорната шахта, при следващия ремонт ще го разкарам, че вече няма нужда и само ми стеснява тясното.


Пет Авг 02, 2019 10:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
Ся, това че не дават параметър за тухлите не означава че не могат. Все пак са керамични, а керамиката си го има това свойство.
Конденз по стените и аз не съм виждал на живо (освен в банята, разбираемо), както и в кухнята, когато се готви без да се проветрява или пуска аспирация. Там където имат "конденз" ми се струва че по-скоро е теч. Ама знам ли.


Пет Авг 02, 2019 11:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
Преди повече 20 години в тухлен апартамент 10 етаж с парно в спалнята която имаше 2 външнни стени едната с прозорец веднага след смяната на дограмата през първата зима в гардероба залепен до другата стена започна да тече река от конденз. Дори се стичаше по пода. Реших да сложа вътрешна изолация само на тази стена - не си спомням каква но беше - нещо като найлон с дебелина 6-7 мм на листове. Следващата зима започна да тече стената под прозореца. Реших генерално проблема като сложих и външнна изолация на целия апартамент - по това време не беше особено популярно и комшиите доста се чудеха какви са тези дето висят от покрива.

До преди смяната на дървената дограма никога не е имало проблеми. Банята беше доста далеко - по близо имаше две други стаи но те не бяха с външни стени.


Пет Авг 02, 2019 12:19 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни