Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Ядрените аварии - дипломна работа 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7885
Местоположение: София
Мнение Re: Ядрените аварии - дипломна работа
slav4o.com написа:
Мен питането ми беше по-скоро дали материалите имат " акумулиращ " радиацията ефект. Т.е. предмета е бил изложен на някакво лъчение, което е прекратено. Ще продължи ли да излъчва радиация предмета или няма как да стане ? Все пак това е важно, ако замърсената среда се "почисти" дали ще е радиоактивна.
lcr написа:
Ако под "проникваща сила" разбираш способността на една частица да премине през дадена среда, то не си прав.
Колкото по-слабо дадена частица взаимодейства със средата, толкова по-лесно преминава през нея.
Пример - неутриното.

Т.е. неутроните отделяни при разпада на урана са прекалено бързи и трябва да се забавят за да не профучават покрай други уранови ядра и да има верижна реакция в реактора ?


Бате, помогни да нагласиме моторчетата на огледалата и ште светна как стоят нещата. :D


Пет Авг 02, 2019 2:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Ядрените аварии - дипломна работа
slav4o.com написа:
Мен питането ми беше по-скоро дали материалите имат " акумулиращ " радиацията ефект. Т.е. предмета е бил изложен на някакво лъчение, което е прекратено. Ще продължи ли да излъчва радиация предмета или няма как да стане ? Все пак това е важно, ако замърсената среда се "почисти" дали ще е радиоактивна.

Отговора е НЕ. Елементите с нестабилни ядра и изпитващи радиоактивен разпад са известни и се наричат радионуклиди (радиоизотопи). Радионуклидите са източници на радиоактивно излъчване -алфа бета,гама. Именно тяхното безконтролно разпространение представлява и радиационното замърсяване. Ако бъдат премахнати не остават никакви последствия. Освен в случаите в които не са били в контакт с живи клетки където могат да предизвикат обратими или необратими промени.


Пет Авг 02, 2019 3:22 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни