Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Полиуретанова изолация на къща 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Полиуретанова изолация на къща
Обмислям с какво и как да направим топлоизолация на къщата.
Останалите алтернативи са ми ясни (стиропор и каменна вата), но не и полиуретановите изолации- тези дето се пръскат с пистолет и после се изрязват по майките.

Не съм прочел някой да се оплаква от конденз по стените, което е странно, защото полиуретана изобщо не пропуска влага - т.е. стените не "дишат".
Някой някакви впечатления?

_________________
Хайде де!


Сря Юли 17, 2019 6:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
Нямам такъв опит, но принципно- каква е разликата между стиропора и полиуретановия шприц?
Аз поне не виждам. Струва ми се , че вентилацията трябва да е предвидена и в двата случая.
Отделно - имат значение дебелината и материалът на зидарията.


Сря Юли 17, 2019 7:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
Кондензът няма много общо с това дали стените "дишат" а с качеството на топлоизолацията. Колкото по-лоша топлоизолация, толкова по-студена вътрешна страна на стената, толкова повече конденз.
При избора на материал, водещото следва да бъде коефициентът на топлопроводимост при различните варианти.


Сря Юли 17, 2019 7:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
И затова изолацията се прави отвън...
Пък после и "коркови" тапети стигат.

А най-добре е стените да са кирпичени :mrgreen:


Сря Юли 17, 2019 7:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
lcr написа:
Кондензът няма много общо с това дали стените "дишат" а с качеството на топлоизолацията. Колкото по-лоша топлоизолация, толкова по-студена вътрешна страна на стената, толкова повече конденз.
При избора на материал, водещото следва да бъде коефициентът на топлопроводимост при различните варианти.


При отлична изолация стиропор върху зид от итонг , нулева вентилация ,необитаем апартамент... какво можем да очакваме? Според мене - двете крайности.
По скромното ми мнение, архитектите/строителите ни -не знаят- какво е вентилация.


Сря Юли 17, 2019 7:50 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
@dan
Ако смяташ ти да пръскаш изолацията, по добре намери някой циганин за целта. Единият от компонентире обикновено е изоцианат.
Отделно от това, ако не уцелиш пропорцията, пяната няма да се втвърди напълно и месеци наред ще изпуска малко по малко изоцианати или други химии и жилището реално става необитаемо.
Потърси в нета истории за пишман майстори, в уса ги има много:

https://www.cbc.ca/news/spray-foam-insu ... -1.2224287


Сря Юли 17, 2019 11:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
Само за външна изолация става въпрос. Чудя се между каменна вата и полиуретанова пръскана изолация.
Ако тръгна сам да го правя. ще взема адекватни мерки. Вече намерих една фирма, която предлага инсталация за пръскане под наем.

А цигани не искам да виждам до края на живота си. Опитът ми от последната една година показва, че мангалът за друго освен да краде, не става. Най-добре ще бъде всичките хуманно да се издавят.

_________________
Хайде де!


Пет Юли 19, 2019 12:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3301
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
За съжаление моят опит от последната година потвърждава същото и за българите. Не знам, майстор ли е явно трябва да краде. Сигурно не могат да спът спокойно иначе. А какво говори срещу стиропора?


Пет Юли 19, 2019 3:21 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
Дан, ти май искаш да ми изземеш поста на вътрешен министър ... хуманно издавени ... това не ми беше хрумвало като словосъчетание :D, аз ще съм по-хуманен, ще добавя в басейн с гладни акули или крокодили, това щ еим спести значителна част от мъките за сметка на лека болка за няколко секунди, но във вода .. шока . няма да усетят нищо, а ще е къде къде по-зрелищно.
За това с пените не знам, практикува се масово вече в САЩ, не се бях интересувал за проблеми с дегазиране. Между стиропор и твърдите изолции като фибран има някои съществени предимства в полза на твърдите изолации, чисто механични. Също така тези изолации в повечето случаи горят по-бавно и са трудно запалими, не всички но не малко от тях. Това си е голямо предимство, зависи на какво го слагаш. Ако е тухла/бетон да речем опасността е по-малка, но ако е дърво/гипсокартон или друга конструкция това е не малък плюс. Мен най-вече ме влече плътността от там твърдостта им, по-трудно се нараняват. Това пък има и някакъв недостатък, при достатъчно голяма сила те се чупят и е необратимо, докато стиропора е доста по-гъвкав и се възстановява, но ако сравним двете сили, трайната деформация на твърдите изолатори настъпва при доста по-висока сила от трайната деформация на стиропора.


Пет Юли 19, 2019 6:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
ToHu написа:
.. ... хуманно издавени ... това не ми беше хрумвало като словосъчетание .....

Е това е по новговор. Все пак сме в европсъюза (пак по новговор) и дрябва да внимаваме да не ни излови полицията на мисълта.

Против стиропора имам това, че е твърде мек, лесно топим (поне твърдят, че не поддържа горенето) и цената му с тези два недостатъка е неоправдано висока. По-добре за малко повече пари да сложа каменна вата (основен плюс й е че не гори) или за доста по-малко да напръскам полиуретанова пяна (евентуално с дъсчена обшивка).

_________________
Хайде де!


Пет Юли 19, 2019 6:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
Не знам какъв стиропор си гледал който не гори, ама гори като бензин, ександираните пластмаси са едни от тежките пожарни рискове, не само че горят с висока скорост, ами и се леят като река, и пренасят запалването навсякъде до където се разлеят. При фибрани и др твърди мисля че добавят някакви инертни материали, не знам, но поне съм използвал такива които не поддържат горенето, т.е. ако има пламък горят, но изчезне ли пламъка гаснат.
Ватата е добре, но има няколко недостатъка, трбява да я слага бай-мангал, иначе ще имаш влакна и в задника, много е гадно. Когато сме монтирали вата ги опаковам като за химическа атака, и после пак се оплакват че им боцка, говоря за листове които са с външен слой алуминий, само вата ще е някакъв още по-голям ужас. Другото което е иска конструкция, възможно е да се монтира дирекнто без конструкия, но после става още по-сложно с обшивката и. като цяло ватата е екстра да се тъпче някъде. Има панели, в БГ не съм виждал, облицовъчни които са вата и отгоре ... абе нещо като еталбонд, а може и да е алуминий, не съм го гледал отблизо, но те искат конструкция и имат специфична визия, по-индустриално / офис


Пет Юли 19, 2019 7:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3301
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
Дан, а при фибрана какво те притеснява. То е същото, просто готово за монтиране и можеш сам да си го наредиш. По-скъпо ли излиза или какво?


Пет Юли 19, 2019 7:10 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
Нали за външна изолация става дума?
Стиропор/фибран - все се измазват.
От какъв пожар се притесняваш?
Каменната вата и пяната искат обшивка...добра и красива дъсчена обшивка ще глътне доста пари.
Кофражните боклучави дъски са по 8-9 лв кв.метър....За по-малко от 20-30 лв /квм не вярвам да стане, пластм.сайдинг и той сигурно е там някъде, ама поне нямаш лакове и защити.
Бе все едни пари са.


Пет Юли 19, 2019 7:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
https://www.olx.bg/ad/fibertsiment-sayd ... 52teS.html

Аквапанели , имитация на дърво , 20лв/квм.


Пет Юли 19, 2019 7:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Полиуретанова изолация на къща
Тия аквапанели от файбър цимент искат яка поддръжка и боядисване през година. PVC сайдинга не иска нищо поне 15-20 год. Аз имам на къщата една малка външна стена над гаража, която имаше дървен сайдинг и ми беше писнало да го боядисвам, отделно хваща мухъл и въобще беше много грозен и преди 2 години реших да го сменя и като проучвах това ми казаха и аз сложих PVC сайдинг. Улуците и това зад улуците, дето тук му се вика soffit (не знам как е на български) се правят от прахово боядисан алуминий. Зад сайдинга слагаш яко минерална вата и това е. Между изолацията и стената обикновено се слага moisture barrier. Тук продават специални такива фолиа ама не знам дали ги има в БГ-то.


Пет Юли 19, 2019 7:56 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 48 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Tanev и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни